Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Je to již osm let, co hollywoodský producent Jerry Bruckheimer bouchal lahev šampaňského v oslavě dalšího svého hitu. Jak se brzy ukázalo, Piráti z Karibiku jsou jako obchodní značka dokonce megahitem. Proto v době, kdy se Jerrymu ne zcela daří (poslední tři filmy, v jejichž rozpočtu smočil svoji peněženku z krokodýlí kůže, tedy Čarodějův učeň, Princ z Persie a G-Force, na sebe ani nevydělaly), bylo načase sáhnout po látce, jejíž obal je označen velkým nápisem: „ÚSPĚCH ZARUČEN“. Tedy vzhůru miř, lebko s překříženými hnáty, vzhůru a ještě výš! Piráti se vrací a neodplují s prázdnou.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Další plavby se však nezúčastnila celá posádka předchozích úspěšných vyplutí. Za kormidlo se tentokrát místo Gorea Verbinského postavil režisér Rob Marshall, který proslul svými výpravami do Chicaga či za japonskými Gejšami. Bohužel vám musím oznámit, že ač je to dozajista dobrý kapitán, kvality svého předchůdce přeci jenom nedosahuje. Oproti svým předchůdcům působí poněkud laciněji i přes rozpočet 250 milionů, který je tak svou výší zařazen mezi třetí (300 mil.) a druhý díl (225 mil.). Ne, že by snad bylo málo akce, chraň bůh – ta je ve skutečnosti jakousi berličkou, využívanou scénáristy v naději, že větším počtem šarvátek skryjí absenci příběhu. Místo něj je nám naservírován jakýsi slabý odvar okopírovaný z počítačových her.

Pokud jste četli úžasnou knihu Plout na vlnách podivna od Tima Powerse, musím vás zklamat. Tento snímek s ní má společný akorát název a existenci fontány mládí. Ta je cílem plavby hned několika závodních týmů – pirátů v čele s Černovousem, anglickým loďstvem a jeho španělským protějškem. Dostat se k fontáně však není tak snadné – je zapotřebí mapy, slzy mořské panny (její získávání je patrně nejvíc cool moment filmu) a dvě nádoby. Taky cítíte ten počítačový, přímočarý a primitivní nádech? Ostatně ani hudba Hanse Zimmera neprošla nějakou markantní proměnou, jakoby se panu skladateli nechtělo hledat nové noty.

Umíte řídit loď podle hvězd? Podle Johnnyho Deppa by to šlo dozajista snadno. Tenhle chlapík září všude, kde se objeví, a čtvrtý pirátský díl si urval jenom pro sebe a z plátna de facto nesleze. Můžete se proto těšit na jeho eskapády, odporující fyzikálním i logickým zákonům, neotesané vtipy, které se možná až příliš opakují, a tentokrát se od jeho Jacka Sparrowa dočkáme i něčeho, co u něj takřka neznáme – morální zásady vlastní jen vybraným hrdinům.

To je vlastně první kámen úrazu – Jack Sparrow má být morální červ, kanálník a bezcitný šmejd, abychom si jeho zábavnosti mohli užít naplno. Jakmile jej však scénáristé tahají za dredy kamsi k neposkvrněným „Aragornským“ postavám, začíná působit poněkud uměle a neduživě. V Na vlnách podivna máme dokonce možnost seznámit se s ženou Jackova srdce (Penélope Cruz, občas zastoupená vlastní sestrou Monicou). Copak má mít pirát ženu svého srdce?

Chemie mezi oběma těmito postavami je sice dobrá, ještě lepší je však již tradičně vztah Jacka s kapitánem Barbossou. Vzájemně si tvoří sympatický protipól, a přesto jsou si velice blízcí. Barbossa by si jistě zasloužil více prostoru, tak jako Černovous, který jej má žalostně málo (a pořád víc než naposledy Chow Yun-Fat). Romantiku, o níž se v předchozích dílech starali Will s Elizabeth, tu má na své košili (do chvíle, kdy ji sundá) kazetel (!) a mořská panna, a výsledkem je jen jakési nedochůdče. Kde se kazatel vzal na pirátské lodi, není vysvětleno.

Nakonec, někdo to říct musí. Jakkoliv jsem při sledování předchozích dílů nadával na neadekvátní linii s Willem a Elizabeth, tady mi oba dva velice chyběli. Nejen proto, že by Jack mohl být dál jenom komickou vedlejší figurkou, jak to máme rádi, ale protože by romantický aspekt Pirátů působil jenom kýčovitě, namísto kýčovitě, naivně a nedotaženě dohromady. Proto nezbývá, než se modlit, aby se v dalším díle (jemuž už je umetávána cestička) sešla stará čtyřka, tedy Bloom, Knightley, Depp a Rush. Ostatně, působí velice zvláštně, když o starých postavách nepadne ani jedna zmínka.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna jsou pozlátko. Na první pohled lesklé, třpytící se a draze vypadající. Pokud se však podíváte pozorně, zjistíte, že je to vlastně jen tretka. Zábavná, ale přesto tretka.

Režie: Rob Marshall
Scénář: Ted Elliott, Terry Rossio
Hrají: Johnny Depp, Astrid Berges-Frisbey, Penélope Cruz, Ian McShane, Kevin McNally ad.
Hudba: Hans Zimmer
Premiéra: 19. 5. 2011

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

19 komentářů

  1. Souhlasím s tvrzením zábavná tretka. Ale fakt zábavná. Nevím, jak pozorně jste se díval, ale Angelica přece jen nezůstala ženou Jackova srdce. Protože Jack je prostě narcista. A díky těm řečem o duších, tuším, že ten kazatel tam byl proto, aby Černovous neshnil v pekle 🙂

  2. Já jsem tedy pochopila, že mladého kazatele piráti kdesi chytli, aby pak vyměnili jeho mládí za Černovousovou (dva poháry, jeden se slzou). Ale jinak už jsem se ani nebavila. Jacka bylo nějak moc.

  3. To je docela možné s tím kazatelem. Musím říct, že vztah mezi Černovousem a kazatelem jsem zrovna moc pozorně nesledovala.

  4. Maoranka
    Ano, postave kazatele by tam mohl mít takový význam, ale jen v případě, že by ho v této rovině alespoň nějak využili. Jestliže se však Černovous ani trochu zatracení nebál, ani nedošlo k nějaké “katarzi”, kdy by o odpuštění sám požádal, byl tam kazatel de facto naprosto k ničemu…Tedy pokud nepočítáme dělání “bu bu bu, půjdeš do pekla!” a linii s mořskou pannou, která je takovou nedostatečnou náhražkou za Willa s Elizabeth (v ní by ale mohl být kdokoliv jiný).

  5. Maoranka
    K ženě Jackova srdce – podle mě to, o čem mluvíte, není konečné řešení jejich vztahu. Uvidíme v dalším díle 🙂 Konec a tržby tohoto napovídají, že na něj nebudeme muset čekat nijak dlouho.

  6. Pirat nemuze mit zenu sveho srdce.
    Mno.
    A Davy Jones měl asi koho?

  7. 2Jakub:
    Což o to, i pirát může mít ženu svého srdce. Ale k postavě typu Jack Sparrow se to… jaksi nehodí, tohle ať nechá romantickým hrdinům Willova typu. 🙂

  8. Re: Elinor
    Souhlasím, a podobně jsem to i myslel – pravda, převedení myšlenky do textu nebylo dvakrát obratné 🙂

  9. Výtky
    Osobně jsem rád, že film vypadal cituji: “laciněji”. Na předchozích dílech mi vadilo, že tu jste byli v japonsku, tu hned v Karibiku, pak zase v Antarktidě… pirátské lodě nejsou stíhací letouny, jsou to dopravní prostředky, kde ledasjaká cesta trvá měsíce. A díky tomu, že se film držel v podstatě jedinné cesty (Londýn – Cuba) mi to přišlo mnohem reálnější, jak předchozí díly.
    Další výtka: Hans Zimmer odvedl ohromný kus práce, namixoval starší melodie s novými prvky (přecijen je film součástí série a byl by nesmysl vymýšlet Jackovi nový hudební motiv). I nové postavy dokázal uvést perfektně (Angelica – hispánský motiv v kombinaci s motivem Jacka, však je Agelica takový hezčí “klon” Jacka). Obdobně je to s Černovousem. A motiv mořských pannen ani nezmiňuji, zcela nový a přitom pasující k filmu + magický + napínavý + svým způsobem sexy.
    Jack Sparrov není bezcitný šmejd – asi jste špatně sledovalpředchozí díly.
    Absence Willa a Elizabeth byla jedinně ku prospěchu – co by nám tyto postavy přinesly nového? Will = kapitán Bludného Holanďana se značně nedpřirozenými schopnostmi, schopný vyřešit v podstatě jakýkoliv problém “na moři” během okamžiku. Elizabeth = opuštěná dívka na pevnině, čekající na svého vyvoleného (nebo s Willem hnijící… doslova… na palubě Holanďana)? Ne, děkujeme ještě, že jsou tyto postavy mimo hru.
    Pozvolna rozvinutý motiv kněze a mořské panny je mnohem lepší s výrazně větším potenciálem. Vždyť knězi ani nevadí, že má jeho láska místo nohou (a toho mezi nimi) rybí ocas. Ocas, kterého se sice lze na chvíli zbavit a kněze tak “pokoušet k hříchu”. Ano, tohle bude určitě ještě zajímavé.

  10. fail
    Dve hodiny nudnej 3D tmy. Tak veľmi o ničom, že som s láskou spomínal aj na Willa a Liz (čomu by som nedávno nebol veril) a všetky tie samoúčelné trikové orgie z dvojky a trojky. Najviac ma naštvalo, ako veľmi nevyužili inak skvelého Iana McShanea. Zatiaľ najnudnejší filmový Blackbeard vôbec.

    5/10

  11. bída s nouzí. Žádné napětí, chemie mezi postavami, moc Jacka. A Zimmerovi bych za tuhle hudbu nezaplatil ani floka. A jinak souhlas s Ďurem, Will a Liz tu fakt chyběli. Já jsem si zase nejednou s nostalgií vzpomněl, jak jsem před lety seděl na Prokletí Černé perly a skvěle jsem se bavil.
    A pro Tintina: Jack je šmejd a vždycky (až na pár výjimek) dělal jen to, z čeho mohl mít sám prospěch. Stačí si vzpomenout na první díl kde sebou vzal Willa jenom kvůli tomu, že byl potomek piráta a mohl ho případně vyměnit za loď.

  12. Ďuro Č.: Jaký samoúčelný trikový orgie byly ve dvojce a ve trojce? To by mě zajímalo.

  13. Tintin
    Řekněme, že každý má na film svůj pohled. Pro mě byla romantická linie mezi knězem a Sirénou jen slabou náhražkou za Willa a Elizabeth, navíc podanou takovým způsobem, že si nejsem jist, jestli tam nebyla zakomponovaná dodatečně, nebo jestli ji naopak dodatečně markantně neosekali ve střižně.
    Pokud ohromným kusem práce Hanse Zimmera myslíte scény, kdy jako na běžícím pásu mění starší melodie a těmi “novými” de facto vykrádá sám sebe (samozřejmě, kromě flamengo kytarových motivů jak z filmů Roberta Rodrigueze) slyšeli jsme každý jiný film. (A podotýkám, Hans Zimmer patří mezi moje favority.)

  14. Josef H.: On Hans je velice inteligentní člověk, když ho tak člověk sleduje, takže je i možné, že když viděl ten film, tak si řekl – tady budu spíš recyklovat, tady nemá smysl se namáhat až tak.

  15. Škoda předlohy
    Ještě jsem neviděla a zdá se mi, že ani neuvidím. Jakožto fanoušek původní knížky Tima Powerse nějak nemůžu tu “adaptaci” překousnout. Když začali slibovat že se čtvrtý díl vrátí k Podivnu, zajásala jsem (ač jsem marně dumala, jak tam chtějí vecpat milého Sparowa). No, stalo se, co se dalo čekat – z Podivna má film jen název a kostřičku nejubožejší. Jeden se za ten “výžer” skoro stydí.
    Ale jsem optimista – třeba to aspoň Powersovým knihám udělá trochu reklamu.

  16. Tak jsem si včera udělal kolečko Piráti z Karibiku – X-men: První třída a musím říct, že první jmenovaný tomu druhému nesahá ani po kotníky.

  17. Víte pár věcí?
    Víte proč tam nemáte Willa a Liz? protože i když jim byloa nabídnuta obrovská suma za to že budou hrát tak hrát odmítli. Tak to museli udělat bez nich jinak knížku jsem nečetla – ale ono se nenadasrmo říká je lepší přečíst si knížku až jako druhou(sama se tímto neřídím jenom předkládám fakta) dále co byste asi tak od toho ještě čekali vás je pár co na to do kina nejdete jen kvuli Sparrowovi. Měli by nejmíń o 3/4 menší výdělek a to se jim vážně nevyplatí.. také by jste neměli hodnotit vždy záporně a nalézt si v tom něco kladného.. jinak nesouhlasím s těmi kterým se hudba nelíbí – zkuste si to složit zlatíčka pak komentujte… třeba “mermaids” byla velmi pěkná a absolutně výstižná žádnou tak pěknou jsem už hodně dlouho neslyšela – jenomže každý to neslyší každý jsme jiný. Nějak se mi z toho dělá nanic vyčítání něčeho ostatním tak zatím a asi navždy pápá…

  18. Minipřipomínka k thilleru
    Všimli jste si že v thilleru dává zhruba někde na konci mořská panna Jackovi facku? já to v tom filmu nějak nepochytila..

  19. Vzhledem k již takřka miliardovým tržbám je docela jasné, že další díl doopravdy bude. Je to sázka na jistotu a toho Hollywood milerád využije.

Zveřejnit odpověď