Dvacetiny s Fantasy Planet: Mystery Press představuje tak trochu historické kusy

Dnes se podíváme na dva autory, které se rozhodl Mystery Press vytáhnout z fondu zlatých klasik – Jaroslava Velinského a jeho detektivky s Augustinem Velikým v hlavní roli, a také na Ellise Peterse, autorku (ano, je to tak) historických detektivek a jejího bratra Cadfaela. Pokud se trochu ve světě detektivky orientujete, pak nám dáte zajisté zapravdu, že co jméno, to pojem.

A začneme Ellisem Petersem. Pod tímto pseudonymem se skrývá Edith Mary Pargeter, anglická spisovatelka. Mystery Press se rozhodl oprášit její historickou detektivní sérii s bratrem Cadfaelem, která má v originále dvacet dílů.

V Mystery Pressu zatím vyšel pouze první díl, Zázrak svaté Winifredy. Bratr Cadfael se v roli tlumočníka vydává se svými bratry vyzvednout a přemístit ostatky svaté Winifredy, a když je nejhlasitější odpůrce přesunu zabit, nezbývá než vypátrat vraha. Před bratrem Cadfaelem se postupně začíná skládat celá mozaika; a ukazuje se, že za vraždou se skrývá mnohem víc než boj o ostatky světice.

V současnosti se připravuje druhý díl tohoto cyklu, Splátka růží. Zajímavé je, že v originálním řazení série je tato kniha až třináctou v pořadí.

 

A nyní již do českých luhů a hájů. Jméno Jaroslava Velinského bude známější zejména starší generaci čtenářů. Mnozí možná budou znát i pseudonym tohoto muže  – Kapitán Kid, pod kterým se proslavil zejména mezi trampy. Tento muž je spjatý s Rodokapsy, patří k průkopníkům sci-fi, ale ze všeho nejvíc ho proslavily jeho detektivky. Kromě série s Otou Finkem napsal trochu opomíjenou, ale čtenářsky vděčnou sérii kriminálek s penzionovaným kriminalistou Augustinem Velikým v hlavní roli. A právě tu se rozhodl Mystery Press spolu se synem Jaroslava Velinského, Frederikem, znovu vzkřísit.

Případy Augustina Velikého mají silný příběh na pozadí. Zejména počáteční díly byly díky satiře a samotné osobě autora postihovány režimem, a tak se druhý díl nedostal na pulty tehdejších knihkupectví vůbec.  K dopsání posledního dílu se zase vrátil až po spoustě let…

Mystery Press vydal čtyři případy; všechny prozatím formou e-booků. Jako první spatřila světlo světa Spravedlivá pistole, ve které se poprvé kriminalistický důchodce Augustin a jeho bohémský parťák Josífek Smetana dostali ke slovu. A Velinský předvedl, že kromě detektivky umí přimíchat do svých knih i spoustu humoru (s řádnou dávkou toho černého a nelítostné ironie). Kromě jiného zjistíte, že populární smažák není rozhodně porevolučním hitem.

V rychlém sledu vycházely další případy: Hra na smrt, humorný a zároveň tíživý případ, Mrtvý z Olivetské hory, který byl poměrně komorní a odehrával se v trampském táboře a na závěr i Krvavá fontána spojená s místní legendou.

Mystery Press má s „augustinkami“ velký plán: chystá jejich souborné vydání v jedné knize a společně se čtveřicí již vydaných případů a má v rukávu ještě jedno velké překvapení!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď