Temné časy – ed. Martin Fajkus

Je příjemné sledovat, že u nás vychází sborníky domácí fantastiky, protože je to projev toho, že je tvorba českých autorů oblíbená. Antologie, které se podíváme pod pokličku dnes, patří mezi ty největší – aspoň tedy rozměrově. Zda je však velká i co se týká obsahu, o tom už budou následující řádky.

ed. Fajkus Martin: Temné časy

Kdo zná Martina Fajkuse třeba z článků v Pevnosti nebo i osobně, ví, že na umění nedá. Má rád fantastiku v jejím prazákladním úkolu, a tím je pobavit čtenáře. Nečekejte, že jeho antologie bude lámat hranice žánru. Ne, Fajkus vybral povídky, které jsou řemeslně zvládnuty na jedničku a zároveň plní ono pravidlo pobavit.

Fajkus v předmluvě mluví o tom, že by příště chtěl vytvořit sborník milostné nebo chcete-li erotické fantastiky. Jako předzvěst děl budoucích se hned několik povídek pohybuje na hranici tohoto subžánru. Nejpatrnější je to v závěrečné povídce legendy Františka Kotlety Příliš dlouhá swingers párty. Už název napovídá, že se jedná o pornografický příběh, o brutalitě ani nemluvě. Povídka, kde je několik neopakovatelných vtípků, je o vyšetřování brutální vraždy jedné nymfomanky.

Rastislav Weber zahaluje erotickou fantasy do hávu akční historické fantastiky. Dílko Až do krve, až na kost, které silně připomíná styl Juraje Červenáka, vypráví o putování začarovaným lesem. Příběh je o síle božstev a jejich předurčených služebníků.

A ještě jedné takřka historická fantasy se dočkáme v povídce Míly Lince Ztracená jména. Jedná se však o příběh pseudohistorický z autorova světa Černého hvozdu. V příběhu, v němž jsou mimochodem taky prvky erotické fantasy, se seznamujeme s dalšími osudy oblíbeného autorova hrdiny kejklíře Žibřida.

A poslední text, v němž je erotický prvek patrný, napsal Petr Schink. V textu Na půdě ze stejného steampunkového světa jako je jeho román Století páry se hlavní hrdina potýká s kletbou, která postihla významný rod. Jedná se o nejakčnější příběh, kde si sestřelíme spoustu otravných zombíků.

Sestry Lukačovičovy tentokrát nespolupracovaly spolu, ale příběh napsala každá zvlášť. Lucie Lukačovičová se pustila do historické fantasy z Japonska. Vládnoucí rody jsou tu obdařené magickou mocí a soupeří mezi sebou. Jeden z menších rodů, který se války neúčastní, pak čelí záhadným magickým útokům. Řešení však musí hledat ve vlastních řadách.

Petra Lukačovičová přispěla do sborníku zvláštní směsí steampunku, splatterpunku a mytologie. Velmi zajímavý text, jenž ztělesňuje podtitul sborníku (tedy temná fantastika), vytváří podhoubí světa, z nějž by bylo příjemné si přečíst celý román.

Jan Galeta přispěl do sborníků povídkou o družině jako ze světa Dračího doupěte. Výprava za drakem však získává neočekávaný spád.

Úvodní povídka Williama Kinga je krátkým textem o vykrádači hrobů, kterému kape do bot, protože krade tam, kde nemá. Přichází za čarodějem, jenž ho má z problémů vysekat.

Na závěr se podívejme na nejdelší text sborníku, jímž je novela Pěšáci boží od Martina D. Antonína. Příběh, který vidíme pohledem hrdiny, kterému promlouvá do duše jeho bůh, je mocenskou hrou, kde se snaží temné božstvo získat převahu nad vládnoucím bohem. Příběh plný intrik a dvojích tváří se odehrává ve světě knihy Křivé ostří a patří k tomu nejlepšímu ze sborníku.

Kniha je plná dobře konstruovaných příběhů. Jen ten podtitul (antologie temné fantastiky) ne vždy úplně sedí. Čtenář si totiž pod tímto názvem představí o cosi temnější světy a černější duše hrdinů. Nicméně je to výběr povídek velmi zdařilý a je předurčen ke komerčnímu úspěchu.

Spanilé čtenářky a šlechetní čtenáři, dovolte mi, abych vás přivítal v Temných časech. A když říkám temných, mám na mysli skutečně TEMNÝCH. Už otevřením této knihy jste prokázali slušnou dávku odvahy, takže vás nebudu zbytečně děsit. Ale jednu věc si musíme ujasnit hned na začátku. Toto je temná fantastika. Takže nečekejte žádné udatné rytíře v zářících zbrojích, kteří zachraňují panny v nesnázích jen pro pocit z dobře vykonané práce. A už vůbec ne něco jako happyend. Hrdinové následujících příběhů jsou obvykle rádi, když se jim podaří přežít další den bez toho, že by je někdo bodl do zad či zavedl do smrtící pasti. A aby se to nestalo, musí být pořádně tvrdí a drsní nejen k sobě, ale hlavně k ostatním. Podobně jsem musel být tvrdý a drsný já, když jsem dával dohromady tuto antologii. Původně jsem si do této antologie představoval příběhy ve stylu Stevena Eriksona, Glena Cooka, Toma Lloyda či Joea Abercrombieho, tedy jakousi kombinaci drsných hrdinů, žoldnéřských jednotek, temné magie, krvavých obětí a spoutaného sexu. Když mi ale začaly chodit první nápady autorů, uvědomil jsem si, že temná fantasy může být mnohem rozmanitější, než jsem si vůbec dokázal představit. Že je to slečna velice přizpůsobivá a ohebná, které nečiní problémy „pomuchlovat se“ i s jinými žánry. A právě to bych rád ukázal v Temných časech – jak se z temné fantasy stala temná fantastika. (anotace)

  • Editor: Martin Fajkus
  • Překlad: –
  • Série: –
  • Forma: hardback
  • Počet stran: 384
  • Cena: 299 Kč
  • Vydal: Fantom Print, 2012

Přečtěte si i tematický článek od Pavly Lžičařové, ukázku z povídky Martina Antonína a druhou recenzi.

Četli jste tuto knihu? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář.

Kupte si15% slevou (ušetříte 45 Kč).

Jan Michálek (redaktor)

jan.michalek@fan­tasyplanet.cz

Další články autora

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

6 komentářů

  1. RE: Anonym
    O přesných číslech nevím, ale řekl bych, že lidí si knihu už koupilo dost. Alespoň mnoho z mých známých. Ntb, i u recenzí platí, rčení: opakování, matka moudrosti, přihlédneme-li k vyššímu metaforickému významu.

  2. predjanosť
    povedal by som že sa to predáva dosť napríklad na fantasyshope je to na 1. mieste- čtenári doporučují
    ja osobne som s knihou plne spokojný a neľutujem že som utratil peniaze

Zveřejnit odpověď