Zaklínač 8 – Bouřková sezóna

  • Autor:
  • Nakladatelství: Leonardo
  • Cena: 279 Kč
  • ISBN: 978-80-7477-050-0
  • Vyšlo: 13. 11. 2014
  • Žánr: fantasy
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky:
  • Počet stran: 368

Zaklínač Geralt. Muž, jehož posláním je chránit obyčejné lidi před magicky stvořenými nestvůrami. Mutant, který má za úkol zabíjet nepřirozené bytosti. Používá magická znamení, kouzelné lektvary a chloubu každého zaklínače – dva meče, ocelový a stříbrný. Co se však stane, když Geralt nešťastnou shodou okolností o své meče přijde? Zaklínačské zbraně mají nejen obrovskou hodnotu, ale jejich ztráta je pro majitele zároveň obrovskou potupou. Geralt je musí získat zpátky. Co nejrychleji…

Andrzej Sapkowski se na stránkách samostatného románu vrací ke svému nejpopulárnějšímu hrdinovi. Zaklínač Geralt znovu bojuje, cestuje a miluje, Marigold zpívá a lítá z průšvihu do průšvihu, čarodějové intrikují… a nad celým světem se stahují mračna – přichází bouřková sezóna.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. tak na tohle jsem se hooooodně moc těšil. Jsem zvjedav jak se s tím pan Sapkowski popral – snad to nebude zklamání!!!!

  2. Kdo by to byl řekl ještě před pár roky, že bude někdy nový Zaklínač. Takže never say never Sapkowski a královsky si toto dílko užijte.
    Mimochodem podezírám Sapkáče, že toto dílko už měl přednapsané nebo aspoň předvymyslené, vždyť se udajně v této knize vyskytuje vědma Koral, o niž se zmiňuje v pentalogii.

  3. vazba
    Nahodou v pevne vazbe se neplanuje to vydat? zbytek sapkowskeho mam v pevne 🙁
    diky

  4. Pevná vazba bude, ale až příští rok. Teď se malují obrázky…

  5. Robert Pilch – Platí pořád, že na nová vydání pevných vazeb budou použity staré obálky a ne tyhle krásný nový od Michala Ivana? 🙂

  6. vydání
    Má cenu dneska někam chodit to kupovat nebo bzde klasicky až za dva dni?

  7. JP: Má, já již zakoupil, nicméně ve SF/F orientovaném shopu, ve velkých knihkupectvích většinou ještě nemají ani naskladněno…

  8. Neoluxor
    Na stránkách Neoluxoru píší, že je skladem, nicméně včera jsem byl na Andělu a ještě ji neměli. Dnes uvidíme ?

  9. Mají v Seqoy a ve Fantasyi, v “normálních” knihkupectvích nejspíš ještě nebude.

  10. Mělo by to být všude, ale zdá se, že distributoři a prodejci krutě podcenili. Na Andělu UŽ není, je vyprodáno. V jiných krámech je to podobné, rozvážejí se druhé várky. To je jako do dobu: “Vezměte si toho víc, máte to v komisi, vyprodáte to rychle.” A že prý ne… Ještě štěstí, že náklad se dělal podle mě, ne podle knihkupců, to už by bylo vyprodáno úplně. 🙂

    Distribuce dostaly knihu ve čtvrtek, takže imho stihly rozvézt, mělo by to být opravdu všude. Akorát Slovensko je výjimka, auta pro Panty i pro Brlohy jely až dnes (jejich rozhodnutí, ne moje) a vzhledem ke státnímu svátku by se Slováci měli dostat ke knížkám až v úterý… (To jsem při plánování data jaksi nevymyslel, sorry…)

  11. Jojo, to je nevýhoda těchhle megaknihkupectví bez kvalifikovaného persolnálu a la Neoluxor…

  12. Dostupnost
    Na Andělu je, a v dostatečném množství.Podcenila to spíše distribuce, respektive možná nebylo v jejích silách rozvést na všechna místa dostatek kusů v rozumném časovém úseku…
    I tak to ale čtrnáctého měl skoro každý, což bylo to nejdůležitější, jelikož visel plakát v metru
    a podle toho se řídí většina národa.

