BANG!

Zvířený prach létá vzduchem. Z ohrady je slyšet ržání vyděšených koňů. Za oknem se mihne cizí tvář. Okenice se zavírají. V ostrém poledním slunci proti sobě stojí dvě postavy. „Neměl jsi sem jezdit, Dougu. Říkal jsem ti, že jestli ještě jednou páchneš do mého města…zabiju tě.“

Doug si upraví klobouk. „Možná, šerife. Ale možná to taky budu já, kdo zůstane stát jako poslední.“ „Jsi stejnej jako byl tvůj bratr, Dougu. A stejně jako jeho tě oklovou vrány.“ „Vyřešíme to postaru. Až hodiny na věži odbijou dvanáct, každej má jednu ránu.“ Vítr se utišil. Prach leží nehybně a ani koně snad nedýchají. Hrobové ticho přeruší až odbíjení hodin : „Ding…ding…“ Ve stejném rytmu zazpívají dva kolty : „BANG.BANG …“

Jako malí jsme hrávali hru „Městečko Palermo usíná“ nebo též „Mafie“. Byli v ní mafiáni, kteří zabíjeli nevinné občany (i když nevinný občan v Palermu, no…) a detektiv, jenž se snažil mafiány odhalit. Bang! nabízí podobnou zábavu v karetní verzi. Každý hráč si náhodně vylosuje jednu z postav – šerif, pomocník šerifa, bandita a odpadlík. Banditi se logicky snaží zabít šerifa, ten se svým pomocníkem se taktéž logicky snaží zabít bandity. Odpadlík je nejzajímavější postava – musí zůstat naživu jako poslední, nejdříve tedy musí zabít bandity a až poté šerifa. Vtip však spočívá v tom, že na začátku hry se odhalí pouze šerif, ostatní postavy zůstávají skryté. Zde se nabízí ohromný prostor pro taktiku. Je nasnadě, že ten, kdo střílí po šerifovi, je bandita. Už vůbec ale nemusí platit, že kdo střílí po banditovi, je pomocník – může se jednat o blufování, které je při hře velice důležité. Největší možnosti má pochopitelně odpadlík, který je postavou nejsložitější, ale při schopnostech jeho nositele nabízí neširší prostor pro taktizování.
Hráči sedí v kruhu a odehrávají svá kola postupně po směru hodinových ručiček. Každé kolo můžete jednou vystřelit kartou Bang na jiného hráče, který musí dát kartu Vedle, nebo si ubrat život. Pokud již nemá žádný život, vypadává ze hry. Pokud kterýkoliv hráč zabije banditu, líže si tři karty, pokud šerif zabije svého pomocníka, musí všechny svoje karty odhodit. Ve hře dále existují pušky, které zvyšují dostřel (na počátku můžete pálit pouze na hráče vedle sebe), životy si můžete přidat pomocí karty pivo (a to autor ani není Čech) a existuje mnoho dalších druhů karet.

Pravidla jsou velice jednoduchá a i hrami nepolíbení si je osvojí po pár hrách. Bang! je určen pro 3 až 8 hráčů, přičemž dle mých zkušeností je nejlepší počet pět. Při méně hráčích se Bang stává spíše masakrem než strategickou hrou, při více se občas zasekává. Obrovskou výhodou hry je její interaktivnost. Co tím myslím? U velkých deskových her se stává, že než všichni ostatní odehrají svá kola a přijde na vás řada, může uběhnout moře času a vy si stihnete i odskočit nakoupit, což k zábavnosti nepřispívá. V případě Bang! je situace jiná, tím, že hráči po sobě střílí, tak se nikdo nenudí, navíc musíte být stále ve střehu, pozorovat a přemýšlet, kdo je kdo. Nemusíte se bát, že díky jednoduchosti vás Bang brzy omrzí, každá hra je jiná a tato zábava vám vydrží na mnoho a mnoho večerů.
Dalším velkým plusem Bangu je jednoduchá přenosnost. Krabičku o pár centimetrech můžete na rozdíl od pětikilových krabic strčit kamkoliv do kapsy od baťohu. Kladem je i cena, která se pohybuje mezi 250 a 300 korunami. Což je investice, která se vzhledem k vysoké kvalitě hry 200procentně vyplatí. O popularitě hry svědčí i fakt, že se dočkala několika rozšíření. Bang! je jasná volba pro hráče, kteří se strategickými hrami teprve začínají, i pro zkušené vlky, co hledají rychlou oddechovku.

Doug se skácel k zemi. Šerif k němu pomalou chůzí dokráčel a zkontroloval díru v hrudi. „Škoda, Dougu, mohl z tebe být dobrej chlap.“ Poté se otočil a odešel. Pořádek ve městě byl obnoven. Zákon se vrátil.

Obrázky použity se souhlasem www.hrajeme.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Jojo, Bang! je klasika. Ale Osadníci z Katanu mají taky svoje kouzlo 🙂

  2. Tak ja mam i fantasy bang… klasicky bang upraveny na fantasy motiv… :-))

  3. To Serjoza
    To mě zajímá, nechceš to blíž popsat?

  4. Recenze je hezka. Pro nove hrace na priblizeni skutecne vhodna. Tem, co hru znaji, tak nejspis nic noveho nerekne.Trosku mi tady chybi hodnoceni, to by se precejen mozna hodilo.Dale mi chybi odkaz (aspon zminka, ze existuji) na rozsireni – Dodge city, High noon ci Fistful of cards.A pak uz jen drobny nesouhlas s nekterymi pasazemi:1) Nejlepsi pocet je 5. Tady bych nesouhlasil. V tomto poctu je pouze 1 zastupce (Vice), coz omezuje takticke moznosti. Takze ta prava zabava je skutecne, az v 7 hracich. Samozdrejme, kdyz to chci nekoho naucit, tak je lepsi tech 5. Ale na skutecny pozitek ze hry doporucuju 7 ostrilenych hracu.;-)2) Strelba po Sherifovi: Na Sherifa vystrelit i jako jeho zastupce. Existuje lepsi kryti pro serifova zastupce nez kdyz si o nem ostatni banditi mysli, ze je s nima?:) Ale samozdrejme to chce, aby serif bude schopen pochopit vase takticke umysly (ne hned, ale treba, az popravite 2 bandity…) a musite uz mit neco nahrano. Jako novacek budete samozdrejme vypadat jako naprosta “lama”. Nicmene jde to. Nepovede se to pokazde, ale obcas to doda te hre zvlastni kouzlo.

Zveřejnit odpověď