Seriálový seriál 3 – Firefly

Co se dá napsat o seriálu, který má pouze čtrnáct epizod? Věřte, že hodně. Firefly nepatří mezi ty nejznámější, ale určitě mezi nejlepší sci-fi seriály všech dob. Pokud jste o něm dosud neslyšeli, nic si z toho nedělejte a čtěte.

You can´t take the sky from me

Na Firefly jsem narazil náhodou před rokem, když jsem si na české filmové databázi projížděl žebříček nejlepších seriálů a snažil se vybrat si jeden, který by se mi mohl líbit. Začal jsem od prvního místa a pokračoval směrem dolů. Většinu titulů jsem samozřejmě znal, ale zaujal mě jeden okolo třicátého místa, o kterém jsem do té doby vůbec neslyšel. No a poté, co jsem zjistil, že se jedná o sci-fi, jsem si řekl: „Sakra, jak je možný, že jsem o něm nikdy neslyšel?“ Důvodů bude zřejmě více. Za prvé má pouze jednu jedinou řadu, za druhé se u nás nikdy v televizi nevysílal, tím pádem nedosahuje takové slávy jako Hvězdná brána či Star Trek, a za třetí letos oslavil už devět let své existence, a proto se o něm moc nemluví.

Už od první znělky z pilotního dílu jsem si seriál zamiloval (můžete si ji poslechnout zde). A s každým dalším dílem láska narůstala, až dosáhla úplného maxima. Po zhlédnutí posledního dílu ve mně však zavládl smutek, protože jsem pochopil, že už žádný nový díl neuvidím. Tento pocit ale trochu ochabl, když jsem zjistil, že i při opakovaném pouštění je zážitek pořád stejně silný.

A to je můj příběh, jak jsem se stal velkým fanouškem* Firefly*. Od té doby jsem jednotlivé díly viděl mockrát, a jestli tímto článkem někoho namotivuju k tomu, aby se na seriál podíval, tak to bude jedině dobře.

Space opera a western? Dobrý nápad

Amerického scénáristu a režiséra Josse Whedona není nutné dlouze představovat především fanouškům Buffy. Je to právě on, kdo stojí jako autor za vznikem Firefly. A byl to jeho nápad spojit space operu s westernem, jenž se později ukázal jako velice dobrý. Seriál zaujme romantikou jízdy na koních a přestřelkami jako z divokého západu, zároveň si však zachovává tajemné kouzlo cestování vesmírem, jak jsme ze space opery zvyklí. 

Prostitutka, pastor a lékař? Hezká sebranka

Firefly se opírá o pár hlavních pilířů, a to jsou zajímavé postavy, dobře vyprávěný příběh a originální zápletky jednotlivých epizod.

Seriál se odehrává v pět set let vzdálené budoucnosti a popisuje osud posádky lodi třídy Firefly jménem Serenity, kteří se prostě a jednoduše snaží přežít. Pašují, kradou, obchodují, žijí zkrátka ze dne na den a dělají všechno proto, aby zítra zase mohli letět dál. Při tom všem na sebe samozřejmě lákají nechtěnou pozornost, například v podobě Aliance (která zde představuje zlou stranu, podobně jako Impérium ve Hvězdných válkách) nebo krvežíznivých barbarských pirátů alias Plenitelů.

Ve světě Firefly nenajdeme žádné mimozemšťany, všechny planety jsou osídlené lidmi. Jak už to bývá, na některých se lidé mají lépe, na některých hůře, v tomto případě hlavně na těch odlehlých o které se Aliance příliš nestará a kde bují kriminalita. To je však pro posádku Serenity ráj.

Dva bývalí vojáci Nezávislých, kteří prohráli válku s Aliancí, žoldák, jenž je pro peníze schopný čehokoli, včetně zrady vlastní posádky, mechanička, která má v hlavě hlavně motory a sex, lékař a jeho podivná sestra, kterou se snaží za každou cenu chránit, pastor, jenž možná není pastor, společnice alias prostitutka, která je na lodi vlastně bůh ví proč a nakonec pilot, vtipálek. To jsou hlavní hrdinové a je potřeba říct, že se jedná o velice různorodou směsici, z níž každý má svůj vlastní zajímavý charakter. Zkrátka určitě si každý najde svého oblíbence, který mu je nejbližší. 

Nepřízeň osudu (Foxu)

Firefly už od počátku nebylo přáno. Fox, který seriál vysílal, se rozhodl začít od druhé epizody s názvem The Train Job, protože se mu pilotní díl nelíbil (což jsem dodneška nepochopil), přestože se Joss Whedon rozhodl díl předělat podle přání studia. Ani to však nepomohlo. A tak si i nadále dělal Fox se seriálem, co chtěl, přehazoval epizody, měnil vysílací časy, což mělo samozřejmě za následek úbytek diváku a později i zrušení seriálů po jedenácti odvysílaných epizodách (kdybych v tu dobu Firefly sledoval, asi bych vážně měl chuť někoho z Foxu zabít, což mám ale i dnes).

To ještě není konec.

Firefly si však stihl najít spoustu oddaných fanoušků (mezi něž třeba patří i známý spisovatel Orson Scott Card, jenž jej dokonce označil za nejlepší sci-fi seriál všech dob, což už něco znamená) a ti se nevzdali a bombardovali Fox výhrůžkami, prosbami, prostě vším možným. Nic z toho nepomohlo, avšak v roce 2005 byly vyslyšeny prosby a modlitby fanoušků a světlo světa spatřil film Serenity (o který se fanoušci hodně zasloužili díky prodejnosti seriálu na dvd), který příběh seriálu alespoň částečně uzavřel. Film mimo jiné získal řadu cen, mezi nimiž nechybí cena Hugo nebo Nebula za nejlepší scénář roku 2005.

O celém tomto fanouškovském úsilí byl natočen velice povedený dokument Done the Impossible, který je mimochodem volně ke stáhnutí na internetu ve formátu MOV.

Závěrem

I když má Firefly již něco za sebou a někdo by mohl mít námitky proti kvalitě triků a podobně, je třeba říci, že tento seriál je hlavně, jak již bylo řečeno, o postavách a příběhu a díky tomu a díky skvělému pokračováni v podobě filmu Serenity bude stále patřit do zlatého fondu sci-fi seriálů, a to zcela zaslouženě.

Názor známé tváře: Leoš Kyša

Mohl to být nejlepší sci-fi seriál všech dob. A protože nebyl, tak si zodpovědní padouši z vedení stanice Fox vysloužili doživotní nenávist všech fanoušků sci-fi. Firefly byl skutečným zjevením. Zjevením tak nezvyklým, že se ho připosraní televizí manažeři prostě leknout museli a dělali proto s vysíláním takové zmatky, že si seriál nemohl včas získat dost fanoušků a oni mohli mít díky tomu alibi pro jeho rychlé zrušení. I tak ale to, co z něj vzniklo, bude navěky věků součástí zlatého fantastického seriálového fondu. Seriál je úchvatný hlavně svou realističností. Žádné fyzikální ultranesmysly, žádní strartrekovští kapitáni, kteří jsou pro imaginární dobro schopni obětovat svou loď i posádku, takže by je za normálních okolností hned po první misi popravili pro naprostou idiocii, žádné postavy s charakterem tak pevným, že by ve vesmíru nepřežily než bys řekl „Joss Whedon je bůh“, žádní mimozemšťani vypadající jako Daniel Storch po ránu, a hlavně pořádná porce zábavy a romantiky ve stylu divokého západu. Vždycky, když si představím kolik skvělých dílů tohoto dokonalého seriálu jsem mohl vidět a kvůli idiotům v drahých kravatách, kteří o tom ve Foxu rozhodli, neuvidím, derou se mi slzy zoufalství do očí.

Adam Seicherstein (redaktor)

adam.seicherste­in@fantasypla­net.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

28 komentářů

 1. Firefly je super, o tom žádná.

  Článek se mi ale moc nelíbí – dozvíme se sice spoustu té (zajímavé) omáčky kolem jeho zrušení apod., ale o vlasatním seriálu jen to, že to je western ve vesmíru, je tam nesourodá posádka c občas krade a pašuje a to je vše. Stálo by za to nastínit aspoň trochu, o co tam jde, co se v epizodách děje (ne převyprávět děj, pochopitelně, ale aby měl neznalec představu, o co kráčí). Taky se myslím mělo mnohem víc zdůraznit, že zvláště některé epizody jsou VELMI vtipné.

  A “známá tvář” by se i přes svou “známost” mohla podepsat, nevím jestli každý, kdo Kyšu nezná, bude mít chuť hledat přes vlastnosti obrázku, o koho jde…

 2. Pipin
  Díky za upozornění, na podpis jsem (už zase) zapomněl.

 3. Povzdech zavilého fanouška
  Hmm.
  O postavách, které jsou solí, pepřem a vůbec veškerým kořením každého Whedonova dítka řečeno v podstatě prd. O dialozích, které se sypou jako když zvoní stříbro, prd. O kulturním zázemí, o faktech v pozadí tohohle vesmíru, o whedonově vizi, něco málo, ale bez logickýho uspořádání. O dokonalém humoru, prd. Scheisse.
  Hlavně ale, že jsme se dozvěděli, žes to objevil na čsfd, to je parádní.

  Smutný je, že Kyšův názor je zajímavější a tisíckrát osobitější, než celej tenhle strašně chudokrevně napsanej článek, kterej mě jako fanouška těžce zklamal. Vono to sice je řemeslně asi dobrý, ale děsně plytký. Chybí v tom náboj, nějaký minimální osobní nadšení… Zabilo by vás přiklepnout zrovna takhle kvalitní a ojedinělej kus někomu s výraznějším rukopisem?

  A poslední výstřel z mallova koltu. Jak můžeš, s prominutím, ale už do hajzlu, napsat do perexu, kterej má čtyři věty, čtyřikrát slovo seriál?
  Redakční editor-stylista se asi zrovna nepřetrhne, co?

  Takhle fakt ne, vážení. Nevim, co nás čeká příště, ale doufám, že to bude lepší.

 4. Kritika
  Než se tu strhne lavina kritiky na mou hlavu, tak bych chtěl napsat svůj skromnej názor. Za prvý děkuju za kritiku (ikdyž si myslím že by mohla bejt podána trochu lépe a možná jemněji a teď mám na mysli i všeobecně na FP), protože každej názor je pro mě důležitej a může mi pomoct se zlepšovat, protože netvrdím, že nedělám chyby (můžu čestně odpřísáhnout, že se opravdu snažím je nedělat :)) ani že umím kdovíjak psát, ale vy všichni co tu kritizujete byste si měli uvědomit, že mi redaktoři na FP (tedy včetně mě) píšeme z vlastní dobré vůle a píšeme ve volném čase, což nás samozřejmě neomlouvá, ale staví nás to trochu do jiné pozice než placené redaktory z časopisů a jiných médií. Takže kritiku beru i názor, že to někdo jiný mohl napsat lépe (možná i já). Nemám rád články, které vyzrazují příliš věcí z děje, takže jsem to záměrně vynechal, tolik k prvnímu názoru. Myslím, že kdo seriál viděl tak žádný takový keci nepotřebuje (včetně těch o postavách) a ten kdo seriál neviděl by přišel o ten moment kdy postavy a děj začiná pomalu poznávat sám a to je na tom ten největší zážitek podle mě. Nevím jestli je dobře když přemýšlím o takových věcech ale píšu pro čtenáře a tak prostě jednám podle toho. To je asi všechno. Díky.

 5. A ještě jednu věc prosím. Vím že je to dost z cesty (teda mimo Firefly), ale už dlouho jsem to chtěl ventilovat. Nevím jestli jste si všimli (já jo), jaký poměr je tu pochvalných (teď nemyslím u mě, páč jestli všecky moje články stojej za prd jako tenhle tak si to ani nezasloužím) a kritických příspěvků. Samozřejmě těch kritických je tu mnohem více. Což je asi v dnešním světě normální, já jsem zvyklej že lidi jsou nespojený téměř se vším. Ovšem redaktoři jsou taky jenom lidi a když někdo píše článek a obětuje tomu svůj čas jen proto, aby se bál z které strany zas přilítne nějaká výtka tak to prostě není dobře. Opravdu rád bych viděl, jak ty lidi co tu tak rádi krituzují by to zvládali z druhé strany. Třeba kdyby se spojili a udělali svůj vlastní internetový magazín, to by nebylo vůbec špatný, byl bych na to opravdu zvědavý (teď nemluvím o lidech co sem jednou za čas napíšou nějakou konstruktivní kritiku). Tak ještě jednou se omlouvám že sem píšu něco co sem asi moc nepatří ale musel jsem to napsat.

 6. ff
  Firefly je obľúbený seriál spisovateľa Richarda Castla. Pri jeho sledovaní sa naučil po čínsky.

 7. Dobrá, trochu konstruktivismu v kritice
  A “my” redaktoři, že jo.

  A jako co? Že za to nejseš placenej má znamenat, že nebudeš podávat maximální výkon, jakýho jsi schopen? To je buď srandovní alibismus nebo dost podivnej přístup k práci. Vypsanej a načtenej člověk se profíkovi v klidu vyrovná.
  A ne, opravdu nebudu zakládat vlastní internetový časopisy, na to je jich až dost, a se psaním mám zkušenosti dost bohatý na to, abych věděl, že zrovna tady díry na trhu moc nejsou.

  Ale dobrá, abych jenom tak neflusal:
  Upozorňoval jsem na to, že ten text netáhne. Je to psaný průměrnym stylem, žádný metafory, žádný zajímavý větný konstrukce… jo, ale to by samo o sobě nevadilo – ne každej má talent ohánět se tady vančurovským nebo seifertovskym slohem.

  Štvou mě na tom uplně základní věci – opakování slov (a to hned v perexu, takže to okamžitě otráví – i kdybys měl používat blbej tezaurus, tak ten výraz radši vynech, než aby tam byl stokrát), bazální větná skladba (jako fajn, to se v novinařině taky normálně používá, ale tady na webu to aspoň trošku svádí k nějakýmu experimentu), žádný nový informace v článku samotnym a naopak některý, který tam nemaj co dělat.

  – Pokud píšeš článek o něčem starym, o čem bylo psáno stokrát před tebou (a dovoluju si tvrdit, že tohle je ten případ), musíš přinýst aspoň trochu nějaký šťávy, nějakou zajímavost, nějakou minimální přidanou hodnotu, něco, co trošku odliší tvoje dílo od těch před tebou. Tady jsem to neviděl.

  – A třeba ta zmínka o Alianci jako o Impériu, jo, to je úplně zbytečný a navíc je to v kontextu blbost. Zavání to nějakým pokusem o orientační definovaní dobra a zla, což jsou zrovna v případě tohohle seriálu naprosto ambivalentní pojmy, protože tady se na žádný striktivní definice nehraje, v čemž je jeho krása. Protože i hrdinové jsou v mnoha situacích pěkný hajzlové – kradou, zabíjej, podváděj.

  – K tomu, abys nevyzradil příliš – detailama naopak nalákáš. A když nebudeš prozrazovat pointy, je to v oukeji.

  Dám ti radu, kterou mi jednou dala jedna moje editorka:
  Tohle bylo moc učesaný, napříště to trochu rozcuchej a budeš v pohodě.

 8. to SaŠ
  A hlavně šel Castle v převleku za Malcolma Reynoldse na Helloween, což je nejbáječnější metafórek, jaký jsem za dlouhou dobu viděl. I ten střih úvodní sekvence je… jak vystřižený z Firefly 😉

 9. comicsi
  Len doplním, že seriál Whedon dokončil formou comicsu ako je u neho zvykom 😉 V comicsoch vysvetlil udalosti medzi seriálom a filmom a tiež ako to vlastne bolo s pastorom Bookom.

 10. A já jsem si říkala, že jsem toho herce, co hrál Castla, už někde viděla. Docvaklo mi to, když se v jednom z dílů Castle díval právě na Firefly a byl tam detailní záběr na obrazovku té televize s detailním záběrem na Reynoldse. To se mi moc líbilo 🙂
  A seriál… Měla jsem ho v počítači rok, než mě můj přítel přesvědčil, že už bych se na něj mohla podívat. A pak jsem ho měla za sobotu a kus neděle shlédnutý. Neuvěřitelný, jak člověka ten svět pohltí a přidávám se do klubu nenávidících kravaťáky ve Foxu. Seriál si zaslouží nálepku legendy sci-fi. Pak se nabízí otázka, zda by se z něj ta legenda stala, kdyby seriál dostal u Foxu větší šanci…

 11. standa.e
  Ale uveriteľnejší mi pripadal prezlečený za Elvisa. Predsa len, Fillion je čoraz skriňoidnejší, povedala by som, že v tejto sérii sa približuje dokonca k šatníku. Na jednej strane je to plus, lebo sa všetky Castlove ženy majú o koho oprieť, na druhej by sa už do skutočného Reynoldsovho obleku nedostal ani obuvákom.

 12. ad kritika – adamS
  AdamS: To že nejsi profesionál a proto jsi v “jiné pozici”, samozřejmě výmluva je, a dost trapná. Mám ti poslat stovku, abys to napsal líp? To, že je pro někoho psaní pracovní náplní, samozřejmě automaticky neznamená, že odvede za všech okolností lepší práci, než amatér. Ještě trapnější je pak povzdech typu “tak si to zkuste sami, založte webzin a uvidíme”. On ti někdo kroutí ruku za záda a nutí tě, abys psal?

  “Nemám rád články, které vyzrazují příliš věcí z děje, takže jsem to záměrně vynechal”. Já ale nepsal o vyzrazování děje, ale alespoň nástin toho, co se v epizodách děje – já nevím, něco ve stylu “zakázka na vlakovou lopuež, která se trochu zvrtne poté, co se ukáže, co je předmětem krádeže”, ať má čtenář trochu představu… a stačí třeba jednu dvě epizody, jistě ne všechny.

  “Myslím, že kdo seriál viděl tak žádný takový keci nepotřebuje…” sorry, ale fanoušek hlavně nepotřebuje tenhle tvůj článek (ale asi ani žádný jiný, nemyslím to osobně).

  Kritických příspěvků je vždycky víc, ber to tak, že článek četlo k tomuto okamžiku 376 čtenářů, sem do diskuse napsalo šest a jen dva něco kritizují, to je docela dobrý, ne?

  Ani tento, ani můj první příspěvek neměl vyznít nějak útočně ad hominem. Na tvým článku se mi celkem líbí, žes ho vzal osobně a místo tak často používaných PR keců nebo opisů wikipedie jsi popsal, jak ses k seriálu dostal, nebo polemizuješ s názorem FOXů, že první epizoda je slabá; ten osobní vklad tomu prospívá. Vadí mi, že neznalý čtenář nepochopí, o co v epizodách jde (z “westernu ve vesmíru” jde člověku hlava kolem, já si před shlédnutím taky neuměl představit, co to jako má bejt). Hodně mi vadí, žes nezmínil ten humor. Řada epizod je velmi vtipných!

  Jinak jen na okraj můj názor na epizody – upřímně, mně taky přijde první (ale i druhá a třetí) epizoda jako ne-zas-až-tak dobrá. Je to fajn, určitě nadprůměr, ale výrazně nadprůměrný až skvělý pro mě seriál začal být až se čtvrtou epizodou. A i dále jsou samozřejmě eizody lepší a slabší, ale to už je normální…

 13. Re
  AdamS: Teď nevím na co narážíš. jestli na psaní ve volným čase, tak o tom máš půlku prvního příspěvku. O tom, ať si to kritici zkusí, máš půlku druhýho příspěvku. No a jinak prostě cituju cos napsal, citáty nejsou vytržený z kontextu, použil jsem je aby bylo zjevné nač reaguju. Nevnímám to jako braní za slovo.

 14. to SaŠ
  Tak Kapitán Kladivo by nějaký chudáček být nemohl 😉

 15. to pipin
  Tak ono by těch kritiků “publicisty” bylo asi víc, ale tak nějak se raději utkám s někým důstojnějším. Lidi totiž nejsou apriorně škodná, jak se zde autor “cítil potřebu vypsat” a dost často jen ohleduplně mlčí. Autorovi bych pak místo pofňukávání v komentářích doporučil zajít do knihovny, tam projít starší čísla Ikarie a inspirovat se, tuším u Pavlovského, v sérii článků na téma Joss Whedon a jeho dílo. Vyšlo to někdy v r. 2004 (ale můžu se mýlit v roce i v autorovi).

 16. 2adams: Hlavně piš! Ono se to časem zlepší! 🙂 Líp se v kritice i v diskusích nadává, než chválí. Protože základem psaní je konflikt. Když s něčím souhlasíme, často nám k tomu chybí slova a jen tak zbůhdarma psát “líbí se mi to”, nebo “souhlasím”, se nám pak zdá zbytečné. Takže kritika pod články bude už z principu naší lidské povahy spíše negativní. Já se na jiných mediích setkávám s tím, že mi v takových negativních diskusích chybí pramálo úcty k autorovi i ostatním diskutujícím. Važ si toho, že tady mám pocit opačný. 🙂

  Jen pro zajímavost, nikdo zatím nenapsal, že film Serenity již 2x vysílala Prima Cool. Takže seriál známí není, ale film ano. 😀

 17. to Elemmire
  Ano, ten dabing je nezapomenutelný… Stejně tak u nás vyšla “Serenity na DVD”:http://dvdfreak.bloudil.cz/freak.php?p=serenity&dz=0&l=CZ – a opět propadla. Kdo znal, už měl, kdo neznal, ten nechápal a kdo znal a přesto koupil, byl zděšen nekvalitou titulků i dabingu. Podle toho to na českém trhu komerčně dopadlo – a další z důvodů, proč “nevydat” Firefly či proč ji nekoupit do TV… Je to prokletí…

 18. to AdamS
  Hele, aby můj včerejší post nevyzněl tak zle: Jednou jsi našel odvahu vstoupit na poloprofesionální mediální scénu. A i když FP není placený, uvědom si, že přesahuje svým postavením běžné fanblogy. Z téhle pozice si prostě nemůžeš dovolit omlouvat se svým “amatérstvím”. To je trapné. Totéž platí o článku z hlediska jeho obsahu. Pro fanouška seriálu či jen trochu staršího (zkušenějšího) čtenáře má naprosto nulovou vypovídací hodnotu. Skutečnost, že ses se seriálem setkal přes ČSFD mne skutečně nezajímá.
  Pro nováčka světluškou nepolíbeného ovšem neobsahuje nic, než že tobě se seriál líbil a že FOXové jsou divní. V prvé řadě se musíš rozhodnout, o čem vlastně chceš psát a proč. A podle toho volit přístup. Obecně platí, že u devět let starého seriálu si nemá smysl hrát na “spoilery”. Naopak můžeš předpokládat alespoň u části čtenářstva znalost. Uvědom si, že co je novinka a zjevení pro tebe (i vzhledem k věku), je pro jiné už obnošená vesta. I to ČSFD tě mohlo varovat – 313 komentářů, 4351 hodnocení… To není “neznámá fantastika”.
  Přiznám se, že chyba je trochu i na mé straně v mém očekávání – doufal jsem v zajímavý pohled na svět Firefly/Serenity, setkání se starými dobrými postavami tím, že mi je někdo trefně připomene, nebo alespoň dozvuky seriálu na fanouškovské dění a zajímavé vztahy mezi tvůrci a představiteli v době po Serenity… Že mi nabídne připomínku něčeho hezkého a zároveň vlastní pohled na předložený svět, jímž obohatí ten můj dosavadní.

  Místo toho přišlo poměrně obecné a tisíckrát ohrané plácání. Z části si tedy za to mohu sám.

  Pokud měl text být upozorněním pro ty, kteří dosud seriál neznají – “Koukněte, to stojí za vidění”, tak ani v tomto směru dvakrát nefungoval. Fakt jsi nenapsal nic, co by mě mělo lákat.

  Ještě tě čeká dost práce. Studuj, piš, buď pokorný a ztrácej čas smysluplněji než debatou o zlých fanoušcích co nechápou redaktorský úděl.

 19. Vážně se mi už nechce na to reagovat, ale chci říct, že ten můj první příspěvek nebyl o tom, že bych si chtěl stěžovat, jen jsem chtěl říct co si o tom myslím. Prostě jsem asi nebyl pochopen co jsem chtěl říct a některý příspěvky jsou vážně mimo. Ale i tak díky, že se k tomu vyjadřujete tak jak se vyjadřujete.

 20. Já teda nechci vrtat, ale po přečtení jsem měla pocit, že jsem snad viděla nějaký úplně jiný seriál. A jaksi je mnohem zajímavější dodatek pana Kyši než celá ta recenze předtím. Možná by to fakt chtělo trochu poupravit styl psaní?
  Jinak že Firefly je absolutně nejlepší scifi všech dob, o tom tedy žádná!

 21. ačkoliv mám rád sci-fi, skoro žádný novější sci-fi seriál, až na flashforward a ST: deep space nine, mě moc nezaujal, mezi nimi anii firefly (ani battlestar galactica a ani babylon 5…). většinou mi přišlo, že na úkor vnitřní logiky děje se páchají dějové orgie a to mi nesedí. a to jsem každému dal šanci minimálně prvními sedmi díly. netvrdím, že třeba flashforward byl nějak prudce logický, ale alespoň přinesl pár nových triků, ST:DSN zase kreativně bořil roddenberriovská klišé. firefly mě nudil hned ze začátku, battlestar galactica tak od půlky první série, kdy začalo ýt jisté, že si autoři ohýbají i svou fikční realitu, jak se jim hodí.

 22. BSG, etc.
  to mňa zase dejové orgie v BSG uchvátili, aj napriek tomu, že ten seriál bol stále šialenejší – najmä v IV. sérii… (do tretej to bolo celkom ok, vojna so strojmi a únik vesmírom a do toho politika, vzťahy a tak) ale, čo už môj názor, keď mne na kravaťákoch z FOXu vadí predovšetkým zrušenie TSCC, ktorý je pre zmenu medzi žánrovými fanúšikmi zotieraný pod čiernu zem, než Firefly, ktorá mi príde ako taký mierny nadpriemer. Flashforward som mal tiež rád a ten bohužiaľ tiež zrušili.

 23. Firefly
  Mě se Firefly docela líbila.

  Kombinace Han-Solovské bandičky špinavých a otrhaných (anti)hrdinů z donucení, neustálá hrozba autoritářské Aliance, ale i anarchistických plenitelů, snaha o přiměřeně realistické vztahy a psychologii hrdinů, gigantické oblasti potenciálních dalších příběhů, o kterých se divák ani nestihnul dozvědět, mizivé střípky stále ještě “záhadné” čínské kultury, mizivý vliv hrdinů na vývoj celého vesmíru (třeba hrdinové hvězdných válek ničí/zachraňují světy mezi snídaní a svačinou jentak pro tréning), uvěřitelné výkony a schopnosti CIVILNÍ lodě bez výzbroje (BSG, ač vojenská, v tomhle byla směšně přesilněná, jediná, v době začátku boje už zastaralá a mnohokrát opravovaná, protože prošla boji v první válce – loď lidí sejmula minimálně desítku cylonských, ztráty pilotů raději ani nezmiňuji). Cílem není spasit duši vesmíru (jak se tváří většina ST seriálů včetně Enterprise) a ve Firefly se objevují příběhy založené na myšlence přežít mezi ostatnímy piraňami…

  To všechno bylo víc než jenom “trochu” nadějným základem pro seriál s potenciálem dosahovat poměrně často špičky.

 24. Firefly
  Myslím že článek nebyl nejhorší. Nenadchnul, neurazil, jen tak povrchně seznámil neznalé s tímto fenoménem. Nebudu potisící dopodrobna líčit, jací jsou Foxové idioti že seriál nejen zrušili, ale hlavně že jen proto že JIM se nelíbil, manipulovali s ním naschvál tak, aby se ho mohli co nejdřív zbavit. Nemachrovat s tím, nechat ho běžet normálně aspoň CELOU první sezónu a nechat rozhodnout diváky o tom, zda si seriál zaslouží delší životnost… mohlo to být jinak. Whedonovi se nevyplatilo nechat Fox vysílat ani jeho další seriál, Dollhouse. Ten měl mít tuším 5 sérií, ale protože kravaťáci opět usoudili že je to na běžného diváka moc chytré, posunuli vysílací dobu tak aby sledovanost spadla (ehm, pátek večer) a atraktivnější vysílací dobu uvolnili konzumnějším pořadům. Seriál byl pak nucen to narychlo zabalit už ve druhé řadě, a samozřejmě to na ní bylo znát. Něco jako film Serenity. Člověku se to líbí, ale i přesto vidí že je to takové moc narychlo ukončené, že kdyby seriál pokračoval, bylo by to přeci jen lepší, ale v rámci tvůrčích možností jsme se dočkali solidního zakončení. Závěr Dollhouse je strašně nahuštěný, většina vedlejších dějových linek osekána a hkavně aby byl ukončen alespoň ten hlavní děj. Díky za to, ale víme že být to tak jak si to tvůrce původně naplánoval, dopadlo by to prostě lépe a dořečeno by bylo vše. Snad až příště Whedon bude rozjíždět další vlastní projekt, půjde proboha k jiné stanici než zase k Foxům. A sakra, tak se mi to tisíckrát omílané nadávání na Fox nepodařilo utnout tak brzy jak jsem si plánoval, ale co už.
  K samotnému seriálu: na Firefly je strašně vidět, že je to jen podhoubí k něčemu mnohem většímu, co už bohužel nemělo šanci přijít. Pozvolné budování charakterů, náznaky dlouhodobějších dějových linek co budou táhnout seriál… Tohle je Firefly, základy, prolog, první kapitoly nedopsané knihy. Že vznikl film a vznikají komiksy je skvělé, že se na Firefly nezapomnělo, ale v této formě by to pokračovalo tak jako tak, jako každý Whedonův počin. Že jsme se ale ještě předtím nedočkali takových pěti sérií v televizi, to zamrzí, že nikdy neuvidíme Firefly v originální podobě, tak jak mělo původně vypadat. O to víc, že ten začátek je tak skvělý, i když je to opravdu JEN začátek. Když si vezmu jak skvěle komplexní je taková Buffy s celými 144 díly, a ani během nich neztratila nic ze své kvality… Tak jako tak, pokud si toto po mě čte někdo kdo Firefly ještě neviděl, směle tento seriál doporučuji všem. Příznivci žánru nezaváhají, ostatní nechť věří že těžiště tkví ve výborně napsaných, osobitých a sympatických charakterech, jež já osobně považuji za alfu a omegu každého skvělého seriálu, bez ohledu na žánr. A i kdyby se náhodou našel někdo komu Firefly nesedne, budiž mu útěchou že tak či onak mu moc času za těch 14 dílů nesebere…

 25. to Spike
  Foxové mají dar zatrhnout dobré seriály…

  Dollhouse byla výborná věc a jsem ráda, že se to aspoň nějak uzavřelo, i když strašně narychlo. Ale mělo to opravdu ohromný potenciál, obzvlášť po první řadě… no, nemá smysl nad tím brečet; díky bohům za ty dvě řady.

  A Firefly – Whedon by to určitě zvládl natáhnout na několik řad a udržet to kvalitní, ale kdyby tenhle seriál nepotkal tak tragický konec, tak z něj možná nebude zdaleka takový kult. I když, pokud to člověk porovná s Buffy… sakra, zatracení Foxové! 😀

Zveřejnit odpověď