Aldnoah.Zero: hrstka teenagerů proti kolonistům Marsu

Průzkumný let Apolla 17 přinesl objev zapomenuté hyperprostorové brány vedoucí na Mars. Vyslaní kolonisté se rozhodli založit vlastní impérium. Netrvalo dlouho a došlo na válku se Zemí. Část měsíce je zničena a s Versany válčí hrstka studentů.

Aldnoah.Zero (2014) foto 1

Metrák vzorků nebylo to jediné, s čím se vrátila posádka Apolla 17. Významnější byl objev hyperprostorové brány ústící na Mars a marťanská technologie Aldnoah, jež se na planetě našla. Následně vyslaní kolonisté si přisvojili nález, založili impérium Vers a mezi nimi a rodnou planetou vypukla válka. Vyústila roku 2000 Pádem nebes, při němž byla spolu s branou zničena část Měsíce. O patnáct let později je uzavřen mír a princezna Asseylum, vnučka vládce Versu, přilétá prohloubit diplomatické vztahy.

Seriál je adaptací stejnojmenné mangy, jíž se ujal Ei Aoki a po jehož boku usedli na scénáristická křesílka Katsuhiko Takayama a Gen Urobuchi. Oči diváka jsou vystaveny space opeře, působivým robotům a poměrně svižnému ději plnému různorodých postav a téměř poetických bitev. Alespoň takové je zdání prvních dvou dílů. Následně děj zpomalí a v závěru plyne odnikud nikam. Celosvětová válka se stává bojem hrstky teenagerů proti ještě menší hrstce Versanů. Celé válka tak má rozsah bitky na školním hřišti.

Aldnoah.Zero (2014) foto 3

Chybí spletitost vlastní válečným intrikám, dějová linie je plochá a nic ji neobohacuje. Postavy trpí klasickými modely a postrádají emoce. Ačkoli je to od Pádu nebes teprve patnáct let, jediný veterán v týmu je raritou. Válce chybí realističnost a příchuť skutečného ohrožení. Ojedinělé násilné scény působí až nepatřičně. Kolem naivní Asseylum se točí hned několik kluků, to aby nechyběla romantická nota a mezi jednotlivými bitvami si stačí popovídat o vztazích i dospělí, zatím co jejich mladí studenti, geniální stratégové, zachraňují svět. Naivně laděné anime je určeno spíše dětem a dospělý divák je ocení pouze se značnou dávkou nadhledu. Hodnocení pozvedá až poslední díl, v němž se sice postavy zachovají zcela nelogicky, avšak natolik nepředvídatelně a překvapivě, že tím boří dosavadní zaběhnutý pořádek. Vyústění dvanáctého dílu úspěšně navnazuje na druhou sérii, jež bude vysílána od ledna příštího roku.

Hodnocení: 80 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Second season
    Recenze to vše dokonale vystihuje. Příběhové nedostatky, které by mně obvykle extrémně vadily a odradily od sledování, tentokrát zapadly do pozadí a příjemně se to za dva dny zkouklo. Poslední díl série (ani mi nevadila relativní krátkost anime) vše doslova radikálně zabil, a tak je shlédnutí alespoň prvního dílu druhé série nutností.

Zanechat odpověď