Spanilá jízda JFK – velkolepý slovenský křest (PR)

Na mezinárodním knižním veletrhu Bibliotéka 2005 byl slovenským čtenářům představen první ryze český sci-fi / fantasy seriál Agent JFK.

Slovenská komunita shromážděná okolo science-fiction a fantasy je menší než česká, ale o to lépe integrovaná, komunikativnější, upřímnější a oceňující každé dobré dílo na česko-slovenském literárním poli. Naše oblíbené žánry na veletrhu prezentovalo v profesionálně pojatém stánku knihkupectví Brloh a redakce Fantázia, kde byla zastoupena slovenská, česká a jiná zahraniční sci-fi a fantasy literatura.

Zleva: J. Červenák, J. W. Procházka a M. ŽambochAgent JFK využil pozvání časopisu Fantázia a knihkupectví Brloh k návštěvě vrcholné akce slovenské knižní sezóny.  Otcové zakladatelé  M. Žamboch s Jiřím W. Procházkou předali (spolu s A. Sapkowskim) vítězným šťastlivcům ceny Istron. Celý ceremoniál moderovaný Ivanem Alakšou (šéfredaktor časopisu Fantázia) a M. Hvoreckým (slovenský spisovatel pohybující se na rozhraní mainstreamové a fantastické scény) byl věcný, stručný, informativní – a díky osobitému humoru komentátorů  i zábavný.

Poté ve stánku  Brlohu následovala autogramiáda otců – zakladatelů, kdy se přátelskou a neformální atmosférou dal zlákat i Mistr Andrzej Sapkowski. Nakonec se tedy u jednoho malého stolku nepodepisovaly jen první dva díly agenta JFK, ale také Narrentum a Boží bojovníci. Zleva: M. Žamboch, J. W. Procházka a A. SapkowskiMegastar polské a evropské sci-fi / fantasy scény možná neumí vyskakovat z helikoptéry a likvidovat nebezpečné nepřátele tak rychle a definitivně jako James Bond, ale určitě je vtipnější a větší gentleman, než tento dvojnulový agent, který teď, částečně i díky JFK, odchází do výslužby.

Po autogramiádě proběhla beseda, na níž tvůrci JFK slovenské čtenáře seznámili s historií vzniku seriálu, úskalími, která je ještě nutno překonat a plány do budoucna.
Zleva: J. W. Procházka a M. ŽambochOtcové Miroslav Žamboch s Jiřím W. Procházkou beze zbytku využili dvouhodinový prostor besedy, jíž se zúčastnilo cca 50-60 lidí občas  výbuchy smíchu a jindy udiveným kroucením hlav kvitujících neuvěřitelné vystoupení „titánů“ české dobrodružné literatury.
Dozvěděli se množství zajímavostí o pozadí spisovatelského řemesla, detaily o finesách používaných k zakomponování odborné literatury. Profesionálně autorský výklad kořenily osobní vtípky týkající se malinkatého yorkshira Ušáka JWP a také top secret informace – například kolik vína je nutné k napsání jednoho dílu JFK. A vše korunovaly lehce podané zákulisní drby.

Plány a předsevzetí tvůrců JFK se dají vyjádřit jedinou strohou – a samozřejmě velmi skromnou větou: „Chceme stvořit nejlepší sci-fi / fantasy seriál na světě!“

A k tomu ať jim dopomáhají všechny akční, historické a paralelní múzy!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. v.: my si s romíkem mastíme ega navzájem, nemáme co závidět 🙂

  2. bolo perfektne vyse hodinova prednaska nielen o jfk bola preste SUPER. Autori JFK musia mat fakt (alkoholovu :)) ) vydrz! 🙂

  3. Popisy fotek
    Pridal jsem k fotkam popisky (najedete mysi na malou verzi fotky v textu a objevi se popisek).

Zveřejnit odpověď