Shannarova Elfí královna

  • Autor:
  • Nakladatelství: Classic
  • Cena: 195 Kč
  • ISBN: 80-86030-87-3
  • Vyšlo: 1. 11. 2001
  • Žánr: Fantasy
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Keith Parkinson
  • Počet stran: 464

Ze Západní země elfové vymizeli… Wren Ohmsfordová, dívka se shannarskou krví, přišla ze Západní země, kde žila jako tulačka. Tak jako Par Ohmsford a Walker Boh byla povolána na pomoc v boji Allanonova ducha proti totalitní moci Federace. Musela najít elfy, kteří ze svých tvrzí zmizeli před více než sto lety… Nikdo nevěděl, kam zmizeli – nikdo, až ne Addershang, nevidomou vědmu ze západu. Na její radu se Wren se svým strážcem Garthem vydali na pobřeží Modrého předělu, kde zapálili oheň a nechali jej po tři dny hořet. S nečekanou pomocí, kterou jejich vatra přilákala, se dostali na ostrov Morrowindl a našli poslední elfy, ale ocitli se při tom v takových nebezpečích, o nichž se jim ani nesnilo. A Wren odhalila pravdu o své minulosti.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Nejdřív Tina, potom Moire:) Hele, děti, nedokážu psát tak rychle, jak vy čtete 😀

  2. Koupil jsem, precetl jsem a litoval sem. Cetl jsem povidku na webu pred nejakym casem a tohle je nastavovana kase,chybi tomu jiskra , misty sem se musel do cteni nutit. Dle meho nazoru nejhorsi co jsem od Petry cet.

  3. Pro mě Dítě Skály vedle Nakažených a Her na bolest nejlepší kniha od Petry. Pro mě tam jiskra je, ráda čtu o lidech, kteří něco cítí a prožívají, kteří jsou životní a uvěřitelní.Navíc mě baví to mateřské téma. Jsem ráda za každého hrdinu či hrdinku, který neřeší, jak zamaskovat pubertální akné, ale má už nějaké “dospělácké” starosti.Kdyby už Petra nenapsala ani čárku o Lotě nebo Tině, tak to nějak přežiju, ale kdyby už nepsala o ženách jako jsou Moire a Alke, tak uroním slzu…

  4. To já bych zase byl rád, když by o něčem takovém nepsala nikdy. Tohle bylo o ničem. Životní a uvěřitelní má pro nás asi úplně jiný význam.

  5. Koukám, že stejný problém jako u Nakažených… 🙂 Já to snad budu muset rozdělit do nějakých řad, aby si každý vybral to, co hledá.

  6. No co se me tyce deleni do rad nebude potreba :). Tedy pokud je Kvet skaly opravdu solo, protoze ostatni knihy mam a na pokracovani se dost tesim.

  7. Solo jako samostatný? To samozřejmě je… jen je to prostě něco jiného. Dokážu pochopit, že Alke nemusí bavit toho, komu se líbí Lota…

  8. Na to, abych zjistila, komu se to líbí a komu ne, nemám bohužel dost ohlasů.

  9. Je zvláštní, že tohle je už několikátá debata, kdy tady někdo jenom prudí a uráží, a přitom jsou to všechno neznámé nicky, které se zde ještě neobjevily… Divné, že? 🙂

  10. Robert Pilch
    A můžu se zeptat co kdo tady napsal urážlivého? Tedy kromě Roberta Pilcha ovšem, jeho příspěvek by se dost dobře dal brát jako urážka.

  11. Hm, a je to jasné. Dělejte si bezobsažné flejmy. Ale beze mne 🙂

  12. Dítě skály není obyčejná knížka, sahá hodně přes hranice zažitých literárních vzorečků, a každý ji nemusí unést, to připouštím. Jsou konzumentu kultury, kteří odejdou z kina, protože na plátně někdo dostal facku, ale třeba Líbáš jako bůh jim osypky nepřivolá.O tom, co je a není v beletrii realita/životnost/uvěřitelnost, by se dalo diskutovat opravdu hodně dlouho… bez výsledku.Proč nebrat knížky takové, jaké jsou? Lidi jsou přece taky každej jinej. 🙂 A mají svůj vkus a své emoce – i co se týče fantasy románů :-/Já souhlasím s Bellanou; oponenti v této diskusi (přijmu, že je jich víc, ne jeden šatník nicků) mají právo na svůj názor, i když ho možná projevují docela nekompromisně.Nic to nemění na skutečnosti, že Dítě skály je silné a doslova uhrančivé dílo.

  13. Hm, tak na tuhle knížku se těším čím dál víc :-)Asi jsem schizofrenní, ale mně se od Petry líbí vše, co jsem zatím četla. Tinu a Lotu beru jako dobré, čtivé oddechovky. Moire (Nakažení i povídky), Hry na bolest, povídka v Memento mori (jsem sklerotik, nevybavím si název), to jsou záležitosti, které sice nemají tak zběsilé tempo, ale o to jsou hlubší a propracovanější.

  14. petra to ma dobry, ze ma hodne postav a kazda je jina. Snad kazdymu se musi libit lota a tina, a kdo pochopi(nebo spis komu to sedne) Alke a Nakazeny, tak ma z nich este o dost lepsi zazitek nez z tech 2 predtim jmenovanych 🙂

  15. Robert Pilch
    Měl jsem dojem, že v komentářích jde hlavně o názory na knihu. Aby si čtenáři mohli vybírat. A nezdá se mi, že by někdo překročil jistou míru. Nebo jsou negativní ohlasy zakázány?

  16. Tak Robert asi nemluvil jen o tehle konkretni diskuzi (ktera je asi celkem v ještě OK), ale i o tom, co se objevilo vedle u FandSF a jinde, a ja osobne s nim celkem souhlasim…posledni dobou je tu opravdu hodne novych nicku co napisou bud v lepsim pripade jeden dva negativni prispevky (aniz by svuj nazor podporili nejakymi argumenty) a uz o nich dal neslysime a nebo v tom horsim pripade se rovnou uchyli k vice ci mene vulgarnim vylevum.

  17. het2: když to psal o jiné diskusi tak to měl psát tam, ne sem. Před ním tady nikdo neprudil a neurážel. To čtenáři dělají, že vyjadřují názory, které chtějí vyjádřit, když je to jen jednou za půl roku, tak ať. Ty nicky nejsou až tak nové, jako málo používané. Víc se děsím těch, co mají stovky příspěvků, je je vidět, že se zajímají spíš o pokec, ne o scifi samotnou, ani se neobtěžují ty knihy číst a vidět seriály.Radim Laco: to je tak, nadšené komentáře pomohou Brokilonu s prodejností, ať už pak zákazník bude jak chce zklamán, kdežto kritika nabádá lidi k tomu, aby si před koupí něco o knize ještě zjistili. Přeberte si to sám, proč tady musí být hromada ohlasů příznivých a žádné neativní.

  18. Karbous: Kde se Robert vyjádřil, že jsou negativní ohlasy zakázány? Někomu se kniha líbí, někomu ne, to je normální a stejně tak je normální to sdělit v diskuzi ostatním – ovšem neurážející formou. Některé to možná překvapí, ale i to lze 🙂 A slušnost neškodí v žádné diskuzi, proto mi tady Robertův příspěvek, který se objevil i diskuzi k Magazínu FandSF, nijak nevadí.

  19. Fenris 13: nikde, ale nazval je pruzením a urážkami a jejich autory neznámými nickami. To rozhodně nejen že nebylo slušné, ale taky to vypadalo, že chce, aby to vypadalo, že čtenáři jsou s knihou spokojeni, jen že ze vztekliny prudí, jinak řečeno že správné jsou jen nadšené komentáře, negativní ne. Nevím jak to myslel, rozhodně mi to ale tak připadalo.

  20. Karbous: neznámé nicky = neznámé přezdívky – jen trocha internetového slangu :-)Ale jo, pokud se nad tím člověk nezamyslí, tak ho ta poznámka mohla napružit. Nicméně urážka to určitě nebyla 🙂

  21. Neznámé nicky – první pád nick, česky něco jako přezdívka, krycí jméno, nikoli neznámé nicky první pád nicka neboli nula.Ach, ty krásy češtiny…

  22. Ale mně taky přijde, že tady Robert trochu přestřelil – nicky nenicky :-)A zase je dobře, že když Petra píše pro víc skupin čtenářů, jsou ti ostatní varovaní, ne? Aspoň si každý může vybrat, co mu sedne.

  23. Každý má právo vyjádřit svůj názor a myslím, že Robert je dalek toho ho lidem upírat. Na druhou stranu, “tohle se nepovedlo” neřekne nic ani mně, ani čtenářům. Pajda aspoň napsal, co se mu na tom nezdálo.Zpětná vazba je důležitá, ale postnout “je to na hovno” nic neřeší :)Mmch, zatím jsou ty komentáře rozrůzněné hlavně genderově,tak uvidíme, jak to bude dál. 🙂

  24. Negativní názor nikomu neupírám. Vadí mi kopání bez argumentů. A na Fantasyplanet už ho v poslední době začíná být trochu moc. Jestliže někdo napíše, že má rád Lotu, ale tohle ho nezaujalo, takže pro něj je Dítě Skály nejslabší Petřina věc, je to naprosto v pořádku. Napsat “je to o ničem”, je výkřik, který (slovy autora) je o ničem 🙂 A když se to opakuje v několika různých debatách, tak prostě člověk pojme podezření, no.A jinak ano, jsem v poslední době jsem přetažený, napružený, nervózní a nevyspaný. Kdo by se mi divil, že… A pokud někdo má pocit, že jsem se ho dotkl, nedej bože jej urazil, tak se omlouvám. Nebylo to úmyslem.

  25. Ale abych řekl pravdu, ani se vám nedivím. I já občas cítím potřebu to těmhle nadávačům oplatit stejnou notou…

  26. Vochomůrka měl být nevinný vtípek. To jsem ještě netušil, že mi někdo nasadí psí hlavu a udělá ze mně zločince 🙂 Kdyby to neměl být vtípek, bude to ostřejší, a hlavně z jiného počítače a jiné IP adresy.

  27. Nechápu ten divný zvyk tuzemských nakladatelů či jejich “mediálních tváří” (bez urážky p. Šust 🙂 se sveřepě ba přímo urputně zapojovat do diskusí o knihách z vlastní produkce. Je třeba pracovat na svém PR, ale když čtu ty ohnivé sentence, tak mě to spíše od oné knihy odradí…

  28. Pane Blacku, jedna omluva Vám nestačila? V tom případě se omlouvám ještě jednou, měl jsem mlčet (běžně totiž pouze odpovídám na přímo položené dotazy). Stačí to takto?

  29. Trochu se mi tahle debata nezamlouvá. Je tady skupina čtenářů, a těm se ta kniha nelíbí. A za to jsou tedy nadávači a podobné věci? Když někdo napíše “je to o ničem”, tam je jasné, že ho to strašně nudilo. To vydá za tisíc slov, které by rozhodně byly jinak potřeba k tomu, aby popsal co při čtení cítil, aby u toho byly i ty žádané argumenty. Podle mého je nejméně stravitelná ta část, co Bellana nazvala mateřské téma. Ono je to celkově takové nevěrohodné, ale tohle asi nejvíc.

  30. Já jejich zapojování naopak vítám. A ohnivé sentence? Inu, na hrubý pytel…Koneckonců jak už bylo řečeno, negativní ohlasy nejsou problém, jsou-li nějak zdůvodněny. Jak jinak se má autor poučit o svých chybách, že? 🙂

  31. motta: Tak i pro Vás – promiňte, omlouvám se. Děkuji za pochopení.

  32. Ad Motta – jak je vidět, matky naopak mateřské téma oslovuje :)Vždyť nejde o to, aby se to všem líbilo, ale já jako autor jsem ráda, když někdo napíše i proč se mu to nelíbilo.

  33. No a taky jsem ráda, že to za první týden, co je kniha na trhu, přečetlo tolik lidí, to nebývá pravidlem 🙂

  34. Reakce a důvody
    Asi tuhle knihu četlo tolik lidí, že to vypadalo podle toho, co věděli, na pořádný, přímočarý a nekomplikovaný akční nářez. Tu část Příběh ženy, která se stane matkou … jsem teda já rozhodně nikde neviděl zmiňovanou, až teď, dokonce ani na stránkách Brokilonu. Ale neměl jsem čas to někde hledat, ty peníze na knihu jsem musel nejdřív vydělat, tak to možná někde i bylo. Možná by jiné reakce byly když by už dřív lidi věděli o čem to je. Nekoupilo by si jich tu knihu tolik, ale zase by je to nezklamalo. Myslím, že to Fenris 13 vystihl, opravdu jsou nespokojené komentáře hrubá záplata na hrubý pytel, i když je pravda, že kritici se chovají velice slušně. Ale zase chtít po někom, aby dokázal vypsat proč se mu to nelíbí, nelibost je pocit, jak ho zdůvodnit?

  35. Ehm…Nekromantka Alke je obviněna z válečných zločinů a má být popravena, když ji v poslední chvíli zachrání mistr Bogmir, představený Skály, institutu, který vychovává ty nejobávanější černé mágy. Alke však ze záchrany radost nemá, protože je přinucena znovu se podřídit pravidlům školy, a navíc zjistí, že ji její Mistři chtějí použít jako matku „dítěte Černé luny“ – predestinované zrůdy, která má moc měnit uspořádání světa. Petra Neomillnerová tentokrát opustila kalné vody „dirty fantasy“ a vydala se půlnočním směrem. Příběh ženy, která se stane matkou, aniž by přestala být nelítosným dravcem, po duši nehladí, naopak, tu a tam tne do živého. Samostatný román. Knihu vydá nakladatelství Brokilon 17. září.To je anotace, která je, mimo jiné, taky na zadní straně knihy, která se, mimochodem, jmenuje Dítě Skály. No a o dítěti to taky je.

  36. Co je na obálce knihy se dozvíme až potom, co tu knihu získáme, to je jaksi pozdě. Anotace Brokilonu “Nekromantka Alke je obviněna z válečných zločinů a má být popravena, když ji v poslední chvíli zachrání mistr Bogmir, představený Skály, institutu, který vychovává ty nejobávanější černé mágy” konec anotace. Dítě Skály může, a taky spousta lidí doufala, že bude, značit že Alke je svalnatá tvrďačka, která naopak žádné děti mít nikdy nebude, ale dokonce bude spíš mít nulový zájem o muže, a bude půl knihy s někým šermovat nebo s ním bojovat magií nebo se cvičit v tom jak bojovat mečem a magií, to asi nejvíc. Stránky nakladatelství by měly dávat přehled o čem to je, proč to hledat jinde, já to teda alespoň nehledal nikde tam, kde by anotace byla kompletní.

  37. 😀 Vy nás, se mi zdá, lakujete. Mí čtenáři mohli čekat mnohé, ale že napíšu hrdinku, která nebude mít zájem o muže a bude se cvičit s mečem, to by je, myslím, nenapadlo ani ve snu :))

  38. Tedy, možná někdy napíšu hrdinku, která nebude mít zájem o muže, ale v tom případě to bude lesba. :)Pokud chcete takovou hrdinku,jako jste popsal, tak doporučuju Nihal ze země větrů od Licie Troisi. Ta odpovídá popisu a minimálně v průběhu prvního dílu ji nikdo nezbouchne 🙂

  39. Petra Neomi – 21.9.2009 23:53:00
    Proč ne? To mi hodně vadí na vašich knihách, když to neděláte. Na všech, jen na téhle nejvíc. Robert Pilch: Vám se to mluví, když to víte, jak to funguje. Možná to ví každý, ale já jsem rád, že jsem se naučil alespoň to, co s Internetem umím. Jednou taky budete třeba starý a nestačíte době. I když zkoušel jsem to, klikal jsem na obrázek, ale jen se zvětšoval, tak jsem myslel, že tam už nic není.

  40. Co když nedělám? Když nenechávám hrdinky cvičit s mečem? 🙂

  41. R.F.G.: Ukončeme tu trapnou debatu. Adresu nakladatelství snad na webu zvládnete najít. Pošlete knihu, já vám pošlu peníze. Už mě nebaví číst, jak je kniha špatná a já jsem zlý. Hezký večer.

  42. Roberte, neblázni. Mně občas taky netrkne, že mám někam kliknout, i když to všichni ostatní vidí 🙂 Ostatně nosíš brýle – neříkej, žes je nikdy nehledal, a přitom je měl na nose! (O sklenici s čaromrkvovou marmeládou se radši nezmiňuju.:-))))ad Petra: To je fakt, Nihal je ovšem 16 a není člověk 🙂 Zato lítá na drakovi. Ale to bude tím, že je to úplně jiný svět, než jsou lidé zvyklí u tebe.

  43. Daně: Nojo, lítá na drakovi. To mé hrdinky i hrdinové mají holt přízemnější starosti a tentokrát se mi to nějako okotilo 🙂 Spoiler: I v povídkové sbírce o Lotě má jeden z hlavních hrdinů dítě :)Aby si zas někdo nestěžoval, že jsme to tajili.

  44. Petře: Počkej, jeden z hlavních hrdinů? To jako rodí chlap??? O jej, to se dostává do úplně jiných dimenzí :-)))

  45. Jinak je ale vždycky fajn, když má autor hrdiny nestereotypní. Sice některá postava sedne víc, jiná míň, ale aspoň to není předvídatelné, což je dnes pohříchu až příliš časté.

  46. Ne, nerodí, prostě je otcem 🙂 Nehody se nevyhýbají ani zaklínačům 🙂 I když chlapa u porodu tam mám taky, i těhotnou. Chm, když o tom tak uvažuju, je divné, že na Lotu si zatím nikdo nestěžoval 🙂

  47. Zaklínači přece mít děti nemůžou. Alespoň ti praví. Ostatně žádný správný hrdina nemá děti, a ani sex, přijede, zabije padouchy a odjíždí do západu slunce. To by se mělo respektovat.

  48. Tak tahle “hádává” diskuze mě přesvědčila, že si mám knihu koupit. To R.F.G.: já jsem si už mockrát koupila knihu, která se mi pak nelíbila, ale nikdy by mě nenapadlo si stěžovat nakladateli nebo třeba knihkupci. Robert se chová až moc slušně, že Vám ten zpětný odkup nabízí.

  49. Konečně se mi podařilo odstranit spodní čelist z klávesnice a mohu se taky veřejně podivit… Kniha je zboží a jako takovou ji lze vrátit, pokud je nějakým způsobem poškozená; zákazník by měl mít (z morálního hlediska) toto právo i v případě pomrveného obsahu – mizerný překlad, totálně odfláknutá redakční práce (množství hrubek či překlepů atd.)… Ale stěžovat si, že to spisovatel napsal jinak, než si čtenář představoval? Tak si ty romány pište sami, vážení přátelé, pak nemůžete být zklamáni;-P.

  50. Ad zaklínači… Možná měl Geralt jen nízkou hemživost, Torge nemá s oplodňováním problémy 🙂

  51. Ani já se nedíval na stránce Brokilonu dál, ani mě to nenapadlo.Viděl jsem, že je tam popis děje a obrázek, myslel jsem, že je to všechno. Takových nás bude. A hlavně, musím říct, že je to mé oblíbené nakladatelství. Vydává Conana, Šlechtu a dokonce Červenáka, Hetešu a Krevní pouta, tam není o čem přemýšlet. Ne všechny knihy mají stejnou kvalitu, ale na jednu věc bylo možné se spolehnout, že ty knihy budou takové, jako je popsal R.F.G.. Nevím jestli dobře chápu příspěvky od Renča a Jana677, ale spíš ony nechápou ty naše. Nikdo si nikomu neztěžuje, čtenářům se kniha nelíbila, tak to napsali, bylo jim vytýkáno, že nenapsali proč, tak to někteří trochu analyzovali. Všichni v rámci slušnosti. Za to jsou napadáni. Věřím, že nikdo knihu vracet nebude. Brokilon vydal a bude vydávat perfektní knihy, když by tuhle knihu někdo vrátil, tak bude Robert Pilch automaticky předpokládat, že to je jeden z jeho oponentů a bude si to pamatovat. Za ty dvě stovky to rozhodně nestojí.

  52. anotace
    už jen anotace ke knize je odpuzující….obávám se že jenom barevná obálka a přemagizovaný svět nestačí…..

  53. Měl jste na mysli, že u těch ostatních knih je záruka, že se nebudou zabývat mateřstvím? 🙂

  54. Mně jen připadá divné, že si tady někteří stěžují na nedostatek informací o knize předem, když je na stránkách Brokilonu tak dlouhá ukázka a Petra se různě po fórech vyjadřovala, o čem zhruba kniha bude. Takže kdo chtěl, tak si ty informace našel. A vůbec by mi nevadilo, kdyby zaklínači měli děti, klidně i Tina s Kayem 🙂

  55. Tina s Kayem asi ne, přece jen minimálně on je mrtvej 🙂 Ale pro Moire s Desmondem v poslednímn díle výhledově potomka plánuju. Připadalo by mi divné, kdyby žádná z mých sexuálně aktivních a haldou chlapů obdařených hrdinek neměla dítě. Koneckonců, Desmond taky dítě má a takový flame kolem toho nebyl 🙂

  56. 2 jppn:5217
    Ta moje reakce platí hlavně komentujícímu R.F.G., není zrovna fér soptit proto, že si nebyl schopen o knize sehnat patřičné informace. Negativní ohlasy jsou OK, ba i ty tvrdší, ale skutečně by měly být podpořeny něčím konkrétním. Já jsem třeba prudérní až hrůza – na knížkách od Alraune se mi nezamlouvá množství sexu:-). Pravda, děj obvykle nebývá zrovna vzorem propracovanosti, ale to vyrovnávají živé dialogy, psychologie postav (jejich přirozenost) a celková svižná čtivost:-).

  57. Moc nechápu, oč tu jde.Někomu se kniha líbila a někomu nelíbila, což je přirozené. Někdo byl knihou zklamán, protože nesplnila jeho očekávání, i to lze pochopit. Ale stežovat si, že nakladatel dopředu dostatečně neupozornil, že kniha obsahuje těhotenství, porod, laktaci a výchovu kojence a batolete, to mi přijde docela legrační.Mimochodem, co je na tom tak strašného, že Alke měla dítě? Byla snad o to méně “cool”? :-))) Nebo prostě v dobrodružné literatuře nemají děti co dělat? A matky už vůbec ne? :-))))

  58. Mě spíš překvapuje,
    že za daných okolností to dítě mělo dvě ruce, dvě nohy, jednu hlavu, normální chrup a běžně vypadající tělo. Mohlo to dopadnout hůř.

  59. Já mám takovou praktickou udivenou poznámku. Pokud někdo chtěl příběh o ženské s mečem, proč nezakoupil Lotu zaklínačku, která je za a)s mečem na obálce vyobrazená, za b) avizovaná jako hrdinka víceméně akční? :)(Pajdy se to netýká, ten evidentně koupil a přečetl oboje 🙂

  60. Ono se není čemu divit. Jde o to, že ty knihy si koupili zákazníci Brokilonu, kteří třeba ani nevěděli, že jste vůbec kdy něco napsala. Omlouvám se, pokud bych vás tím nějak urazil. A když by chtěli ženu s mečem, koupí si Jestřába a Rybářku, což stejně určitě udělali, já už dávno. Lidé, co berou produkci Brokilonu od A do Z, protože vědí, co od ní mohou čekat, a vědí, že to bude to, co chtějí. Chápu argumenty, že si mohli zjistit, o čem to přesně je, ale proč? Automaticky čekali něco, co bude jako ostatní knihy nakladatelství. Když by popis děje, viditelný ihned bez nějakého klikání, začínal právě Příběh ženy, která se stane matkou, tak by je něco trklo, ale i já sám jsem se spokojil s tím, co jsem považoval za vše, co je o tom možné zjistit, a to vypadalo opravdu jako akční fantasy. Neberu ženám, že se jim to může líbit, těm se zase nemusí líbit Conan, ale Brokilon je podle mého vydavatelství pro lidi, pro které tahle kniha není. Vžijte se do čtenářky červené knihovny, která zase ve svém nakladatelství uvidí knihu s názvem třeba Sladká růže, bude se o ní psát, že princezna se má stát ženou starého krále …, a pak zjistí, že je to o Conanovi a pár set stran se tam jen šermuje a zabíjejí se nestvůry. Za sebe můžu říct, že těhotné ženy, děti a podobné věci se mi ve scifi a fantasy nelíbí. Zato chci hodně akční a propracovaný děj, včetně znalosti zbraní a bojových technik. A to mi Brokilon dává, proto ho mám tolik rád.

  61. Ano s těhotnými a matkami na pískoviště! :-))) Do fantasy nepatří :-)))

  62. jppn: hmmm, Brokilon ale přece není orientován na fantasy řežby, je tam i military sci-fi, space opera (dá-li se tak označit cyklus Navigátor), nově tam je upířina od Taniy Huffové…kupovat knížku jen proto, že je od určitého nakladatelství není imho zrovna moc moudré :-)Navíc bych řekl, že Alraune je v našich luzích a hájích již dost známá na to, aby čtenáři měli alespoň nejasné tušení co od ní čekat.Btw já Alke ještě nečetl (včera u Anděla ještě nebyla), ale rozhodně se na to chystám, Petřiny knihy mám velice rád, i když mi sem tam něco nesedne, viz. můj komentář k Lotě.

  63. příspěvek z 13:56 je ode mneBellana: ale naopak, jen víc matek s dětmí a dětí na pískovištích do fantasy, hlavně do té nejdrsnější, ať mají otcové/sestry/bratři/přeživší matky co mstít :-)))

  64. to jppn
    Asi se shodneme na tom,že Dítě Skály není červená knihovna, že? 🙂 Neurazil jste mě, spíš udivil, vzhledem k tomu, že Dítě Skály je má devátá kniha, myslela jsem, že většina čtenářů ví, do čeho jde. Hrdinskou fantsy rozhodně nepíšu, ani jsem nikdy nepsala, ale je fakt, že jste padnul zrovna na knihu, která její z celé mé produkce snad nejvzdálenější.

  65. Teda upřímně – když si přečtu, že “Alke zjistí, že ji mistři … chtějí použít jako matku…”, tak čekám, že se tomu bude zuby nehty bránit, vyhubí celou Černou skálu a na dítě se vykašle. Ne že by mi vadilo, že ho nakonec porodí, ale ta informace je dle mého fakt nepřesná :-)))Jinak pán jen napsal, že ho kniha nepříjemně překvapila, přece ji nechtěl vracet, to mu jen Robert v rozhořčení navrhl, místo aby ocenil, že jeho knihy čtou očividně lidé všech věkových kategorií, akorát holt občas mají problém sehnat si lepší informace.Jinak teda děti do fantasy potažmo scifi jedině ty, jejichž smrt na první stránce je třeba do konce knihy mstít!!! :-)))

  66. 2 jppn:
    Tohle strkání nakladatelství do škatulky s přesně vymezenými hranicemi, co by mělo vydávat a co už ne, to jaksi nechápu:-?. Nikdy by mě nenapadlo si kupovat knížky podle toho, kdo je vydal. Některá vydavatelství mám radši než jiná, ale primárně se snažím vyhledat informace o knihách, co mě zaujmou a teprve potom se rozhoduju, zda koupit či ne. Spoléhat na to, že např. Laser-books se mi trefí do vkusu úplně každou knihou, by bylo naivní.

  67. Jojo, děti do fantasy nepatří, třeba takové “Letopisy Narnie” (nebo “Nekonečný příběh”) by měly ty správné grády, kdyby se tam místo dětí proháněli větrem ošlehaní válečníci, takhle je to jen trapná pohádka pro dětičky :-/ Teda opravdu nechápu reakce některých tady, na to jsem asi málo chytrá :-/ I ve fantasy je víc “žánrů”, každý ať si vybere podle svého gusta. A že něco občas nesedne, to se holt stane.

  68. Hehe, myšlenka Nekonečného příběhu, ve kterém jsou místo dětí nějací Conani, mě docela rozesmívá :-DD

  69. Pravda je, že napsat dobrou dětskou postavu dá nepochybně větší práci než napsat postavu dospělou. Musí to být uvěřitelné, přesto “hrdinské” v rámci žánru. Většinou z toho ale vyjde naprosto nesnesitelný spratek s nadpřirozeným štěstím 🙂 Takže averzi vůči dětským postávám dokážu pochopit. Ale jak už bylo několikrát řečeno – ve fantasy není lepších obětí motivujících hlavního geroje než dětí, pokud možno vlastních 🙂

  70. DreamChaser: To jsem ráda, že jsem tě pobavila. Ona představa barbara Cohena jedoucího na Aslanovi taky stojí za to 🙂 Fenris 13: Třeba starý dobrý převrácenec King píše dětské hrdiny na jedničku s hvězdičkou 😉

  71. No, abych se přidal, děcka ve fantasy – nevidím problém, např. Ciri taky na začátku byla děcko, že. Co se vydavatelství týče, pokud se mi kniha líbí, je mi úplně jedno kdo ji vydal, i když je fakt, že od některých mám v knihovně víc než od jiných.Petra: Ano koupil jsem a přečetl obě knihy, vlastně mám doma všechno cos napsala, kromě těch které na svých stránkách označuješ jako populárně naučnou literaturuJsem tak trošku knižní závislák, ale snažim se léčit 🙂

  72. 1) Kupovat něco jen proto, že to vydává mé oblíbené nakladatelství, aniž bych se seznámila s konkrétní knihou samotnou, je kravina. Pokud to udělám, jsem z mého pohledu líná si zjistit info o knize, automaticky hážu odpovědnost za to, že se mi případně kniha nebude líbit, právě na ono nakladatelství. Alibismus, hnusnej alibismus a neschopnost se rozhodovat a za svými rozhodnutími si stát.2) Nabídka – poptávka. Robert Pilch přijmul Dítě skálky od Alraune k vydání. Neznám podrobnosti, jak k tomu došlo, proč atd., ale předpokládám, že Alraune je už v ČR zavedená spisovatelka s nemalými prodeji, takže i Brokilon musí z něčeho žít a platit účty, tak proč by nevyužil nabídky a Alraune knihu nevydal, když tu možnost má? Když je tu celkem slušná návratnost investic narozdíl od toho, kdyby vydal knihu od neznámé autorky?3) Dítě skály jsem nečetla, zatím. K výtkám, že do fantasy nepatří témata jako těhotenství a děti, to je blbost. Mně naopak přijde divný, že třeba Lota i Tina souloží celkem dost a pořád se ještě žádnej malér nestal:-))) Né že bych jim to přála, ale pokud Lotě vystřídá x chlapů a ona memůže ovlivnit metody relativně bezpečného sexu, tak má teda zatracený štěstí. Kéž by to taklhle bylo i v normálním životě;)))

  73. Harmony, tak Tina je upírka, tam možnost reprodukce moc růžově nevidím, ale (reklamní vložka) ve sbírce povídek o Lotě to zaklínači poměrně intenzivně řeší, potraty jsou v jejich škole časté, kontroverze hluboké a když Volmar přijde na to, že Lota ve třinácti přišla o věnec, tak je z toho na mrtvici právě z těchto důvodů. 🙂 Jinak bych řekla, že mají dryjáky na lecos, i nějakou antikoncepci by možná mohli zvládnout, jinak by z toho při intenzivním sexuálním životě celého cechu mohli mít porodnici 🙂

  74. Pajdo, to mě těší. Tak holt buď Dítě skály věnuj nějaké přítelkyni nebo příbuzné, nebo ho odlož na dobu, kdy založíš rodinu 🙂 Třeba v něm pak najdeš něco použitelného 🙂

  75. Předpokládám, že jppn žertuje, jinak si jeho nákupní politiku nedokážu vysvětlit.Pro uaa: Dovolím si oponovat – Tinu nebo Lotu nemusí mít rád každý. Myslíte, že by mi v Tritonu a Fantom printu vrátili peníze za Sladká jako krev a Psí zimu? 🙂 Knihy paní Neomillnerové mi bohužel nesedí. Když odhlédnu od averze vůči těm dvěma výše zmíněným drsňačkám, tak mi vadí její styl psaní – na můj vkus moc strohý a zkratkovitý – u povídek se to snesu, ale v románech prostě ne. Jo, a taky je sprostá :-). (A píšu bohužel, protože příběhy jako takové vůbec nejsou špatné – teda až na Tinu). Mám se snad proto na paní Neomillnerovou zlobit – protože nepíše tak, jak by mi to vyhovovalo – když jiným čtenářům se její knihy líbí přesně takové jaké je napsala? Snad máme každý možnost výběru a umíme číst, ne? Jen kdyby mě ta anotace na Dítě skály tak nelákala ke koupi, kdysi jsem četla povídku Květ skály a moc se mi líbila – a předpokládám, že román vychází z této povídky. To mateřské téma mě vážně zajímá – jak se jiné ženy vypořádávají s těmi nestvůrkami, co porodily 🙂

  76. Abych upřesnil, děti jako plod hlavního hrdiny, zabírající stránky knihy tím, o čem správný muž nechce ani slyšet, ne Ciri, ta se naopak Sapkowskému povedla. Je jedním z nejlepších druhů hrdiny. I když vlastně ze začátku taky poznáme její těhotnou matku, ale v největší části svého příběhu se učí na zaklínačku, dělá zbojníka a všichni určitě víme přesně co, tak to nemusím rozvádět. Stejně jako Buffy a řada dalších “teen” hrdinek.

  77. pro jppn
    O čem nechce správný muž ani slyšet? Uveďte mne do obrazu, abych v případě, že správného muže potkám, se k němu chovala správně 🙂

  78. Harmony a GabaBB
    Žádná legrace a žádný alibismus, jen dobrá práce pane Pilcha. Nezáleží na žánru, vždy dokáže vybrat to, co jeho čtenáře pobaví. I když měl malou pauzu, tak funguje už velmi dlouho a zatím nebylo nač si stěžovat. Takže čtenář už musí dělat jen to, že mu bleskově napíše, aby mu knihu poslal, odchytí pošťáka, zuřivě rozerve obal a zaleze a nevyleze, dokud to nepřečte.

  79. Bellana
    Tak to vám moc nepomůže, já psal o knihách. Muž se chce ztotožnit s mocným nesmrtelným hrdinou, který volně a bez závazků putuje světem, má skvělého koně a nejlepší meč (nebo pistole, to už je jedno) a prožívá jedno dobrodružství za druhým. Nechce číst o nějakém rodičovství.

  80. No, napr. moja nová kniha je tiež o rodičovstve. A pritom je tam hrdina so skvelým koňom, najlepším mečom, ba aj s pištoľami. 🙂 Takže sa to nevylučuje.

  81. jppn – 22.9.2009 16:39:00: Nechápu. Jakou má tohle prohlášení souvislost s Tvými předchozími příspěvky? Ne že bych s ním nesouhlasila, jen mi nekonvenuje k Tvé osobě.Nevěřím, že se všichni muži chtějí ztotožňovat s “mocným nesmrtelným hrdinou” – možná snad všichni chlapečci.A mateřství je příšerně neatraktivní, že jo. A matky nejsou vůbec sexy. Proto o nich nechcete číst. Mně bylo hned divné, že se za mnou přestali muži otáčet, jakmile jsem vyjela ven s kočárem. (Nebo to možná bude tím, že jsem přibrala 10 kg :-))

  82. správný muž a dítě
    Jen bych připoměla Chaplinova Kida.A Vlka se Štěnětem v kočárku 😀

  83. Ďuro Červenák
    Já váš román ještě nečetl, protože nevyšel, určitě bude skvělý, ale pokud jde o mě, tak bych taky dal přednost tomu, aby ten syn nebyl syn, ale mladší bratr, kterého váš kapitán vychovával, než se za dramatických okolností rozdělili a on, ten malý bratr, když vyrostl, se pak dal na stezku zla, atd. Ale to by byla ode mne až moc velká drzost, navíc jste Pan Spisovatel, jistě si poradíte i s tím.

  84. GabaBB
    Nechápu kde by měl být rozpor. A netvrdím že všichni muži, přece jen neznám všechny. Jenže já jsem muž, dokážu tedy poznat, co si myslím já, vím, co si myslí moji přátelé, taky muži, takže mám celkově přehled. Na druhou stranu nevím, co si myslí ženy, a taky o tom nic netvrdím.

  85. ženské záležitosti
    Připomínám, že i Sapek měl v pentalogii těhotnou dobrodružku – Milwu. Potratila v průběhu bitvy, což byla dosti drsná (a taky beznadějná) scéna.

  86. Jako muž musím říct jppn velké ANO. Muž chce být Sherlockem Holmesem nebo Highlanderem, ne udřeným chudákem. Souhlasím i s hodnocením Brokionu, ale měl bych jednu připomínku. Vaše stránka je slabota. Sekce Ptejte se je v přípravě už asi dva roky a jak je vidět, tak pro část lidí ani zbytek není přehledný. Podívejte se prosím na http://www.dominoknihy.cz/ tam ani naprostému nováčkovi v práci s počítačem nic neunikne. Nešlo by vaše stránky tak upravit?

  87. Měla jsem dojem, že kritizuješ pana Pilcha za to, že si dovolil vydat knihu, která podle tebe neodpovídá “běžné produkci” Brokilonu a která nesplnila tvá očekávání. A v následujícím příspěvku pak píšeš: “Žádná legrace a žádný alibismus, jen dobrá práce pane Pilcha. Nezáleží na žánru, vždy dokáže vybrat to, co jeho čtenáře pobaví.” Tohle nechápu. Ale to nevadí, ono mi to zas tak moc nemyslí…

  88. No, ani žena nechce být udřeným chudákem :)Mmch, v Dítěti skály je chlapů spoustu a žádný není udřený, jsou to typická magická netáhla :))Ale chápu to, prostě chcete relaxovat u snu… jenže to prostě mé knížky nejsou, ani ty vysloveně akční, ovšem například Sapkovy knížky taky ne.

  89. Tak mě napadlo, jestli víc, než Nix nevadí některým čtenářům domácký, obětující se, nehrdinský Erwin 🙂

  90. jppn + Jirka Suchý: Tedy pánové, překvapujete….mně bohužel negativně. Za muže se považuji – alespoň partnerka si nestěžuje 🙂 a ženské hrdinky mne naprosto nepohoršují, ba co horšího, mám je velice rád. Honor Harringtonovou, Lotu, Tinu Salo, Moire, Anitu Blakeovou, Tavore Paran… že bych tedy nebyl správný muž?

  91. Muž jsi, nejsi macho 🙂 Konec konců, Robert Pilch je taky muž a vydal to 🙂 Ostatně, i Staso Juhaňák, Libor Marchlík a Netopejr jsou muži. 🙂

  92. Gaba
    To chápu. To je vážně rozpor. Já myslel, že doteď všechny knihy byla pro mě perfektní, kromě téhle. Ať jsem vzal kterou jsem chtěl, byly tam buď vesmírné bitvy, nájemní lovci, barbaři, nebo něco, co mne hodně pobavilo. Možná příště budu opatrnější, ale spíš ne, protože to zatím vypadá, že se chystají jen samá slavná jména, hlavně Ringo, joj! Ve skutečnosti jsem o tom, co vydávají, ani předtím nemusel přemýšlet, protože jména předchozích autorů mluvila za vše. Jen Cook mi připadal slabší, moc temný, ale jinak taky plný akce.

  93. Jen tak na okraj…
    No, jen jsem chtěla podotknout, že podle mě jsou stránky Brokilonu přehledné a pečlivě vytvořené. Čert vem dotazy, na kolika webech jiných nakladatelstvích najdete u každé knížky obálku, odkazy na recenze, profil, web, rozhovory s autorem? Jasně, mohla by tu fungovat třeba diskuze pod jednotlivými knížkami, ale to by byl spíš jen takový bonus navíc. U mě palec nahoru.

  94. Fenris 13
    Zrovna Honor Harringtonová je větší muž než spousta jiných skutečných mužů. Já mám taky rád ženské hrdinky, a taky jsem to psal, hrdina nemusí být nutně muž. Nemusí být ani člověk, může to být třeba kyborg. Já se na to tak nedívám, odpuzoval by mne stejně muž, který by místo stínání nepřátel měl starosti se svými prcky.

  95. Tak to jste měl s tím Dítětem Skály fakt smůlu 🙂 Lota, Tina i Moire jsou zatím bezdětné. 🙂 Zatím. 🙂

  96. Já chci být princeznou, kterou si odvede krásný princ, ale proboha, nechci o ní číst. Chci číst neotřelé příběhy se zajímavými hrdiny, kteří klidně mohou být nehrdinští. Pro mě jsou důležité výborně prokreslené charaktery – aby postavy byly životné a “nešustily papírem”, napínavý děj s nečekanými (avšak logickými) dějovými zvraty, překvapivé pointy a především dokonalý vypravěčský styl. Číst jen knihy, s jejichž hrdiny bych se mohla ztotožnit, je dost krátkozraké. To bych pak těžko vyrostla na verneovkách a mayovkách, v nichž je ženských hrdinek poskrovnu. A pokud, tak nejsou hybateli děje. To byste mě podle vaší logiky odsoudili ke čtení harlequinek. Mimochodem – Sherlockem Holmesem bych chtěla být také, ale obávám se, že my čtenáři jsme vždycky jen Watsonové. A Conana jsem taky četla ráda, myslím toho Howardova, ale už jsem vyrostla 🙂 Ne, dělám si legraci, prostě už mě neuspokojuje. Chci nové věci, nové nápady – vzhledem k tomu, jaká kvanta fantastické literatury jsem přečetla, tak je docela těžké najít něco, co by odpovídalo mému současnému vkusu. Jo, a navíc mám raději sci-fi.JPPN: Ta Tvoje synopse nového románu pana Červenáka mě fakt dostala, poprskala jsem si monitor. Ďuro Červenák: Pane Červenáku, neměl by se ten mladší bratr přece jen vydat na stezku zla?

  97. pro jppn
    Moc se mi líbí věta “Honor Harringtonová je větší muž než spousta jiných skutečných mužů”…evidentně je prostě neskutečná:-). A co takhle kyborg, co má starosti s prckem, ten by vyhovoval? Nic ve zlém, je to docela zábavná debata.

  98. Laundry_Man
    Proč by žena, která je větší muž než spousta jiných skutečných mužů, musela být neskutečná? Existují silné a inteligentní ženy, ale taky hodně mužů, co jsou bábovky a ani intelektu moc nemají. Honor je opravdu neskutečná v tom, že je z jiné planety a jiné doby, takže má před námi o to náskok, ale o to jde jen až v poslední řadě.

  99. Gabě
    Mě tady bavil ten rozpor mezi Alčinou prací (je to válečná čarodějka) a starostmi z dítětem. No a samozřejmě taky ten vývoj od svobodného lovce k někomu, kdo musí přijmout zodpovědnost za druhé.

  100. Sherlock Holmes, Conan, Highlander….největší frajer je stejně Eso Rimmer 🙂

  101. Máš rád ženské hrdinky, ale jen pokud jsou mužné a nerodí 🙂 Protože je silná a inteligentní – je větší muž než skuteční muži? Tak se mi zdá, že tady někdo sílu a inteligenci považuje za výlučně mužské vlastnosti :-)Ach jo, pořád se nemohu zbavit představy kyborga s houfem malých kyborgčat.

  102. Kdyby chtěl někdo umělecky ztvárnit kyborga s potomky, tak se hlásím jako první, kdo to koupí :-))))

  103. Gaba
    Tak se mi zdá, že tady někdo sílu a inteligenci považuje za výlučně mužské vlastnosti :-)To je možné, ale já to nejsem.

  104. Jasně. Viz příručka “Výchova kyborga: od montáže k ukončení”. Asi se dostáváme trošku offtopic, ale mně osobně připadají velmi přitažliví takoví ti hrdinové proti vlastní vůli, viz např. Richard Mayhew z Nikdykde, apod. A ženské či dívčí hrdinky jsou náhodou fajn, i když tedy zrovna nerodí, popř. nestínají hlavy nepřátelům, třeba taková Penelopa Baileyová, abychom zůstali u produkce Brokilonu.

  105. Petra Neomi
    To zní opravdu zajímavě. Budu si muset dávat pozor, ať nejdu ve čtvrtek kolem žádného knihkupectví (to mají 15% slevy). Jak už jsem psala, preferuju klasičtější a popisnější (rozuměj ukecanější:-)) vypravěčský styl. A působí mi velký problém ten přítomný čas, stále si něj nemůžu zvyknout. Nevím, nedokážu úplně přesně vyjádřit, co mi vadí (kdybych to dokázala, tak jsem taky spisovatelka :-))Asi počkám na ohlasy, a pak uvidím. Ukázka se mi docela líbí. Možná se půjdu přece jen projít…

  106. Přispěji taky svou troškou do mlýna:Já proti mateřství a dětem ve fantasy nic nemám, ale nesmí v knize vypadat jako pěst na oko. Například představa Conana, který zachraňuje matku s dítětem ze spárů uctívačů nějakého boha, kteří je chtějí obětovat, mi přijde poněkud srandovní a “divná”.Naopak představa Letopisů Narnie a nebo Nekonečného příběhu, kde jsou místo dětí nějací neohrožení nabušení svalovci je opravdu k smíchu. Proboha, vždyť jsou to knihy pro děti… Prostě jenom tak odsoudit knihu jen kvůli tomu, že jsou jejími hlavními postavami děti nebo je jedno z nosných témat mateřství, mi přijde poněkud krátkozraké…Ještě k tomu Báthorymu podle jppn: To už snad ani nemůžeš myslet vážně, ne? Vsadím se, že právě díky tomu, že Báthory bude zachraňovat svého syna ze spárů zlých Osmanů, bude mít kniha nějaké výraznější emocionální vypětí. A ani to tam nebude vypadat jako pěst na oko, tedy doufám… 🙂

  107. Když je to dobře napsané, nevypadá nic jako pěst na oko. Conan, starající se o děti by tak vypadal právě proto, že ho tak Howard prostě nenapsal. Naopak otec z Mc Carthyho Cesty byl determinovaný právě svou otcovskou rolí, to byla jeho charakteristika.

  108. Není to trochu zvrhlá debata? Děti jsou přece hrdiny například těch nejdrsnějších a přitom skvělých kousků, jako je třeba Kingovo TO, anebo McEwanova Betonová zahrada. Napadlo by v těchto případech někoho stěžovat si, že jsou tam nějaké děti? Taky by mě zajímalo, kde ve FaSF jsou mateřství a děti “jako pěst na oko”. To není rýpání, fakt by mě to zajímalo.

  109. DreamChaser
    To právě by to emocionání napětí mělo být větší, když by to byl bratr. On syna odvrhl jak se narodil, váže ho k němu hlas krve, ale jinak je to člověk, co ho viděl možná pár minut před těmi dvanácti lety. Samozřejmě že zatím nevím, o čem ta kniha je, ale takovou mám představu. Kdežto když by pátral po svém uneseném bráškovi, tak by to pro něj byl člověk, kterému dělal každý den snídani, četl mu pohádky před spaním, učil ho karate, tedy v tomto případě mu spíš ukazoval jak se šermuje, byl by to pro něj konkrétní člověk, na kterého by tu emocionální vazbu měl určitě. Opět říkám, že jsem to nečetl, ale pátrání po uneseném bratrovi mi připadá silnější motiv, než že si najednou vzpomněl, že má syna. Dokud to ale nepřečtu, tak můžu jen spekulovat.

  110. To Laundry man
    Já ještě nic takového nečetl, jen jsem uvedl příklad, kde by to jako pěst na oko vypadat mohlo mohlo. To s těmi Letopisy Narnie a Nekonečným příběhem byla reakce na ty komentáře jako “děti do fantasy nepatří”.Ale vyjádřil jsem se dost nešťastně, za to se omlouvám. Vhodnější by bylo použít spojení, “nesmí to v knize” vadit, než “vypadat jako pěst na oko”. Z příspěvků některých jsem pochopil, že právě to mateřské téma jim na Dítěti skály vadilo…

  111. To jppn
    Tak ale to by šlo udělat i s tím dítětem, že ho třeba vychovával do osmi let a až pak ho unesli osmané 🙂 stejně tak i toho bratra by třeba mohl vidět jen na pár minut 🙂 Jestli je to bratr nebo syn nemá žádný vliv na to, jaké pouto k němu má. Navíc uznej, že v případě, že jeden by měl 12 let a druhý 40, to už je trochu velký věkový rozdíl na sourozence 🙂

  112. to DChaser
    V klidu, mně je to jasné:-). Ještě bych navázal na Fenrise, děti totiž patří i do SF, např. i do Červeného trpaslíka…co by byl Lister bez dvojčat, že.

  113. má pravdu, předsedo 🙂 A koneckonců každého z našich mužných hrdinů nějaká matka porodila, odkojila a vychovala, takže svým způsobem to mateřství patří do každé fantasy i sci-fi :-)Btw perfektní příklad hrdinky, která si v průběhu své ságy prošla i mateřstvím je paní Mara z Acoma a pasáže popisující její těhotenství nebo starost o dítě rozhodně nerušily, naopak skvěle doplnily obraz, který si o ní čtenář vytvořil. Impérium je imho nejlepší feistovka, kam se hrabe Mág…

  114. DreamChaser
    Jistě že by to šlo udělat. Jenže podle toho, co zatím o knize víme, ho zavrhl hned. Kdežto když by to byl ten malý bratr, co ho vychovával, tak by tam to pouto rozhodně bylo, protože když by ho vychovával, a přitom dělal tamty věci, tak by ho musel přitom vidět a být s ním v kontaktu dlouhodobě, jen pár minut by tedy nepřipadalo v úvahu. Naopak by šlo o dobu, za kterou by ho dobře poznal. Kdežto on asi ani neví, jak jeho syn vypadá. Jak ho potom najde, a hlavně pozná, že je to on? Používí se, že dítě má výrazné mateřské znaménko, ale to mi přijde už moc provařené. Pak by pochopitelně nebylo jednomu 12 a druhému 40, rozdíl mezi nimi by mohl být tak 10 nebo 15 let. Bylo by to i lepší, protože pak by mohli osmané jeho brášku zmanipulovat, udělat z něj jednoho z nich, a hned by tu byla jedna dějová linie navíc, ta cesta zla a střetu dvou bratrů. To by bylo velice emocionální a pro čtenáře přitažlivé. A přibyl by i popis samotného únosu, který by se kapitánovi mohl vracet jako noční můra a pohánět ho vpřed.

  115. to fenris
    Pochybuju, že by třeba našeho mužného hrdinu Arnieho matka kojila:-)).

  116. jppn
    Nechme to na Ďurovi, však on to už nějak udělá 🙂 Tohle je bezpředmětná diskuze :-)Ale nedejbože, kdyby tam fakt měl být nějaký 20ti letý bratr, který se přidá na stranu osmanů (zlo), to už tady bylo tolikrát…A navíc by to už bylo uplně o něčem jiném, takhle to bude určitě dobré. Přecijen dítě je dítě, že jo…

  117. R.F.G. ci ako dalej: ja tiez nelamentujem a neplujem na vydavatela knih ze sa mi nieco nepaci … nabuduce si dam pozor. ja som sa teraz popalil na Lzi Lockeho Lamory, pre mna totalne nudna kniha … tiez nebezim do Brlohu ze co mi to predali za sracku, proste som si to kupil, nikto mi to nenanutil, bud ju vysmarim, alebo niekomu predam … a nabuduce si dam pozor 🙂

  118. různě
    Co se týče dětí, pro akční příběh znamenají trošku problém. V-e-elkej problém :-/ Jenže Alraune se s ním vyrovnala naprosto jedinečně, originálně! Už tím mne Dítě skály potěšilo :-)))To Dream Chaser: proč by objektivně měli Osmani představovat zlo? Teď dopisuji příběh z balkánských válek 14. století, a Turci nejsou jednoznačně špatní ;-)To Ogre: Dovolím si znovu citovat (po kolikáté?) moudrého knihovníka Ranghanatana: “Každému čtenáři jeho knihu, každé knize jejího čtenáře – ” Jako autor nikdy nevíte, kolik čtenářů oslovíte, jako čtenář nemůžete před koupí knihy (nebo lístku do kina) nakolik se vám příběh bude líbit. Je to toiž absolutní alchymie 🙂

  119. Tu sa už hodnotí moja kniha, pričom ešte nie je ani celkom dopísaná. :-))) Anotáciou, ktorá vznikla niekedy v úvodnom štádiu práce na knihe, by som sa príliš neriadil, čoskoro príde nová, presnejšia. ;-)Samozrejme iniciatíve sa medze nekladú a pokiaľ máte dobré nápady (možno lepšie ako nejaký Červenák), prečo sa nevrhnete na napísanie vlastného príbehu? 😉 Myslím to celkom úprimne, tvorivosť obdivujem, s chuťou do toho.No a dobrá poznámka od FV, Turci nebudú jednoznačne zlí. Budú to nepriatelia, ale to neznamená, že budú predstavovať Zlo. V skutočnosti to pravé Zlo bude častejšie pochádzať z kresťanských radov.

  120. Ďuro, můžeš zařadit těhotnou Turkyni, to čtenáře zmate 😀

  121. Tak kvůli téhle debatě asi přijdu pozdě do práce. Musím říci, že jsem se upřímně bavila. Navíc zjišťuji, jak velmi různí jsme. Muži a ženy, samozřejmě, ale i čtenáři bez ohledu na pohlaví. Petro, a na těhotnou Moire se moc těším, doufám, že jí bude tak blbě, jako bývávalo mně :o))Mimochodem, děti podle mého názoru do sci-fi i fantasy velmi patří. Někdo tady upomínal na Kingovo To, já připomenu Bradburyho, Simmonse (Temné léto), Carda (Ztracení chlapci, Enderova hra…) atd atd, mohla bych vyjmenovávat desítky a desítky dalších. Když s tím autor(ka) umí zacházet, jde o nejpůsobivější příběhy. Ach jo, to bych taky chtěla umět :o))

  122. 2 Alraune (a Ďuro):
    A proč rovnou nezařadit těhotného Bathoryho, to teprve čtenáře zmate:-DDD.

  123. 2 jppn:
    Co máš furt s tím bratrem? Proč by se nemohla zachraňovat třeba matka – s tou má většina rozmazlovaných synků vztah nejbližší (oproti otravnému sourozenci, se kterým se prvních 18 let pereme, sprostě si nadáváme a tak podobně;-)). Děti a matky do fantastické literatury jednoznačně patří… zvlášť pokud se jim dějí ošklivé věci;-).

  124. No, řekla bych, že to máme. Těhotného Bathoryho unese jeho bratr k Turkům, a zachrání ho matka 🙂 Ďuro, sedni si a piš 😀

  125. Martině
    Martino, jsem zvědavá, jak se Dítě bude líbit tobě 🙂 Než vyjde Moire, bude to ještě chvíli trvat, musím ji nejdřív napsat :/

  126. A na konci se zjistí, že matka je vlastně strýc a Bathory je svá vlastní sestra! A když do toho ještě jako epizodní postava přijde kyborg s kyborčátky, bude to prostě bomba 🙂

  127. Ještě bych do děje prosil vložit tohle: Báthoryho matka, která je mimochodem pořád ještě štramanda, vezme na válečné tažení své tři nejmladší potomky. Osmiletý Erwin už absolvoval zrychlený ninja kurs, pětiletá Hanna má věštecké nadání a nejmladší (roční) Bubbo jen řve a dožaduje se mateřského mléka (v bitvách je nutné dodržovat pravidelné přestávky na kojení).

  128. Jana677
    Ale jistě že by se mohla zachraňovat třeba matka. Ale to bychom pak přišli o tu část přechodu na stranu osmanů a souboj a tak. Malého kluka by mohli ukecat a vycvičit z něj svého válečníka, u starší ženy by se jim to myslím moc nepovedlo, navíc jestli se hrdinovi 40, jak psal DreamChaser, tak by jeho matce bylo možná tak 60, ani dnes by to nebylo ideální, ale v té době by myslím snad ani nebyla v kondici s někým bojovat. Navíc Turci prý unášeli děti, dělali z nich janičáry, v historii nejsem dobrý, ne staré ženy, takže bratr je pravděpodobnější.

  129. Já myslím, že roční Bubbo by už mohl směle dostat nějaký ten příkrm 🙂 Držme se v literatuře realismu :-))))

  130. Jppn, šedesátiletou matku bych naopak nechala, motivy ve fantasy se kromě tehotenství a porodů obohatí i o téma klimakteria 🙂

  131. :-DDDDD Sakra, poprskala jsem monitor… víte, jak se ta plazma blbě utírá?

  132. Pro Petru: Piš, barde, piš, jak říkali klasici:o)). Na Dítě skály se těším, ale až po výplatě (září je pro matku školních dětí náročný ve všech směrech, tedy i finančně)

  133. 2 Ďuro Červenák
    Vaše kniha se tady probírá že jste se o ní sám první zmínil. Předpokládám, že vám třeba některé nápady pomůžou, dokonce jestli si dobře pamatuji, tak napsat román z těch válek v sedmnáctém století vám taky poradil nějaký váš fanoušek, snad dokonce i tady, na Fantasy Planet. Chtěl jsem se zeptat, kdy tedy vaše kniha bude hotová. Neznám nikoho, kdo by na ni netrpělivě nečekal. Vaše knihy jsou vždy báječné, určitě bude i tahle. Nejvíc se mi líbila trilogie Bohatýr, nechcete pokračovat dalšími příběhy s Muromcem?

  134. Headhunter: Tak iste, ja som rád, že sa o knihe hovorí, ale niektorí sa tu už vyjadrujú skoro štýlom “zápletka je zlá, takto by to bolo lepšie” ;-). Vydržať, prečítať, snáď sa bude páčiť…Kniha je dopísaná, už robím len finálne korektúry. Medzitým sa už pracuje na preklade, zhruba polovica knihy už je preložená do češtiny. Takže finišujeme a robíme všetko preto, aby kniha vyšla ešte pred Vianocami. Inak na knihe sa urobila hromada práce, snáď čitatelia ocenia výsledok.Ďalšie príbehy o bohatieroch mám síce v hrubých rysoch vymyslené, ale momentálne som naplno sústredený na Strážcov Varadína a ďalšie Báthoryho dobrodružstvá. Takže uvidíme, ako sa to vyvinie.(ďakujem Petre za benevolentnosť pri infiltrácii jej diskusie ;-))

  135. Mě to nevadí… Myslím, že tu načerpáš cenné nápady jak pro uměleckou tvorbu, tak pro péči o zánovní mimino 🙂 Co bych pro kolegu neudělala 😉

  136. Já myslím Ďuro, že by sis opravdu měl dělat poznámky a za pár let vydat něco jako Bathoryho Writer´s Cut :-)Hlasuji pro zapracování nápadů VŠ…něco jako když se srazí klasický Červenák s Úžasňákovými :-))

  137. Hehe, pěkně se nám diskuze vyvinula. Promiň Ďuro, to já s jppn jen tak laškoval (ale on to zřejmě myslí vážně :-))

  138. 2 Ďuro Červenák
    Nemyslím, že vás někdo chtěl urazit, alespoň ne DreamChaser s jppn, jen se tady probíral předmět této debaty na modelovém příkladu.

  139. Já rozhodně nechtěl, jen jste se nám zrovna hodil do diskuse.

  140. Duro: Bathoryho sesternica je vlastne jeho sestra, ktora je vlastne homosexual, ktory prisiel o svoju pychu v boji s turkami, tak sa pomocou magie necha preniest do buducnosti, kde ho preoperuju za zenu, ktoru si potom Bathory vezme (ved to bolo v tych casoch normalne) budu mat dieta, ktore bude mat nadprirodzene schopnosti a bude sa volat Ilja Muromec, ktoreho tieto nadprirodzene schopnosti dostanu do minulosti, tam spravi dieta Conana a kym dieta vyrastie, tak ho to prenesie do buducnosti do casov Ilju Muromca v tvojej knihe, takze vlastne ked zaplatis pivo, spravime nejaku peknu zapletku, ktora spravi z tvojich vsetkych knih jednu megaknihu s megazapletkou a bude to megabomba 🙂

  141. Nezdá se vám že už Juraje Červenáka urážíte? jppn měl nápad, který považuji za velice dobrý, vysvětloval by i to, proč se Bathory stal vojákem a mohl by mít i nějský pocit viny, že nebyl zrovna u bratra, když ho potřeboval, mohl třeba být na svém prvním rande když mu unesli bratra. Ale navrhovat mu nějaké šílené patlanice, to si snad nezaslouží. Je to jeden z nejlepších našich spisovatelů, mějte k němu nějakou úctu.

  142. motta
    Když by nebyl u únosu, tak přijdeme o jeho noční můry, co popisují jeho průběh. Ale může se vinit z toho, že byl s holkou a domů se dostal až když tam byli osmani, takže už nemohl bratra schovat nebo odvést do bezpečí. A ten by pak zase měl pocit, že se na něj vykašlal, a to by mohli využít při jeho převýchově.

  143. motta a jppn
    Tak to už je fakt moc, tohleto :-DDD *Rolling on floor laughing*

  144. 2 motta:
    Nemyslím, že někoho urážíme – většina z nás jen žertuje a Ďuro zcela jistě nepostrádá smysl pro humor… pravda, zřejmě ne všichni v této diskuzi podobným smyslem disponují;-). Nicméně návrhy by se měly začít aplikovat na knihy od Alraune, anžto už tu máme dost mimózní OT;-).

  145. Jestli tohle je humor, tak já mám o humoru špatnou představu.

  146. to motta
    Navrhuji, aby každý, kdo měl hanlivé poznámky o jakémkoliv autorovi, přispěl finančním obnosem na stavbu jeho busty 🙂 Tím snad posměváčci, co neberou literaturu dost vážně, odčiní svoje hříchy 🙂

  147. to Bellana
    No, jsou busty a busty, vážně si myslíš, že je to tak dobrý nápad? 😀 Totiž nezapomínejme, že žijeme v době “moderních” umělců – na to už dojel i chudák Václav (pravda, to není busta, v tý Lucerně je celej)

  148. Na mé knihy to klidně můžete aplikovat, beztak tam ehm xxx kámen cihlu 🙂 A od té doby, co ve fan fiction jednu mou hrdinku zašili do velblouda, už mě hned tak něco nerozhází. Ostatně, Ďura nejspíš taky ne. 🙂

  149. “Busty” jedine ak to bude anglické slovo. :-DSamozrejme, že sa neurážam. Vlastne sa dobre bavím. Po 9 mesiacoch intenzívnej práce na knihe som presvedčený, že mám hrdinov motivačne dobre ošetrených, takže nemám problém uvoľnene diskutovať o iných návrhoch. Určite z nich nemám pocit “Sakra, TAKTO som to mal napísať!” ;-)Zatiaľ vedie Ogre, hoci zabudol na Rogana.

  150. Duro: to asi preto, ze som sa este nedovazil precitat vsetky tvoje knihy 😉

  151. zápletky
    Miestami to vyzerá akoby to mala byť hra od autorskej dvojice Cimrman – Tarantino a nie kniha od Červenáka.

  152. Malý komentář
    Zdravím všechny.Měl bych dva návrhy. Budeme se bavit o dané knížce a ne o svých schopnostech použít internet, o tom to zde není. A pokud budeme srovnávat či odkazovat na jiné knihy, než je ta komentovaná, budeme se snažit, aby se to nezvrhlo. Komentáře zde by měli sloužit jako vodítko pro zájemce z řad čtivců a zpětná vazba pro autora dané knihy (v ideálním případě), je mu asi prd platná diskuze o knize dosud nevydané, navíc konkurenční. Ne, že bych se na ni sám netěšil:-)Co se týče “Dítěte” – dle mého je to milý komorní příběh. Trochu mě zklamalo úsporné pojetí závěrečného souboje, ale atmoška knihy byla supr. Není pro každého, rozhodně ne pro útlocitné povahy. Nebo snad právě pro ně?

  153. Asi varování.
    Děti a práce povětšinou nejdou dohromady, ale i přesto to musí nějak fungovat. A o tom to z nezanedbatelné části je.

  154. Re: Asi varování.
    To je asi jeden z důvodů proč hrdinové děti nemají. Rambo nebo Jeruzaleman by s rodinou byli už k ničemu. A taky by byli strašně zranitelní. Když jsou sami, tak můžou pořád útočit jen na ně, ale děti jsou snadný a křehký cíl. Nakonec hodně hrdinů ani zájem o sex nemá, nebo ani nemůže nebo jen děti mít nemůže jako ten zmiňovaný Highlander nebo Zaklínač. Nebo upíři, nějak se moc rozmnožili a tak už není jeden druh upíra ale moc, ale ten nejběžnější upír je už tak mrtvý, že ani nedýchá, má pokojovou teplotu a nebije mu srdce. Existuje hodně důvodů, proč v knihách hrdinové nemají děti a většinou ani manželky. A zdá se mi to hodně reálné, protože i dnes je hodně lidí co je nemají a asi ze stejných důvodů.

  155. To DanP: pokud jsem si všiml, tak diskuze probíhala o ZÁSADNÍ otázce, kterou Dítě Skály položilo: může mít hrdina knížky (povídky, filmu, počítačové hry atp.) manželku, děti, staré rodiče atd. – nebo nic takového mít nesmí? (Taky jsme si z tématu dělali legraci, možná až příliš).Já osobně mám rád hrdiny, kteří kromě toho, že konají hrdinské skutky, paralelně pečují o malé usmrkané děti a šílené dědečky. Conan-like týpek, který dusá krajinou jako kráčející rypadlo a kydlí vše, co mu přijde do cesty, mě nijak neoslovuje. Tohle je ale jen můj názor a nebudu vám mít za zlé, když s ním nebudete souhlasit.

  156. Koukám, že téma “hrdinové a děti” zaujalo spoustu lidí, asi z toho udělám přednášku na nějaký con. Mmch, většina zdravých lidí v produktivním věku má zájem o sex, asexuálů jsou v populaci asi 2 procenta. Neplodných je mnohem větší procento, ale pořád je velká pravděpodobnost, že do toho spadne i hrdina 🙂

  157. Keď už sme pri hrdinoch Conan-like, aj Conan mal predsa deti – dokonca priznané v knihách, a vzhľadom na jeho sexuálnu aktivitu a úroveň antikoncepcie v hyborskej dobe musel mať prinajmenšom niekoľko stoviek ľavobočkov, o ktorých zrejme ani nevedel. 🙂

  158. No, Conanova syna a jeho sexuální apetit vymysleli až pokračovatelé Howarda, kteří se nedrželi moc originálu. I Spock dostal syna od jednoho spisovatele co těžil z popularity Star Treku, je otázka jak moc brát tohle vážně a jestli se spíš nedržet originálu. Conan měl manželku, způsob jak vládnout, jinak postavy Howarda o sex zájem neměly.

  159. No, to bych tedy neřekla… speciálně Conan se zaplet do sukní každé zachráněné, ne? Koneckonců, je to přirozené, testosteronovej maník, k tomu ženské patří 🙂

  160. Conan měl přítelkyně i spolubojovnice, ale Howard tak nějak obvykle přecházel ty části, které další autoři zdůrazňovali, mohl tedy s ženami klidně hrát kanastu a taky se mu stávalo, že ta žena celkem rychle zemřela, neznámý levoboček tedy v úvahu nepřipadal. U těch přeživších nevím. A vy tedy máte příšerné mínění o mužích!

  161. Kdo? Červenák a já? 🙂 Autoři fantastiky,to je hrozně nemravná sebranka, s tím musíte počítat 🙂

  162. A, neměly by být, v zájmu ochrany čtenářů, fantasy knihy s tematikou mateřství vhodně označeny, třeba hvězdičkou? 🙂 Ona taková postava matky , přiznejme si, je někdy pouze pro silné povahy. A co teprve to emocionální vypětí při pohledu na vlastního potomka…zachránit, či skopnout trolovi do chřtánu?

  163. Když občas hlídám svého synovce, tak snad i skopnout… .-)

  164. Že se nestydíš, ty nelido! To ti toho trola není ani trochu líto?!! (říkám při pohledu na své dvě pubertální dcery)

  165. tak pravě sem strávil hodinu nad čtením komentářů nad tou to knihou. knihu sem koupil a právěji čtu sem cca na 100 straně a zatim mě to baví.to zmiňované Těhotenství autorka odflákla pár stránkami porod tam vůbec neni což mě s klamalo a o kojení se tam zmiňuje snad jen v jedné větě. pak je časový skok zhruba do dvou let věku dítěte, dal sem se zatim nedostal chtěl bych jen říct že mě vůbec nevadí když hrdinka má dítě potažmo hrdinakdyž se tady nakouslo co by autorka měla napsat příště tak sem rozhodně pro aby hrdinka byla lesba 🙂 takové příběhy mám docela rádčtenáři knih jsou různí stejně jako jejich názory se své zkušenostní vím že starší lidé neuvyklí práci s počítačem mají někdy až komické potíže ho užívat tak bych tu se tu nezaobíral tím že měl někdo něco rozkliknout , kyborg vychovávající dítě s jistou nadsáskou taková postava u existuje je to právě zmiňovaná Honor Harryngtonová, sory za tu rozkouskovanost jak sem řek pravě sem dočetl celí příspěvek.

  166. Tak dočteno. Skvělá kniha, na kterou jen tak nezapomenu. Alke a Nix se dostanou pod kůži a nepustí.

  167. No navnaděn místní diskuzí tak sem zakoupil, přečet nelitoval. Akorát Alke ke konci ňák vyměkla, což mi vzhledm ktomu jak byla líčená od začátku přišlo trošku divný, ale je pravda, že je to ženská a tam je možný všechno 😀

  168. Tahle kniha je velké zklamání, nikomu ji nedoporučuju.

  169. Petra napsala úsměvný sloupek do listopadové Pevnosti jako reakci na zdejší diskuzi.

  170. Právě jsem dočetla a musím říct, že je to zatím nejlepší kniha paní Neomillnerové. Sice je trochu předvídatelná, ale to v tomhle případě nijak nevadí. Byla bych zklamaná, kdyby to dopadlo jinak. Koupě rozhodně nelituju. Že Alke vyměkla – to mi příjde jen logické – to s námi dělají ty děti. Jen jedna připomínka na okraj – v této knize mi tak nějak nejvíc vyčnívá ten BDSM motiv, prostě Alke je domina jak vyšitá 🙂

Zveřejnit odpověď