  13. ravenn
    V Teplicích tomá RBP Knihkupectví taky. Holt speciálka 🙂

  14. Zklamani
    Me zklamalo, ale nerikam, ze je to spatne, kazdy at posoudi. Me stacilo zakladnih 5 dilu 🙂

  15. je to zvláštní pocit, číst nový příběh ze starými známými hrdiny. Není to špatné ale… Ale očekávání jsou vysoká a tímto dílem nenaplněná. No snad si časem ke knize vytvořím stejný vztah, jako k předchozím Sapkáčům

  16. zatím jsem nečetl, ale musím se smát
    Sapkowski se pokusil zabít Geralta s opravdovým nasazením. A to jak fakticky v příběhu, tak literárně tím, že konec jeho mnohalogie byl vytažený z paty a kdyby úplně chyběl nestane se naprosto nic, jen by Geralt byl naživu…
    Nicméně Geralt je příliš silná postava, než aby se nechal zabít takto debilně a máme ho zpátky. Zajímalo by mě čím to je. Zastesklo se autorovi? Zastesklo se čtenářům? Nebo je to prostý mimovolní tik?

  17. to dva mraky:
    “…Zajímalo by mě čím to je. Zastesklo se autorovi? Zastesklo se čtenářům? Nebo je to prostý mimovolní tik?…”

    Že by potřeboval peníze? Tak oprášil postavu, která má komerční úspěch zaručen. Už to sice není ono, ale pořád je to Geralt.

  18. to KarelC
    Čekal jsem, kdo na tohle odkryté pole vstoupí. Číhá na něm totiž zásadní otázka. Proč ho předtím tak bytelně zahlušil.

  19. nový zaklínač
    Ad Dva mraky: Co se týče příběhu, nechci spoilerovat, ale nikdo neříká, že se děj této knihy odehrává PO událostech v Sáze (a až si to přečteš, zjistíš přesně, jak to je). A jak víme už ze Ságy, příběhy o zaklínačovi jsou pověsti (které v jedné chvíli v Sáze poslouchá jako vyprávění dívenka jménem Nimue), které se dost možná vůbec nestaly, takže je nepodstatné, jestli v Sáze Geralt zemřel, odplul na Avalon nebo něco jiného – a v epilogu této knihy se tím autor zabývá, takže tě opět odkazuji na knihu.

    Co se týče knihy samotné – líbilo se mi to, ale blíží se to takovému obecnému fantasy nadprůměru, není to vyjímečné dílo, jakým byla Sága. Kdyby to vyšlo před Ságou (t.j. někdy v polovině devadesátých let), byl bych tím tehdy naprosto nadšen. Takhle to bylo “jen” docela dobré.

  20. Vzhledem k tomu, kolik Sapkowski už vydělal, by musel mít v plánu nejmíň přistát na kometě. Osobně. 🙂

    Román je fajn, baví mě. Cyklus nijak nepopírá, naopak je to skvělý prequel, kterým můžou noví čtenáři Zaklínače začít.

    Proč zaklínač na konci cyklu umírá? No asi proto, že autor chtěl zakončit ten dlouhý příběh, nad kterým už možná i trochu začal ztrácet kontrolu, nějak kontroverzně. S novým samostatným románem tohle podle mě nesouvisí. Kdyby autor tuhle postavu neměl rád, tak by to na románu bylo vidět, ale nic takového v něm nepozoruju.

  21. to Pipin
    To není žádné spoilerování, to je napsáno v anotaci.
    Určitě je zajímavé a pěkné, že v sága o zaklínači má přesahy, v tomto případě určitou snovost, neskutečnost… Jenomže, nelze nevidět, že je to především epický příběh. Takže nemá být nepodstatné jak to s hlavním hrdinou dopadlo, tím by sis jako autor podrazil nohy.

  22. Máš pravdu, ale i pokud se pohybujeme v rovině epického příběhu, tak ta Geraltova smrt, respektive její “nesmyslnost” (zkušený bojovník a mistr meče je zabit vidlemi v davu) má podle mě v Sáze smysl…
    Já to v anotaci výše nevidím a knihu po ruce nemám, tak jsem to nehctěl psát naplno.

  23. konec Ságy
    Pokud se podívám na to celé sice kvalitní ale také trochu nekonzistentní dílo o zaklínači, tak má spoustu odboček, které by se daly případně i vyhodit. Ale mát o být sága se širokým záběrem takže ok. Hlavní dějová linie tam vrcholí střetem s důležitým záporákem a pak dojde k největší pointě v celém díle. Tím se hlavní látka vyčerpala a namístě je epilog, doslov a kupon na slevu v magických potřebách.
    V rámci extenzivního epilogu jen tak mimochodem padne hlavní postava v pro mně musím říct docela nezajímavé pasáži, z hlediska celé ságy už jsou ale epilogové pasáže méně důležité, kdyby sága končila scénou po setkání s císařem nikdo si IMO na neuzavřenost nebude stěžovat.
    Takže mi to taky připadá jako O.Jirešovi, že autorovi to celé nějak začalo přerůstat přes hlavu a tak to silově uťal. A teď po letech se psychicky otřepal a vystřihl si prequel.

  24. to Pipin
    JJ už to vidím, není to tam, já jsem četl anotaci a ukázku na XB1 a tam to je.
    Nechci říct, že je to vyloženě špatná, případně nesmyslná pasáž, jen že pro funkčnost vlastní ságy je zbytečná.
    Takže by mně docela zajímalo: Jaký smysl?

  25. to Dva Mraky
    No, to je na trochu delší rozbor, který tady asi úplně nezvládnu, ale kdysi jsme to hodně diskutovali s kamarádem, tak se pokusím, bude to trošku delší..

    V povídkách a na začátku Ságy je zaklínač jakýsi moderní hrdina – v tom smyslu, že k boji s nestvůrami nepodléhá iracionálním obavám běžných lidí ve feudálním světě; dobře ví, jak nestvůry vypadají, často zná “vědecká” vysvětlení jejich zvláštních schopností a proto ví, jak se jim postavit. Je to racionální pragmatik a má před světem plným pověr náskok.
    Během ságy jej ale svět a dění v něm jaksi předběhne – na sever vtrhává moderna v podobě Nilfgaardu, vládne chaos a, jak Sapowski výstižně pojmenovává, čas opovržení. Mocní vládci včetně čarodějek atd. jsou zaskočeni mírou cynizmu a brutality svých protivníků. Nilfgaardský absolutismus drtí svět vojensky, nilfgaardské manufaktury drtí svět obchodně. Všude hládne chaos a zmar, lhostejnost.
    A do toho se zaklínač plahočí podél Jarugy za svojí Ciri a jeho přátelé se podivují, jaktože se on, pragmatický zaklínač, vleče za nějakou Sudbou a Starší krví. My ale víme, že nešlo v první řadě o nějaké souzené pouto, ale spíše o to, že Geralt a Ciri se k sobě připoutali navzájem. Zaklínač se nezměnil, ale svět kolem ano a na konci Ságy je tak vlastně samotný zaklínač jakýmsi reliktem, přežitkem staršího světa, jehož zdravý pragmatizmus spojený se starostí a láskou k bližním neobstojí proti pragmatizmu cynickému a lhostejnému, který vládne všude kolem. No a v momentu, kdy se Geralt rozhodne, že už nebude světu vzdorovat a hodlá všeho nechat, je zabit v davu vidlemi – jak nesmyslnou smrtí, ale přesto tak příznačnou v čase, kdy vládne lhostejnost a opovržení. Geraltova smrt je pointou toho, kam se svět posunul.

    Já naprosto chápu, že si lidi přejí, aby to skončilo po setkání s Emhyrem, sám jsem toto přání sdílel. Ale po těch mnoha letech opakovaného čtení, přemýšlení a diskutování mám pocit, že to i takhle dává smysl. ale třeba se pletu a cynický není jen svět na konci Ságy, ale i Sapkowski, který prostě na konci Geralta naprosto cynicky zařízl:)

  26. to Pipin
    Ano, jenomže ten motiv převahy toho nového se tam objevuje mnohokrát, je to vlastně jedno z nosných témat. Klasický postřeh, že sebekvalitnější jedinec bude vždy nakonec zničen dostatečně jednotnou masou těch méně kvalitních a nízkých. Že sám jsi k ničemu, že ať jsi silný jak chceš, vždy je tady někdo silnější… Zaklínač, který postupně naráží na překážky příliš velké i na něho, těžce raněn a ztrácí atributy svého zaklínačského řemesla funguje velmi dobře i bez závěrečného “doťuku”. To že je starý dobrý Geralt pryč, bylo jasné pěkných pár set stran. Jen to lépe zaplést a dovést k takové pointě její složky vyrůstají jedna ze druhé ne takhle násilně.

    Dalším motivem bylo že příběhový svět už pak nikdy nebude úplně stejný, ten se tam také objevoval v míře vrchovaté i bez odjezdu postav do nějaké země nezemě.
    Takže já beru poselství závěrečných pasáží, ale zpracování se mi nelíbilo, v mých očích je to přivařenec, u něhož pochybuji o důvodech jeho vzniku.

  27. Rozumím a souhlasím, jen jsem chtěl napsat, že ten “doťuk” tam zapadá právě proto, že se s motivy pracuje už průběžně, jak píšeš (a nazapadalo by to tam právě v případě, že by to na nás Sapkowski vybalil až na konci), takže mi nevadí. Ale jinak se shodnem, to je vidět.

  28. to pipin
    Na ten konec je hodně různých názorů, takže je hezké, že jsme našli to společné. 🙂

  29. Povídky o Zaklínači se mi celkem zamlouvali, ale ta sága, to jsem se v křečích zmítal a hlínu z podlahy zakusoval, tak únavně dlouhé a natahované to bylo! A ta protivná Ciri a Jenifer, hrůzné ženštiny! Ty tak klackem počastovat! Inu, jak se říká: Od ženského pokolení, k peklu daleko není!

  30. přečteno
    Ságu sem netahejte tohle je před 😀 Mě se to líbilo vyprávět umí furt dobře, jediný co mě příjde jako dopsaná vata je cesta na lodi tam to nafouknul aspoň o 20 stránek

  31. Sága končí tak, jak má a to špatně. Od dob romea a julie každý ví, že dobrý příběh má končit špatně. Je jedno, jestli Geralt umřel nebo skončil na Avalonu, prostě v tom světě, kde se celý příběh odehrává, skončil. V tomto působí sezona bouří trochu rušivě, kde je snaha vytvořit, že si v tom světě ještě škrtl. Ona sezóna bouří působí trochu podivně, jako román to moc nefunguje, spíš jako povídková témata nacancané do jednoho celku. Naštěstí Sapkáč nezapomněl tvořit chytré rozhovory, takže může být čtenář vcelku spokojen. Nicméně jak povídky tak x-logie píše Sapkáč líp než samostatné romány.

  32. to Podchaljuzin
    Kdepak že se vzala v Zaklínačovi jakási Jenifer, strécu?

  33. to Satyr et Podchaljuzin:
    Já jí taky tak říkám 🙂 (Yennefer) Ale nemám všechna vydání, takže možné je všechno.

    Povídky – to byla bomba! To jsem žral, že jsem se ani odtrhnout nemohl! Ale ta sága už byla taková podivná. Přišla mi hodně nevyvážená. Sapkáč psát umí, ale spousta pasáží vedla odnikud nikam a děj to neposunovalo. Samozřejmě ve své době to byl jeden z vrcholů kvalitního počtení, co tady vycházel. O tom zase není sporu. Přiznám se, že si spíš pamatuji jednotlivé pasáže, než děj jako celek.

  34. to Satyr
    Hoj, ty jsi mi také pěkný ptáček, potměšilý posměváček! Kdeže se tam vzala? Od začátku tam byla! Že někdo po cizácku píše, s tím si na mě nepřijde! Jako jeden od nás ze vsi: Do ciziny pro osivo vyjel, a když se navrátil, plnou hubu cizích slov měl, neustále poučoval, velkopansky se ke všem choval. Mlel a mlel, k vydržení s ním nebylo. Až jednou takhle zvečera u lahvičky vodky seděl a povídá své ženě: Uděláme si brífink! A to už ta dobrá boží žena nevydržela: Já ti dám brífink, nemravo!, vzkřikla, nůžky popadla a vrazila mu je vší silou do oka! Na místě zcepeněl! A to měl z toho, že cizáckých slov užíval! Inu, jak se říká: Mluv tak, aby se ti huba nekřivila, sic z tebe bude chcíplotina!

  35. pentalogie je vážně dobrý čtení, je kromě jiného o revoltě mládí a jeho důsledků. Přesahuje young adalut fantasy o tři stopy. A kdo ji shazuje, neměl by se tak obšírně a vtipně vyjadřovat a radši držet ústa.

  36. to sitko
    A to proč, holoubku? Ty vynášíš, já shazuji, každý jak mu libo! U nás ve vsi byl taky jeden, co pořád chtěl ostatním předpisovat, co mají a nemají říkat! Nakonec ho za kostelem umlátili láptěmi! Rozkazovat, to mužiku nepřísluší! Rozkazovat může pouze vrchnost! Inu, jak se říká: Chceš li rozkazovačnou řeč míti, musíš napřed carem býti!

  37. To sitko ….
    Nikdo ji neshazuje, jen řadě lidí přišla/přijde jako zcela nezvládnutá. Mně rozhodně. Jinak jsem na tom podobně jako KarelC, první kniha povídek bomba, další ještě jakž takž, ale k hrůzologii mám vztah jednoznačně negativní, přečetl jsem jednou a fakt nemíním opakovat.

  38. tak nakonec bourkova sezona koupena do ctecky
    Zda se ze to bude jednorazovka a ve ctecce mista dost.
    Sagu jsem cetl cca jeden a pulkrat. A nezvladnute ji vystihuje dobre, jednotlive kousky dobre az skvele celek kulha, ale libilo se mi to tehdy.

