Řeky Londýna

Řeky Londýna
  • Autor:
  • Nakladatelství: Argo
  • Cena: 289 Kč
  • ISBN: 978-80-257-1549-9
  • Vyšlo: 10. 8. 2015
  • Žánr: fantasy
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Kateřina Bažantová
  • Počet stran: 274

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce.

Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. FD
    Opravdu mě nadchla – a připomněla mi Nikdykde Neila Gaimana. Navíc je to skvělý alternativní průvodce Londýnem – tolik turistických informací o tomhle městě tak zábavnou formou jinde těžko vstřebáte.

  2. to Kulagin:
    Vytáhni si to třeba z prdele, blbečku! A nezapomeň si potom umýt ruce!!

  3. Anotace zní rozhodně zajímavě. Váhám, ale jsem navnaděn…

  4. já to toho jdu ordoni. Tvůj názro si strč do prdele i ty, samozřejmě podchajda napíše, že i ordon jsem já. MUHAHAAAAAAAAAA

  5. to jméno
    Jasný, proč to platit když se to dá zadarmo stáhnout!! prachy utratím raději za chlast!

  6. Je to na 4 1/2 hvězdičky, ale dám 5 za Londýn 🙂 Jen jsem překvapená, že se tu v novinkách objevila až teď. Koupila jsem ji už v pátek 7.8.

  7. ad Jiesaj
    Máš pravdu, podle info na Komasu vyšly 4.8. Tady se objevuje, že 10.8. Není to poprvé, co se tu objevují “novinky” se zpožděním 🙁

  8. To je snad fuk, že je to se zpožděním? Čtení knih není rychlívkoá záležitost jao chlastání piva v hospodě!!! MUHAHAAAAAAAAAAA Mě je fuk, s jakých zpopžděním se tu objeví, ale pivo se nesmí v hospodě zpozdit, jinak je zle. MUHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

  9. to Matob
    S inventurami určitě ne. Ale mě je jedno, že je to pozdě.

  10. vypadá to na fajn čtení
    >Opravdu mě nadchla – a připomněla mi Nikdykde Neila Gaimana.

    Dneska sem na to náhodou narazil a světe div se, po hodně dlouhé době mě něco z knižní produkce zaujalo. Asi z toho vedra člověk potřebuje něco jednoduchého a pohodičku.
    Na goodreads je první dil hodnocen velmi dobře a “nejhůř” z celé série, takže to vypadá, že se máme na co těšit. Zítra si pro to taky skáknu, tohle mi nějak víc sedí jako papírová kniha, navíc e-book ještě není, byť se připravuje.

  11. fakt příjemné
    Že magie existuje a že je tajně mezi námi tady bylo mockrát. Objevná není ani detektivní zápletka, kdy víme, že možné bude kdykoli cokoli, motivy a vlastnosti ovlivněné nadpřirozenem umožní autorovi ohnout si to, jak potřebuje, neb si určuje pravidla za běhu.
    A tím by to špatné skončilo, autor si s tím materiálem poradil výborně, má to poetiku, zajímavé postavy, britský humor a Londýn…

  12. Magie neexistuje, to jen naše vláda kouzlí se státním rozpočtem, ale moc to neumí. MUHAHAAAAAAAAAAAAa

  13. 3 a půl
    Tak jsem to přečetl a dalo by se to shrnout evergreenem “Já ti nevím Karle…”.

    Autor umí psát velmi čtivě a má to celkem spád, nikde nic moc nezadrhává a děj se sune dál. Nicméně po slibném začátku se to v polovině tak nějak “zasekne” začne trochu zdlouhavá část o říčních bozích aby se to na konci zase rozjelo. Člověk se v tom sem tam ztratí, postav je tam hodně a jsou v podstatě okrajové, sem tam až zbytečné. Do toho je jedna kapitola s úpíry a ta je jak z jiné knihy, jako by tam ani nepatřila (pokud to ovšem nebude mít dozvuk v dalších dílech). Připadá mi, že si s tím autor tak nějak nevěděl rady. Na druhou stranu musím autora velmi pochválit za jména, která jsou očividně reálná a dají se číst, vyslovit a zapamatovat, narozdíl od těch vymyšlených kravských jmen, které se ve Fantasy velmi často objevují typu: Aiurytjuel, Tailyenne, Enthth a podobné debility. Rovněž realita míst v Londýně na plynulém čtení velmi přidává.

    Je to psané lehce a občas se člověk nahlas uchechtne, sprostými slovy a současným jazykem se nešetří (což je dobře) a působí to autenticky.

    Co mi nesedělo, je autorova přehnaná snaha s popisy míst, kdy ke každému baráku musí něco napsat, každé schody musí mít přiřazenou dobu vzniku, každá řeka informaci o tom, kde pramení a jak je dlouhá… Pro mě zbytečně popisné, protože čtu-li fantasy, nezajímám mě historie a proto si z toho jako čtenář během čtení nic nezapamatuji, protože jsem to nakupoval jako provodce Londýnem, abych ho poznal. Nicméně je-li to poplatné žánru “městská fantasy”, tak to beru, ale všeho s mírou – ke konci knihy dá autor pokoj.

    Rovněž mi moc nesedí očividné autorovi narážky na Iry a lehce i přistěhovalce (kdy si u postav neodpustí informaci, že to je přistěhovalec nebo jeho národnot). Asi mu v Londýně vadí, tak to trochu vyventiloval v knize.

    Překlad pana Žáčka je výborný a je to fakt čtivé. Dobře odvedenou práci Milana Žáčka kazí nedobře odvedená práce korektora. Chyb jsem tam v průběhu čtení našel pět, takové ty plynulé-čtení-brzdící “…že chcete dělat u zásahovky nebo v mordpartě, chcete si vozit si zadek v limuzíně…”. To mi vadí míň hrubky, než tyhle brzdy, kdy se člověk zasekne a čte to znovu.

    “Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí”. Po prvním dílu je celkem jasné, že je to hezká marketingová větička-vějička. Do pětihvězdičkových knih to má zatím daleko.

    Přes všechna negativa je to nicméně příjemné čtení a další díl si určitě pořídím. Jsem celkem zvědav, jak si s tím autor poradil, jestli to bude nový příběh nebo se připojí i některé postavy z dílu prvního, nebo zůstanou zapomenuty.

  14. to Patejl
    Narážky na Iry jsou u Angličanů podobný folklór, jako u Čechů narážky na takzvané Moraváky. Co se týče jiných přistěhovalců, pokud jsou to přistěhovalci, tak proč nenapsat, že to jsou přistěhovalci? Je to snad zakázané?

  15. to Patejl
    S tím přestřelením vlastivědné složky lze souhlasit, je tam toho hodně, a jakkoli mně se to spíš líbilo, reálně to můře narušit plynulost děje.
    Co se týká pozornosti věnované národnostem, Irům a přistěhovalectví, je třeba být s jejím hodnocením opatrný. Pokud tam člověk delší dobu nebyl, nebo se nestýká s místníma, nedá se posoudit adekvátnost, je klidně možné že tohle je mentalita průměrného Londýňana.

  16. to Patejl
    A to já si tu vlastivědnou složku užil. Za pár dní jedu do Londýna a ač jsem byl v Covent Garden xkrát, tentokrát se budu dívat na kostel sv. Pavla úplně jinak!

Zveřejnit odpověď