10. série Doctora Who – konec jedné velké éry

Doctor Who je britský kultovní seriál, který má zápis v Guinessově knize rekordů jako nejdéle běžící sci-fi seriál na světě. Na televizních obrazovkách se objevil poprvé 23. listopadu roku 1963 a běžel nepřetržitě až do roku 1989, poté následovala několikaletá přestávka. Doctor Who se pak vrátil až roku 2005. Letos končí již desátá série obnoveného seriálu a s jejím koncem seriál opouští showrunner Steven Moffat (známý také díky oblíbenému seriálu Sherlock) a s ním odchází i stávající představitel Doktora – Peter Capaldi. Šestnáctého července bylo oznámeno, kdo se ikonické role zhostí místo něj jako Doktorova třináctá reinkarnace. A již nyní lze říci že jedna éra Doctora Who skončila. Jaká byla desátá série co se týče kvality, kdo je nový Doctor Who a proč se BBC rozhodla tak, jak se rozhodla? Pozor! Článek obsahuje spoilery!

 

Doctor Who aktuálně prochází krizí sledovanosti. Hlavním důvodem jsou scénáře epizod Capaldiho éry. Hlavní zápletka osmé série vnitřně nedržela a dokonce si v některých detailech odporovala. Devátá série obsahovala příliš mnoho dvojdílů, takže série působila příliš chudě, co se týče představených postav, planet a nových příběhů. A desátá série? Po delší přestávce, kdy si tým okolo seriálu dával s pokračováním načas, nepřišel žádný comeback.  Velkým problémem se začaly stávat vedlejší postavy jednotlivých epizod, a ani Doktorova nová společnice příliš neoslnila.

 

Hlavní scénárista Steven Moffat kráčel ve šlépějích svého předchůdce Rusella T. Davise v uvádění postav s odlišnou sexuální orientací a rozhodl se, že Doktorovou společnicí pro 10. sérii bude lesbička tmavé pleti jménem Bill. Bohužel si ale neuvědomil, že samotný fakt, že je někdo homosexuál, netvoří vůbec charakter. Bill je tak nemastná a neslaná, a oproti předchozím společnicím vypadá jednoduše příliš nezajímavě. Navíc se trend prosazování postav s jinou orientací do filmů a seriálů stává takovým mainstreamem, že již začíná některým fanouškům vadit. Připadá jim to jako propaganda a tak se tento původně dobře míněný nápad postupně obrací proti svým strůjcům. Do budoucna může i hrozit, že tyto snahy budou mít zcela opačný účinek. Vedlejší postavy jednotlivých epizod desáté série pak byly příliš nedotažené a většina z nich se divákovi postupně vykouří z hlavy. Jsou pouze křovím a vše podstatné se točí okolo Doktora, Bill a částečně i třetího člena posádky TARDIS – Nardola.

 

 

A co zápletka 10. série a příběhy jednotlivých epizod? Tvůrci se snažili inovovat. Na tři díly nechali Doktora oslepnout a v rámci série nás čekala i trilogie na sebe volně navazujících dílů o invazi záhadných mnichů, kteří se v seriálu objevili úplně poprvé. Bohužel řada aspektů invaze zůstala nezodpovězena. Předně, proč zrovna Země? V historii seriálu došlo k tolika pokusům o invazi na Zemi ze strany různých mimozemských ras s různými, často velmi smrtícími záměry, že by si pohnutky mnichů rozhodně zasloužily vysvětlit. I vztah Doktora a Missy, Doktorova dávného přítele, ale i zapřisáhlého protivníka, byl v desáté sérii podán poněkud nešťastně. Missy chce přestat být zlá, zpytuje svědomí a chce být jako Doktor. Proč? Nevíme. Seriál přestává jít do hloubky. Již nejsou důležité vnitřní záměry ani psychologie postav. Jde už jen o akci a děj. Jaký zajímavý příběh dostaneme tento týden? Jaká nová příšera se tentokrát objeví? Jaký hrdinský proslov Doktor dnes pronese?

 

I charakter dvanáctého Doktora je dost podivný. Ikoničnost, která provázela Doktora desátého a jedenáctého, je pryč. Dvanáctý Doktor je egoista, který rád všem říká, ať sklapnou, a poučuje je o tom, co je otázka a není. Peter Capaldi má jako herec jednoznačně na ztvárnění komplexnějšího a zajímavějšího Doktora. Problémem je i zmíněná političnost jednotlivých epizod. Díl Oxygen od scénáristy Jamieho Mathiesona obsahuje vcelku tvrdou kritiku kapitalismu, v deváté sérii jsme zase mohli najít politický podtón v dvojdíle Zygon Invasion/Zygon Inversion ohledně uprchlické krize. Je toto cesta Doctora Who? Politiku bychom měli v rámci televize vidět spíše při vysílání zpráv a ne při vysílání našeho oblíbeného seriálu. Zvlášť pokud může jít o aktuální a ožehavá témata, která nebezpečně rozdělují společnost. Doctor Who má ale stále co říct. Je to seriál s obrovským vesmírem a vzhledem ke své variabilitě i velkým potenciálem. Ale sledovanost klesá. Co se rozhodla udělat BBC?

 

 

V neděli 16. července po vysílání mužského wimbledonu bylo oznámeno, že se představitelem třináctého Doktora stává Jodie Whittaker, doposud známá díky své roli v seriálu Broadchurch, odkud se taky zná s novým showrunnerem Doctora Who, Chrisem Chibnallem. Fanoušci se rozdělili na dva tábory. Ti konzervativnější změnu odmítají – bude to vůbec poprvé za více než padesátiletou historii seriálu, kdy hlavní roli ztvární žena. Druhý tábor změnu vítá a těší se na nové příležitosti, které přináší. Všichni ovšem přehlíží jeden fakt. Proč zrovna nyní? S tím, že Páni času, tedy Doktorova rasa, dokáží měnit své pohlaví, přišel právě odcházející Steven Moffat. Původně se to objevilo v komické epizodě, k níž sepsal scénář a která se vysílala v době, kdy byl seriál zrušen. Později, když se Moffat dostal ke kormidlu, si s tou to myšlenkou začal seriózně pohrávat, takže Doktorův úhlavní nepřítel Vládce zregeneroval v ženu a začal si říkat Missy. Ovšem Missy je pouze vedlejší postava, pokud by tah nevyšel, nic by se nestalo, prostě by se v seriálu nadále nemusela objevit, dokud by znovu nezregenerovala. Navíc se představitelkou Missy stala charismatická herečka Michael Gomez. Byla to téměř sázka na jistotu.

 

Ale nyní? Konzervatismus Britů není žádné tajemství. A Jodie Whitaker příliš proslavená není. Proč tedy ten risk? Protože se seriál vyčerpal a nový showrunner Chibnall si tak chce otevřít vrátka k novým situacím a možnostem. A to je smutné. Chibnall se pustil do hazardní hry, a místo aby zkusil precizní práci, rozhodl se pro radikální krok, který ale může mít dalekosáhlé následky. Doctor Who za svých padesát čtyři let existence představuje obrovský vesmír s nepřeberným množstvím postav, ras a míst. Ale aby seriál nezanikl, uchýlil se Chibnall k lacinému marketingovému tahu, místo aby zkusil změnit formát seriálu, učinit ho například vážnější či temnější, udělat ho přístupnější i jiným fanouškům, snažil se, aby v některých aspektech nepůsobil příliš lacině (příklad za všechny:sonický šroubovák, prakticky magická hůlka, co zvládne cokoliv vyjma dřeva, kterého ale ve vesmíru moc nenajdeme), rozhodl se právě pro tento krok.

 

A tak se poprvé po padesáti čtyřech letech stává Doktorem žena. Jodie Whittaker ve svém prvním rozhovoru, když mluvila o svých pocitech z nové role, prohlásila, že: „…Je to pro mě neskutečně ohromující, pro mě jako pro feministku, ženu, herečku, člověka a někoho, kdo chce neustále překonávat sám sebe.“ Takže se v následujících měsících můžeme těšit na nekonečné zpolitizované diskuze, které budou střídavě směšné a střídavě vážné, zatímco většině bude unikat meritum celé věci. Je jasné, že končí jedna dlouhá éra Doctora Who. Steven Moffat dal seriálu několik divácky velmi oblíbených a rozhodně zdařilých epizod, ale ve výsledku je zodpovědný za propad sledovanosti. Není to ovšem jen o něm. Doktor bude poprvé ženou. A kdoví, třeba se změna ujme a i čtrnáctý Doktor bude žena. Třeba je tohle začátek jiné a nové éry Doctora Who.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. A BUDE vůbec ještě nějaký čtrnáctý doktor?

    Moffat si samozřejmě s myšlenkou změny Doktorova pohlaví pohrával podstatně dřív. Konkrétně už v devadesátém devátém v “Prokletí zhoubné smrti”, ke kterému psal scénář. Takže by vlastně ani nikoho nemuselo překvapovat, že k tomu nakonec došlo. I když všichni asi doufali, že když už to jednou bylo v parodii, tak si to tvůrci “vážného” seriálu nedovolí použít.

    Ale co už, na ženskou si zvyknu. Spíš mi vadí ti věční černoši jako doktorovi společníci. Člověk by pomalu myslel, že se ten seriál odehrává v Africe. Nemohl by s Doktorem chvíli jezdit pro změnu Japonec, Mexičan, nebo třeba eskymák? 😉

Zveřejnit odpověď