Seriálový seriál 4 – Pravá krev

Vítejte v Bon Temps. Je to zapadákov, jasně, navíc jižanský, panenkomarjá… ale je tu zábava. Ne, nemluvím o tom, že Frank souloží s aligátorama a vlastní dcerou, nebo že Lucy bije svého přítele. To bylo tehdy, když se upíři rozhodli, že odhalí svou existenci světu. Přišli i k nám a jeden z nich si začal románek s tou blonckou od Merlotta, se Sookie Stackouse. Tak to začalo…

VAROVÁNÍ: SERIÁL OBAHUJE SCÉNY NEVHODNÉ PRO MLADISTVÉ, ČLÁNEK PAK OBSAHUJE VÝRAZY NEVHODNÉ PRO MLADISTVÉ (ERGO TAKOVÉ, O NICHŽ SE RODIČE DOMNÍVAJÍ, ŽE JE JEŠTĚ NEZNÁTE…). ČTĚTE JEJ PROTO AŽ PO DESÁTÉ HODINĚ. DĚKUJEME.

True Blood jistě znáte. Mě na tom seriálu zaujal plakát. Čistý, jednoduchý, neuvěřitelně silný a sexy (opakujte jednu minutu poslední slovo, prosím) Pak jsem si pročetl nějaké ty komentáře na CSFD. Jméno scenáristy mi nic neříkalo, jeho předchozí projekty jsem znal jen z doslechu, ale škoda už byla napáchaná. Atmosférický upíří seriál od HBO? To zní sakra dobře! A ono to také dobré bylo.

Důraz je přitom třeba klást právě na tvůrce – HBO. Ono představit si svět, kde jsou upíři reální a relativně normálně fungují v rámci naší, řekněme většinové společnosti, to nedá žádnou fušku nikomu, kdo byl v posledních deseti letech alespoň jednou v nějaké pořádné speciálce. Ale to ztvárnění… to tomu prostě dává.

Ale popořadě. Bon Temps je malé městečko v Louisianě. Sookie Stackhouse zde pracuje jako servírka v baru, kam jednoho krásného dne (pardon, večera) zavítá upír Bill. Dříve v kraji žil, hodně, opravdu hodně dříve a nyní, když je jeho druh nejen znám, ale navíc legální, by se zde rád usadil. A Sookie se do něj zamiluje. Krom jiného i proto, že dokáže slyšet lidské myšlenky – ale s Billem neslyší nic a má tedy božský klid…

Pak se objeví nějaká ta brutální vražda, protiupíří rasismus (Pratchett by napsal druhismus), protilidský rasismus, klasický rasismus, moře sexu heterosexuálního, homosexuálního, zoofilního i nekrofilního, drogy, mentalita buranů, náboženský fanatismus, vulgární mluva, mysticismus a tuny krásných, ale opravdu krásných herců a hereček. A psů. Každému, co jeho jest. V dalších sériích ještě přihoďte čarodějky, najády, vlkodlaky a v podstatě jakoukoliv nadpřirozenou havěť. A koně a býka.

Ale nikdy nezapomínejte, že základem je příběh velké lásky… Lásky, která je doprovázená sáním (nejen) krve, chraptivým hlasem pronášeným jménem milenky a kvantem nadržených bytostí, které by vám chtěli milou přebrat a vás rozřezat stříbrným nožem na dopisy. Prostě ideální romantická podívaná na páteční večer. Což myslím naprosto bez ironie. Poučnější než PornHub a Kámasutra dohromady.

True Blood je prostě malý klenot. Za seriálem stojí Alan Ball (proslavil se Six Feet Under), který je známý svým uměním dialogů, takže by jeden řekl, že to bude především díky konverzacím. No, ano, jsou zatraceně povedené, ale to je jen část pravdy. True Blood – a už to prosím konečně pochopte, že celý tento článek bude jen o tom jednom, jak by řeklo něžnější pohlaví – je zatraceně živočišně sexy.

Začíná to už možná nejlepší znělkou, jaká v posledních pěti letech v televizi běžela – dostane se nám v ní exkurze po zvyklostech Jihu a zpěvák nám vemlouvavě sděluje, že by rád dělal ty špatné věci… A i pak je z každého záběru cítit to dusno, které se zažírá pod kůži, to dusno, díky kterému je ve vzduchu neustále cítit pot a feromony. Je to svět, kde se nesouloží, ale pardon my french, kde se šuká, šoustá, mrdá, šouní, protahují trubky, dává kačerům, co kačerů jest a kačenám, co kačen jest, vobtahuje, přibíjí, robí kuchando, plní těsto a díže, dává šlehačka na pohárek. Jsme sakra jen lidi, no ne? A upíři. Nadrženost je mocná síla.

Je to až směšné, především když se podíváme na předlohu. Na tomto ctěném webu se mimochodem povaluje pár recenzí. A aby bylo jasno: jejich čtení (knih, opovažte se tvrdit, že recenzí) je perverzním projevem sadomasochismu. Sookie se tam představí takto:

„Do společnosti totiž moc často nechodím. Ne kvůli tomu, že bych nebyla hezká. To jsem. Mám blond vlasy, modré oči, pevné nohy, kypré poprsí, vosí pas a je mi pětadvacet let. V číšnickém úboru, který nám vybral Sam a sestává z černých šortek, bílého trička, bílých ponožek a sportovních bot značky Nike, vypadám dobře.“

No, možná podle autorky, původně rádobydetektivkářky Charlaine Harris, která se na svět pravděpodobně kouká přes tác cukroví a růžové brýle poleptané růžovou cukrovou vatou. Je radost číst si její blog, kde se svěřuje, jak je úžasné setkat se s těmi hodnými lidmi z HBO, o kterých si osobně myslím – a nyní již podruhé pardon my french – že si dělají z Harris a jejích knih minimálně od druhé řady seriálu (momentálně se mimochodem připravuje pátá) prdel. U některých scén mi opravdu chybí už jen Nelsonovo „Chá-Chá!“

Ale zpět k Sookie. Ten popis mi navozuje spíš videa typu Busty Blond Gets It Hard On The South By Horny Everyone. Dojem moc nevylepší ani Sookiiny mentální schopnosti, kterými rozhodně nemíním ty telepatické. To pořád mluvím o knize. V seriálu je to ale opravdu sympatická mladice, kterou hraje Anna Paquin – malá tulačka z X-men nám dospěla v opravdovou kočku. Ta by si za seriál zasloužila sochu, protože svou postavu balancuje na hraně chtíče i romantiky, zranitelnosti i síly a ano, nezměrné naivity až blbosti a selského rozumu.

Ovšem vypečené jsou i další postavy. Vikinský upír Erik (který rozhodně nesouhlasí s poučkou dnešních skandinávských historiků Traders not racers a prostě si bere, co chce), jeho společnice Pam, sám upír Bill (s jeho představitelem vyšel svého času velmi zajímavý rozhovor v Playboyi – mimo jiné tam vysvětluje, jak je nucen na požádání svým chraplákem, o němž jsme se již zmínili, říkat fanynkám „Sooookieeee“), Sookiin bratr Jason (stroj na sex, ale blbý jak tágo), její přítelkyně Tara (hustopřísná černoška) a kuchař Lafayette.

Toho si mimochodem v knihách moc neužijete – autorka ho zabila na začátku druhé knihy. V seriálu ale patří k tahounům. Dealer drog, guru modního stylu, homosexuál a krom toho autor těch nejlepších burgrů v Bon Temps (speciální přísada: AIDS pro degenty, který nesnáší homo). Berte ho jako důkaz, že v HBO si jedou po svém a seriál je opravdu knihami jen velmi volně inspirován. Naštěstí.

Seriálu se ale především podařilo perfektně postihnout poptávku dobu. Upíři jsou sexy, přitom se ale stále jedná o krvelačné predátory, kteří prostě sajou trochu víc než jen krev. Tady nejde o kastráty druhu homo cullensis, ale o silné postavy, které jsou inteligentní, silné a zatraceně pudové. Následují instinkt, řekla by reklama. A platí to o chlapech i ženských. Female friendly, vážení. Zároveň jsou cool a retro – likviduje je slunce, stříbro, musíte je pozvat k sobě domů atd. Jediné, stejně fascinující pojetí mladší třiceti let je snad v románu George R. R. Martina Sen Ockerwee, o jiném nevím (ok, ok, tak ještě Vampire Hunter D, ale to je anime).

Propracovanost upíří mytologie samozřejmě občas zaskřípe. Mimo jiné se zde razí teorie, že upíři jsou navždy takoví, jako když byli přeměněni. Protože jsme na půdě zatraceně nejvíc sexy seriálu ever (krom některých anime, ale to sem teď nebudeme plést), naplno se to ukáže v případě chudinky Jessiky. Tahle mladá upírka a nymfička je panna – a po každém sexu jí opět dorůstá vy víte co, takže je opravdu hodně, ale hodně nevrlá. Na druhou stranu, třeba Erik si nechává stříhat vlasy… Jenže to je prkotina, která spíše pobaví, než aby vám kazila požitek. Jen jednu věc je ještě třeba mít na paměti…

Seriál je opravdu skvělý a temný ve své první řadě – podobně jako třeba Dexter. První True Blood je perfektní, komorní, sexy brutální historka z Jihu. Další série jsou pak čím dál víc perfektní, krvavou a sexy zábavou, v níž, jak už jsem naznačil, si tvůrci střílí sami ze sebe, ale hlavně z autorky předlohy – pořád ovšem v mezích tvorby HBO, takže si i nadále budete vychutnávat skvělé postavy a jejich peripetie. Jen prostě zmizí hororový feeling prvních dílů a čím dál víc se budeme pohybovat v prostoru ironické parodie… I tak ovšem zůstává geniální.

Názor známé tváře: Ďuro Červenák

Pravá krev je guilty pleasure. Úplně chápu lidi, kteří se na ni dívají s opovržením, podobně jako já na Buffy. Ale platí tady to samé, co u Whedonova eposu: jakmile tomu přijdete na chuť a pochopíte nadhled, s jakým je to psané, natáčené a zahrané, budete to milovat. Navíc má Pravá krev lepší triky a je (alespoň přístupností) pro dospělé. Vymazlenější gore efekty abyste na televizních obrazovkách pohledali. O nahotě ani nemluvě. A jsme u Sookie. Můžete ji nesnášet, protože je to afektovaná husa z amerického jihu. Nebo také milovat, protože časem pochopíte, že je to holka z pravé krve a pravého mlíka, a ve skutečnosti je to nejchytřejší osoba v seriálu. Jen neumí rozkázat srdíčku. Já se samozřejmě řadím k lidem, kteří plně schvalují Emmy pro Annu Paquin v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v dramatickém seriálu. Ale zatímco Annu bych si klidně přivedl i domů a o něčem si s ní popovídal, v pase se lámu z Jessiky alias Deborah Ann Woll. Promiň, Stanko Katic, ale Deborah je nejvíce hot osoba, jaká se v současnosti vyskytuje na televizních obrazovkách. A, ehm… kde jsem to skončil? Ach ano, baví mě i ty zápletky, hlášky a Russell Edgington (Denis O´Hare) ze třetí série je jedním z nejlepších záporáků všech dob, a nejen televizních.

A ještě v textu zmiňovaná znělka:

Boris Hokr (redaktor)

boris.hokr@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

23 komentářů

  1. Borisi…
    OT: Borisi, nechceš napsat nějakou knihu? Tu bych si fakt s chutí přečetla, stejně jako všechny tvoje recenze. Zbožňuju styl tvého psaní. Zkrátka výtečná recenze (a skvělý seriál), a velké pravdy (Nadrženost je opravdu mocná síla). Nu, nemám co víc dodat. Díky za tvoje články. Homo cullensis 😀 😀

  2. Hmmm… Že bych se na to podival? Už ta znělka je naprostej námrd.

  3. Hmmmm…
    Já to nedávno zkoušel, ale nedostal jsem se přes 3 epizody. Jak ale čtu článek, možná tomu zkusím dát časem ještě šanci.

  4. Seriál vs. kniha
    Pro mě naprosto nepochopitelné jak mohĺ z tak mizerné předlohy vzniknout tak skvělý seriál. U knížky jsem nevydržela víc jak 50 stran z prvního dílu. Seriál prakticky od prvního dílu šokuje, pro mě něco co jsem nečkala (a podobného nic neviděla). Každý díl něčím překvapí. Skvělá je i hudba po celou dobu série – což naznačuje i úvodní znělka. Některé scény nezapomenutelné – Russel Edgington “a teď počasí Tiffany”, sex s upírem na hřbitově 🙂 mě málem vypadly oči z důlku…

  5. Autoři si rádi střílí ze všeho. Mou oblíbenou chuťovkou je novinový titulek v jedne scéně s oznámením, že Angelina Jolie adoptovala dalšího sirotka – upírské dítě. I scéna kdy jedna postava balí upírce Jessice její věci do krabice se povedla – zejména proto, že jí tam háže knihu stmívání od Meyerové – aspoň sme se dozvědeli co čtou teen upírky 🙂

  6. Inu
    zadne prekvapeni. Porno si sve nadsene divaky hleda snadno. Pridej fanatsy nebo upiri omacku a nadrzeni pohanci daji pantatum hulicim kubanske vydelat vic nez malo.
    Je mi vas fakt lito…

  7. Oznacit tento serial za porno je trochu slaboduche. Sexu je tam pozehnane, ale k pornu to ma daleko.

  8. Já budu názorově někde uprostřed. Koukali jsme na to se ženou hned jako na novinku, dali tuším 3 série a pak už to zabalili, protože to byla nuda a točili dál jen pro ten úspěch, díl po dílu, bez nějaké jasné dramatické koncepce. Byla to taková lepší telenovela. Už nás to nebralo, podobně jaké novější série Dextera, Prison Breaku a dalších. Holt udržet si kvalitu a tah na bránu po celý seriál, to chce buď včas skončit (Red Dwarf), netočit toho tolik (IT Crowd) nebo mít takovou horu nápadů a pěchovat do seriálu jen ty nejlepší, že se kvalita prostě udrží (Simpsonovi, Futurama).

  9. Jo a s tou znělkou má floutek Boris pravdu. Je skvělá. Bohužel je na seriálu asi to nejlepší.

  10. Dal jsem asi osm dílů seriálu a zabalil to. Výprava, děj, atmosféra, všechno v pohodě, opravdu se mi to líbilo, ale postava Sookie mi tak strašně vadila, že kvůli ní jsem to nezvládl. Z knihy jsem dokázal učíst asi dvacet stran, na víc můj masochismus nestačil. A to podotýkám, že vydržím dost, ze studijních důvodů jsem učetl celé první Stmívání. 🙂

  11. Sookie jsme taky nesnášeli, říkali ji hanlivě Sukina nebo Suka. Sice je nejchytřejší ze všech, jak píše Ďuro, ale je to hrozná káča.

  12. My to se ženou naopak žereme plnými hrstmi. Jak píše Boris – je třeba brát seriál s nadhledem. A že je Sookie pitomá? Postav je tam tolik, že si každý najde tu svoji.

  13. Nesnáším, když je mi za někoho trapně (v životě, v knihách, filmech, seriálech, to je jedno). Za Sookie mi bylo trapně furt. Prostě mi z ní bylo skoro fyzicky špatně. Doslova jsem na ni neměl žaludek. A jak říkám, je to škoda, protože všechno ostatní bylo perfektní.

  14. to Robert: Přesně! Proto nesnáším třeba Mr. Beana a další komediální postavy založené na jejich totální blbosti. Se Sookie jsem to cítil podobně, i když ne tak intenzivně, to je zase fér přiznat.

  15. Já teda dokoukala první řadu jen proto, abych věděla, kdo je vrah. Mně tam bylo neskutečně trapně za toho Sookiina bráchu, to je fakt strašná postava – a ještě z něj pořád dělají kladného hrdinu? A ty další řady jdou neuvěřitelně dolů vodou, postavy se chovají čím dál divněji (proti zdravému rozumu a čirému pudu sebezáchovy), autoři tam cpou čím dál míň související nadpřirozené bytosti a Sookie, místo aby se poučila – aspoň trochu! – se chová čím dál blběji. A tu znělku jsem vždycky přeskakovala, hudba dobrý, ale při ní jsem si nejvíc uvědomovala to, co mi říká celý ten seriál – já jsem tak ráda že nemusím být chudá bílá osoba v Louisianě 🙂
    Ale recenze nerecenze super, Borisi!
    P.S. Ale pes a vlci moc pěkný teda.

  16. Zajmavost
    sakra… tohle prý pronesl Alan Ball… škoda, že jsem to nevěděl před psaním článku 🙁

    “To me, vampires are sex. I don’t get a vampire story about abstinence. I’m 53. I don’t care about high school students. I find them irritating and uninformed.”

  17. díky za vtipnou recenzi 🙂
    Zatím nejslabší mi přišla 2. řada s tím Společenstvem Slunce a orgiemi v Bon Temps.
    Anna hraje Sookie skvěle. Jak píše Robert, chová se trapně, a vůbec jí to nevadí.
    Ten seriál je třeba brát s nadhledem, stejně jako ho berou tvůrci. Na place se musí všichni dobře bavit, a často se divím, že herci udrží vážné tváře při kecech, které pronáší 😉

  18. Živočíšnosť
    Ale no. Treba si priznať, že po vyškrtnutí neznesiteľnej famílie Mickensovcov sa hneď trochu prečistil vzduch a seriálu dúfam svitá na lepšie časy, samozrejme, ak sa eliminuje aj motív diablovho dieťaťa, Tarinej náhlej demencie a kadejakých víl a čarodejníc. Zato by som bola rada návratu Russella Eddingtona, ktorého by som si vedela predstaviť ako veľmi dôstojného protivníka Godrica. Proste, True Blood sa v osatnom čase príliš “zAnetievala”, seriálu na škodu. V podstate to aj tak všetci pozeráme kvôli trojuholníku Sookie – Eric – Bill a všetkým tým zapadákovsko-živočíšnym veciam okolo, niektorí(é) len kvôli (nahému) Ericovi s (nahým) Alcidom, hoci aj Pam a Jessica sú veľmi sympatické postavy. U nás doma veľmi príjemná oddychovka.

  19. postihnout poptávku dobu. – prosím o opravu

    Souhlasím s názorem, že Sookie je tak trapná, až je trapně i divákovi a naprosto se shoduji s R. Pilchem.

  20. A čo si predstavujetě pod takým spojením “Traders not racers”, Hokr?
    A co si mám já představit pod “speciální přísada: AIDS pro degenty, který nesnáší homo”? A co vám říkal korektor na “bytostí, které by vám chtěli milou přebrat”?

  21. Čo si predstavuju…
    1. to, co historici, snaha především skandinávských badatelů ukázat vikingy jako obchodníky, nikoliv nájezdníky
    2. nekorektní tvar zájmena “který”, ano, mohlo by tam být kteří, ale to by jaksi nevyznělo
    3. korektorka by jistě řekla, že to je prasárna, ale to vy jistě víte.

Zveřejnit odpověď