21 rad pro ty, kteří jedou na Festival fantazie poprvé

Kdo nikdy nebyl na Festivalu fantazie, nemůže si snad v Česku ani říkat fanoušek fantastiky. I kdyby mělo jít jenom o tu zkušenost. A pokud jste se konečně rozhodli, že letos to přece jen na pár dní zkusíte, máme pro vás pár rad, abyste se neztratili. Zkušení návštěvníci mohou přitakávat.

Festival fantazie 2014 - ilustrační

Na letošní Festival fantazie láká temný pištec. Zdroj: plakát festivalu.

1) Hned po příjezdu zavítejte na recepci (po většinu času v Kině), kde obdržíte různé materiály, ubytovenku a letos nově místo vstupenky náramek. Ten se stane vaším nevěrnějším společníkem, protože při jeho absenci budete maximálně moci obdivovat fasády budov, v nichž se festival koná.

2) Pokud se z recepce line řada asi stovky dětí, nepanikařte. Nespletli jste se, to není dětský tábor, jen dorazili účastníci CraFFtConu. Jako formu relaxačního cvičení doporučujeme zavřít oči a představit si, že před vámi stojí hlouček malých roztomilých hobitů.

3) Ve frontě na vstupenky buďte vůbec trpěliví. Myslete na to, že odměnou vám bude neskutečně osvěžující pocit, když na pokoji ze sebe konečně shodíte tu sto kilovou krosnu plnou naprosto nezbytných věcí, jejíž popruhy se vám celou tu dobu ochotně zařezávaly do ramen.

4) V případě, že jste se rozhodli ubytovat na Smetance, držíme palce, abyste získali jednu z tříd v dolních patrech, protože díky jejich výhodné poloze vynaložíte mnohem méně energie při překonávání vzdálenosti mezi vchodem, případně sprchami a vaším dočasným domovem. Na druhou stranu, horní „apartmá“ nabízí lákavý výhled na střechy okolních budov.

5) Ať už budete vstávat kdykoli, nezapomeňte si vyzvednout v Kině aktuální program.

6) Jako na potvoru zrovna dneska došel a další várka se zasekla v tiskárně? Nic se neděje, po conu visí jeho větší, ačkoliv méně mobilní kolegové, kteří vám poskytnou stejné informace. Ostatně svoje štěstí můžete zkusit v průběhu dne znova.

Festival fantazie 2014 proběhne od 27. června do 6. července v Chotěboři na Vysočině. Zaměří se na všechny podoby fantastiky ať už v knihách, komiksech, filmech, seriálech nebo hrách. Kromě programu věnovanému Hře o trůny dojde na klasickou fantasy či sci-fi, Doctora Who a jiné britské fenomény, Honorverse, Harryho Pottera, Hvězdnou bránu, Hvězdné války, Star Trek a dorazí například zástupci Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Více informací najdete v rubrice Akce.

7) Bohatý program nabízí celou škálu přednášek a workshopů o vašich oblíbených seriálech a postavách či o věcech, o kterých jste v životě neslyšeli, případně raději ani slyšet nechcete. Nebojte se experimentovat, ty na první pohled nejbizardnější témata často nabízí velkou porci zábavy a po jejich skončení budete mít pocit, že vás svět už nikdy nebude takový jako dřív.

8) Pro případ, že byste celý den přece jen neměli co dělat a zrovna ve 4 hodiny odpoledne se vám zázračně překrývalo 6 přednášek, kam nutně musíte jít, není od věci s sebou nosit minci nebo dominantního kamaráda, který za vás to dilema rozhodne.

9) Až vás něco konečně zaujme, zjistěte si číslo místnosti a vyrazte. FFko je rozprostřené do několika budov, které navíc obsahují řadu schodišť, takže se nemusíte obávat o to, že byste celý con jen proseděli a vypadli z formy. Ty méně zdatné musíme upozornit, že místní TARDIS situovaná často poblíž SeriesConu je bohužel dočasně mimo provoz, tudíž zkuste spíš požádat kamaráda, aby vás na místo určení odnesl na zádech.

10) Pokud se cítíte ztracení, neváhejte se zeptat, vždy se najde někdo, kdo vám ochotně a často i správně poradí, kam máte jít. Pokud se i přesto ztratíte, buďte v klidu, na rozdíl od vašich rodinných výletů za krásami české přírody, je velká šance, že vás někdo dříve či později najde.

11) V přednáškových místnostech, které se liší počtem míst i kvalitou dýchatelného vzduchu, můžete zkusit porušit tradici zaběhlou ze školních lavic a usadit se pro změnu dopředu. Myslete na to, že na rozdíl od školy obvykle chcete vidět a slyšet, co se vám přednášející snaží sdělit.

12) Už během přednášky můžete uvažovat nad tím, čím byste asi příští rok obohatili program vy. Přece jen cony jsou jedno z mála míst, kde na rozdíl od univerzit přednášející mají více než tři usínající posluchače a kteří jsou ještě navíc ochotní je poslouchat.

13) V průběhu přebíhání mezi jednotlivými místnostmi můžete narazit na celou řadu kostýmů pohybujících se na škále od kvalitních po ty, jež budou testovat vaši míru vkusu a úroveň duševního zdraví. U těch atraktivních se nebojte požádat příslušného cosplayera o fotku. Zpravidla jsou úplně neškodní, na rozdíl od postav, které zastupují.

14) Můžete se jimi také inspirovat a přemýšlet nad tím, která z vašich babiček vlastní šicí stroj. Na conech si totiž můžete splnit svůj dětský sen a stát se rytířem Jedi nebo naplnit své nutkání obléci si kostým anime školačky s velkýma… očima. Téměř vždycky se najde někdo, kdo váš kostým ocení… více či méně.

15) Zbylý volný čas můžete trávit na deskovkách, kde se vždy najde dostatek soutěživých spoluhráčů, kteří si rádi vykompenzují neúspěchy v běžném životě a pokusí se vás rozdrtit v libovolné hře. Dobrá zpráva je, že na základě jednoho velmi spolehlivého přísloví se po každé vaší porážce zvyšuje naděje, že na conu potkáte partnera svých snů.

16) Pokud budete mít dostatečně ostré lokty nebo přesvědčivé argumenty, máte velkou šanci dostat se i na některou z konzolí a ukázat tak světu své taneční umění, které až do teď měla šanci obdivovat jen vaše kočka.

17) Noční hodiny tráví většina účastníků, v závislosti na věku a odolnosti vnitřních orgánů, v přímé blízkosti alkoholických nápojů. Pokud čirou náhodou přeceníte své schopnosti, nebojte se, od toho se po conu potulují pánové s fotoaparáty, kteří rádi zachytí vše, na co byste si ráno náhodou nevzpomněli, a veškerý materiál zpřístupní na sociálních sítích.

Jak se na Festival fantazie 2014 těší český fandom? Často tam lidé jedou už poněkolikáté a mimo programu a hostů je láká hlavně nezaměnitelná atmosféra. Přečtěte si více zde.

18) Cony vás též velmi rychle naučí chodit do sprchy v naprosto netradiční dobu jen proto, abyste se vyhnuli zbytečným prostojům ve frontách, čímž zároveň pozitivně působí na vaši flexibilitu.

19) Pokud to přeci jen nevyjde, nebojte, čeká vás příjemná společnost stejně rozladěných conařů, kteří s vámi budou velmi ochotně diskutovat na téma relativní délka sprchování jedné lidské bytosti. A doma si konečně přestanete stěžovat, že váš mladší sourozenec byl v koupelně dobrých deset minut.

20) Pro ty z vás, kteří jsou z domova zvyklí před spaním poslouchat hudbu, nabízí cony možnost si vychutnat znamenitý koncert v podobě chrápající kolegů, kteří vám předvedou svá sólová i skupinová představení. Pro fajnšmekry občas vystoupí i celý boyband. (Pro útlocitné doporučujeme nezapomenout špunty do uší.)

21) Přivezte sebou dobrou náladu, starosti běžných dnů zanechte doma a běžte se bavit.

Sejdeme se na baru.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

7 komentářů

 1. fronty
  Aby bod 2 a 3 případné nováčky neodradil – byla jsem na FF 4x, letos jedu zase, a zatím jsem nestála ve frontě delší než 5 lidí. Asi není nejlepší přijet ve špičku, tedy v pátek nebo v sobotu. Ale kdo jede na celých 10 dní, tak mu zřejmě nic jiného nezbývá 🙂

 2. to jsou rady teda
  Na FFku jsem byla jednou, ale teda urazila jsem se první větou hned i tak, já si budu říkat fanoušek fantastiky, ať to budete schvalovat anebo ne, navíc účast na zahraničních conech mi přide důležitější. A navíc, pokud bych na FFku nikdy nebyla a nevěděla, jak to tam chodí, tenhle článek by mě na to nepřipravil, ale rovnou odradil.

 3. Takže si máme vyzvednout lístek, nebát se front/sprch a chodit po schodech. Děkuji za článek, velmi užitečný…

 4. Ten článek je psán s nadsázkou a pro pobavení, ani nováčci ho nebudou brát 100% vážně. Ale asi mělo být dodáno, že fronty hrozí jen v první den festivalu před otevřením recepce a dětičky tam budou jen první víkend, crafftcon končí v neděli.

  A co se týče sprch, je to pravděpodobně problém jen spacákového ubytování, na postýlkách naprosto v pohodě a luxus.

  A konzole – tam je nával, ale taky hlavně jen během crafftconu, v dalších dnech zvláště v určitých hodinách je to v pohodě.

 5. Což o to – článek je napsaný vtipně. Žel… takhle to vypadá jako kdyby se tam jenom chlastalo, nadávalo se na děti a člověk neměl možnost spáchat hygienu. Příště by asi bylo třeba mít na paměti, že tenhle článek možná čtou rodiče, kteří na FF posílají svoje dítě nebo se uvolí ho tam poslat. A tohle v jejich očích prostě nepůsobí jako zrovna dvakrát pozitivní reklama…

 6. To už by se jeden bál napsat pár vtípků. Na setkání s komiksáky, nebo fantasysáky:-) bych se nebál poslat ani tu svoji pětiletou. To jsou naprosto neškodná individua.
  Ty dvě starší se chystají v létě na tak brutální fesťáky, že to ani vědět nechci. Tahle akce je pohodová selanka.

  Jo takové setkání motorkářů v březnu na Orlíku – to je jinačí kafe! (Tenhle zákaz jsem ještě letos uhádal 🙂 )

Zanechat odpověď