Transformers 3: Temná strana Měsíce

Před mnoha a mnoha lety, milé děti všeho věku, druhu, pohlaví a velikosti, jsem stál v krámečku kdesi v Itálii a přemýšlel, jestli mám na rodiče zkoušet psí oči kvůli hračce s nápisem Transformers nebo hračce s nápisem Ninja Blood Warrior. To první bylo pitomé, kýčovitě barevné autíčko. To druhé cool zabiják s katanou zbrocenou krví. Vybral jsem si ninju. Což i po cca 18 letech definuje můj vztah k fenoménu Transformers…

Transformers 3
Transformers 3
Transformers 3
Transformers 3

Nepochybuji o tom, že své fanoušky si trojka filmových „transformerů“ najde. Ostatně, jednička, jeden z nejnudnějších filmů od doby středoškolského promítání dělení buněk, to zvládla. A stejně tak i dvojka, vedle které vypadala jednička když ne zábavně, tak alespoň tak nějak… nelobotomizovaně. A na rovinu: trojka je zatím nejlepší díl série. Stačilo málo: začít konečně zabíjet lidi.

Ale popořadě. Poměrně obsáhlá expozice nás seznámí s následujícími fakty: když dostávali na své domácí planetě Autoboti na budku, vyslali kamsi do vesmíru loď naloženou super špica technologií, která mohla zvrátit průběh bojů. Nezvrátila a místo toho havarovala na Měsíci, kde ji později našli amíci a pár kousků z ní si vzali domů… Jo, to byl ten „malý krůček pro člověka…“

Skok do přítomnosti. Sam Witněco má novou holku (nevím proč, tamta ho prý nechala a teprve ta nová je láska jeho života… než si představitelka začne vyskakovat na Michaela „Bůh je sakra kdo?“ Baye). A hledá si práci. Je to docela sranda, hlavně proto, že u pohovoru má Johna „Na starý kolena budu hrát jen pošuky light“ Malkoviche. Cítí se ve světě ztracený, takže když se po světě začnou množit vraždy spáchané Deceptikony, vjede do něj zase puberta (navíc jeho holka má šéfa, který je a) sexy b) dá jí jen tak medíka za dvě stě táců a c) je to k…a mocnej chlap) a rozhodne se, že svět bez něj zanikne.

Což je vlastně pravda, protože scenáristi si uvědomují, že i když je Sam Withergotkdo tentokrát nevýrazný jak princové Zdeňka Trošky, pořád je to jediná smysluplná a jakž takž sympatická postava v celém filmu. Takže musí být na place. Na place, kde to jinak bouchá, skřípe, bouchá, jiskří, bouchá, pateticky se pronáší patetické proslovy a ještě to tam občas bouchne atd.

Je potěšitelné, že se Bay drží svého kopyta: výbuchy, kamerové jízdy, zpomalené záběry hrdinů v ikonických postojích, dynamika v každém obraze atd. Žádné umění, ale akční jízda, kde má být vidět, že producenti zvysoka kašlou na státní dluh Afriky a kuc kuck hladovějící Somálčata – na druhou stranu tu máme zdvojnásobenou kvotu Afroameričanů a placenou reklamu Republikánů („Vyznamenání od koho? Od Obamy? My jsme tu republikáni…“). Aby bylo jasno, asi jsem zlý, ale také mě zrovna netrápí Somálčata a Afrika jako celek (i když je fakt, že těch pár záběrů, které jí Bay věnoval, je docela… poetických). Co mě trápí je, že ten film se se mnou naprosto míjí.

Začíná to už na začátku: Bay se snaží jak nikdy, propojuje archivní záběry s hranou rekonstrukcí, do toho pere válku Transformerů, ukazuje, jak skutečně probíhalo přistání na Měsíci, k tomu hudba, která křičí z plna hrdla: „EPIKÁÁÁÁÁ!!!“ A já si vzpomenu na jednu poznámku Phila Marlowa o dokonalém a geniálním plýtvání lidského intelektu a potenciálu. Velký detektiv to myslel trochu ironicky a trochu obdivně, mluvil totiž o královské hře. Já jen ironicky a jízlivě.

Protože veškeré formální fígle nemohou zastřít následující: Transformeři nikdy neměli na to, aby utáhli logicky fungující film. Tady nesmíte mozek vypínat, tady musíte zapomenout, že jste ho kdy měli. Proč je Megatron jednou za padoucha č. 1, pak za poskoka a pak málem za deceptikonského Ježíše Krista? Neřešit. Prostě máme zápletku, aby do sebe jedna horda šrotu mlátila s jinou hordou šrotu. Pravděpodobně se ty hroudy šrotu od sebe i něčím liší, ale já poznám jen toho žlutýho Bublu.

Což je druhý problém: mě auta nedojímají. Když někam jedou barevný kamion a pár sporťáků, kterým vyhrávají ve stylu „Teď sedni na zadek a buď dojatej, jak je to hrdinský“, tak to se mnou nic nedělá. Dejte mi koně, osamělou postavu v jeho sedle a klidně jen poloviční hudební doprovod a budu tahat kapesníky i ze sousedových kapes. Ale auto? Je to kus plechu. Sorry. Chápu, že Sam Witsralnanejpes.com chce zasunout do Bublova výfuku, ale moc nechápu proč vlastně, když má ty svoje velký samičky. Asi nějaký interní americký forek (což říkám jako fanoušek Kingovy Christiny).

Možná se to vyřeší ve čtvrtém díle, kde se ukáže, že Bubla má ve výfuku speciální feromony, ale nevím. Obecně mi prostě celá ta mytologie nesedla. I když vlastně, ona žádná mytologie neexistuje. Každý film asi začíná velkou pařbou scenáristů, kde se snaží vymyslet, co s tím, aby mohl Bay dělat všechny ty výbuchy a zpomalovačky s alespoň minimálním smyslem.

Nevěříte? Podívejte se na vedlejší postavy: je jich celá řada a v každém díle přibudou další. Je to v podstatě pokus omyl – tvůrci jich pár nahodí a na koho si ještě při psaní dalšího dílu pamatují, toho si nechají. Zbytek doplní z nových zdrojů. Za což ovšem tentokrát získává Bay hooodně plusových bodů – Frances McDormand a již zmíněný John Malkovich jsou naprosto úžasní, stejně jako A. Tudyk. Jejich skvělost ovšem jen podtrhuje, že filmu o robotech je nejlíp bez robotů.

Tedy až do poloviny filmu. Do té doby tvoří výbuchy jen asi třetinu stopáže, pak už poměrně slušných 85 %. Bay se rozhodne zdemolovat Chicago (že by mu něco provedl Robert Ebert?) a dostane se k tomu výše zmíněnému zabíjení lidí. V tu chvíli se Transformers 3 mění – bohužel jen chvílemi – na něco mezi Válkou světů (pana producenta Spielberga – respektive v její nejlepší části), mimozemskou obdobu Walking Dead a vzkaz tvůrcům Terminátora, kde že mají čerpat inspiraci… ano, lidé se mění v prachu, občas se zaleskne lebčička a hele, i ty roboti chrlí nějaký rudý olej a je snaha nás přesvědčit, že z nich jde vytrhnout něco jako páteř. A hlavně: poprvé v sérii do toho opravdu jdou i lidští vojáci a rozjedou velký kovový masakr. Tlesk tlesk.

Jenže jsou to jen záblesky, jinak to brzy sklouzne v to, co zbytek filmu: psychedelický záznam ze šrotoviště, kde před hlavní atrakcí pobíhá pár hezky vypadajících lidí – kteří se bohužel možná jednou dvakrát políbí, ale na povýšení filmu aspoň k průměru by to chtělo komando vojaček z Playboye (a klidně by je mohla vést ultra drsná F. McDormand) a relaistické využívání psů pro přenášení bomb jak za druhé světové. Já se na šrotoviště naposledy díval s chutí, když tam povstal Freddy. Tady povstane náklaďák.

Ale to už se vlastně opakuju. Což je u Transformers logické. Ti jsou na opakování sebe samých bohužel založení – a že to napotřetí přineslo i cca dvacet minut zábavy, je spíš problém statistiky než kvality filmu. Kdysi jsem tuhle sérii Bayovi přál, aby si obnovil pověst hitmakera a mohl pak zase nechat souložit krysy v detailu. Bohužel, on raději dělá brm brm a hraje si s autíčky. Škoda.

VERDIKT:

Roboti konečně „jebou“ do lidí a chvílemi je z toho nádherně vizuálně vymazlené maso. Bohužel s absolutní absencí smysluplného pozadí, sympatických postav a emocí. Rozpohybované spořiče obrazovky jsou narativně dokonalejší. Na druhou stranu, za některé herce ve vedlejších rolích a pár špílů černého humoru bych v procentech možná i dvě hvězdičky dal… Možná.


Režie: Michael Bay
Scénář: Ehren Kruger
Hrají: Shia LaBeouf, Rosie Huntington-Whiteley, Josh Duhamel ad.
Premiéra: 30. 6. 2011

Boris Hokr (zástupce šéfredaktora)

boris.hokr@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

21 komentářů

 1. Jestli stojí kvůli něčemu zajít do Imaxi, pak kvůli tomuhle. Ten film lze jistě kritizovat, ale v lecčem je zcela unikátní – vlastně ukazuje, proč je Bay některými teoretiky považován za autorského tvůrce se specifickým režisérským rukopisem.

 2. Recenze
  Film jsem nevidel, chci na nej jit v sobotu.
  Jen bych chtel okomentovat recenzi – pripada mi, ze se zastupce sefredaktora (autor recenze) ucastnil vsech pareb scenaristu Transformers, ale narozdil od nich se tam sjel. Tak stupidni recenzi jsem jeste necetl. Recenze je plna pseudo-intelektualnich zvastu a vecnych nazoru je v ni vsehovsudy jeden odstavecek. Skoro jako by recenzent byl hodnocen od delky recenze, nikoliv od kvality. A takova tresnicka na dortu – “radoby vtipne pokazde jinak” zkomolene prijmeni hlavniho hrdiny me skutecne nepobavilo, jen utvrdilo v tom, ze recenzent si snazi na neco hrat, ale vubec mu to nejde.
  Chtel jsem zjistit, jaky film je, nez na nej vyrazim. Bohuzel me tato recenze neskutecne nasrala, protoze po precteni snusky nesmylsu jsem se nedozvedel nic. Budu si muset pockat na recenzi Dura Cervenaka, jehoz nazory na filmy jsou vecne a smysluplne. Jakmile nekde jako autora clanku uvidim Borise Hokra, radeji vypnu cely komp…

 3. To Gothmog
  Stačí jen vypnout okno prohlížeče:)

  BH tu má ješrě recenzi na Kůstka, zajímavé je, že krom celkového vyznění (namísto znechucen je z Kůstka nadšen) se ničím neliší, stejný slovník, stejná stylistika, stejné h…o se člověk doví.

  Ad komolení jména hlavního hrdiny: má to být narážka na komolení z prvního dílu? Tam z toho vytěžili pár sekund pokusů o vtip. Do třetího dílu si ho pořád žádnej americkej generál nepamatuje?

  Nicméně samoúčelné komolení a vymýšlení novotvarů ve mně vždycky zanechá ten dojem, že… “kdo má co říct, nepotřebuje k tomu vymýšlet nová slova.”

 4. nechápu, proč recenzent na film vůbec chodil, když není evidentně jeho krevní skupinou. Ať si pustí Tarkovského a chroupe si u něj jablíčka.

 5. K recenzi
  Jen pár komentářů ke komentářům…

  Nemám pocit, že by v recenzi byl jen jeden odstaveček věcného názoru (i když vlastně nevím, co se tím věcným názorem míní). Recenze říká: tento film je pro specifickou sortu lidí (konkrétně pro ty, kteří si raději hrají s autíčky než s lidmi), což je už v perexu, podle čehož si čtenář může jasně uvědomit, zda bude recenze odrážet jeho postoj, či nikoliv. Dále v textu je tato myšlenka rozvinuta (dojímá vás panoramatický záběr na putující družinu ve Společenstvu prstenu nebo tady náklaďák někam jedoucí?, děsí vás utrpení lidí, nebo rozbití auta?). Další názor: Transformeři nemají nic jako mytologii, pouze záminku. V podstatě se jedná o tři filmy, které se buď popírají, nebo neustále tahají králíky z klobouku. Že není jiná koncepce než natočit další trhák dokládá i poznámka o vedlejších postavách – to, která se objeví i v dalším díle je naprostá loterie. Komolení jména hlavního hrdiny jen dokládá, že i on, jinak asi nejsvětlejší moment jedničky i dvojky, tentokráte nemá žádný prostor a účel (krom běhání, ječení a líbání hlavní hrdinky) – nemá možnost zaujmout, nemá možnost stát se symptaickým (v jedničce aukce přes eBay, ve dvojce zabydlení na koleji… podobné scény tentokrát nejsou, pouze ze sebe dělá blba před zaměstnavateli). K tomu, že scenársiticky je film úplně mimo se stačí i podívat na již zmíněné vedlejší postavy, které se objeví, něco dělají a najednou až do konce filmu zmizí… Jsou prostě zbytečné (rodiče hlavního hrdiny například).
  Taky úplně nechápu ty poznámky o pseudointelektuálských žvástech v jednom a o Tarkovském v druhém případě. v recenzi se výslovně říká, že když nechává Bay souložit krysy, jsem jeho člověk. To je pseudointelektuální? Není to spíš tak, že tady došlo k neochotě porozumět textu, který neodráží váš názor na film? Mimochodem, pan Gothmog říká, že jej recenze nasrala, v tom případě jsem spokojen: pokud by zůstal lhostejný, je něco špatně. Každé dílo, i recenze má vyvolat nějakou odezvu. Mě třeba sere celý koncept Transformers, což nijak netajím, že jsou skvěle udělaní z hlediska triků a že chvílemi Bay opravdu exceluje (úvodní montáž), to ovšem v recenzi nijak nezamlčuji, ale naopak výslovně zmiňuji. Takže hezký den. Ideálně bez transformerů.

 6. nic moc
  No, za mne ta recenze odpovida… Nova holka se mi nelibi, dej mi naopak prisel snad jeste pitomejsi nez predchozi dily, nic moc celkove 🙁 Pusobilo to na mne jak film 2012 od Emmericha.. chvilemi to je tak blbe, az se clovek smeje:)

 7. Nechápu, co kdo na týhle recenzi nechápe nebo se mu na ní nelíbí. Já jsem jen ujistil, že když jsem neviděl doposud ani jeden díl, že jsem o nic nepřišel. I když jako výplach mozku po náročným dni by to nemuselo být až tak marný.

 8. Ruw: To myslíš vážně nebo jako vtip? Nic jsi neviděl a jenom proto, že někdo napíše negativní recenzi, tak jsi spokojený? Kdyby někdo napsal pozitivní, což se může stát, bude ti naopak líto, žes to neviděl? To je přesně ono: recenze na h… protože nedá správné informace lidem, kteří to neviděli.

 9. re. Boris Hokr
  Borisi, on ten problém tkví asi v tom, že na začátku řekneš, že transformers nemáš rád “Což i po cca 18 letech definuje můj vztah k fenoménu Transformers… ” a pak napíšeš negativní recenzi. Pak to totiž vypadá jako účelová a povýšená recenze, kde sis chtěl schladit žáhu a “natřít” to na papíře tomu, co nemáš rád. Pak se nedá divit čtenářům, že jsou proti a těm ostrým reakcím.

  Já osobně sem viděl jedničku a dvojku a jako nenáročnému divákovi, co do kina nechodí a čeká na to pár let v TV, se mi to líbí po stránce efektů a nehledám v tom žádný hluboký děj, ale řežbu a akci, o které TF podle mě jsou. Epický děj čekám od epických ság, pobrečet si můžu u Forresta Gumpa nebo Vykoupení z věznice Shawshank, které jsou o životě. Od transformers jako divák čekám pěknou podívanou v podobě efektů, ale bez děje a bez emocí, prostě film na nedělní odpoledne od 16:00 na Nově.

 10. problém
  Herne: já se nedivím ostrým reakcím, já se divím tomu, že jsem na základě podobného textu označován za pseudointelektuála, který holduje Tarkovskému, a z toho, že v textu nejsou žádné smysluplné (což beru ve významu podložené nebo zdůvodněné) názory. To, že od začátku říkám, že nemám Transformers jako fenomén rád podle mého problém není. I přesto jsem ochoten uznat, že je to třeba dobře udělané po stránce těch triků, nehcat se tvůrci přesvědčit, že i přes mou nechuť k lásce k robotům je to dobře udělaný FILM. A to mě Transformeři nepřesvědčili. Na tohle fakt ani v to odpoledne. A ještě: ostré reakce si představuji jinak 🙂

 11. :-DDD
  Díky, Borisi, ještě teď mám hubu od ucha k uchu:-). Ze série jsem viděla jen první díl a jeho opakování, případně shlédnutí některého dalšího dílu, plánuju jedině za trest (jestli někdy někoho zavraždím nebo alespoň zmrzačím).
  K rozhořčeným reakcím: smiřte se s tím, že vlhký pubertální sen jednoho může být pro jiného člověka 3,14čovina na entou. Mně se recenze líbila, jakkoliv jsem tohle varování nepotřebovala:-P.

 12. Lidi, dávejte si bacha na ty hloupý odsudky. Existují jedinci, kteří tu trilogii (hlavně druhý a třetí díl) mají za umění a jsou s to si to poměrně dobře vyargumentovat. Je to hrozný, kolik předsudků vládne v některých oblastech, jako je film.

 13. Maxim
  Mně se recenze líbí. Dost možná je to i tím, že se mi nelíbí transformeři.

 14. Včera jsem byl konečně v kině und…ano, je to nelogické, dětinské a připitomělé a já to žeru i s navijákem! Jediné co mi vadilo byly odulé rty blonďaté modelky, jinak famózní nářez. Hodnocení 11/10 🙂

  Jana677:u tohohle filmu jsem teda zatraceně zvlhnul :-)))

  Jinak recenze fajn, byť s ní absolutně nesouhlasím 🙂 Borisi, pořád ale čekám na tvojí recku na posledního Eriksona (Ohaři)….nebo jsem ji někde přehlídnul?

 15. Malaz
  Fenris: nepřehlédnul a asi se nedočkáš. Osmičku jsem totiž dostal jako dárek, takže jsem k ní taky tak přistupoval a psát recenzi teď mi už přijde zbytečné – možná těsně před vydáním devítky.

 16. Nic moc film
  Na filmu jsem byl a musim rict ze opravdu nestoji za nic ( predem podotykam ze mam scifi blbosti velice rad ) dej skoro zadnej ( coz by nevadilo ) efekty sice uzasny ale taknejak nic nerikajici a tak nahusteny jeden za druhym ze to po case cloveka uz spis nudi ( vyjimkou alespon pro me byl na 3d projekci seskok parasutystu z vrtulniku ten se mi hodne libil a rikal jsem si ze bych chtel vydet ve 3D panna prstenu konkretne scenu kdy sjizdi kamera z vrcholku sarumanovy veze az do tech kovaren pod ni ) celkove musim rict ze ten film za ty penize podle me nestoji a je spis ztrata casu nez zabava

 17. Koment
  Po přečtení recenze sem se na film vyložene vys.al. Boris Hokr recenzi udelal pěkne ve stylu Spider Jerusalema, jako by už byl Gozno dlouho. Film jenom chce videlat na nejaký kočce jak ho kouří hlavnímu hrdinovi nebo Optimusovi jak sejme zase největšího grázla od Deceptikonu a nebo zase udelají z historie frašku (přistání na měsíci). Na dej se ze smysluplným pohledem dívaj jenom deti internetu a fanouškové hraček, možná i sci-fi fandové. Pak sou tam ještě ty kraviny které v jedničce nebyli možné a v dalším díle už sou a nebo nebyli v minulosti použity. Pokud necháte logiku spát doma hned vedle Forresta Gumpa tak na to klidně jdete a na múj nebo Hokrúv názor vyse.te. Abayo (zbohem)

 18. Kdepak
  Ehm nechci vám do toho kecat,ale Transformers sou prostě pecka od prvního dílu,že se v kinech promítají takové hovadiny jako Stmívání atd. zjevně nikomu nevadí já bych chtěl jen poukázat na to že hodnotí ty co tenhle žánr nemusí,je to jako dát Hitlera do mírových sborů(naprostej nesmys)

 19. Hitler u mírových sborů…
  Luxor: kdyby tam aspoň to kouření bylo…
  Witcher: já ten žánr mám naopak rád, teda… japonské mecha… a podotýkám, že Hitler u mírových sborů není zas až tak absurdní idea… sice by to asi dopadlo jak s Rommerem u parafínů, ale mír by byl…
  A ještě ke Stmívání, to třeba mě osobně tak netankuje, protože tam z podstaty věci nejde udělat něco, z čeho by nevznikla hovadina. Transformeři – a v každém díle toho záblesk byl, bohužel jen záblesk – mají na mnohem víc. Ergo bude spousta lidí logicky znechucenější právě z nich, ne ze Stmívání.

Zveřejnit odpověď