Co víme o Star Treku: Discovery

Star Trek: Discovery má být novým přírůstkem do alternativního star trekovského vesmíru, který vznikl filmem Star Trek z roku 2009. Seriál ale zatím provází řada obtíží, již několikrát se například odsouvala premiéra, tým opustil kvůli nedostatku času výkonný producent Bryan Fuller a ani první trailer fanoušky příliš neoslnil. Pojďme se tedy podívat na vše, co zatím o chystaném seriálu víme.

Podle dostupných zpráv nemáme příliš očekávat starý model star trekovských seriálů. Koncept by neměl být tolik epizodický, přesto se stále ponese v duchu humanity a naděje na lepší lidstvo, tedy jako pokračování vize původního tvůrce seriálu Gena Roddenberryho. Samotný seriál se pak bude odehrávat deset let před dějem již zmíněného filmu Star Trek z roku 2009.

 

Už od samého začátku se vědělo, že kapitánem USS Discovery nebude muž bílé barvy pleti, ale že to bude žena, pravděpodobně afrického původu. Jako jedna z prvních postav byla pak obsazena kapitánka Han Bo, která měla velet lodi USS Shenzhou. Hrát ji měla herečka malajsijského původu Michelle Yeoh. Ta se nyní i objevila v traileru, kde to vypadalo, že ztvárňuje postavu kapitánky USS Discovery. I jméno její postavy prošlo změnou, nyní hraje kapitánku Georgiou. Podle jiných informací, dohádatelných například na IMDb, bude ovšem hrát kapitána Discovery Jason Isaac a jméno jeho postavy bude Lorca. Což ale vyvrací původní informace o pohlaví a rase kapitána. Premiéra se odkládala hned několikrát, a evidentně tvůrci této šance využili a nejednou přehodnotili svůj názor na postavy. Dostupné informace jsou tedy poněkud zmatečné, a co se týče českého internetu, tak bohužel i velmi kusé.

 

Dalšími hrdiny seriálu pak jsou vědecký důstojník Saru (Doug Jones), jenž představuje zástupce mimozemské rasy, která se doposud ve Star Treku neobjevila, a první důstojník částečně vulkánského původu Michael Burnham (Sonequa Martin-Green). Seriál přiletí na obrazovky na podzim tohoto roku a bude mít patnáct čtyřicetiminutových epizod.

 

Podle traileru se posádka dostane do křížku s klingony. To a částečně vulkánský původ Michaela Burnhama jsou důvody, proč se trailer dočkal vlažného přijetí. Vypadá to spíše jako práce lidí, kteří nepochopili, v čem leží síla Star Treku. Star Trek není jenom o válečných rasách Klingonů a Romulanů, o jejich sporech s Federací a netočí se jenom okolo potíží míšenců Vulkánců a lidí. Je o objevování nových světů a civilizací, těžkých morálních dilematech a snaze o mírová řešení a kompromisy tam, kde by jinému už nevydržely nervy a prosadil by svoji vůli za pomoci síly.

 

Trailer měl jako prequel ke známým dobrodružstvím kapitána Kirka spiklenecky mrknout na fanoušky ukázáním nějaké důvěrně známé postavy z originální série, ale v takovém světle, v jakém ji dosud neznáme. Víme, že se taková postava má skutečně objevit, a to konkrétně šejdíř Harry Mud v podání Rainna Wilsona či dokonce Spockův otec Sarek (James Frain). Doufali jsme i v nové a úžasné planety, nějakou zajímavou bytost či rasu, kterou nepředstavuje herec, který má jenom něco napatlaného na obličeji – humanoidních ras jsme přece jenom viděli ve Star Treku až příliš mnoho. Trailer ale nic takového nepředvedl, a tak nám nezbývá než doufat, že seriál nakonec příjemně překvapí. Live long and prosper!

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů

 1. – Autoři výslovně řekli, že se seriál odehrává v původním vesmíru.
  – Michael je navzdory jménu holka, takže skloňujeme jako holku, ne jako kluka.
  – Z toho, že někdo vyrostl na Vulkanu, opravdu nelze vyvozovat částečně vulkanský původ. Kolečko mrkve se nestane okurkou jen proto, že ho zavaříte do stejné láhve.

  Nic proti, bod za snahu, ale tohle mi připomíná takové ty zvěsti z devadesátkových fanzinů. “V novém seriálu Star Trek: Voyager bude jednou z postav Romulanka!” – a u toho fotka Tuvoka. 😛

 2. E.K.:
  Co se týče děje, jediné co jsem pochytil, bylo to, že děj se bude točit okolo nějaké události, která byla zmíněna v originální sérii. Víc nevím. Pravdou je, že situace, co se týče informací je dost nepřehledná, takže je možné, že máte lepší informační zdroj než já 😀
  Ve skloňování samozřejmě máte pravdu a za tuto školáckou chybu se omlouvám. A k vaší poslední výtce-myslím si, že je to zcela logický předpoklad, už jenom kvůli větě, která zazněla ve traileru směrem k Michaele Burnhamové-“Nikdy se nenaučíš vulkánsky. Tvůj jazyk je příliš lidský.” Ale je taky možné, že nás tvůrci chtějí nějak překvapit a pravda může být zcela jiná, ale toto své vysvětlení považuji za nejpravděpodobnější a proto jsem ho ve článku uvedl. Konstruktivní kritika je velmi důležitá, děkuji tedy za váš komentář a názor.

 3. Copak obsazení rolí, na to multikulti vnucení jsem si už trochu zvykl, i když Michelle Yeoh bych jako kapitánku bral i před tím, kdy jsem zvyklý nebyl . Jenom aby neudělali z mých oblíbených Klingonů , otevřeně, chlapsky a rázně řešící problémy v duchu opravdové cti a disciplíny ve prospěch svého lidu nějaké galaktické fašisty …

 4. @Vít Prokop: Však já to taky nemyslel zle, jsem rád, že se o novém seriálu aspoň někde píše. Jenom mi to fakt nostalgicky připomnělo ty časy, kdy jsme spekulovali nad sedmou xerokopií fotky o rozměrech 320x240px. 🙂

  Můj zdroj visí tady: http://trekmovie.com/
  Zrovna dneska uveřejnili fotku kapitána Discovery. Michael je totiž první důstojník, to jsem zapomněl minule dodat. To je pro Star Trek novinka, kapitán jako vedlejší postava – těším se na to.

 5. Pokud je děj před filmem z roku 2009, tak je součástí obou časových linií, ne? To může být výhoda v tom, že osloví jak teenagery, fanoušky té splácaniny nových filmů, tak ty konzervativní.
  Na druhou stranu, seriál Enterprise s kapitánem Archerem se taky vrátil do minulosti a víme, jak dopadl. A to byla příběhovou linií napříč díly možná nejlepší Star Trek série.
  Podle mě si fanoušci spíš přejí hlavně to, aby se Star Trek posunul dál kupředu. Další seriál co se babrá v minulosti, je podle mě pro velkou část zklamáním.

Zveřejnit odpověď