Jantarový dalekohled

Jantarový dalekohled
  • Autor:
  • Nakladatelství: Classic
  • Cena: 289 Kč
  • Vyšlo: 7. 8. 2003
  • Žánr: Fantasy
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky: Jan Patrik Krásný
  • Počet stran: 472

Na hranici tří světů bojuje Lyra o život. Dostala přízvisko Zlatoústá. A na dvanáctiletou holku má skutečně skvělou vyřídilku. Jenže tady se nejedná o řeči, ale o meče a šípy. Na rozhraní světů musíš zabít, pokud se nechceš stát ledovou mrtvolou. Lyra už ví, o co usiluje její otec, nemilosrdný lord Asriel. Nejde mu o nic jiného, než o vládu nad všemi světy. O vládu, jakou měl jenom dávný Bůh. S tím by se ještě dokázala malá amazonka vyrovnat, kdyby nebylo její matky. Lady Coulterové jde totiž přesně o stejnou věc, jako lordu Asrielovi. A její metody jsou mnohem krvavější, pokud něco takového ještě lze. Co mají dělat víly, a co mají dělat andělé proti soustředění takové vůle a inteligence? Lyra je prý vyvolená. Ale to vůbec neznamená, že ji v příští chvíli nepřátelé nezavraždí. Její drsní rodiče ji šetří jen z jednoho důvodu. aby ji získali na svou stranu, každý pro své dalekosáhlé plány směřující za hranice života a smrti. Jenže Lyra nechce ani k matce ani k otci. Lord i lady se totiž neštítí odřezávat hlavy. Ba co hůř. Odřezávají daemony od jejich dětí a naopak. Lyra ví, že zabíjejí. Roger je mrtvý. A Willovi, jejímu druhému příteli, jde o život. Zatím chlapce chrání jen to, že našel zázračný odkaz – dokonalý nůž. A bez něho se Bohem nestaneš! Ještě k němu však musíš získat Lyřin alethiometr. A jantarový dalekohled. Dobro a zlo nejsou v tomto velkém příběhu odděleny černou čarou. Paní Coulterová je tak nesmírně krásná. A lord Asriel tak velice vzdělaný a mužný! A Lyra je přeci jejich dítě. Nebo je vílí dítě? Nastal okamžik dívčiny volby… Ve třech světech, z nichž jeden je ten náš, se schyluje k válce na zemi i v nebesích. Dávní andělé i démoni přicházejí. A ten boj nebude bez krve. Na Severu se krví nešetří: „Stejně zmrzne“, jak říkají drsní medvědí válečníci, eskymáci i zrádní domorodci. Obstojí Lyra na Severu všech světů? Obstojí v tomto i na onom světě, kde smrt kráčí po tvém boku? Přemůže své hrozné rodiče? Nebo se s věrným Pantalaimonem ponoří mezi stíny, tam kam zmizel její kamarád Roger…?

Trilogie Jeho šerá hmota byla oceněna Gurdian Children´s Fiction, prestižní Carnegie Medal, Gold Book award, US Library Assiciation best book, US Honor Book v American Bookseller jako kniha roku, Nibbie – knižní obdoba filmových Oskarů – za nejlepší dětskou knihu roku, a nakonec v roce 2002 obdržela jako první dětská kniha v historii Witerbreadovu cenu za britskou knihu roku.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď