Tim Burton v Praze

Kolikrát se člověku poštěstí, že může naživo vidět jednoho ze svých oblíbených režisérů? Odpověď: Mnohokrát jistě ne.

Burton

Ve chvíli, kdy byla oznámena tisková konference k výstavě Tim Burton a jeho svět, která v Domě U Kamenného zvonu představuje několik set ilustrací a relikvií tohoto génia imaginace, který stojí za snímky jako Střihoruký Edward, Velká ryba či Mrtvá nevěsta, využil jsem možností svého zaměstnání a na tiskovku šel.

Čtvrtek 27. března, 11:00, Praha, Staroměstské náměstí, Dům U Kamenného zvonu, kolem pokrouceného stromu Ospalé díry do nejvyšších pater budovy. Po několika minutách čekání v místnosti pro konferenci určené, po několika minutách rozhořčení nad bezohlednými kameramany, kteří svoje nářadí postavili tak šikovně, že ostatní návštěvníci, sedící na židlích od třetí řady dál nemohli prakticky nic vidět (díky čemuž jsem se přemístil k boční stěně místnosti) Tim přišel.

Pravda, moje sympatie k němu v posledních letech značně slábly, neboť je tomu takřka deset let, kdy natočil – podle mě – poslední dobrý film, Mrtvou nevěstu. Tim však veškeré negativní postoje rozpustil svou osobností. Čekal někdo zadumaného, tajemného introverta? Přišel chlapík usměvavý, energický, pozitivní. S charakteristickým účesem, jemuž u nás přezdíváme prostě „hnízdo“.

Zapáleně odpovídal na otázky novinářů, po americku přehnaně gestikuloval, díky čemuž působil jako jakýsi čaroděj z fantasy bijáku vyvolávající složité kouzlo, a povídal a povídal:

  • Že kdyby měl vybrat jediný ze svých filmů za nejoblíbenější, byli by to Střihoruký Edward a Předvánoční noční můra.
  • Že na jeho tvorbu mělo největší vliv dílo Dr. Seusse.
  • Že obdivuje práci legendárního českého režiséra a animátora Karla Zemana, jehož staví (po boku Raye Harryhousena) na vrchol světové animátorské špičky. Jmenovitě se mu líbily Zemanovy filmy Cesta do pravěku a Baron Prášil.
  • Že rovněž obdivuje dílo Jana Švankmajera, s nímž měl ostatně ve večer dne tiskové konferenci domluvenou schůzku u večeře.
  • Že s Johnnym Deppem pracuje nejraději, neboť Johnnymu nevadí oblékat a chovat se jako blázen.
  • Že nepřemýšlí zpětně nad tím, jak svá díla vylepšovat – a to ani u filmů. Ostatně, dle jeho slov některé z vystavovaných „kusů“ již ani nedržel v paměti.
  • Že malování bere za formu přemýšlení a komunikace.
  • Na otázku: „Proč se tak moc zajímáte o kombinace hororu, karikatury, grotesky a černého humoru?“ odpověděl „Se na mě podívejte.“

K výstavě samotné jsem se zatím nedostal, což plánuji napravit v nejbližší možné době.

Na Tima samotného člověk hned tak nezapomene. Otázka je: Kdo další? Quentine, Woody, Martine Scorsese?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď