Princ a pruďas

S několikatýdenním zpožděním se i do našich kin dostává fantasy komedie Princ a Pruďas s Dannym McBridem a Jamesem Francem v hlavních rolích. Čáry, máry, fuck.

Princ a pruďas
Princ a pruďas
Princ a pruďas
Princ a pruďas

Slavomír (Franco) a Honimír (McBride) jsou bratři, jak se patří na fantasy. Slavomír, proslulý, statečný a dokonalý, prvorozený princ, se hodlá oženit se sličnou děvou Belladonou (Zooey Deschanel), již zachránil během své poslední výpravy před úklady strašlivého čaroděje Leezara (Justin Theroux). Honimír, charakterní opak svého bratra, k němuž tajně vzhlíží a na kterého otevřeně žárlí, by nejraději strávil život v lenivém pohodlí. Plány obou bratrů však vezmou za své, když se Leezar vrátí pro svoji vyvolenou oběť.

Slavomír se okamžitě vydává na další hrdinskou výpravu za záchranu své milované, tentokrát s Honimírem v patách, na příkaz otce. Ten se tak vydává na své první dobrodružství, pokud nepočítáme plenění klínů prostých dívek a žen.

Příběh Prince a pruďase vzdává naprosto nepokrytě hold fantastickým filmům 80. let a brakovým fantazárnám všeho druhu. K zabití čaroděje je třeba meč, ten je ukryt v labyrintu, aby se k němu postavy dostaly, musí dojít… a tak dále, jako dobrodružství z počítačové hry nebo Dračího doupěte.

Klasický příběh je však pouze nosnou kostrou, na níž jsou naneseny jednotlivé hlášky, frky, gagy a parodické vtípky. Bohužel, skutečně vtipných je tak přibližně polovina, ty ostatní vyznívají spíše křečovitě a čas od času i trapně.

Hlavním problémem filmu je fakt, že jeho režisér David Gordon Green (Travička zelená) se pravděpodobně nemohl rozhodnout, jakým směrem jej vést. Osciluje tak mezi poctivým dobrodružným, až vážně laděným snímkem, parodií právě takových děl a přisprostlou buddy komedií, překvapivě se motající více kolem homosexuality, pohlavních orgánů a jejich praktického využití než marihuany, dalších drog a jejich praktického využití. Za tuto rozpolcenost může samozřejmě také scénář, na němž se podílel i McBride. Ten se k poetice Monty Pythonů, k níž prý tvůrčí duo vzhlíželo, nepřibližuje ani zdaleka a za použití dalekohledu. Humor Prince a pruďase je spíše americky sprostý, než britsky jemný a černý jako tumor.

Kupodivu tak nejvíc vynikají akční pasáže, s nimiž si Green zjevně ví rady i za pomoci obstojných digitálních kouzel, parádní epické hudby Steva Jablonského a dobrých hereckých výkonů. Franco dobře paroduje patetickou archetypálnost kladných hrdinů, McBride zvládá pošahaného prasáka s přehledem, Deschanel je jedním slovem kouzelná, jen Natalie Portman by mohla být trochu větší magor.

Princ a pruďas není nikterak kvalitní film. Jeho divák se občas zasměje, ale bránici nijak závratnému tlaku nevystaví. Pokud se však chce pouze pobavit primitivně dekadentním způsobem, dostává ideální možnost.

Ač nejde o trhák roku, ty podvratně nízké tržby (při rozpočtu 50 milionů jich zatím vydělal pouze 25, dalších 75 mu tedy chybí, aby nebyl v červených číslech) rozhodně nejsou zasloužené.

Režie: David Gordon Green
Scénář: Ben Best, Danny McBride
Hrají: Natalie Portman, Zooey Deschanel, James Franco, Danny McBride ad.
Premiéra: 16. 6. 2011

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů

  1. Na plytkých filmech je fajn to, že se stačí podívat na trailer, a je to jako vidět ho celý. Tenhle není výjimkou.

  2. Lucc
    Někdy je trailer dokonce lepší (například loňský Souboj titánů).

  3. ale jo
    Dneska jsem se na to mrkla, nic světoborného a nezapomenutelného, ale docela jsem se pobavila. Některé nápady byly fakt šílené – např. ta trofej z Minotaura 🙂

  4. Sally
    Musím se přiznat, ta mi třeba zrovna vadila :).

  5. Josef H.
    Chápu, tak je fakt, že pokud se vůbec někomu takováto trofej bude líbit, tak se bude jednat spíš o ženskou části publika (včetně menšinově zaměřených mužů) 🙂

Zveřejnit odpověď