  39. Ad sága:
    Že i žena ženě špiní prostěradla, tetovačka nad frndu, umírání na hnoji…jo těch momentů co si doteď pamatuji je spousta, ale o čem to vlastně celé bylo… kdyby jste mě zabili… 🙂

  40. To: Podchaljuzin
    Strécu, u vás na vsi mnoho ľudí veľmi brutálne chcípá. No hej, veštice.

  41. to alfi
    Nepoužívají antikoncepci a nějak tu populaci regulovat musí. Navíc já jako zjemnělý dekandentní intelektuál oceňuji že neustálá blízkost smrti dělá život u nich na vsi skutečnější a lidé odtamtud jsou pak nejen solí ale i hnojivem své země.

  42. Lid u nás ve vsi je dobrý, zbožný. Jen občas se po lahvičce či dvou nebo tří stane nějaká lapálie… Co dělat, každý jednou musí se na onen svět odebrat… Inu, jak se říká: Čím dříve v hrobu, tím dříve k Bohu!

  43. Jsem tak v polovině díla a zatím jsem docela spokojenej. Sapkowski je zkušený autor a je to znát.

    Mimochodem co říkáte na ty ilustrace? Tuším, že budou něco jako bonus zdarma, tak se nechci nějak nevhodně vyjadřovat.

    Snad jen malá poznámka: Lučištník a zejména profesionál jako Frans Torquil si vždy chránil ruku, kterou držel lučiště. Pokud ne rukavicí, tak alespoň koženou ochranou na předloktí, palec a palcovou část dlaně. Jinak by mu tětiva rozsekala kůži až do masa.
    A takových chyb je tam víc. Tyhle knihy čtou fanatici, tak stojí za to tyhle detaily trochu nastudovat. .-)
    Slečna Mosaik má chodidla vyvrácená do stran takovým způsobem, že by jí záviděl i Charlie Chaplin.

  44. to KarelC
    Zatím mám rozečtené nové mycelium, tak je to v pořadí.
    Jelikož luk mám tak: Na ruce, kterou držíš lučiště bys měl mít chránič předloktí, nebo aspoň nějakou koženou kazajku, na ruce kterou napínáš tětivu chránič prstů, nebo rukavici, střílíš li po východním kočovnickém způsobu, pak napínací prsten z rohu na palci. Ale třeba je prostě Torquil odolný bastard

  45. to dva mraky:
    V knize je odolnej dost. Na obrázku ovšem vypadá jako študák na maškarním bále co jde za Robina. 🙂

    A co to Mycelium? Ujde? Není to moc natahované?

  46. To KarelC
    Sem si ho nalistoval a máš docela pravdu, ale třeba se nezdá, na obrázku by mohl mít zesílenou manžetu na haleně, a napíná holýma prstama, u válečného luku bolí jen ten pohled 😀

    Mycelium, no pozitivní je že se i nadále ledacos děje, a tempo se drží na úrovni trojky. Vilma hodně dá na citové nuance což známe z předchozích, a tak mám pocit, že některé dialogy jsou tam dvakrát. Ale postavy se kamsi vyvíjejí, roušky tajemství se poodkrývají, určité věci začínají zacvakávat do sebe… měla to být trilogie, měla…

  47. to dva mraky
    Bať, na tletěch ságách jsou nejlepší ty překvapivé zvraty, odhalená tajemství a šokující, nečekaný vývoj postav! 🙂 Já ti nevím, ale znáš holoubku někoho, kdo by se nějak vyvíjel? Mě se tleto moc nezdá. Kupříkladu u nás ve vsi – švec Podražkin. Co ho znám, šije boty. Od slunka východu, do slunka západu šije boty. Dobrý, zbožný člověk. Po slunce západu vypije lahvičku či dvě, převrátí almárku, verpánek prohodí okénečkem a jde spat! A tak činí již třicatero let! Kam by se měl vyvíjet? Jak? Každému člověku vnukl Bůh určitou povahu, a podle té každý člověk jedná! Inu, jak se říká: Vyměnit můžeš u hrnce uši, ale ne u člověka duši!

  48. to Podchaljuzin
    Buď rád za pravidlené tempo tam u vás. Tady se věci mění a ty se často měníš s nima. Kde že jedna práce třicet let. Děláš ve firmě, máš pocit že jste skoro jedna rodina a najednou se si neseš přepravku s věcma do auta a jsi rád že ti dali aspoň výplatu za poslední měsíc. Jeden den piješ šampaňské s krásnou holkou a druhý den sedíš na lavičce v parku a v kapse máš tak akorát na pivo a půlku chleba. Tady ani lidská duše nemusí být stálá.

  49. to dva mraky
    Přestěhuj se z velkého města do vsi! Žít budeš jako člověk boží, poctivou prací svých rukou se živit! Ve velkém městě jen neznabohům a rebelantům se líbí! Tam by mě nedostali ani za starostovo prase! Já ráno vstanu, vodky popiji, chlebem zajím a pak celý boží den na čerstvém povětří prodlévám! Večer sednu na zápraží, lahvičku otevřu, špekem se počastuji a v bázni boží můžu ulehnout! Inu, jak se říká: Než do města by došel, raději v škarpě pošel!

  50. to Padchaljuzin
    Né že bych o tom občas nepřemýšlel. Ale my měštští jsme duše neklidné a dalo by se říct zvláštní. A vy tam u vás hodně dbáte svých tradic, a to by nedělalo dobrotu, přestěhuju se k vám, pohádám se s nějakým mužikem a stane se mi nějaká ošklivá smrt, kdepak zůstanu tady, tady už v tom umím chodit a vím kdy a po kom mám střílet.

  51. dva mraky
    Pokud se přestěhuješ mezi boží lid, musíš se samozřejmě přizpůsobit, to dá rozum! Nejhorší jsou takoví, co se na ves z města přistěhují a pak začnou hubou meldovat a chtějí městské pořádky zavádět! Naštěstí jsou velmi neopatrní, takže často jim chalupa shoří, v Černém lese je zardousí vlkodlak nebo se utopí v Černém jezeře, a je zase klid! Inu, jak se říká: Tys kdos přišel nepoučuj, jenom seď a hubou kušuj!

  52. Ke vsi 🙂
    Nebo je to naopak, že se nastěhují z vesnic, pak se diví, a pak se tu vesnici pokouší dělat z města:-).

  53. ke vsi
    Ano u Podchaljuzina na vsi jsou proto moudří, když se brání vpádu všelijakých novot a díky tomu jejich životy plynou v blažené stabilitě.

  54. Konce romanu
    Sapkowskimu konce nikdy nesly, jak u zaklinace, tak u Husitske trilogie. Oboje pusobilo vzhledem ke kvalitam predchoziho ctiva tak nejak uspechane a nedostatecne. Novy zaklinac neni zadna bomba, je to spise delsi povidka, ale porad ve srovnani s konkurenci nadprumer.

  55. to Podchaljuzin: to dva mraky: to MichaelS:
    Každý má svoje. Já za ideální považuju příměstskou osadu. Je tam klid a do města to není až tak daleko. Ale znám život, jak na vsi, tak ve městě.
    Jako kluk jsem vyrůstal u dědečka ve Vozokanech. (Poblíž Galanty) Prostě paráda! Kupa děcek, který nikdo pořádně nehlídal, samej potok a bažina okolo. Nádhera! Až do druhý třídy jsem tam vydržel. A do Brna za máti se mi pak moc nechtělo. Ale zvykl jsem si. Alespoň jsem tam jezdil na prázdniny, ale to už nebylo ono…

  56. svatba
    Koukam, že se tu pomíjí ona “úletová” záležitost se svatbou Geralta a Yennefer, která kdysi vyšla v nebožce Ikárii.
    Kdyby ji vzal Sapkowski v potaz, mohla sága končit mnohem barvitěji a přitom prakticky se stejným výsledkem. Kriminálka pro to nětšinou používá termín “domácí zabijačka”. Geralt by nejspíš skonal na odchodu do hospody ubit pánví, zatímco Yennefer by patrně vykrvácela na následky zranění vlasním kuchyňským produktem…


  57. Tak za mě tedy poslední Zaklínač značně nic moc. Kam se poděl téměř bezcitný Geralt, který byl v prvním díle Ságy, jenž se odehrávala chronologicky až po Bouřkové sezóně, oproti Geraltovi v této knize téměř kámen. V knize v jednu chvíli zamorduje lidi, což je proti kodexu (v pořádku, dělal to i předtím) a v druhé chvíle ušetří tři padouchy bez jakéhokoliv vysvětlení (najednou ho hlodá svědomí vůči kodexu?). A onoho ‘šíleného’ mága šel nakonec zabít proč? Protože zabil lidi? Najednou mu nevadí jít zase proti kodexu Zaklínačů? Z povodně ke konci jej vytáhla strážná, které na začátku knihy nakopal prdel také jen tak, že se jí mezi tím zalíbil? Já nevím, za mě je kniha PLNÁ nelogičností. Ve vytištěné verzi jsou údajně také chyby korekce, např. jedna věta dvakrát za sebou, chyba v čárkách v souvětích a podobně. Já měl verzi ebookovou a nevšiml jsem si ničeho, nicméně i těch 80kč, kterých jsem za to nakonec dal, mi přišlo jako až příliš.

    Bouřkovou sezónu doporučuji opravdu jen skalním fanouškům, kteří si jistě užijí nový příběh o Zaklínači. Já si jej koneckonců také užil, jen to není mistrovské dílo. Pro lidi, kteří o Zaklínači buď nikdy neslyšeli, nebo se jim “celkem líbil” novou knihu rozhodně nedoporučuji. Jsem si jist, že se najde mnoho lepších fantasy knih na trhu.

  58. to Scot:
    Řekl bych, že Sapkowski měl připravené zhruba tři nové povídky o zaklínačovi. Ale román je román – lépe to zní a lépe se to prodává. Tak je zamíchal jako karty, přidal něco vaty a upředl z nich román. A ono to moc nefunguje. Ta bouře neměla vůbec žádnou logiku a o navrácení zbraní ani nemluvě. Stejně tak zaklínačovi milostné románky jsou úplně postavené na hlavu. Sapkowski umí psát zábavně, ale pár otravných míst kde jsem se vyloženě nudil se našlo.

  59. Připadá mi to jako taková koláž, kterou Sapek uklohnil z nějakých
    poznámek…Jsou tam dobré momenty ale je to nehorázně poslepované.

  60. musím souhlasit se značnou rozháraností
    Dočteno a dojmy jsou hodně smíšené. Čekal jsem spíš řadovou oddechovku a bohužel to úplně nevyšlo. Knížka nemá jednotný sevřený děj, čímž se povedlo dát do kupy nevýhody povídky a románu. On, se zčásti obral o volnost při výběru osob a obsazení, což by měl u povídkové sbírky. Na straně druhé se obral o možnost zalakovat hlušší pasáže, což by mu dovolila sevřenější dějová struktura. Navíc na povrch vyplouvá určitá nepromyšlenost celého toho světa, nepropracovanost postav, která v povídkách vůbec nevadí najednou bije do očí(to bylo už v sáze). A to se týká především těch ženských, kdy je trochu laciné neustále podsouvat čtenáři že ženská se pochopit nedá a tím se na prokreslení charakterů čarodějek prostě vykašlat.
    No ale přes pár dost klišoidních pasáží a několika naprostých nelogičností jsem se nakonec bavil.

  61. ad scot
    Nelogičností je tam opravdu povícero. Zvláště ve vývoji Geraltovy postavy
    Ale přece jen v určitých věcech autorovi křivdíš, trojici lumpů nenechal jít bez vysvětlení, ale kvůli rozmaru svého společníka. Strážkyně od brány má představovat variaci na téma dobré srdce pod neurvalým vzhledem, zachránila ho, protože Geralt zachraňoval děcka, to pak jdou předchozí spory stranou.

  62. cit:…A to se týká především těch ženských, kdy je trochu laciné neustále podsouvat čtenáři že ženská se pochopit nedá a tím se na prokreslení charakterů čarodějek prostě vykašlat…”
    Tak na půl. Dopis Korál Pinetymu byl excelentní! Ale rozhovor Yennefer a Korál o zaklínačovi byl neskutečně naivní. (Yennefer by musela být úplně pitomá naivka, aby tomu věřila. A to rozhodně nikdy nebyla!) Navíc tyhle věci si nejlepší kamarádky stejně řeknou a za idiota je akorát ten chlap.

  63. to KarelC
    Dopis je vyborny nicmene o Koral nam az toho tolik nerekne. Tim nechci rict, ze by zaklinac mel byt psychologicky roman ale prece jen cela ta avantyra i Koral jsou pritazene za vlasy.

  64. to dva mraky:
    Jak se do dobrodružné literatury začne cpát “vztah” tak to je její konec! Neříkám, nějaká ta šukačka, aby bylo všem jasný, že hrdina není nějakej hošan, ale pak pryč od toho! Víc se v tom nebabrat. 🙂

  65. to KarelC
    Já si to nemyslím. Záleží na autorovi, jak to prodá. Může to být lechtivé a vtipné intermezzo. Může to být dějotvorný prvek, ať už ve smyslu, že to mění postavy, nebo přímo hýbe s událostma…

  66. Ad dva mraky
    Nikoliv, nekřivdím. Tři padouchy zachránil už před tím, než se do toho jeho společník vložil. Mohl je rovnou zabít, jelikož oni vypalovali a vydírali blízké vesnice, ale hned jim řekl, aby odešli a tím pádem se jim nic nestane. Když do pošty/hospody (něco mezi hádám) vešli “strážci zákona,” také je hned neudal a až poté se do toho vmísil jeho společník. A co se týče té strážkyně, já jsem to samozřejmě pochopil, že to tak Sapkowski myslel. Že tam byl takový podtón typu “však co sme si, to sme si, tuž teď už je to dobré, nu ni?” nicméně mi to přijde jako absolutně nevhodné, možná tak do pohádek pro děti. To je má preference.

    S čarodějkami jsem zase já problém neměl. Nelíbila se mi postava učenkyně od Korál, ale Korál samotná nebyla špatná. Yennefer na konci se mi rozhodně nezdála jako Yennefer, ale ságu jsem četl už dávno a tak si její postavu plně nevybavuji. Možná to bude tím, možná je na můj vkus špatně napsaná, kdo ví.

  67. Korál
    Nezlobte se na mne, ale nejdřív Zaklínač od Korál odejde ve zlém a pak se k ní bez nejmenšího vysvětlení rovnou nastěhuje?

  68. to Scot
    U padouchů je to tak napůl. Znovu jsem se na to mrkl a skutečně příjezd hlídky nepřerušil zaklínače uprostřed rozhodování, co dál, ale už dal najevo, že je aktuálně nechce zabít. Nicméně pak zase říká, že za život vděčí trpaslíkovi, takže to autor nezvládl a nezbývá než aby se čtenář domyslel, že zaklínač si nebyl jistý, co by s těma mrtvolama dělal, případně je nezabil, protože oni ho konečně nazabili taky… takže souhlas

    U strážných je to sice prohřešek proti tvému vkusu, stejně tak proti mému vkusu, ale proti logice děje opravdu ne.

  69. to Jolana
    Ahoj 🙂 Jak jde život?

    Ad Korál: tam musíš respektovat, že Sapkáč postuluje, že tyhle věci se prostě nedají rozumem řešit 😀

  70. Dnešní křest
    Půjdeš se mrknout na Kotletu? Případně do mailu, ať tu nerušíme diskusi. 😉

  71. Nevim
    Hmm, tak pro mě jako velkýho fandu jak povídek tak ságy…. zklamání. To snad ani nepsal Sapkowski, ale nějaká banda študáků z Čerepovce. Nemůžu si pomoct, ale je to úplně mimo.
    A s tou latinou je to taky přehnaný, připadá mi to jak když přišla dcera, že nestíhá ve škole, a použí mi toto ve větě ať to pochopím. Chápu že se najde spousta obdivovatelů tohoto, ale mě to přijde jak zvláštní. Jak kdyby autor knihy byl voják z povolání a neustále používal…. Baví se dva vzp před pondělním borem, jeden z ópeesky, druhej ze eskápévéčka, co to zase ty blbci z erzety provedli na sobotním hádéčku.
    Kdyby tohle bylo první co jsem od Sapkowskiho četl, tak už do ruky žádnou jeho knihu nevezmu. Nemá to vůbec nic, natož jiskru. A kdyby se nejednalo o Geralda tak to ani nedočtu.

  72. časové zasazení
    Výživná diskuze.
    Chtěl jsem se zeptat, jak je to vlastně s časovým zařazením románu.
    Wikipedie hovoří ještě před první povídkovou knihou a i v jedné kapitole je to i celkem jasně dané, ale zase mi nejde do hlavy, že už znal Yennefer, když se poprvé potkali až vlastně v první knize.
    Dokáže mi to někdo vysvětlit?
    Díky

  73. Re: casove zasazeni
    Johny: Povidky v prvni knize nejsou usporadany chronologicky. Bezprostredne po te, co byl Geralt zranen wyzimskou strigou, se sel lecit do Ellanderu (povidka Hlas Rozumu, ktera je “davkovana” napric celou knihou). Tam s Nenneke hovori o Yennefer, dokonce chce, aby ji predala drahokamy. To znaci, ze vztah Geralta a Yennefer jiz existuje (a stihl se i skomplikovat).

  74. Dotlac od pociatku
    Budem zrejme trosicku off-topic, ale musim: ako je to s tou dotlacou sagy (resp. poviedok+sagy) v pevnej vazbe? Uz niekolko rokov sa “na tom pracuje”, chapem ze teraz boli prijemne povinnosti s touto novinkou, len by ma zaujimala situacia so slubovanou dotlacou od jednotky v pevnej vazbe. Doma mi totiz smutne ziva 6. a 7. diel a zvysok akosi nie je dostupny.

  75. geraltova smrt
    Zaklinac přece v knize explicitne nezemře, ne? Nemám Ted knihu u sebe, ale mám pocit, že konci zraneny u yenefer. … tahle kniha mi přišla skvela, melo to spád jako první dva díly ságy a pěkně doufam, že sapkowski ještě nějaký ten dil napíše. ..

  76. Pevná vazba
    Dobrý den, mohu se zeptat, jak to vypadá s plánovaným vydáním knihy v pevné vazbě? Předem děkuji za odpověď!

Zveřejnit odpověď