9 věcí, které byste si neměli nechat ujít na PragoFFestu 2015

Konec pololetí, zkouškové období, návrat do práce po vánočním volnu… Leden prostě nikdy nebýval oblíbený měsíc. Ještě že na jeho konci tradičně probíhá jeden z největších festivalů fantastiky a her v Česku, PragoFFest. Jaké budou největší taháky letošního ročníku?

pgf2014_14

1. PragoCosplay

Kdo nemá kostým, není fanoušek. No dobře, to vlastně vůbec není pravda. PraFFdou ale zůstává, že okostýmovaní fanové jsou na festivalech jednoduše nejvíc vidět. I proto letos organizátoři připravili zbrusu novou soutěž pro všechny cosplayery. A pokud raději zůstáváte ve své vlastní kůži, budete si moci alespoň všechny okostýmované (a soutěžechtivé) účastníky prohlédnout na jevišti.

2. Herní turnaje

Bez herny se obejde jen málokterý con. PragoFFest 2015 nabídne jako obvykle počítačové, hudební, deskové a karetní hry nebo třeba wargaming. Ani menších či větších turnajů nebude málo, ostatně právě tady započne herní seriál Mistrovství ČR v počítačových hrách.

pgf2014_16

3. Sherlock a Benedict Cumberbatch

Přijde těhotná paní na ultrazvuk a místo očekávaného potomka se v přístroji objeví obličej Benedicta Cumberbatche. Sestra ji uklidňuje: „Nebojte se, to je jen Benedict Cumberbatch. Ten je ve všem.“ A stejně tak nesmí britský lamač srdcí chybět (alespoň v podobě přednášek o něm a jeho působení v Sherlockovi) také na PragoFFestu. A to nebude jediná porce britské kultury na festivalu.

4. Workshop Fénix ProDabing

Na dabing v české televizi i kinech s radostí nadává každý, kdo umí alespoň trochu anglicky. Že za tím ale stojí kus práce, to si můžete přijít vyzkoušet na workshop amatérské dabingové skupiny Fénix ProDabing.

5. Hra o trůny

Jestli něco hýbe současnými vodami fantastiky, pak je to nepochybně fenomén Hra o trůny alias Píseň ledu a ohně. Jak jsme se nedávno dozvěděli, ani v roce 2015 se zřejmě nedočkáme šestého pokračování knižní série, to ale fanouškům nezabrání, aby si mohli na autora a tvůrce televizního seriálu pořádně zanadávat (či nad jejich prací obdivně vzdychat) a spekulovat nad tím, co pro hrdiny Západozemí a krajů na Úzkým mořem přinese budoucnost.

6. Literární workshop naživo

Věřte tomu nebo ne, i pro ostýchavé amatérské autory povídek, kteří by rádi konečně přestali psát do šuplíku, se na PragoFFestu najde prostor. Městská knihovna v Praze totiž v rámci literární linie PragoFFestu připravila i povídkový workshop. Pokud máte „odvahu vstoupit do pekla“, jak to formuluje vedoucí dílny Míla Linc, zašlete své dílo na mail Miloslav.linc@mlp.cz. Nic drsnějšího už prý na letošním Pragoffestu nezažijete.

pgf2014_03

7. Anime, manga a komiksy

Kreslené postavičky má každý rád a geekové obzvlášť. Jak jinak si vysvětlit to, že jakési mlhavé povědomí o hentai má snad každý? A pokud zrovna vám chybí, i o hentai je na PragoFFestu přednáška. Ale protože animované filmy a seriály toho mohou nabídnout mnohem víc, věnuje se jim a komiksu hned několik programových linií. V době, kdy kina s přehledem brázdí Marvel, se tomu snad nedá ani divit.

8. Laeg se vrací

Conový Bard Laeg se vrátí i na PragoFFest 2015 s dalším ze svých folkově-fanovských koncertů za doprovodu kytary a akordeonu. Že nevíte, o co jde? To o mnoho přicházíte. Ochutnávku můžete nalézt na laeg.cz.

9. Věda

Festivaly fantastiky mají mnoho tváří a jednou z nich jsou i učené přednášky a debaty o tématech současné i budoucí vědy. Chcete vědět, jak funguje turingův test? Jestli se ve vakuu vážně neuslyšíte křičet? Proč je tak nebezpečná ebola nebo jak se domluvíme s mimozemšťany, pokud je jednou nějakou (ne)šťastnou náhodou vážně potkáme? I to se dozvíte na PragoFFestu.

PragoFFest 2015, jeden z největších českých festivalů popkultury, proběhne od 29. ledna do 1. února v Modré škole na pražských Hájích. Do 19. ledna lze také zakoupit vstupné i s ubytováním.

A co vy? Na co se nejvíc těšíte na PragoFFest? Podělte se s námi v diskuzi.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď