Boží zboží čili Je to koží

Jen málokdo asi nenašel zalíbení v některé z her, kde se vyrábějí a případně i expedují různé druhy zboží a vy si hrajete na svém ekonomickém písečku víceméně nerušeni ostatními spoluhráči. Alexander Pfister, kterého všichni milujeme za Port Royal, zkusil tyhle velkolepé postupy nacpat do krabičky od sardinek…

bozi-zbozi-boxVýše podepsaný recenzent je samozřejmě distinguovaný mladý muž, vyjadřující se sakra slušně, ale postihlo jej neštěstí v podobě mladší sestry, která v pubertálním období obohatila jeho slovník o nový výraz: koží. „Koží“ bylo vašemu oblíbenému autorovi vysvětleno jako druhý stupeň od obecně známého pochvalného „boží“. A jelikož slůvko „boží“ je obsaženo v názvu hry, nezbývá mi než se v předběžném hodnocení uchýlit k nespisovnému, leč rýmujícímu se termínu. Proto(že) Boží zboží je koží.

Schizofrenie pracovního nasazení

V roli hospodáře – nebo hospodyně, základní karty jsou oboustranné a oboupohlavní – budete od úsvitu do soumraku zpracovávat různé materiály, vyrábět různé zboží a pečlivě propočítávat, na co máte či nemáte suroviny a čas. To všechno jen prostřednictvím karet – žádné kostky, žádné žetony, žádné figurky; jen karty. To je totiž to fikané řešení, jak nacpat velkou hru do malé škatulky…

Kromě základních karet hospodářů / hospodyň a tovaryšů / čeho vlastně – tovaryšek? tovarkářek? tovarek? – no prostě mimo zmíněné vyjmenované slouží všechny ostatní karty na několik způsobů. Za prvé definují šíři nabídky trhu, když postupným otáčením určujete východ a pak západ slunce. Jakmile nastřádáte čtyři symboly sluníček, den je pomyslně pryč a nikdo už na tržiště nepřihodí ani šušně z nosu.

Pak se karty změní na suroviny a váš maník nebo manka z nich může ledacos vyrobit, podle možností svého hospodářství. A také podle své pracovitosti, potože dělat může pilně nebo liknavě. V prvním případě vyrobí dva kusy zboží, ale potřebuj k tomu všechny náležité suroviny. V tom druhém se nepředře a vyrobí jen jeden kus, ale zase má čas to ožulit a obejde se bez jedné suroviny, která na trhu na potvoru zrovna chybí.

Čímž se karty mění ve svůj třetí aspekt – ve zboží. To je představováno rubem karet a jejich umístěním; pokud hospodář makal zrovna ve mlýně, dáte obrázek bedny na mlýn a máte mouku, dáte-li jej na cihelnu, vypálili jste si cihly, v hostinci jste vyrobili jídlo, v kovárně nástroje, v přádelně plátno, v koželužně koží – totiž kůže, a tak dále. Současně je zboží i penězmi, takže máte-li na ševcovské dílně tři kisny, můžete operovat s 24 mincemi. A to už je zajímavá částka, protože si za ni můžete postavit v podstatě jakoukoliv kartu coby výrobní budovu. A nejde jen o obligátní statky, mlýny, pekárny nebo hutě, ale můžete mít i sklárnu, bednářskou dílnu či vitrážovou manufakturu, a dokonce i různé obchodní kaceláře!

Hvězda gameshow

Nevýhodou je, že coby herní postava nemůžete být všude, a tak vždy makáte jen v jediném z svých výrobních domečků. Jistým řešením jsou tovaryši, ale i ty si můžete najmout maximálně dva a výkonní jako vy stejně nejsou. Takže jen máloco z toho, co si neuděláte sami, je či bude. To je jako v sexu – nebo jako v životě, škrtněte neplatné podle svých zkušeností.

Hra má ještě pár dalších pravidel a vychytávek, ale nejsme tu od toho, abychom opisovali návod. Vám coby čtenářům musí za peníze, které nám neplatíte, stačit, když uvedeme, že samotná hra je příjemně svižná a bez výraznějších nudných prostojů i ve více hráčích, neboť každý ze zúčastněných má v každé chvíli o čem přemýšlet. Navíc hospodářských budov je tu opravdu přehršel a je proto velmi a nadlouho zábavné je zkoušet různě kombinovat.

Objevil se recenzentský názor, že Boží zboží dobře poslouží jako předskokan k hlavní hře večera či dojížděčka na dobu, než si hráče rozeberou taxikáři a/nebo manželky, ale my se domníváme, že ve shodně naladěné skupině může BZ být právě tou ústřední gameshow, doplněnou o nedůležité hříčky typu Zima mrtvých nebo Through the Ages.

bozi-zboziO snadné přenositelnosti nemluvě.

A proto je Boží zboží koží.

Boží zboží
Autor: Alexander Pfister
Vydal: MINDOK s.r.o.
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 10+
Doba hry: 30 min.
Cena: 299 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď