KVAK! čili žachy

Víte, jak dělá česká žába? Kvak kvak. Víte, jak dělá slovenská žába? Nemlich stejně. A víte, jak dělá maďarská žába? Breki breki! A stejně budou dělat i rodiče, až zjistí, že hra Kvak! není vůbec tak dětská, jak na první pohled vypadá, ale že se u ní musí strategicky myslet a dokonce promiskuitně souložit!

Kvak krabice JátéksZABÁly

Uznáváme, že není fér utahovat si z prostého faktu, že pravidla (čili Játékszabály) mají více jazykových verzí, ale když ona je ta maďarština tak roztomile komická… No nic, tedy k indulhat a játék – tedy k tomu, jak hrát.

Hrací plocha je tvořena kartičkami rozloženými lícem dolů do dávně-pexesoidního čtverce 8×8. (Dávně proto, že v poslední době má minimum pexes čtyřiašedesát obrázků, ale to je jiný příběh.) Každý hráč obdrží jednu békakirálynö, tedy žabí královnu, a dvě žabičky do hry, a čtyři do zásoby. Načež zdánlivě jednoduše začne poskakovat po čtverečkovém rybníce, odhaluje, co je na které kartičce, a současně se snaží vyhodit po vzoru člověče nezlob se ostatní žáby. Komu zůstane na hladině královna nejdéle, vyhrál a je korunován na žabího prince.

Karty rybníka jsou neutrální jako třeba rákosí, pomocné typu leknín či komár, negativní v podobě zpomalujícího bahna, a záporné coby štiky, svině jedny nenažrané. A potom jsou tu žabí samečci, s nimiž si královna může za-PÍÍÍP, tedy s nimiž se královna může zapovídat, a tak přijde do hry nová žabička. V redakci jsme to trénovali samí dospěláci, ale rodiče budou muset vymyslet, jak svým ratolestem decentně vysvětlí, že královna se smí zapovídat vždy jen jednou postupně se šesti různými žabáky…

Žabičko, nezlob se

Kvak hraProstě a jednoduše je Kvak! mnohem univerzálnější (a lepší!) hrou, než jsme při pohledu na krabici čekali. Ani přirovnání k člověče nezlob se vlastně nesedí, protože žabičky se nehoní po rybníce jako barevné figurky, a dokonce ani jako kameny dámy. Jelikož například na leknínu nesmí žába zůstat a musí z něj skočit ještě někam dál, na kládě naopak mohou zůstat dvě různé žabky pohromadě a komár umožňuje táhnout hráči ještě další žábou, mění se partie záhy v jakési jednodušší šachy, umocněné navíc tím, že i rub karet je rozdělen podle míry rizik, které ukrývá. Zatímco ale šachy přenechává redakční většina Rusům a počítačům, žachy si oblíbila, a když jsem v půl třetí ráno odcházel, zaslechl jsem zvolání: „Žab mat!“

A pokud by se Kvak! náhodou zdál pravověrným šachistům příliš jednoduchý, mohou si dát obtížnější verzi, při které se odhalené kartičky po odchodu žáby obracejí zase lícem dolů. Kdo může, ať si pamatuje rozložení žabovnice o čtyřiašedesáti polích!

Takže breki breki možná dělají maďarské žáby, ale čeští žabáci dávají Kvaku zelený palec nahoru.

Kvak!
Autor: Igor Polouchine
Vydal: Dino Toys
Počet hráčů: 2 – 4
Doporučený věk: 6
Doba hry: 20 min.
Cena: 599,-

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď