Náročná fantasy četba

FantasyPlanet Fóra Archiv Náročná fantasy četba

Prohlížíte 30 příspěvků - 1 z 30 (celkem z 52)

Fórum ‚Archiv‚ nepřijímá nové témata ani odpovědi.

  • Autor
    Příspěvky
  • #568310

    Ruw

    Ale žes mi připomenula, že bych si měl sehnat v pořadí čtvrou Vlčici, odpouštím ti 🙂

    #568309

    Ruw

    Tak zrovna na Wetwmau si sahat jen tak nedám. Velicé příjemná nenáročná fantasy, i když díra do světa to samosebou nejni.

    #568308

    rean

    zrovny tedy knížky z Pevnosti byly (hlavně) ze začátku hodně dobré. Ale Rečkovou a Wetemaou si to pokazili:)

    #568307

    Passa

    Jo, tím mi právě pila krev:)) Když jsem tu knihu četla (teda, pokoušela se číst), tak jsem se docela znechuceně obírala představami, jaktože já musím doslova bojovat o každý tisk své věci a jí tohle, co by mi v soutěži neprošlo ani do druhého kola, vyjde rovnou knižně.

    No i když oravda, paperbacková edice Pevnost asi není nic světoborného….

    #568306

    rean

    zrovna jsem se chystala napsala o Simonovi Greenovi, je to strašný, ale zároveň tak dobře napsaný, že se mu nedá odolat:)

    u Rečkové mi dokonalí hrdinové nevadili, ale spíš jsem měla pocit, že píše asi tak jako jsem já ve třinácti psala své nesmělé první pokusy. (… i když s tím ti hrdinové možná souvisí HZHH)

    #568305

    Lorandel

    Passa: Mno v té knize se tam schovávala, na což jsou kláštery docela dobrej vynález ;-)))

    #568304

    Ta Vrána

    rean: dík za seznam, některé jsem neznala…
    Od Rečkové jsem četla dvě knížky – no, byla to taková limonádička. 🙂 Sice čtivé, ale dokonalým mužům jsem na chuť nepřišla 😀

    passa: Neomillnerová… to jsou ty upířiny, ne? Asi jsem něco četla, ale neulpělo to. Spíš mám poslední dobou “hype aversion”:http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/HypeAversion, jak jí vychází mraky.

    Ale proti gustu žádný dišputát, každého baví něco jiného. Což je taky taková moje soukromá definice “konzumní četba” vs. “kvalitní četba”: Konzumní je to, co mě baví – třeba i když vím, že je to patetické, slaďárna nebo napsané jak slohovka z osmé třídy. Kvalitní je to, co se mi nemusí vyloženě líbit, ale má to nějakou přidanou kvalitu oproti konzumní – např. práci s jazykem, originální svět, výborně napsané postavy, nebo třeba filosofický podtext. Můj příklad: konzumní je Simon R. Green (který mě baví, ale píše dost hrozně), kvalitní Guy Gavriel Kay (který umí dokonale obšlahnout kulturu, postavit příběh, vytvořit epickou ságu – ale já jeho styl nesnáším)

    A to je, myslím, taky odpověď pro kragha 😉

    #568303

    Elaine

    Taky je nijak zvášť nemusím, ani si žádnou pořádnou (krom Anguy z Zeměplochy) momentálně nevybavím.

    #568302

    erika

    mně obvykle hrdinky knih dost vaděj……….z principu……..

    #568301

    Passa

    Cha, někdo, kdo vyrostl na knihách od Karla Maye, nemůže trpět averzí k dokonalému muži.

    Já nakousla cosi, u čeho si nepamatuju název – ale začínalo to v klášteře únosem bývalé vojačky. Už vidím bývalou vojačku v klášteře. OMG….

    #568300

    Lorandel

    že by se vám nelíbili ti dokonalí mužští hrdinoví, milé dámy? 😀

    #568299

    rean

    to je vlastně pravda, pokud se dobře pamatuju, tak psala sérii povídek do Pevnosti, když začínala, a ta byla moc pěkná…
    Ale třeba Pohřbeni na Soldafaru jsem opravdu neskousla…

    #568298

    erika

    od Rečkové mám ráda povídky, knihu jsem si půjčila jednu a podobně jako ostatní s ní švihla asi za tři kapitoly…………..

    #568297

    Lorandel

    třeba mně se Rečková docela líbí 😉 Jako autorka teda, osobně jí neznám…

    #568296

    rean

    ad Rečková: já s ní mám stejnou zkušenost a to jsem se snažila a takhle jsem odložila tři různé knihy od ní… Ale vím, že jsou lidi, kteří ji zbožňují…

    A přiznávám se, že jsem nelovila kvalitu, ale spíš co mě napadlo ze známých jmen. Ano Neomillnerku mám ráda, ale je pravda, že pořád se číst nedá:)

    #568295

    Passa

    Rečková, ne Řečková, ne? Já od ní četla jednu věc a zhnuseně odložila po první kapitole, ale to neznamená, že nemůže mít lepší věci. Už mi nepije krev tolik co dřív od té doby, co jsem jí to “natřela” v jedné soutěži:-DDD (měla horší umístění než já, do té doby to bylo většinou naopak)

    Neomillnerka píše kvalitní zábavu, pokud tě baví sado maso; jako kvalitní literaturu bych to neoznačila. Ale čtivé to je. Prodává se to. A o to jde. Hemingwayem nemůže být každý.

    Osobně ráda povídky od Kubátové, Francové, Ruskové; když už jsme u českých a ženských.

    #568294

    rean

    netrestejte Vránu za něco za co nemůže:)
    Ona česká tvorba je docela obsáhlá a dost záleží na tom, co člověk preferuje za styl.
    Když vylovím něco z hlavy (a nebude to jen fantasy, ale i sci-fi), tak Červenák, Žamboch, Kulhánek, Neomillnerová, Šlechta, Zandl, Žemlička (i když tam se asi vyvedla jen první Vlčice), řekněme Fabian, nebo třeba Řečková, kterou osobně z duše nenávidím a nechápu, kdo to může číst:)

    #568293

    kragh

    Takže podle očekávaní- kvalita literatury je hodnocena podle subjektivních pocitů čtenáře a záleží na tom, koho se ptám. Tudíž do pojmu “kvalitní literatura” se vejde “Stmívání” i díla Kulhánka, Mievilla i Howarda nebo Červenáka či Gaimana atd. atd., podle toho, jestli se zeptám své 14leté vnučky nebo životém otřískaného drsňáka, případně nadšeného příznivce/zarytého odpůrce literární fantastiky či renomovaného kritika. Zkrátka a dobře: děkuji a budu se držet kritéria “líbí/nelíbí” nebo “zaujalo/nezaujalo” apod. 🙂

    #568292

    Passa

    Jednoduchá. Musíš najít dost lidí, kteří ti budou přísahat na to, že je to super, a vyhnout se těm, kteří to budou zatracovat jako pitomost.

    #568291

    kragh

    A jsme zase u toho-přítomných znalců a fajnšmekrů literatury se ptám: Jaká jsou kritéria pro to, aby se literatura stala kvalitní ?

    #568290

    Passa

    Hahahhaha, kvalitní českou fantasy? To už ti můžu rovnou doporučit sebe:-D

    #568289

    Ta Vrána

    Hm, a co byste doporučili jako kvalitní *českou* fantasy? Zjišťuju, že v české tvorbě mám nepřehled…

    #568288

    Ruw

    Ne já vážně nemám škatulkování rád a doteď jsem třeba nepochopil, jaký je rozdíl mezi hip hopem a rapem.
    Číst mohu pomalu jakýkoliv žánry od klasiky až po fantasy. A pokud mám chuť např. na něco ve stylu Nádraží Perdido, tak se jednoduše ptám jestli by mi někdo nedoporučil něco podobného a ne aby mi doporučil městskou fantasy.

    #568287

    Ta Vrána

    Ty scifi/fantasy kombinace mají myslím svůj vlastní podžánr (vzhledem k tomu, kolik se jich napsalo – já znám přinejmenším tři série).
    A ještě jsou tu alternativní historie… které mají ovšem různou příměs fantasy prvků…
    Ruw to asi vyřešil nejlíp 🙂

    #568286

    rean

    🙂 to je hezkej přístup

    #568285

    Ruw

    rean: A proto literaturu dělím pouze na líbí se mi a nelíbí se mi. 🙂

    #568284

    rean

    Třeba Warhammer je docela vyvážená směs fantasy a sci-fi. Jsou tam již zmínění démoni, ale i hodně vyspělá technolgie. Mě osobně to do sci-fi sedí hlavně proto, že je to jakoby náš svět za několik tisíc let (doufám, že nekecám) a taky proto, že k tomu existuje “fantasy” odboba, což je “normální” Warhammer .
    Ono občas to škatulkování není úplně jednoduché, třeba já osobně bych knihy typu stmívání řadila do dětské literatury (což ostatně v práci dělám hzhh), ale třeba takovou True blood, které je na to samé brdo, ale je tam hromada sexu a krve, už tam taky úplně nesedí…

    #568283

    Passa

    Pokud jsou v tom démoni, tak jednoznačně fantasy:)) Že je někde kosmická loď, ještě neznamená, že je to scifi. Prostě jak je tam něco, co v žádném případě nepovstalo z vědy, ale z růvných pověr, mýtů, nebo zdrogované fantazie autorovy, tak je to fantasy.

    #568282

    Lorandel

    Stmívání je spíš tragédie 🙂

    #568281

    kragh

    Fajn, a kam bys zařadila Warhammer 40000 ? Tam máš kosmické lodě, démony Chaosu, elfy v kosmických lodích (Eldary) atd…

Prohlížíte 30 příspěvků - 1 z 30 (celkem z 52)
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page