Pelyněk s nádechem steampunku

Steampunk táhne. Atmosféra viktoriánského Londýna plná uhelného dýmu, ozubených kol a sykotu přehřáté páry prožívá svou renesanci. Aby také ne. Sebeklasičtější příběh v těchto kulisách obratem získává náboj, díky kterému lehko uvízne v paměti čtenáře.

Daniel Tučka není na české žánrové scéně jménem neznámým. Autor mnoha zajímavých a kvalitních povídek či románu Umrlčí tanec, se prvním dílem plánované trilogie Pelyněk řadí mezi autory, jenž tento subžánr uhranul a zvolili ho jako kulisu pro své příběhy.

První díl trilogie je rozdělen do dvou částí. V té první jsou představeny všechny hlavní postavy a je rozehrána předehra ve formě zpola vojenské, zpola vědecké výpravy na tajemný kontinent Terra Incognita. Z tohoto tajemného území se dosud nikdo nevrátil a osud účastníků výpravy se zdá být zpečetěn. V druhé části pak jednotlivé postavy odhalují dříve skryté záměry, ale hlavně jsou odhaleny nové možnosti, díky nimž nakonec nemusí být vše tak jednoznačné, jak se zprvu zdálo.

Autor při vyprávění střídá několik pohled postav, z nichž každá je osobitá, a tak trochu archetypální. Je zde Nicholas Gordon, jediný dědic váženého a bohatého rodu, který se raději než plnění rodových povinností, věnuje výzkumu letadel. Tomuto koníčku se oddává spolu se svým dobrým přítelem, chudým studentem a zároveň vzdělaným vynálezcem Christianem Scottem, jenž se prozatím pohybuje oproti ostatním více v pozadí, ale náznaky, že není zaslepeným odpůrcem tajemné elektřiny, jako jeho současníci, dávají tušit, že v dalších dílech trilogie ještě výrazně zasáhne do děje.

Šílenství v tomto díle zastupuje starší vědec Galio Spinalis a nechybí samozřejmě ani dáma v nesnázích, jež ale není tou, za koho se vydává. Takže není se třeba bát, že by v knize byla jen proto, aby bylo učiněno romantické zápletce za dost. Nesmíme však opomenout ani párek podivných cestujících. Tedy spíš podivného cizince, jenž se již od prvního pohledu neštítí ničeho, a navíc je napojený na magii ovládajícího vládce Raabu, a jeho malého sluhu, který může umírat stále dokola.

A i když je Pelyněk prvním dílem trilogie a vlastně jen jakousi předehrou, tvoří jej ucelený děj bez jakékoli pachuti, že se čtenář sotva prokousal popisem světa a postav. To je způsobeno především tím, že se celý akt popisu a uvedení do tohoto světa odehrává na pozadí již zmíněného a rychle se rozvíjejícího příběhu.

Závěrem můžeme říct, že celá kniha je řemeslně na velmi vysoké úrovni a jestli autor udrží nastaveno laťku a tempo příběhu, jeho trilogie bude jednou tvořit páteř české steampunkové literární tvorby.

 

Daniel Tučka: Pelyněk
Vydalo: Straky na vrbě, 2017
Ilustrace: Tomáš Kučerovský, Lenka šimečková
Počet stran: 398
Vazba: brožovaná
Doporučená cena: 250 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď