Modely pro scifisty #55: Létající talíř

Tématem dnešní modelárny bude opět jednoduchý papírový model z klasického vědeckofantastického filmu.

Ufo - modely
Ufo - modely

Během brouzdání po síti jsem na jedné stránce s papírovými modely objevil létající talíř z klasické popkultury padesátých a šedesátých let. Jak se ukázalo, jedná se o model mimozemského létajícího talíře z filmu Earth vs. The Flying Saucers (česky UFO útočí, reference na http://www.csfd.cz/…1-ufo-utoci/) z roku 1956, pojednávajícího o boji obyvatel Země s mimozemskými hnusáky. Dnes už klasický a pozoruhodně kvalitní film se odehrává ještě v předkosmické éře. Děj je celkem prostý. V rámci projektu Skyhook probíhá výzkum blízkého vesmíru pomocí sondážních raket, které však záhadně mizí z oběžné dráhy. Podezření, že za haváriemi raket stojí návštěvníci z jiné planety, se záhy potvrdí. Během prvního kontaktu však dojde k nedorozumění a přestřelka se záhy mění v klasický masakr. Koneckonců, podívejte se sami – trailer k filmu je k dispozici na http://www.youtube.com/watch?…, celý film lze shlédnou na adrese http://video.google.com/videoplay?… . Pozoruhodné je, že právě tenhle film se stal předlohou parodie Mars útočí! z roku 1996, jehož uvedení krátce po Emmerichově filmu Den nezávislosti bylo jen shodou náhod.

Jednoduchý papírový model létajícího talíře lze stáhnout z webu http://www.chthulhu.com/models.html ve dvou provedeních: větší, v měřítku přibližně 1:167 (možno postavit jak v letové, tak v přistávací konfiguraci), menší provedení v měřítku cca 1:500 pak i s „podstavcem“, umožňujícím vytvořit jednoduché dioráma. Stavba není složitá, oba modely lze zvládnout za jeden večer, jen je třeba hlídat geometrii – rotační tělesa obecně jsou citlivá na přesnost stavby.

Pokud by někdo z čtenářů toužil po „mírumilovnější“ verzi, na stránce http://www.papercraftmuseum.com/…n-a-carpark/ je volně ke stažení jednoduchý model létajícího talíře, který přistál kdesi na parkovišti a jehož posádka se vydala pozdravit Pozemšťany. Opět jednoduchá záležitost na jeden večer.

Enjoy!

Jan Jackvéz Borůvka (externí redaktor)

xBoruvkaJ@seznam.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď