Co seriál dal i vzal: Hra o trůny po sedmé

V roce 2011 se na obrazovkách poprvé objevil ambiciózní seriál se svým pilotem Zima se blíží, napsaný podle novel G. R. R. Martina, jménem Píseň ledu a ohně, kterému se však neřekne jinak než Hra o trůny. A teď, o nějakých šest let později, jsme dostali předposlední, sedmou sérii.

Sedmá série začíná vcelku nevýrazně. Prostě úvodník, kde akorát sledujete změny po ohnivých radovánkách z šesté série. Cersei sedí na Železném trůně a Jon je králem severu na Zimohradě. To už všichni víme, ale teď přijde rychlé ohlédnutí se za změnami a hodnocení. Pozor, bude to plné SPOILERŮ!

Ze sedmé série je cítit, že se blížíme ke konci, avšak děje zbývá hodně, což má pozitivní i negativní dopad. V mnohých chvílích úplně cítíte, jak vás svírá čas. Nepřátelé jsou všude a ze severu se blíží Jiní. Další klad je to, že se nenudíte. Sedmá série má méně delších dílů, a proto se ve všech něco děje. To, co trpí, je logika. Postavy cestují podivně rychle a jejich rozhodnutí jsou nesmyslná. Mnohým také bude vadit absence většího pletichaření, protože teď už to není jako v první sérii. Ne, Píseň ledu a ohně se blíží do finále.

Divák byl vhozen do jistě, avšak vcelku pomalu proudících vod, kde se vše změnilo, když jeden chlapec vypadl z okna. Děj pozvolně nabíral na tempu. Koruny padaly, krůpěje urozené i nuzné krve barvily zem do ruda. Bratr zradil bratra, syn otce. Zrada a intriky byly všude. Lži překryly ještě lepší lži, až pravda zmizela. Ned, Robb, Jeoffrey, Tywin, Katelyn, Drogo, Ramsay a nespočet dalších. Pod žebříkem chaosu se vrší těla a krev se již vsakuje do země, ale je tu jeden, který z nich udělá další figurky ve své armádě. Armádě přicházející ze severu, daleko za Zdí. Ten, proti němuž by se měli všichni sjednotit v poslední bitvě života a smrti ve velkolepém crescendu. Ovšem nebyla by to Hra o trůny, kdyby se tak stalo.

Teď k novinkám. Nad Zimohradem vlají praporce Starků a Královo přístaviště je poslední baštou Lannisterů. Přes Úzké moře se šiky Neposkvrněných a Dothraků spolu s loďstvem z Železných ostrovů a třemi draky dostaly do Západozemí. A to je předzvěst konce. Rod Tyrellů skončil. Olenna, poslední dáma Zlaté růže, zemřela na otravu, kterou jí způsobil Jaime. Před smrtí se však přiznala k vraždě Jeoffreyho. Konečně. Další vymřelý druh jsou Tarlyové. Dickon i Randyll spáleni na popel Drogonem. Cersei čeká s Jaimem dítě. To naštěstí nestihne vyrůst, protože další sadistickou zrůdičku už by asi fanouškové nevydýchali. Ona stačí královna sama. Daenerys na chvíli dobyla Casterlyovu skálu a doslova zničila transport zásob a bohatství Lannisterů. Jon se s Matkou draků sblížil a uzavřel spojenectví. Sansa je zatím Paní Zimohradu a Malíček jí manipuluje k obrazu svému. Euron Greyjoy si přeje Cersei za ženu a udělá pro ni cokoliv a jelikož má velké a mocné loďstvo, tak si to koruna nechá líbit. Opět se nám tu objevil Gendry, syn Roberta Baratheona. Sam zjistil, jak vyléčit šedý lupus, a vyzkoušel to na Jorahovi. Jon vyrazil na sever za Zeď, aby si ulovil Bílého chodce, kterého by pak živého donesl Cersei za účelem uzavření dočasného příměří. Jednoho si chytí, ale mezitím jej obklíčí celá armáda Jiných spolu s Nočním králem. Do toho tam vlétne Daenerys na dracích a notnou část ze zmrzlých zombíků spálí. No a pak jí hodem oštěpem zabije král Bílých chodců Viseryona. Odletí a onen mrtvý drak je záhy oživen a proměněn v jednoho z Jiných. Yara je zajata Euronem a Píseční hadi taky. Dvě dcery jsou zabity a matka spolu s třetí uvězněna na doživotí, zatímco bude sledovat dceru, jak umírá. To je rychlé shrnutí do šestého dílu.

Sedmý to správně nakopl. Tak hlavně: Jon přivezl Jiného k Cersei a ta i přesto, co viděla, neuzavře příměří, ale dál bude bojovat s Daenerys, zatímco ta pomůže Jonovi v obraně Západozemí. Jaime to už s ní konečně nevydržel a odešel. Sam a Brandon Stark přišli na pravé jméno Jona Snowa. Aegon Targaryen, pravý a jediný dědic Železného trůnu. A ten se ve stejnou chvíli se vyspí se svojí tetičkou Dany. Sansa konečně pochopila, o co Malíčkovi jde. A tak místo odsuzování Aryi odsoudila a nechala popravit Malíčka. Cersei si myslí, že válku vyhraje díky 20 000 žoldáků Zlaté společnosti a penězům Železné banky. Noční král si to přihasí ke Zdi a slušnou část jí zboří modrými plameny ohnivého dechu draka, kterého si osedlal. A tím to končí.

Co přijde příště? Jedno z největších finále v seriálu viděných za dlouhou dobu. Není to ta Hra o trůny, kterou jsme sledovali v první, či druhé sérii, ale je to nadupané odsýpající fantasy, kde se konečně vše vyřeší. Mnozí budou kritizovat onen odklon od předlohy a pomalejšího tempa předešlých sezón, avšak seriálu to prospívá. Ne, že by ony vršící se neutuchající pletichy byly špatné, jenže do finále se to nehodí. Slova – Zima se blíží – provázející nás celým seriálem to v sobě mají. Zima je na cestě, ale máme čas na pomalý rozjezd, kde rozehrajeme všechny partie. Ty vyvrcholí ve velkolepém finále. Sedmá série je prostě pořádný kus fantasy, který baví a napíná diváka jako strunu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď