Reportáž: Pragocon 2004

Pokud se potvrdí informace o konci Istroconu, zůstane Pragocon spolu s Chotěbořským Avalconem posledním ze staré gardy tradičních velkých SF akcí. Mnozí masivním CONventům prorokují brzký konec. Přesto to vypadá jakoby na Pragocon takovéto chmury neměly žádný vliv. Že by se jeho organizátorům povedlo objevit ten správný recept pro budoucnost velkých conů?

Stále nutnějším předpokladem se v brzké době pravděpodobně ukáže umístění ve velké městské aglomeraci – bez ní se pořádání skutečně velkých akcí už nejspíše neobejde. V tomto ohledu se takřka jediným útočištěm stává Praha. Jen zde je možné očekávat účast nejen fandomového „jádra“, ale především nových „nezahákovaných“ fanoušků a volnějších příznivců SF. Jen za jejich vstupné bude možno velké akce zaplatit.

Ti Římani jsou blázni...Pragocon skutečně dokázal využít nové vlny zájmu o SFFH vyvolané filmy odstartovanými Pánem prstenů – značná část jeho návštěvníků tak byla složená z nových mladých fandů a hráčů všeho druhu (od RPG po stolní a karetní hry). Obavy z ředění fanoušků a ztráty atmosféry, které se občas v této souvislosti objevují, se ale ukázaly jako liché. Důvodů bylo několik.

Přátelská družba :)Vhodně řešené prostory umožnily maximální centralizaci všech aktivit bez nutnosti dlouhého přemísťování. Hordy fandů se tak mezi sebou neustále mísily, skupinky diskutujících posedávaly u všech volných zdí a každý večer se i po skončení oficiálního programu dokázali uspokojivě zabavit. Nejčastěji to byla „erpégéčka“ všeho druhu, ale objevila se i kytara. Při této příležitosti jsem zaregistroval ústup „dračáku“ a masivnější zjevení dospělejších herních systémů – hlavně z World of Darkness (Vampire: The Masquerade…). Atmosféru dále utužily nonstop deskové i společenské hry plus hafo lidí s dřevěnými zbraněmi v soubojových pozicích. Vůbec se zdálo, že „nemoc neofanů“ (osamělé bloudění) nemá nad tímto conem svojí moc.

Plné chodbyFandové navíc vstoupili do dalšího stadia vývoje charakterizovaného zvýšením počtu lidí ve vhodných kostýmech (dobré pro atmosféru) a též žen a dívek (dobré pro, hmm… atmosféru). Tento nový trend zde dospěl ke svému prozatímnímu vrcholu, protože počty obou pohlaví se již přiblížily poměru 1:1.

I když si mohou pořadatelé jen těžko vybírat návštěvníky své akce, dokázali vhodně využít jejich potenciál kvalitně koncipovaným prostorem a podporou skupinových aktivit (her atd.).

OrganizátořiDobrá akce, a zvláště ta velká, se neobejde bez kvalitního programu. Jedním ze způsobů jak ho učinit ještě zajímavějším, je ozvláštnit ho něčím, co jinde nenajdete. Což Pragocon činí – je jediným conem, který dává prostor nejen čistě technickým přednáškám o současnosti a blízké budoucnosti (zde Mars, Mikrotechnologie či Biopaliva), ale i tomu nejzajímavějšímu – lidem samotným a lidské společnosti. Tradičně kvalitní tak byla diskuse z cyklu o Střetu civilizace (tentokrát o lidech parazitujících na společenském systému) moderovaná Vaškem Fořtíkem nebo přednáška o vzdělávání nadaných. Dalšími z tohoto okruhu byly přednášky o Ekonomice v budoucnosti a Svobodě a soukromí v digitálním věku.

Nový conový fenomén - ženyDruhým tahákem byly diskuse dotýkající se samotné podstaty tuzemského fandomu a tedy rozkrývající problémy ve vlastních řadách. Na kolika dalších conech jste také mohli diskutovat o Rozhádanosti SF komunity (hlavní diskutéři: Vašek Fořtík, Vašek Pravda a Pagi) nebo sledovat Diskusi o SF&F hnutí?

K tradičnějšímu programu náležely známé „firmy“ jako Františka Vrbenská s Leonardem Medkem (tentokrát o mstách a historické věrnosti) nebo Franta Fuka s filmovými novinkami. Literární workshop (Vorlová, Macháček, Kuglerová) se tentokrát pojal spíše humornou formou, když došlo hlavně na četbu čistě začátečnických textů.

Jeden z nespočetných gamemasterů - Lucka LukačovičováSamotný program byl dělen na několik bloků, tudíž se dostalo na fandy historie a vojenství  (v sobotu ráno narvaná přednáška o římském vojenství i s ukázkami), SW, ST i fantasy  všeho druhu (Exotická bájná zvířata, Harry Potter). Rozsáhle byl pojat blok o World of  Darkness (Prague by Night) včetně celonočních ukázek a Literární blok (Pagi a Lucka  Lukačovičová o (teorii) psaní, Ivana Kuglerová o psaní erotických scén), dostalo se i na  Neviditelnou univerzitu a samozřejmě dvě místnosti byly určeny programu Manga.cz, který  opět připravil spoustu anime lahůdek (Gunsmith Cats, Lapua: Zámek v oblacích…) i  přednášek.

Program nabral na obrátkách už v pátek večer a tah dokázal udržet až do pozdních sobotních hodin. Klidný dojezd znamenalo nedělní dopoledne a kolem 14 hod. se con uzavíral. Největšího vypětí bylo tradičně dosaženo v sobotu vpodvečer, kam bylo umístěno i vyhlašování literární soutěže O loutnu barda Marigolda a následná dražba obrazů a tombola.

Hi-techVyvážený a kvalitní program, který vás podržel, když už vás zrovna nebavilo kecat nebo něco hrát; vhodný ale i jako nosná náplň pro hloubavé introverty. Jako jednu z možných budoucích cest pro velké cony ukázal nutnost programově zařadit neokoukaná témata (zde diskuse o SF fandomu a sociální pohled na budoucnost společnosti).

Hala plná knihZázemí lidské rase poskytovala vstupní hala s prodejem knih a her, dobře vedený bufet (včetně počítače s anime klipy), čajovna, šatna a pro případ nepravděpodobného spánku tělocvična. Množství lidí pro chlad v této přízemní prostoře nakonec dalo přednost spánku v samotných třídách, což také přispělo k neformálnosti a dobré pohodě conu (jistou, podle mne však přiměřenou, daní za to ovšem byly postavy ve spacácích na ranních přednáškách). Drobnými nepříjemnostmi byla jistá neaktuálnost webových stránek, přetopenost některých místností a jeden, dva nevhodně fungující záchody, což však už nebylo v silách organizátorů na místě napravit. Toaletní papír naštěstí došel až v neděli. 🙂

Autor fotek in flagrantiI když hlavní předností tohoto conu byla atmosféra za kterou si mohou účastníci sami, nikdy by toho nemohli dosáhnout bez dobře rozvrženého, vybraného a kvalitního programu, služeb a vhodně strukturovaných prostor. Tím, že organizátoři toto zajistili, splnil con svůj hlavní účel – umožnit lidem udělat si bez problémů svůj vlastní program. Pragocon se tím stal úspěšnou ukázkou jedné z možných cest k přežití velkých conů ve stále se měnících podmínkách dnešního světa (a fandomu). Skutečným nebezpečím pro jeho další existenci je tak dnes, zdá se, jediná věc (přízračně nadhozená v diskusi o rozhádanosti SF fandomu): „I prosperující con skončí, pokud organizátorům dojdou síly.“ Přejme jim je proto v míře vrchovaté a sobě pak další Pragocon. Pragocon 2005.

Vrbenská-Medek - Můžete si být jistí, že v místnosti je plno.Počet návštěvníků včetně pořadatelů: cca 1230 (platících cca 850).

Galerii fotek naleznete zde. Autorem je Ozzy. (Platnost odkazu bude časově omezena.)

PS: Všechno přiznávám – dívkou na ilustrační fotce je moje sestra. A s tím prostě nic nenaděláte. V.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. Nikdo proti?
  To s mými závěry ohledně velkých tuzemských conů souhlasí úplně všichni? Nikdo nemá potřebu oponovat? Zajímaly by mě názory a postřehy i vás ostatních…

 2. Problem je mozna v tom, ze navstevovatele fantasyplanet nejsou lidmi,kteri by na danou problematiku meli nejaky nazor ja treba sci fi ctu, uz to bude nejakych 10 let (od 14) a na zadnem srazu jsem pritom nikdy nebyl – takovych lidi je urcite spousta, proto se nemohou vyjadrit…. ale jak si to tak procital, tak to zni zajimave – asi to pristi rok zkusim… 😉

 3. No, Jediové všeho druhu se mi jevili jako přemnožení, na druhou stranu byl občas problém je odlišit od příznivců Dračího doupěte a jiných her na hrdiny. Byl to můj první con, takže jsem spíš sledoval cvrkot.

 4. Re: Nikdo proti?
  Ja jsem byl na Pragoconu pomerne kratce, takze je muj pohled prece jen trochu napadnutelny, ale rozhodne jsem ho videl uplne jinyma ocima. Prislo mi, ze jedini, kdo mohli byt dokonale spokojeni, jsou hraci. Program mi totiz vyvazeny neprisel, byl navic rozhazeny po cele ohromne budove, takze bylo mozne nekoho potkat jen nahodou nebo s pomoci mobilu. Tou rozharanosti ostatne utrpela, aspon dle meho, i tebou vyzdvihovana atmosfera. A pak je trochu problem v male kapacite mistnosti, ktere se rychle zadychaji a nedaji se poradne vyvetrat. a ostatne ten rozdil mezi poctem navstevniku a poctem platicich vypovida i neco o kvalite prezence (a ucastniku taky). Ale na to ses neptal. :-)Chapu, ze Parcon neradis mezi velke cony, prestoze je to con nejdulezitejsi. Prece jen nema pevne dane misto. Ale nemuzu souhlasit s tim, ze velke cony skoncily, pokud se nahodou nebudou delat v Praze.Praha ma ostatne pro velke akce jednu vyraznou nevyhodu a tou je vysoka cena ubytovani. Pragocon to nezasahlo, protoze se jednoduse o ubytovani v posteli nestara. Ostatni velke cony se bez toho neobejdou.Hlavni vyhoda Prahy, jak to vidim ja, je prave v tom, ze v ni je dostatek lidi, kteri by normalne nikam jinam nejeli, ale dvacet minut v tramvaji nebo metru je nezabije, na to jsou zvykli. Dalsi plus pro Prahu je taky centralni poloha uprostred Cech.Druhou veci je, jestli je mozna usporadat velkou akci mimo Prahu. Pokud se o to snazi v malych mestech, nastava casto problem s kapacitou ubytovani, to plati treba pro Chotebor, odkud musi nekteri ucastnici jezdit do Havlickova Brodu.Pokud se o to snazi mimo stredni Cechy nebo pobliz trati mezi Prahou a Brnem, vyrazne to omezuje dostupnost a lide jsou lini. Jedinou vyjimkou byly ustecke Bohemiacony, ktere prisly ve spravnou dobu a nabidly zahranicni hosty, coz tehdy nikdo nedelal (aspon ne v takovem meritku). A Usti ostatne neni az tak nedostupne, jak by se na prvni pohled zdalo.Uf, uz nemuzu.

 5. Ale bylo to dobré a v dostatečném nmnožství:-) takže díky. Já jsem Pragocon porovnával s minulým ročníkem, protože na předchozí už si moc nepamatuju a musím říct, že minule bych se ztotožnil s tím, co tehdy ve svojí reportáži napsala Gudrun. Sám jsem měl tehdy takový rozpačitý pocit, že atmosféra vázne a děje se tam málo věcí. Letos jsem se u programu nenudil a budova mi přišla v pohodě a dostatečně koncentrovaná i když trochu moc do výšky:-) Ale to mi nevadilo. Místnosti jsou bohužel malé, ale vyvětrat si bylo v silách návštěvníků samých (že to neudělali byla bohužel jejich chyba). Neříkám, že budova byla zcela bezchybná, ale přišla mi uspokojivá. A že byla prezence taková jako byla? Mno, určitě tam byly úniky, ale kromě toho, že tím přišel Pragocon o něco peněz, se mi nezdálo, že by to mohlo mít nějaké negativní následky. Pragocon jsem nezařadil, protože jsem to bral jako velké podle počtu lidí a je otázkou jestli jich letos přijede na něj dost. Právě to, stejně jako ty, bych viděl jako plus pro velká města. S tím ubytováním máš ale ovšem pravdu, Pragocon je asi pro mladší. Stejně si ale myslím, že velký con (nad těch 800 lidí) nedáš bez velkého města (a to i přes to ubytování). V tvém textu jsi k tomu několikrát poskytl sám důkaz (lenost lidí:-) atd.), ovšem neříkám, že je to jediná možná cesta, ale že těch ostatních už moc nezbývá a nemají takovou šanci. A nebo nějakou takovou dobrou a nadějnou cestu vidíš? A co vy ostatní?

 6. K přemnožení Jediů – my nemůžeme za to, že asi z 50 starwarsáků, co se dostavili, jich má nadpoloviční většina kostým 🙂

 7. Nejen Istrocon
  Muze se stat, ze i Festival Fantazie v Chotebori skonci letosnim rocnikem. Neprizen osudu je tak silna, ze prekonava i unavu poradatelu. FF je jako jedina akce nucen dodrzovat radu pravidel, ktera ostatni cony nezajimaji. Musi platit za projekci filmu, musi mit oznacene poradatele, proskolene v bezpecnosti a protipozarnich predpisech a dusledne kontrolujici vchod, musi komunikovat s dopravnim inspektoratem o uzavirce, s hasici o unikovych cestach a jejich znaceni, s policii o poradku apod. Krome toho se musi starat o ubytovani, stravovani, dopravu, poradek na miste a radu drobnosti, treba prave o to, aby bylo v mistnostech mezi prednaskami vyvetrano, vyneseny kose a doplnen toaletak a papirove rucniky. Na FF jezdi narocnejsi publikum a jeho pozadavky uz presahuji realne moznosti. Uz je toho vazne moc a kdyz do toho prijde dvouleta rekonstrukce internatu, je to na zvazeni, zda ma cenu pokracovat. Navic realita, ze vetsina fanousku SF&F na cony ani nejezdi, proste znamena prilis nizkou ucast na to, aby se vsechny ty poplatky a vydaje za zahranicni hosty a budovy zaplatily. A proto pro pripad, ze by festival skutecne skoncil, letos prijedte :-). http://www.festivalfantazie.cz2.-11.7. Chotebor. Koneckoncu z Prahy vypravujeme autobus.

 8. pro Tess
  No – počet Jedi na jednom místě (navíc často “štípajících dříví”) mi vzhledem k jejich celkovému počtu a průměrné hustotě výskytu v galaxii připadal opravdu značný:-))!

 9. No třeba moje sestra se mnou odmítla na con jet, protože se bála, že by to byl trapas, protože všichni už se tam navzájem znají a ona by tam jen tak seděla a nikoho neznala… a znám i další lidi kteří by tam nejeli, protože se bojí těch “šílenců co tam jezdí”…. jsem ráda, že jsem šílenec.

 10. Oprava+FF+šílenci
  Oprava: Omlouvám se, chtěl jsem napsat, že u !Parconu! si nejsem jist jestli bude velkým conem, právě protože nebude v Praze a tak čekám jen to jádro fandů.FF+VP: Je jasný, že FF je právě tou jinou cestou krom Pragoconu (malé město, jiná struktura fandů…). Otázkou je jestli je to v malém městě ještě udržitelný způsob. Lidé jsou líní, Eurocon je dokázal přilákat svou jedinečností a snad reklamou, ale u loňského Avalconu počet účastníků již klesal. Myslím si, že je to jednoduše umístěním. Pokud by se ti podařilo udržet další ročníky, tak by se asi prakticky mohlo ukázat jestli lidé budou pořád línější, a nebo naopak počet mladých fandů bude dostatečný, že i to malé procento, co se z nich nakonec odhodlá k tomu jet, bude stačit FF uživit. Pokud jde o aktuální “přežití”, možná fakt zkusit tu Prahu nebo FF trochu zmenšit a tak snížit nároky na rozpočet. Asi to ukáže až čas.Šílenci: Škoda žes setru na Pragocon nevzala, mohlo se prakticky zjistit jestli byla atmosféra skutečně taková, jak jsem napsal a ona by díky ní zapadla. Jinak, pro nového fanouška je většinou lepší když ho někdo představí ostatní a tím mu pomůže. Nebo musí být dost průbojný sám.

 11. No já bych na con ráda jela, ale moje děti mě tam nechtějí, protože už prý jsem moc stará. A to jsem je naučila číst tenhle druh literatury a hádejte kdo je vzal na jejich první con?

 12. To Lucy:
  Neváhej a klidně jeď – teď bude nejbližší Taurcon – a můžu tě ujistit, že je dost lidí ještě ve vyšší věkové kategorii, kteří klidně jezdí.Fanové jsou možná šílenci, ale jsou velice vstřícná komunita :-)) – velmi brzy “zapadne” každý. Oni šílenci jsou vůbec méně formální a odtažití než civilizovaná majoritní ( konformní) společnost…Vážně, přijeď na Taurcon, není to velké, ale je to hodně příjemná akce. To by ti děti mohli dovolit :-))

 13. Komunita ^___^
  Dle meho pozorovani jevi fandomova komunita prvky sekty… jsou vstricni, mili, ukazi obeti, ze divna neni jen ona, vsechno radi vysvetli, na materialy odkazou, na con zatahnou… a neboha obet nema sanci uniknout z jejich osidel ^___^ *glum*

Zveřejnit odpověď