Preview: Hobit – Neočekávaná cesta

Svátek filmové fantasy a vůbec fantastiky je už za dveřmi a všechna očekávání gradují s každým novým obrázkem či zprávou. První díl Hobita vtrhne do kin za pár dní a věrné fanoušky po mnoha peripetiích a bezmála deseti letech odkladů konečně čeká kýžený návrat do milované Středozemě. Věřme, že to bude návrat velkolepý, který všechna ta přemrštěná očekávání naplní v dostatečné míře.

Byl by z toho opravdu dlouhý článek, kdyby došlo na vyjmenovávání všech převratů a problémů, které se kolem filmové adaptace Hobita během let vyrojily. Často to ale neznělo vůbec špatně. Zejména když se režie původně ujal Guillermo del Toro, znělo to velmi slibně, pokud si v této souvislosti vzpomeneme na jeho ponuře fantaskní Faunův labyrint. Leč nepodařilo se, ale nelze s jistotou vyloučit, že to není dobře. A tak tu kolem Hobita nakonec máme starou známou tvůrčí partu z Pána prstenů (PP), obohacenou o nějakou tu mladou krev. Co to tedy znamená?

Především, že se nemusíme moc bát nepatřičných novinek, ale možná budou chybět nějaké ty patřičné. Peter Jackson, který se nakonec režie přeci jen ujal sám, se rozhodl maximálně propojit Hobita s PP a vytvořit tak pevný filmový celek. Vrátí se tak i řada postav z PP, která vlastně nemá v Hobitovi co dělat, například Legolas nebo Frodo. Podíváme se na řadu starých známých míst a bude se tu oproti knize obšírněji řešit Sauron. Ortodoxní milovníci předlohy možná úpí, ale může to být tah chvályhodný, pokud bude vše provedeno s citem. Pustit si šest filmů najednou jako jednolitý příběh ze Středozemě je představa velmi lákavá.

Tím se dostávám k asi poslední překvapivé změně, která se během natáčení udála, totiž rozšíření původně dvoudílného filmu na trilogii. Někteří na to zareagovali kladně, jiní spíše záporně vzhledem k obavě z kašovitého nastavování děje. Nezbývá, než věřit Peteru Jacksonovi, že k tomu má opravdu pádnější důvod než jen vyrýžování dalších peněz a trilogie bude opravdu nabitá dějem. Na druhou stranu nás na DVD nečeká taková prodloužená verze, jako byla u PP, nebude se tudíž dodatečně tolik na co těšit.

Z Martina Freemana se díky Sherlockovi zatím stala hvězda a role Bilba by tento status mohla jen potvrdit, s hobití vizáží se totiž už narodil. Pro jeho parťáka ze seriálu Benedicta Cumberbatche se našla taky role, svůj hluboký a znělý hlas propůjčí draku Šmakovi a Nekromantovi alias Sauronovi. Zajímavé jsou role dvou hrdinských postav příběhu, Thorina Pavézy a Barda Lučištníka, které připadly ostře řezaným tvářím Richarda Armitage (Captain America: První Avenger) a Luka Evanse (Havran, Tři mušketýři), kteří oba umí skvěle prodat svůj tvrdý výraz a pohled pichlavější než nabroušený bodlák. Zajímavá změna proti spíše dobráckému obličeji a měkkému pohledu Aragorna, možná v Hobitovi hrdinství získá trochu jinou, modernější a ostřejší tvář. Mezi dalšími postavami by se určitě našla celá řada zvučných a zajímavých jmen, ale seznam by to byl neúměrně dlouhý. Za všechny třeba Billy Connolly (Poslední samuraj) alias Dain, Graham McTavish (Rambo 4) jako Dvalin či kráska Evangeline Lilly (Ztraceni, Ocelová pěst) ve zcela netolkienovské roli elfky Tauriel.

Hodně zamrzí silně odfláknutá trailerová kampaň. Po prvním „vánočním“ teaseru, který byl sestříhán po pár měsících studiových natáčení ještě téměř z ničeho, a přesto svou skvělou atmosférou vzbudil obrovská očekávání, přišel rozpačitý trailer s nedokonalými triky a teprve nedávno slušná porce v podobě finálního traileru, který konečně aspoň trochu rozptýlil obavy z výsledného díla, které se zatím začaly šířit. Ve srovnání s reklamní náloží k Avengers nebo povstalému Temnému rytíři je to tedy slabota. Na druhou stranu nás ale během celého natáčení provázel skvělý hobití videodeník, který ukájel fanouškovský hlad po informacích opravdu měrou vrchovatou.

Filmové zpracování Hobita zatím vyznívá dobře, ale jak to vše dopadne, je zatím ve hvězdách. Trochu se lze obávat jen právě té „tvůrčí jistoty“ – nejspíš nás prostě čeká taková Středozemě, jakou ji známe z filmového Pána prstenů se všemi klady a prohřešky proti předloze nebo vkusu fanoušků. Mám pocit, že kdo čeká nějakou inovaci, bude nejspíš zklamán. Děj se také rozšíří o spoustu linií, které Tolkien pouze načrtl, a přibude i pár úplně nových postav a příběhů. Místo vcelku prostého pohádkového příběhu dostaneme epickou fantasy se vším všudy a výrazně delší, než se očekávalo. To vše pod taktovkou lidí, kteří již dobře vědí, zač je toho Tolkien. Tedy, karty jsou vcelku jasně rozdané a nezbývá než doufat, že Jacksonův tým nepostihl během natáčení žádný tvůrčí kolaps. Ostatně, za pár dní už budeme mít jasno.

Režie: Peter Jackson
Hrají: Martin Freeman, Richard Armitage, Ian McKellen, James Nesbitt a další
Premiéra: 13. 12. 2012

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď