Světla severu

  • Autor:
  • Nakladatelství: Classic
  • Cena: 269 Kč
  • Vyšlo: 21. 11. 2002
  • Žánr: Fantasy
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky: Jan Patrik Krásný
  • Počet stran: 428

První díl trilogie Jeho Šerá Hmota.

Žije v Oxfordu ale tajenka jejího příběhu se skrývá na Severu. V modré ledové krajině, kde se může stát cokoli. Tam vychází záře. Tam, kde se ztrácejí děti. Dívenka Lyra, krásná, samostatná a divoká ve svých jedenácti letech má před sebou mrazivou cestu. Víc než na magii musí se spolehnout na svou odvahu a fantazii. A na svého daemona. S fantasy je to jako s hudbou. Často se vám zdá, že tu melodii jste už slyšeli. Když ne celou, tak aspoň kus. Vítězí jen ten, kdo najde nový krásný zvuk. V literatuře pak ten, kdo stvoří nový svět a nové postavy. Pullmanův svět je magický i skutečný. V něčem je jakoby kopií toho našeho v něčem je mu nekonečně vzdálen. Ten svět je opravdu chvílemi mnohem skutečnější, než byste si mysleli. Policie mnoho nezmůže. Zato nejrůznější komise jsou velmi mocné. Když se jim chcete postavit, potřebujete hodně odvahy a hodně štěstí. I tak máte obyčejně na kahánku. Vždycky v něm běží o bohatství a o moc. Už se vám zdá, že jste ho pochopili a rozprskne se před vámi na tisíc barevných kousků. To, co jste považovali za jezero, byla fata morgána. Proč se dobří lidé uchylují k vraždě? Jsou daemoni opravdu živí, nebo jen obrazem našich nálad? Kam se ztrácejí děti? Kdo je Lyřin otec? A matka? Proč spolu bojují a proč se ten boj má rozhodnout v ledových pláních severu po dohledem nejpodivnějších tvorů na světě? Jak se ovládá alethiometr? Náčelník vodních lidí John Faa řiká: „No dobrá Lyro, nevím, jestli se někdy dozvíme celou pravdu , ale pokusím se ji odhadnout, jak nejlíp to dokážu.“ Možná mluví o těžko prohlédnutelných záměrech divukrásné paní Coulterové, možná však tak trochu odkazuje na knihu, v níž je uvězněn. Pravda se zjevuje pomalu, má mnoho vrstev a mnoho barev. Možná i ta paní Coulterová je někým jiným, než se na první pohled zdá. A její daemon taky. Řešení však přeci existuje. Toužíte-li ho znát, nesmíte se zaleknout nebezpečí. A musíte se vydat na Sever. Za jeho světly!

Trilogie Jeho Šerá Hmota byla oceněna Gurdian Children´s Fiction, přestižní Carnegie Medal, Gold Book award, US Library Assiciation best book, US Honor Book v American Bookseller jako kniha roku, Nibbie – knižní obdoba filmových Oskarů – za nejlepší dětskou knihu roku, a nakonec v roce 2002 obdržela jako první dětská kniha v historii Witerbreadovu cenu za britskou knihu roku.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď