Thor + soutěž o 3 filmové plakáty

Víte, co je horší, než arogantní a namyšlený člověk? Arogantní a namyšlený bůh. Takový je kralevic Thor. Když se rozdávala síla, stál v první řadě, zato u inteligence a pokory na něho nezbylo. Naštěstí, protože jinak by to byla ohromně nudná postava.

Thor
Thor
Thor
Thor

Právě jeho povaha totiž spustí děj. Thor, pravděpodobný následovník trůnu před svým bratrem Lokim, se niterně nemůže smířit s mírem mezi Asgarďany a Jotuny, ledovými obry z Jötunheimu, dalšího z vesmírných světů. Proto ve chvíli, kdy několik ledových obrů pronikne bez povšimnutí až do Asgardských síní, kde se pokusí ukrást zdroj své někdejší moci, Thor navzdory příkazům Odina, krále bohů a otce, sebere skupinu svých nejvěrnějších bojovníků a vydá se Jotuny za tuto provokaci potrestat. Celý plán však nevyjde podle představ, rozezlený Odin syna potrestá odebráním božské síly a veškeré moci a svrhne jej spolu s jeho kladivem Mjollnirem do Midgardu, tedy na Zem, kde začíná Thorova cesta za zmoudřením a vykoupením, skrz nedůvěřivé pohledy lidí, majících jej za blázna, když se označuje za severského boha.

Vypadá to jako nějaký inovátorský a chytrý tip kampaně s mottem: Velice mizerný trailer. Divák pak může být jenom příjemně překvapený, když vidí film samotný. Tak to totiž u Thora je. Statisíce, ne-li miliony fandů tvůrčí skupiny Bratři v triku Marvel se dozajista zhrozilo při sledování několika minutové upoutávky, v níž parta chlapíků pobíhá v plastikových brněních. Asgard coby Hi-Tech město? Nordický bůh tmavší barvy pleti? Ještě dnes se v řadách geeků počítají oběti.

A ejhle, ono to zase tak špatné není. Asgard, v jehož prostředí se Thor odehrává více než na naší staré dobré matičce Zemi (kdy jako kulisa stačí jedna menší mexická obec a kus pouště), je prostě jen pohádkově vystylizovaná vyšší dimenze, plastikové brnění nakonec nevypadá tolik plastikově a černošský Heimdall (ačkoliv v Marvelovském, potažmo filmovém univerzu pravděpodobně nebude Odinovým synem, jak je tomu v mytologii) patří mezi nejsympatičtější postavy filmu. Dokonce i naroubování na Marvelovský vesmír, spjaté převážně přítomností S.H.I.E.L.D.u, cameem Jeremyho Rennera (Hawkeye), či narážkami na Tonyho Starka, působí naprosto přirozeně. Takže nakonec všechno dobré, téměř.

Thor je mezi komiksovými filmy naprosto ojedinělý – jde snad o první případ, kdy je stránka dramatická a dialogová kvalitnější a přitažlivější než ta, která je zaměřena na akci. Doopravdy je znát, že se režírování chopil Kenneth Branagh, známý to Shakespearovec. Jeho angažmá však není zase tak překvapivé, jak se na první pohled mohlo zdát – v Thorově scénáři je totiž mnoho vyloženě Shakespearovských chvilek: konfrontace Odina se svými syny, konfrontace mezi bratry, konfrontace Lokiho a celé rodiny.

Je proto jedině dobře, že hlavní herci skutečně hrají. Chris Hemsworth není jen chodící učebnice muskulatury, jeho herectví je kovatelné od milostného tokání přes humor až po hrdinné ksichty. Snad jen o chlup lepší je Tom Hiddleston coby Loki, kvalitní intrikán. Anthony Hopkins si v roli Odina může parádně zahulákat, což diváci jistojistě ocení, Stellan Skasgard prohodí nějakou tu hlášku, přičemž pro sebe ukradne nejvtipnější moment snímku, a Natalie Portman (která roli přijala, aniž by četla scénář, neboť kombinace Thora a Branagha jí připadala natolik šílená, že u výsledku musela být) představí další ze zástupu takřka totožných rolí dívek, do nichž se zamiluje nějaký superhrdina.

V čem to Thorovi doopravdy skřípe, je akce a pořádný epický závěr. Snad je to Branaghovou nezkušeností s takovým typem velkofilmu. Představení Thorových spolubojovníků působí lacině, zpomalovačky nejsou dobře umístěné, některé scény jsou natolik tmavé, že eliminují 3D, které je vůbec zcela k ničemu. Thor je však prvním filmem z Marvelovského univerza, které se může touto novou obchodní značkou “pochlubit“. Rozhodně doporučuji originální znění. Ne, že by český dabing nebyl dobrý, jen poněkud zabíjí Hemsworthovu líbivou aristokratickou angličtinu. Potěší také hudební podklad od Patricka Doyla, který však funguje lépe ve filmu, než na samotný poslech.

Setkal jsem se s názorem, že Thor působí jako pilotní díl seriálu. Přesně takovým Thor ve skutečnosti také je – pilotním dílem monstrózního projektu Marvelovské dílny Avengers, kde se potká s ostatními superhrdiny tohoto univerza. Nemůžu se dočkat, až v něm blonďatého svalovce uvidím.

POZOR! Soutěž o tři plakáty k filmu Thor:

Jak se jmenuje zařízení, které Asgardským hrdinům umožňuje cestovat mezi světy, a jak se jmenuje ochránce tohoto zařízení a tedy i hlídač vstupu do Asgardu?

Správné odpovědi zasílejte do 15. 5. včetně na josef.horky@fantasyplanet.cz. Vyhrávají tři vylosovaní čtenáři.

Plakáty je možno vyzvednout osobně v Praze, nebo nechat zaslat poštou pouze za cenu poštovného.

Thor

Režie: Kenneth Branagh
Scénář: Mark Protosevich, Zack Stentz, Don Payne, Ashley Miller
Hrají: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Natalie Portman, Anthony Hopkins ad.
Hudba: Patrick Doyle
Premiéra: 28. 4. 2011

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. Už jste film viděli?
    Už jste film viděli? Stále si tak nějak nejsem jistý, co od toho očekávat.

  2. viděli
    zrovna jsem se vrátil z kina. Je to fajn, příběh sice archetypální, ale hlavní hrdina je sympatický, jeho svět zajímavý, hudba nádherná. Prostě parádní jízda, u který se dá vypnout mozek. Ale musím uznat, že Iron Man (ten první) se mi líbil víc.

Zveřejnit odpověď