Správci osudu

Povídky z pera mistra Philipa K. Dicka paří, zdá se, mezi vděčná filmařská témata. Po Impostoru, Výplatě, Total Recallu, Minority Report a dalších tentokrát přicházejí Správci osudu, režijní prvotina George Nolfiho, postavená na námětu povídky Úpraváři (v tuzemsku vyšla ve sbírce Dickových povídek Planeta, která neexistovala II).

Správci osudu
Správci osudu
Správci osudu
Správci osudu

Celý svět funguje podle plánu, na nějž dohlíží parta úředníčků v kloboučcích? Klasický příběh paranoiou prosycené Dickovy mysli. A právě hned v tomto bodě snímek opouští předlohu – zvrácené paranoie nehrají hlavní roli, tu přebírá romantika ve stylu Věčného svitu neposkvrněné mysli. Je proto nanejvýš pravděpodobné, že film bude Dickovými skalními přívrženci zadupán do prachu. Současná mainstreamová generace diváků však není připravena na mistrovy vize a nedá se předpovědět, zdá vůbec někdy bude.

Přestože trailer zrovna dvakrát nenaplňuje diváky optimismem, Správci osudu za návštěvu kina rozhodně stojí. Už jenom samotná přítomnost Matta Damona zaručuje, že nepůjde o vyloženě hloupý film – na to je tento herec příliš inteligentní a vybíravý. Ve Správcích pak podává velice sympatický a atletický výkon, dobře se dívá i na jeho hereckou kolegyni Emily Blunt. Teprve dohromady však tvoří jedno z hlavních aktiv filmu. Jako pár jsou skvělí, chemie mezi nimi rozhodně funguje a vůbec se na ně moc dobře dívá.

Hlavní postavou je sympatický senátor David Norris, nadějný adept na post senátora státu New York (další ze zásadních rozkolů s povídkou, kde je hlavním hrdinou realitní agent Ed), který ovšem svoje kandidátní volby projede. A přesto zvítězí – seznámí se s krásnou Elise, oba se do sebe na první pohled zamilují, jako by si byli souzeni. Zpočátku tomu tak možná i bylo, ale… Plán se změnil.

Tématem osudu je snímek zcela prostoupený a vůbec to není na škodu, podobně jako občasné proplutí vodami víry, které tentokrát nesklízí jenom úšklebek ve tváři divákově. Vyšší moc = byrokracie v nejčistším slova smyslu – větší snad naleznete už jen ve 12 úkolech pro Asterixe a při návštěvě jakéhokoliv českého úřadu s jakoukoliv žádostí.

Režisér George Nolfi, známý zatím spíše coby scénárista (Timeline, Bourneovo ultimátum), vzbuzoval něco málo obav, vždyť nepovedených adaptací Dickových povídek tu už bylo tolik, bylo tedy velice jednoduché Správce osudu předem zařadit do téže kategorie. Nolfi se však vytáhl a svou retrorežií vzbudil divákovy sympatie, navíc mu velice pomáhá hudba Thomase Newmana. Akce, přestože jí není ve sto šesti minutách nikterak mnoho, je natočena s nadhledem, romantické scény jsou doopravdy romantické, snad jenom ta paranoia chybí. A závěr není předem odhadnutelný! (Za to by si snad zasloužil i nějakou zvláštní cenu.)

Pravda je taková, že fantastický prvek ve snímku je brán spíše jako prostředek než cíl. Správci osudu jsou totiž zaměřeni především na druhou půli svého jména. Má člověk možnost svůj osud změnit? A pokud tuto možnost má, nezaplatí za to cenou nejvyšší? Existuje vlastně svobodná vůle?

Správci osudu nejsou dokonale vybroušeným diamantem, rozhodně se jim však nedá upřít jedno – mezi snímky natočenými z Dickových námětů zaujímají jednu z předních pozic žebříčku kvality. Příjemné překvapení. Velice příjemné překvapení.

Správci osudu

Režie: George Nolfi
Scénář: George Nolfi podle povídky Philipa K. Dicka
Hrají: Matt Damon, Emily Blunt
Hudba: Thomas Newman
Premiéra: 3.3.2011

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď