Legenda o sovích strážcích

Měli jsme možnost na plátně vidět spousty různých animovaných zvířátek – tučňáky, oslíky, rybičky, pandy, a dokonce i malé chlupaté šavlozubé veverky. Sovy si ale odbývají ve filmu premiéru. A jaká že ta premiéra je?

Legenda o sovích strážcích
Legenda o sovích strážcích
Legenda o sovích strážcích

Na začátku je potřeba zmínit, že sovám to na filmovém plátně opravdu sluší. Soví strážci k nám přichází ve 3D a na rozdíl od některých jiných filmů tu třetí rozměr opravdu pomáhá zvětšit zážitek ze sledování. Jedny z nejlepších částí filmu jsou vzdušné bitvy, jimž právě 3D kabát dotváří tu správnou atmosféru. Animace je celkově velice povedená a nedá se jí téměř nic vytknout. Má ji na svědomí studio, které již má za sebou úspěch například se snímkem Happy Feet. Režisér Zack Snyder (300: Bitva u Thermopyl, Strážci – Watchmen) se na filmu také vyřádil, nechybí různé „zpomalovačky“ či efektní přibližování kamery při bitvách. Audio i video zpracování Sovích strážců je tedy na vysoké úrovni.

V technickém zpracování film kladné body neztrácí, ztrácí je ale na jiných místech. Například rozhovory hlavních hrdinů jsou nudné a postrádají vtip, který je důležitou součástí dnešních animáků. Také vyprávění příběhu někdy jakoby trochu drhlo. Divákům rovněž není dostatečně představen svět, v němž se celý film odehrává.

Příběh, který je souhrnem prvních tří dílů patnáctidílné knižní série od americké spisovatelky Kathryn Laskyové, není kdovíjak originální. Vypráví o sourozenecké dvojici sov pálených, Sorenovi a Kluddovi, která je jednoho dne unesena zlými sovami, jež slouží zlému pánovi (sově), jenž se snaží ovládnout pomocí svých posluhovačů svět. Sorenovi se však podaří uniknout a je nucen najít a varovat legendární soví strážce před hrozícím nebezpečím. Cestou pozná nové přátele a dobrodružství tak může naplno začít.

Soren je jako mladík velice ovlivněn legendami o Sovích strážcích, které mu doma vypráví a jimž také bezmezně věří. Na konci své cesty zjistí, jestli soví strážci doopravdy existují, a možná se i stane jedním z nich.

Zní to jako klasická pohádka, nic tu nechybí, máme tu souboj mezi dobrem a zlem a kladného hlavního hrdinu a nikdo nepochybuje o tom, že dobro nakonec zvítězí. Není to však tak jednoduché. V příběhu nechybí ani zrada, násilí, nenávist, nejedná se tedy o klasickou pohádku pro malé děti. Všechno působí tak nějak vážně, chybí vtipy a veselá místa. Hlavní hrdinové (Soren a jeho parta) pak možná někomu nebudou připadat dostatečně sympatičtí, jako je tomu v jiných filmech. Je škoda, že některá zábavná místa a i děj je občas vyprávěn trochu pomalu,někde naopak nabírá na obrátkách, závěrečná scéna pak uteče, ani nevíte jak. Chtělo by to trochu prostříhat, někde něco přidat a hlavně trochu více představit hlavní hrdiny, kteří nedostanou moc šancí, aby si je člověk mohl zamilovat.

Soví strážci jsou rozporuplným snímkem. Na jednu stranu skvělé audiovizuální zpracování a na druhé neoriginální příběh s předvídatelným dějem a občasné nudné pasáže. I tak se ale jedná o lehce nadprůměrné dílko, jenž možná i právě pro svou dvojatost (pohádkový příběh versus trochu dospělejší vyznění) zaujme jak děti, tak dospělé. Pokud jste fanoušky pohádkové fantasy anebo máte rádi sovy, můžu vám Legendu o sovích strážcích doporučit, za zhlédnutí určitě stojí.

Adam Seicherstein (redaktor)

adamseicherste­in@seznam.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů


  1. Rozporuplný film? Vôbec nie. Je to jednoducho sračka. Keď má niečo príšerný, idiotský scenár, tak to pekná animácia nezachráni.

  2. je to pohadka…
    Ja bych to nezatracovala, neni to preci film pro dospele publikum, je to pohadka pro deti podle knizky pro deti (saga je urcena pro ctenare od 8 let). Film jsem shledla se svoji osmiletou dcerou. Dcera byla nadsena, stridave se hrozne bala, fandila Sorrenovi a smala se “komickym” momentum. Pribeh byl tak akorat slozity na to, aby ho pochopila bez meho vysvetlovani, co ze se vlastne deje… coz samozrejme znamena ze dospela osoba se u pribehu nudi. Ale na rozdil od jinych pohadek se tady ma dospelec alespon na co divat vizualne. Animace jsou opravdu krasne.
    Pokud chcete jit na fantasy film pro dospele, tak bezte na neco jineho.

Zveřejnit odpověď