Dobrodružství kapitána Báthoryho 4 – Železný půlměsíc

Dobrodružství kapitána Báthoryho 4 - Železný půlměsíc
  • Autor:
  • Nakladatelství: Brokilon
  • Cena: 348 Kč
  • ISBN: 978-80-7456-248-8
  • Vyšlo: 21. 5. 2015
  • Žánr: fantasy
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky: Michal Ivan
  • Počet stran: 323

Léto 1663. Osmanská říše sahá až k Dunaji. Mírová rokování selhala a k pohraniční Ostřihomi přitáhlo obrovské turecké vojsko pod velením samotného velkovezíra. Má v plánu znovu se obořit na Vídeň, ale v cestě mu stojí moderní, dokonale vyzbrojená hornouherská pevnost Újvár – Nové Zámky.

Velitel pevnosti Adam Forgáč dostal od panovníka jasný rozkaz: za žádnou cenu nesmí pustit mohamedánské hordy přes Dunaj. Křesťanští válečníci však stojí proti mnohonásobné přesile a ztrácejí síly ve sporech mezi vídeňskou vrchností a uherskou šlechtou. Zdá se, že pro útočníky budou snadnou kořistí.

Mezitím kapitán Báthory pátrá po synovi Michalovi a zachrání před tureckým otroctvím mladou zemanku Julianu. Má až nad hlavu vlastních starostí, přišel o někdejší bojovou zručnost a vojenské řemeslo by už nejraději pověsil na hřebík. K výzvě, aby se připojil k obraně křesťanského světa, však nemůže zůstat lhostejný.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Čekal bych, že tady bude hotový výbuch komentářů. Je to román, nebo povídky? Na kolik dílů je to naplánované?

  2. Co je lepší?
    Mad Max je lepší, tak a fčil filozofujte 🙂

  3. Nejlepší je pochopitelně dobrá …kačka (šu). A hned potom Železný půlměsíc 🙂

  4. 2 KarelC
    Aj zla ..kacka (su) je lepsia ako ziadna 🙂
    A k Durovej knihe …. neviem, jeho knihy ma nikdy nebavili, cital som ich len kvoli tomu aby som mal prehlad (ako som sa pokusil docitat aj Sapkowskeho, ale nepodarilo sa), takze neviem posudit .

  5. Bavme se k tématu, pánové!
    Lepší je jeden dobrý nůž, než dvě špatné pistole. 🙂

    Já osobně měl nejraději Ďurovy romány z předhistorických období. Rogan, Rouno a tak. Tady už mu to tak nefunguje. Navíc jeho historický postavy se chovají často příliš “moderně” a působí směšně.

    Přečtu si to rád, ale už to není ono. Nemá to ten mytický duch, jako ty jeho starší díla.

  6. No ano
    mystiky je u Báthoryho opravdu relativně málo. Nicméně, i kdyby tam nebyla žádná, vůbec by mi to nevadilo. Byl by to opravdu velmi slušný historický román, o době, která v naší literatuře není moc populární. Ale nechápu proč, vždyť to muselo být velmi vzrušující období nejen bojů, ale i míšení dvou odlišných kultur (naučili nás třeba se pravidelně mýt). A Turčíni zdaleka nebyli takoví barbaři, jak jsou v obecném povědomí. Dokonce postavení prostého lidu bylo za nich lepší než za Habsburků.
    Těším se, až na něj dojde. Zatím čeká v zásobárně :-))

  7. to Racek:
    Ono obecně období mezi bitvou na Bílé hoře a Marií Terezií je v našich končinách nepříliš populární a populárně naučných monografií není ani zdaleka tolik, než třeba z období Rudolfa II, nebo Josefa II.

    Ale zase je to období natolik známé, že jen málokdo by uvěřil, že tam nějaká mystika, či dokonce magie, byla. Ďuro to měl pojmout čistě jako dobrodružné romány a na fantasy prvky se vykašlat úplně. Ale to si asi nechtěl kvůli fanouškům dovolit. Ta mystika co tam je bohužel působí dost směšně.

    Naopak v takovém období Rouna ze zlata, bych mu uvěřil úplně cokoliv. 🙂

  8. Přátelé, vždyť je to doba, kdy vrcholí čarodějnické procesy. Obecně to odkouzlování světa (terminus technicus moderního dějepisectví) přichází až v 18. století s osvícenstvím. Takže ona mystika a nějaké ty “fantasy” prvky nemusí být nutně od věci. Druhá věc je, že Bathory se nepotřebuje, aby byl dobrou knihou. Smysl pro spád a nastudovaná historie mě osobně stačí. Mám to taky trochu jinak než Bx. Naopak tím, že je Bathory blíže moderní době, je pro mě jeho chování méně rušivé. U postav v Roganovi to bije víc do očí, že mu slova vkládá do úst dnešní človek (ale stejně mám Rogana rád.

  9. to falešný Schramm
    Opět falešný Schramm zaúřadoval ve 2 knihách! Už je to fakt trapné psát pod cizím nickem!! Každý tady ví, že pravý Schramm už nepíše pod svým nickem.
    Červenák je top autor o tom není pochyb, rád si to přečtu.

  10. redakci+falešnému komukoli a spol.
    .Nikdy jsem sem nepříspíval do diskuzí,ale dlouhodobě beru tento web jako cenný zdoj informací (nejen) o knihách,které mě zajímají a baví. Přispívá sem hodně lidí s cennými názory,kterých si opravdu vážím,přestože se s nimi ne vždy shodnu.
    V poslední době však,díky několika jedincům?,téměř všechny diskuze degradují na to,zda je falešný ten či onen,kdo je holoubek a kdo není(popř. doplněné o vhodné “přísloví”),a komu MUHAHA. Celé mi to připadá dost trapné a zbytečné.
    Myslím si,že by se nad touto formou diskuzí měla zamyslet aspoň redakce,když ne především jejich samotní účastníci!,ať se jedná o ty,co tady prudí či o ty,co na jejich příspěvky reagují.Vím,že je těžké se neozvat,nebránit se,neposlat ony osoby do patřičných mezí…ale pokuste se prosím o to.Ono je to pak,když nebudou mít oponenty,časem přestane bavit.
    Díky MB

  11. Zoufalec MB
    eMBecko běž se léčit do lesa… MUHAHA a posaď se na větev a uvažuj o životě.

  12. to Racek
    Tak takovéhle pohádky povídej duchům těch milionů lidí, které Turci při svých taženích povraždili, holoubku! Inu, jak se říká: Poturčenec horší Turka!

  13. to podchajda pravej i falešnej
    Je to hustý tady.-)) MUHAHAH Turci zavraždili hodně lidí, ale takových národů je v historii dost. Němci taky zabili za války hodně lidí, to by se mohlo psát hodně národů.-(( tak o co ti jde podchajdo?

  14. to falešný Kulagin
    Tomu ty nerozumíš, holoubku 🙂

Zveřejnit odpověď