Zachraň draka, zachráníš zemi

Hned v úvodních řádcích recenze je třeba případné čtenáře varovat. I přes lákavou ilustraci Jana Patrika Krásného na obálce a poměrně „věkově univerzální“ anotaci je Ohnivý drak určen jen a výhradně mladším čtenářům, případně jejich rodičům v roli předčítajícího. V tiráži knihy je uvedeno, že je vhodná pro čtenáře od devíti let, a tomu samozřejmě odpovídá i její obsah.

O dracích a teroru

Příběh je nekomplikovaný a přímočarý. Hlavní hrdina, mladý chlapec Quinn, padne do rukou Černé gardy, stoupenců proradného generála Vayna. Tento muž porazil pomocí silné černé magie v nerovné bitvě svého bratra a jeho společenstvo Dračích rytířů – bojovníků, kteří se dokázali změnit v draky – a od té doby na Alariských ostrovech zavládl strach. A jak známo, ten, kdo má moc, určuje pravidla; proto obyvatelstvo žije udržováno v bludu, že Vaynova armáda osvobodila zemi od útlaku drakokrevných bojovníků, ačkoliv pravda je přesně opačná – Dračí rytíři stáli na straně dobra.

V armádě Quinnovy potíže teprve začínají. Hned po svém příchodu se připlete ke rvačce, během které získá věrného přítele, ale také kopu silných a zákeřných nepřátel. Zdi hradu, v němž sídlí Černá legie, skrývají nejedno tajemství, a zdá se, že hlavní hrdina má všechny předpoklady část z nich odhalit. On totiž není jen obyčejným chlapcem, jak by se na první pohled mohlo zdát…

Font „slabikářové“ velikosti, kterým je kniha vysázena, je další indicií naznačující, komu je určena. Ohnivý drak je sice „dětský“, nikoliv však dětinský. Proto je třeba knize přiznat pár pozitiv, která mohou zaujmout i dospělého. Především zpracování postav J. R. Castle zvládli na výbornou. Je sice jasně patrné, kdo je dobrý a kdo naopak ten zlý, ale hlavní hrdinové dostávají dostatek prostoru a čtenář rozhodně nemá problém se s mladými lidmi ztotožnit. Příběh má spád, neustále se něco děje, a svět, do kterého je zasazen, působí věrohodně. I přes tato pozitiva však obsah knihy dospělého čtenáře nemá moc šancí uspokojit.

A mimochodem; u jména autora opravdu není překlep, neboť J. R. Castle je pseudonymem pro skupinu autorů působící v úspěšném nakladatelství Hothouse Fiction zaměřujícím se na dětskou literaturu, a proto je množné číslo na místě.

Být tak chvíli dítětem

Ohnivý drak, první díl z cyklu Dračí rytíři, je uzavřeným příběhem, i když jen zpola. Původní společenstvo Dračích rytířů totiž čítalo šest členů a osvobození prvního z nich, Ignuse, je teprve počátkem Quinnovy dlouhé a trnité cesty. A poslední věta: „Tato bitva možná skončila, ale Quinnovo dobrodružství teprve začíná…“ (strana 123) nenechá nikoho na pochybách, že Ignus, který na sebe umí vzít podobu ohnivého draka, nezůstane ve svém boji proti Černé gardě dlouho osamocen.

Rozsah knihy (126 stran) je pro dospělého nedostačující, pro mladší čtenáře však představuje rozumnou porci čtiva. Navíc v dětské optice přináší titul několik lákadel. Předně jsou to draci – každý přece miluje draky, ne? Dále pak hlavní hrdinové, kteří jsou zhruba ve věku potenciálních čtenářů, což činí jejich příběhy mnohem uvěřitelnější a atraktivnější. A nakonec je tu příběh sám, který obsahuje vše nezbytné: kopu dobrodružství, několik napínavých momentů, potřebnou špetku humoru a svižnou dějovou linku.

Ačkoliv jsem již dávno odrostl dětským letům, mé vnitřní dítě knihu přijalo s nadšením. Až někdy půjdete se svojí ratolestí do knihkupectví, rozhodně se na Ohnivého draka J. R. Castlea podívejte. Jako jeden z prvních fantasy příběhů bych si tuto knihu rozhodně dokázal představit.

J. R. Castle: Ohnivý drak (Dračí rytíři 1)
Vydal: Albatros, 2016
Překlad: Jakub Kalina
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 126
Cena: 199 Kč

Hodnocení: 80 % (dospělí nechť vydělí dvěma)

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zanechat odpověď