Modely pro scifisty #81: Enterprise vs. Enteprise

V rámci uvedení nového startrekovského filmu se nelze nedotknout opět akademických debat ohledně faceliftu třídy Constitution. Papírových modelů USS Enterprise a jejích následných evolucí je na internetu velké množství, já jsem si vybrala pro ultimátní souboj mezi starým a novým dva freečkové modely od stejného autora – Rolanda Havrana aka Rawena. Takže tu máme třídu Constitution v nikterak makabrózním měřítku a navíc je to hezké a české.

Enterprise

Původní Enterprise má rozsah dvou listů A4, facelift včetně plastických doplňků na stránky tři plus jednostránkový návod. Model jsem si nechala vytisknout na gramáž papíru 160 gr/m2. Snažila jsem se postupovat paralelně, tedy u obou talířová sekce – trup – gondoly – motory. Rozhodla jsem se na talířovou sekci nepoužít předtištěné chlopně, ale kartonová kolečka, na jejichž hranu se pak lepily obšívky. Výhodou je, že to není pak tak zubaté, nevýhodou, že talířová sekce je tak těžká, že doslova „padá na hubu“.

Tyto modely nemají žádné podstavečky, tedy je pak nutné je případně něčím podepřít nebo zavěsit. Je ale velmi zajímavé mít oba typy doslova „mezi prsty“. Člověk tak pozná, že faceliftovaná verze má kratší a robustnější gondoly, ale zase na druhou stranu užší a štíhlejší trup, drobet menší talířovou sekci… prostě rozdílů je mnohem více než na první povrchní pohled. Ač to není v návodu napsáno, doporučuji i u původní Enterprise gondoly vyztužit drátkem nebo plátkem kartonu, aby se pak motorová sekce netřásla jako sulc. U faceliftu je toto doporučeno přímo v návodu, který obsahuje pouze návodovou kresbu a jednoduše se postupuje v posloupnosti čísel. Navíc každá sekce (talíř, trup, gondoly, motory) mají v obou případech jinak barevné díly, nicméně i když není dílů mnoho, pečlivost při vytvarování si zaslouží určitě. Rawenovy modely se mi líbí z toho důvodu, že za málo peněz (a když máte doma kvalitní tiskárnu tak za skoro žádné) je opravdu hodně muziky, prácička na víkend a ač má samozřejmě papír svoje limity, tvarově to prostě třída Constitution bez debat je. Plus u původní seriálové lodi je malý bonus ve volbě stavby otevřeného, či zavřeného hangáru. Navíc z TOS je na Rawenových stránkách k dispozici stavebnicový komplet, kde může modelář postavit několik typů lodí, od frachťáku po těžký bitevník.

Pokud tedy chcete, můžete si zde tyto dvě soupeřky stáhnout a odvážně se pustit tam, kam se vaše ruce ještě dostud nevydaly.

http://ulozto.cz/…rise-new-rar

http://ulozto.cz/…rise-tos-rar

Přečtěte si i další Modely pro scifisty.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

9 komentářů

 1. Mně se ta nová verze docela líbí, až na ty křivé pylony gondol a to, že sekundární trup je moc vysunutý dopředu. Možná si ten model trochu upravím. 🙂

 2. Jsem potěšen a překvapen, kam zase moje modýlky vycestovaly po netu 🙂 Díky za recenzi a pro zájemce tu ještě doplním link na spoustu dalších nejen scifi modelů: http://prmodels.webnode.cz/

  Snad bude čas a vytvořím nějaké další scifi modýlky.

 3. “dva freečkové modely” – to psal asi nějaký frikulín?

 4. to KK
  Pardon, má obvyklá patlácká mluva. Snad si to našinci přebrali.
  Rawen: No já doufám, že by mohl být třeba Constitution Refit z původních ST filmů…? 🙂

 5. Ten si pořiď od Polar Lights v plastu – délka přes metr, k tomu hangár, stromečky v arboretu, Spock za oknem můstku, nějaké to osvětlení… 🙂

 6. to Anonym
  Jako dominantní lapač prachu v domácnosti bude časem Sulaco… resp. její sestřička Patna. 😀 Metr pětasedmdesát na délku.

 7. a hrome, že bych si zase po čase střihnul nějakej papírák? Inspirativní, tleskám! (byť o Sulaco si netruofám radši ani uvažovat)

 8. Rawen
  Mohu vás uklidnit, že i constitution refit o více jak metrové délce mám rozdělán ve své papírové dílně a nejspíš bude ke stažení, jednou možná.

Zveřejnit odpověď