Batmanův road trip

Znovuzrození hrdinů DC je započato.
A samozřejmě se týká i Temného rytíře. Ten se v rámci série All Star Batman postaví svým nejklasičtějším oponentům.

Zatímco některé série v rámci vesmíru spíše lehce přešlapují na místě, Batman se rozjíždí na plný plyn. A to doslova.

Ochránce Gothamu je mimo své standardní teritorium. Zjistíte tak odpověď na otázku: Kdo koho potřebuje více? Batman své město nebo Gotham svého maskovaného strážce?

Batman je na cestě, ne však sám. Společníkem je mu dávný přítel a dávný nepřítel, dva v jednom, Harvey Dent a Two Face. Záleží na tom, která z jeho osobností je zrovna u kormidla. Každopádně, tenhle chlapík navalil na Batmana tuhý oříšek – musí ho dopravit do několik set kilometrů vzdáleného místa, zatímco na Temného rytíře vypsal odměnu, kvůli které po nich jde většina vrahounů nebo mobsterů kontinentu – včetně triumvirátu Penguin / Black Mask / Great White. Tohle bude netopýra zatraceně bolet. A aby toho nebylo málo, jde mu po krku i policie s Jimem Gordonem v čele.

Jak správně tušíte, tahle jízda bude vysokooktanová. Plná akce, a přitom ne povrchní nebo nedejbože hloupá – byť jistou míru uměle budované komplikovanosti mu dává vždy ne úplně obratná hra s časovými liniemi. Přesto se dá tvrdit, že All Star Batman je ve skvělé formě. A přitom ještě splňuje pravidla jednoho z nejklasičtějších amerických žánrů – road tripu.

Překvapuje vás, že za tím stojí Scott Snyder?

Scénárista, jehož úspěšnou desetibookovou sérii jsme u nás poměrně nedávno zakončili, který napsal jedny z nejlepších Batmanovských příběhů, se ke svému hrdinovi vrátil i po Znovuzrození. V minisérii, která má Temného rytíře postavit do ringu s těmi nejklasičtějšími zločinci batmanovské historie. Už za první knihu si jich můžeme pár odškrtnout; kteří přibudou je poměrně nasnadě.

Bohužel však Snyderem nastavenou laťku úplně neudržel John Romita Jr. Jak je u něj zvykem – některé panely jsou moc moc povedené, jiné se zuby nehty drží na hranici průměru. Není to však natolik rušivé, aby vám jeho ilustrace kazila zážitek – na to drží Snyder příběh ve svých rukách až moc pevně.

All Star Batman 1: Můj nejhorší nepřítel

Scénář: Scott Snyder

Kresba: John Romita Jr., Declan Shalvey

Překlad: Jiří Pavlovský Vydala: Crew, 2018

Počet stran: 192

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď