Seriálový seriál – American Horror Story

Valentýn je za námi, teď se budeme bát. Jednoduchá otázka – jaké je největší seriálové překvapení minulého roku? Představujeme vám American Horror Story, strach zkondenzovaný do televizních obrazovek.

AHSposter

Ingredience: Disfunkční rodina – manžel nevěrný, manželka citlivka, dcera svéhlavost ztělesněná do monstra zvaného teenager. Absurdní postavičky kolem – sousedka, která již zažila lepší desetiletí, svými načinčanými účesy schovává satanské rohy, zatímco před sexem s mnohem mladšími milenci zamyká svou tělesně postiženou dceru do šatníku; zhrzený ex-milenec sousedky s popáleninami několikátého stupně; zhrzená ex-milenka nevěrného manžela; služebná, již žena vidí jako starou hodnou bábinku, muž pak jako tu nejvášnivější couru, pro kterou stojí za to nechat si od manželky ufiknout varlata; chlapec, který představuje čiré zlo. Jeden strašidelný dům, v němž se odehrálo více vražd než v Midsomeru. Všudypřítomný latexový oblek. Tvůrčí tým se zkušenostmi z tak rozdílných (a v rozdílných smyslech perverzních) seriálů jako je Glee a Plastická chirurgie s.r.o. A to nejdůležitější nakonec: touha vytvořit něco nového a kontroverzního, a přesto vystavěného na dobře zajetých kolejích. Touha křičet do světa z plných plic: „Tady jsem! Bavte se.“

Hned první díl začíná zostra. Před několika dekádami vlezli do domu dva zrzaví pihatí cucáci s destruktivními sklony a už nevylezli. Žádné vysvětlování, žádné přípravy. Šup do současnosti: zdánlivě šťastná rodinka se stěhuje do totožného domu, zakoupeného výrazně pod cenou. Jako bonus následuje znělka, při níž máte potřebu si na uklidněnou pustit Andaluského psa. Ostatně, přesvědčte se sami (sice zrcadlově, alespoň však ve slušné kvalitě):

A v podobném (zvráceném, kontroverzním) duchu se odehrává celá první série. V tomto prostředí se však brzy budete cítit jako doma – inspirační prvky příběhu patří u fanoušků hororu mezi staré známé. Máme tu trochu z Rosemary, Těch druhých, Osvícení, od každého něco. Výsledek pak není násilný a přehnaný slepenec, jak by se mohlo zdát, působí přirozeně a (hlavně) chytlavě.

Po skončení první epizody si sice nejspíš řeknete něco velice podobného mému „Co to sakra bylo?“ (velice eufemisticky řečeno), a přestože se tento stav po dalších dílech o mnoho nezmění, jedno vám je jisté velice záhy: seriál vás vtáhl a nepustí. Jakmile od poloviny série začne s postupným přibýváním informací (hlavně díky flashbackům domu samotného) vedoucích k rozmotání toho chuchvalce kvalita stoupat, jen si uvědomíte rozsah vaší ztracenosti.

Recept byl přitom vážně docela prostý: přistoupit k omšelým tématům tak, že se z toho posadíte slušně řečeno na prdel. V hlavní roli kamera, která by neměla obdoby ani ve světě celovečerních filmů: nápadité střihy, zakřivení, nájezdy, zoomy a švenky. Po této stránce je American Horror Story naprostá slast.

Skvělé herecké výkony jsou dnes v oněch TOP seriálech samozřejmostí, AHS není výjimkou. Kromě několika málo tváří sice nikoho znát pravděpodobně nebudete, všichni zúčastnění však hrají bez debat na výbornou s hvězdičkou. A herecký koncert nejznámější tváře – Jessiky Lange, naprostým právem oceněné Zlatým glóbem v kategorii Herečka ve vedlejší roli? Ono ocenění mluví za vše.

Televize prostě a jednoduše vládne, v kině málokdy narazíte na lepší podívanou. Důvod je jednoduchý – prostor. Na desítkách hodin vystavíte příběh a prokreslíte postavy mnohem lépe a přitom levněji. V současnosti tak na každém kroku narazíte hned na několik dobrých seriálů, které nemůže prostá duše stíhat všechny. Mezi nimi byste si však měli udělat místo pro American Horror Story.

Pro ty, jež sledovali:

Premiéra druhé série byla naplánována na říjen letošního roku. Jelikož první řada působí celkem uzavřeně, máme se (dle slov tvůrců) těšit na jiné prostředí, převážně obměněné postavy a jinou zápletku. Nevím jak vy, ale já se těším.

Josef Horký (zástupce šéfredaktorky)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. Plakát
    Ten plakát na druhou sezónu je (bohužel) pouze velmi zdařený fan-art. Ale jinak díky za propagaci tohohle naprosto výborného seriálu.

  2. hlavne zpocatku obcas mrazive,postupne se ale vsechna hororovitost vytraci a zustava psycho drama-resi se rozvod…a thriller-kdyz se nejaky byvaly obyvatel domu nastve,kazdopadne kvalita a tesim se na dabelske orgie:p

Zveřejnit odpověď