Báječně conová atmosféra v srdci Prahy

Letošní CONiáš byl Pod parou. Jaké zážitky přinesl den ve jménu viktoriánské elegance a parních udělátek?

conias 2015 1

Program? Jaký program? Přece báječný! Organizátoři letošního CONiáše narvali do jeho 10 hodin tolik lahůdek, že by to mnohým vystačilo na několikadenní con. Však to také nejsou žádná ořezávátka, zejména Míla Linc ne, ale ostřílení conoví stařešinové (zejména Míla Linc). A když se ke spolupráci na moderování přizve samotná superstar české fantastiky, Martin D. Antonín, je zaručeno, že autoři, vítězové literárních soutěží, teoretikové a jiní mudrcové budou na pódium lézti rádi, přilákáni mírumilovným vzhledem moderátorových ocvočkovaných kalhot a kanad. A že povládne přátelská, nenásilná atmosféra, tedy pokud nebude zrovna známý ostravský sadista Petr Schink představovat svou novou knihu.

conias 2015 2

Nicméně! Ať už se v temnotě knihovního sálu předváděla jakkoli lákavá dramata, ten pravý con se na přednáškách neodehrává! Mysleli jste si, že akce zdánlivě suchopárné knihovní instituce bude v tomhle směru výjimkou? Kdeže! Pražská Ústřední knihovna se ocitla pod parou, sotva se zrána otevřely pípy zdejšího baru (Ano! Bar! V knihovně! To chceš, conový návštěvníku!). Na to, že by akci chyběly barvy, si rozhodně nikdo nemohl stěžovat. Chodby knihovny se od rána plnily lidmi v bláznivě originálních kostýmech, upomínajících na slovutný žánr steampunku, kterému byl letošní CONiáš zasvěcen.

conias 2015 3

Staří známí se shledávali, noví známí se ve vší počestnosti dělali; na celé to hemžení důstojně shlížel vážený steampunker Leonard Medek či se svým stánkem tradiční nakladatel Michael Bronec (vítáme tě zpátky, Michaeli!). Zástupce mladší autorské generace, Karel Doležal, si kromě uřezané hlavy jednorožce (z níž se ve viktoriánské době vyrábělo zvláčňující tělové mléko) přinesl také vlastní dítě, jež tak získalo možnost potkat všechny ty báječné tetičky a strýčky, kteří do budoucna ovlivní jeho vývoj. Česká fantastická komunita je totiž příjemně komorní, vřelá a prostě… fantastická.

conias 2015 4

A to zdaleka nebyli všichni a všechno! V knihovně to v sobotu 19. září prostě žilo a poslední ročník CONiáše opět potvrdil, že si se svými většími bratříčky v ničem nezadá – nabízí bohatý program, známé tváře, přátele, ba dokonce i soutěž o nejlepší kostým. Kdo nevěří, ať tam za rok běží, všichni vaši známí a hrdinové, promenující se celý den mezi knihami vašich nejoblíbenějších autorů, se už těší!

A protože nejsme žádná ořezávátka, tak pro vás máme ne čtyři fotky, ale rovnou celou galerii. (Ok, má ji pro vás spíš Hanina Veselá, protože se na ně můžete podívat na jejím facebooku, ale pššt.) Tak se kochejte a začněte s přípravami na příští ročník!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Sakra, steampunkové zaměření a já byl mimo. A přitom fotky vypadají na půvabnou akci.

Zveřejnit odpověď