Zloděj těl

Zloděj těl
  • Autor:
  • Nakladatelství: Polaris
  • Cena: 249 Kč
  • ISBN: 978-80-7332-195-6
  • Vyšlo: 7. 11. 2012
  • Žánr: fantasy
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Michael Komarck
  • Počet stran: 206

Nová, tak dlouho očekávaná kniha od duchovního otce příběhů trolobijce Gotreka. * Pro svět je to žoldnéř a vrah, brutální zabiják se smrtící čepelí. Ve skutečnosti je Kormak Strážcem, jedím ze skoro vyhynulého řádu těch, kteří přísahali chránit lidstvo před služebníky temnoty. * Ghúlové jsou zloději těl, prastará rasa démonů, která se zmocňují lidí, aby v jejich tělech konali dílo zla. Nyní se jeden z nich s pomocí Kormakova trpaslíky vykovaného meče osvobodil ze svého dávného vězení a Strážce jej musí pronásledovat až do strašidelného města na konci světa, aby ukončil jeho hrůzovládu. * Kniha Zloděj těl nabízí čtyři propojené epizody, které se splétají v epický příběh Kormakova lovu na knížete démonů. Hrdina se při něm setká se spiknutím šílených mágů, armádou vlkodlaků a orčím mistrem meče, ale také s půvabnou alchymistkou a jejím nezdravě poetickým bratrem.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. William je srdcovka
    Williama Kinga si nenechám ujít, sérií Gotrak und Felix si mě před lety získal, navíc krásných 200 stran je takorát na oddychovku na víkend.

    Obálka bohužel asi ctí tu hrůzu z originálu kde je naštěstí ještě horší Aragorn než tenhle 🙂 http://img1.fantasticfiction.co.uk/images/h5/h27091.jpg
    Škoda že jí nenakreslil J.P.Krásný, u Terražské kroniky se mi obálky hodně líbíli. Já sem na ty omalovánky.

  2. Co si budem dlouho povídat… King je povinnost. 🙂

    Takže sem s ebookem, ať si můžu povinnost splnit. 🙂

  3. Dardalion
    ebook nebude, co jsem četl, tak Polaris ebooky nedělá…

  4. Jistě, proč vydávat v edičáku už rok avizované kousky z WH40k, když je můžeme přesunout na další rok a místo nich vydat další fantasy, že? Nic, proti Kingovi, jsem si jist, že kniha bude stejně čtivá jako Slayeři, ale v tomhle mně Polaris fakt sere…to už se nedá jinak říct. Vím, už jsem s tím otravný, ale – proč se sakra nevydává WH40k?????? Problém s překladem, s právy, s Inkvizicí?

  5. Sirius
    Co není může být. Každopádně to budu číst jako ebook. Otázka spíše zní: Je to můj problém, když vydavatel nechce moje peníze, nebo je to problém vydavatele?

    Právě před chvílí jsem si koupil ebook Obléknu si půlnoc. Knížka mi doma leží od té doby co vyšla. Ale protože to je takovej vopruz tahat s sebou papírovou knihu, tak jsem ji ještě nečetl.

    Takže zakoupen ebook a už se na něj těším. 🙂

  6. 200 stran??? 🙁 Nějaký krátký….a cenou koukám Polaris oproti souběžnému Sigmarovi celkem přitlačil.

    Jinak budu velmi rád, když někdo přečte a zhodnotí. G+F byl až na výjimky kvalita, Ragnar rovněž, T mě ale silně nudili, a tady mi ukázka přijde lehce rozpačitá …. takže nějak nevím:-/

  7. To Fenris 13
    Nic ve zlém, taky bych “čtyřicítku” uvítal, ale co se zeptat přímo Polarisu? My ti to povíme těžko:-).

  8. Já vím, já vím 🙂 Dřív se tu ale občas objevil překladatel nebo tak a nějakou informaci do placu hodil. No nic, asi si ušetřím nervy a budu holt nakupovat přímo u Black Library 🙂

  9. to Sirius
    Díky za link, rozhovor víceméně osvětluje i můj dotaz…. Škoda, že čtenáři preferují klasický WH, v řadě WH40k se najdou kousky mnohem, mnohem kvalitnější. Ale to je věc vkusu, že 🙂

  10. Jo na tohle se těším a přečtu si to v PAPÍROVÉ podobě. Já vydavateli rád zaplatím za KNIHU. S WH40 Polaris trošku pozadu (trošku víc). Jestli za to můžou prodeje čert ví, každopádně nezbývá než číst originály.

  11. V knihkupectní do toho kouknu, jestli to bude pro mě. Od Kinga jsem četla jen povídku ve sbírce Temné časy, která mě do kolen nedostala, tak uvidím. Když se něco líbí Dardalionovi, mě asi nebude, rozcházíme se docela dost, že 🙂

  12. Kormak
    je to klasická hrdinská fantasy. Kdo má rád staré dobré fláky typu Howardova Conana, bude bez sebe blahem. King si navíc drží svůj typický humor – nesnaží se o vtipy, ale v dialozích top jiskří a sarkasmus stříká až za plot. Jako oddechovka rozhodně jasná koupě.

  13. Tohle neznám, takže nemůžu doporučovat. Mluvil jsem za sebe.

    Každopádně ti doporučím sérii Zabíječe od Kinga. To je prostě supr ironická akčňárna. 🙂

    Ale sry, žádná romantika. 😉

  14. to Fenris 13
    ja tak isto preferujem WH40K takže sme min. dvaja, len by to chcelo ešte aspoň tretieho v Polarise….

  15. to pet
    Po přečtení toho rozhovoru jsem se smířil s dalšími nákupy přímo u BL. Horus a Gaunt jsou dlouhé série a pochybuji, že se Polarisu bude chtít jít do něčeho dalšího, jakou jsou třeba Word Bearers nebo Ciaphas Cain, pokud jsou prodeje slabé. Je to nešťastné, ale logické, je třeba vydělávat…

  16. to Dardalion:
    zapomínáš, že vím co čteš. Jsi větší romantik než já, mluví za tebe přečtené :-)))
    Já mám ráda hustý nářezy…

  17. to Fenris 13
    mňa tiež nepotešil ten rozhovor… ale dosť pochybujem že budú vydávať všetky knihy z Horus Heresy vyšlo ich už cez dvadsať čo by pri tempe Polarisu 1 kniha – 1,5 roka trvalo…dlho

  18. to Dardalion
    Opravdu je nutné s těmi ebooky prudit u diskuse o každé “druhé” knížce? Napsat nakladateli je imho lepší cesta.

  19. Ano, je to nutné, zvlášť u knížek, který si chci opravdu koupit.

    A ne, není lepší napsat nakladateli. Protože to nevytváří dostatečný tlak. Jen se podívej na diskuze v archivech ČT, nakladatelé vůbec netuší o čem mluví. Žijou stále v hezkých devadesátých letech, jedou si stále to svoje a mají ze záhadného důvodu zakódováno ebook=pirátství. Zároveň si neustále protiřečí. Brečejí jak je pirátění knížek na webu ožebračuje a o jaké spousty platících zákazníků přicházejí, zároveň jsou schopní za chvíli dodat, jak jsou pro ně ebooky absolutně nezajímavý a že by je nikdo nekupoval…

    Každý nakladatel, kterýmu jsem napsal, odvětil, že o ebooky není na trhu zájem.

    Přitom jen za poslední rok se prodali stovky tisíc ebook readerů. Kde ti lidi asi do nich berou knížky?

    Prostě komedie. 🙂

  20. to Dardalion
    tak to já se na e-booky rozhodně nechystám jak pořád říkám, papírové knize se nic nevyrovná. A na námitky, kdo by ssebou tahal těžkou bichli když se může pohodlně tahat se čtečkou říkám já se klidně s tou bichlí tahat budu. Ale zase chápu tvoje námitky na vydavatele. Jestli je vážně taková poptávaka po e-boocích jak tvrdíš tak by nad nimi měli uvažovat. Ale zase bys tohle téma nemusel vytahovat u každého komentu ke knize. jo a zajímalo by mě kde jsi přišel k tomu číslu “stovky tisíc ebook readerů”? Je to myšleno v rámci ČR, Evropy či jak?

  21. E-booky
    Já myslím (no spíš vím a v něčem je chápu), že tady jde nakladatelům o jinou věc. Brání se tomu, že knihu vydají jako e-book, to jest v “hezké” podobě a přijdou i o ty čtenáře, kteří si tu knihu koupí prostě proto, že na netu se to stáhnout nedá a když dá, tak jako OCR plné chyb…

  22. Tak zase u Dardaliona je jasné na co se bude ptát, takže pokud to někomu vadí, dají se jeho posty přeskakovat:-)))).

    Jinak tedy zcela upřímně….rozhovor sice působil lidsky a přirozeně, ale čtenářsky nepotěšil:-(. Mně u WH originál nevadí vůbec, ale u “čtyřicítky” jsem zatím preferoval překlad …. je tam na můj vkus moc technických pojmů(snad ještě víc to mám u Řádu). Ale asi si holt budu muset zvykat. A jsem zvědav, kdy z nich má vypadnout Red Country … jestli nebude v edičáku na příští rok, tak do originál v lednu jistí.

  23. Gotrek ujde, je nejlepší z Warhammeru, tak tohle taky koupím. Nevíte někdo kdy vyjde nový Primeval?

  24. to píís
    Stovky tisíc ebook readerů se prodali v ČR. To je fakt. Nepočítal jsem všechny typy. Mohu však prohlásit, že jsem si spočítal prodej Amazon Kindle 4 šedý a u jednoho prodejce to je cca 120.000 kusů od uvedení v listopadu 2012. Takže když vezmu v úvahu ostatní typy a prodejce, k jejichž číslům nemám přístup, tak mohu prohlásit “stovky tisíc”.

    No a co se týká mého stezku nad neexistencí ebooků, tak určitě na něj mám stejné právo, jako mají jiní na nadšené výkřiky, když jim vyjde očekávaná kniha. Co je sakryš na tom špatnýho? 😉

  25. to Dardalion
    To ovšem platí, jen za předpokladu, že na tyhle stránky nakladatelé chodí. Což nevím, jak platí. Vybavuju si tu reakce pouze ze strany Strak na vrbě, Brokilonu, Laseru, Epochy, Tritonu a samozřejmě Fantom Printu. Pokud sem zrovna lidi od Polarisu nechodí, jedná se jen o pruzení těch, kteří se chtějí bavit o obsahu knihy, ne o formě 😉

  26. Dardalion – Co je na tom spatnyho? Ze kdykoliv neco napises, tak je to porad to stejny a nakonec skoncis u toho, ze tady vsechny presvedcujes jak sou ebooky uzasny. Ale pis si to v klidu dal, jenom ti chci objasnit co nekoho na tvym prispevcich muze srat 😀 Jo a prijde mi dost zvlastni myslet si, ze kdyz budes plakat pod diskuzi ke knize misto u nakladatele, tak ze dosahnes vetsiho uspechu. No nevim ti Dardo 🙂

  27. Koukám, že tam mám chybu, je to od listopadu 2011. Sry.

    Kdykoli, když tu vyjde poslední dobou WH, tak tu někdo píše, že by chtěl WH40K. Píšu mu snad, že by tím někoho mohl srát, nebo že by měl psát nakladatelům?

    to Radek M.
    Tak to není. Papírové knihy se dají sehnat skoro za cenu ebooků. Skoro a novinky. Knihu, kterou si ty kupuješ v běžném krámě, tak tam platíš řadu dalších lidí, cenu materiálu, dopravy, nájemné kamenného krámu a podobně… Takže vydat to jako ebook, tak od platících zákazníků dostanou to samé, co dostanou z papírové knihy.

  28. To Dardalion
    Jenže ty zřejmě pořád bereš to že 1 ebook = 1 koupená kniha. Jenže zvlášť v českém rybníčku platí, že první nadšenec si koupí ebook a hned ji uploadne na všechny možné servery, takže ve finále nakladatele redakční práce na ebook v porovnání s prodaným množstvím vyjdou dráž než vydání papírové knihy i s promítnutými náklady za tiskárnu, kresbu obálky, atd.

  29. to Radek M.
    Bohužel to tak není.
    1. Ten kdo má schopnosti a nástroje na to, aby obešel ochranu u ebooků, protože ty dokumenty jsou zamknutý, tak má dovednosti na to, aby skoro stejně rychle zpracoval papírovou knihu. HW stojí pár korun a tiskárny si skoro každý kupuje multifunkční a SW je upirátěnej zadarmo.
    2. Uveď mi, prosím, jediný případ, kdy se stala tebou popisovaná věc.
    3. Stojím si za tím, že je zaměňována příčina s následkem. Podle mého nemožnost pořídit si ebook jednoduše za peníze, vede ke kopírování knih.
    4. Papírová kniha je zpravidla putovní po celý rodině a známých. Nehledě na knihovny. Takže ani omylem čtenář neznamená platící.
    5. Pokaždý když sis půjčil knihu od někoho dalšího, tak jsi její obsah “upirátil”, protože jsi vydavatelovi nezaplatil ani korunu.
    6. Dneska prakticky platí, že jakmile je kniha připravená do tisku, tak se může udělat ebook, páč kniha je uložena v digitální formě. To, že to nikdo z nich pořádně neumí a ebooky vycházejí v příšerným formátování je věc druhá. Například Rybka si dokáže své odborné knížky naformátovat bez problémů sám a pak vypadaj ve čtečce opravdu supr.
    7. Omlovám se všem, kteří ebooky nesnáší a opět museli číst moje argumenty. Pokud narazíte na logickou chybu, tak budu rád, když na ni upozorníte a proberem to. Pokud vás to obtěžuje, tak prostě na moje příspěvky nereagujte, stejně jako já nereaguji na takové které jsou mi úplně volné. Díky.

  30. To Dardalion
    Kromě prvních 2 s tebou celkem souhlasím, ale s bodem 1 naprosto nesouhlasím. Zaprvé rozhodně ne všechny ebooky jsou zamknuté, zadruhé převést ebook do pdf je záležitost pár kliknutí, kdežto naskenovat knížku (tím tu knihu celkem dost poničit, pokud teda nemáš speciální skener, který ale stojí několikanásobně víc než multifunkce) převést ji do OCR a opravit, je záležitost několika hodin.
    K bodu 2 – ani nemusíš lézt na nějaké warez, warnet a já nevím co ještě, abys takto převedené knihy našel.
    Jinak o půjčování knih bychom se mohli bavit donekonečna, mnohem větší válka na tomhle poli zuří ohledně půjčování a prodeje bazarových PC her.
    Poslední příspěvek k tématu ebooků, taky nehodlám nikoho otravovat:-)

  31. to Dardalion
    Obávám se, že žiješ tak trošku v ideálním světě. V Čechách sice narůstají prodeje čteček, ale málokdo, kdo si ji koupí si chce ebooky kupovat. Vidím to ve svém okolí, tohle by nikoho ani nenapadlo. “Trh” s nelegálními ebooky je poměrně dost široký, nikdo za to platit nebude. Neoficiální ebooky jsou tady už nějaký pátek, lidé jsou zvyklí na to, že je mají zadarmo. Je to stejná situace jako s mp3, za ně taky platí málokdo. Naprosto chápu nakladatele(především ty menší), že se jim do ebooků nechce, protože si to nedokážu představit, kdo by to kupoval…

  32. to Radek M.
    1. Ano, převést ebook je jednodušší. Ale jako příklad uvádíš člověka, který za dílo zaplatí a chce ho uploadnout. Je tedy jedno, jestli se jedná o ebook, nebo papír. Takový člověk to prostě udělá. A já argumentuji tím, že takovým lidem vůbec nic nebrání to samé udělat s papírovou knihou, což dělají.
    2. Opět tě prosím, uveď mi jeden konkrétní příklad knihy, která vyšla zároveň(pár týdnů nehraje roli) jako papírová i jako ebook a někdo ten ebook odemknul a uploadnul ho na net. Neřešmě specielní warez fóra, kam normální uživatel přístup nezíská a komunita je poměrně uzavřená.
    Opačný příklad ti dát mohu. Na půl cesty do hrobu vyšlo jako ebook, ne netu ho ke stáhnutí nenajdeš. Jednou nohou v hrobě jako ebook nevyšlo, na netu už vesele běhá ebook.
    Nejprodávanější Fantomáckej ebook Hot Boys taky volně ke stažení nenajdeš…

    to morlum
    Ano, naprosto s tebou souhlasím. Vydávat jako ebooky knihy, které se dají stáhnout již řadu let, je naprosto mimo mísu. Nehledě na to, že volně ke stažení jsou v daleko vyšší kvalitě, než jak je vydán “nový” ebook. A pak se každý diví, že prodeje jsou mizerný. 😉
    Já doufám v to, že budu mít možnost si knihu koupit jako ebook. Nevymizí pirátství, to prostě nejde, ale všichni co budou chtít zaplatit a mít doma novinku ihned po vydání, si ji koupí.

    Největší problém dělá knižní pirátsví autorům učebnic a odborných publikací. Jedná se o díla, na kterých pracovala řada autorů, často řadu let a proto jsou tyto knihy enormě drahý. Je však mylné se domnívat, že to má něco společnýho s ebook trhem o kterém se celou dobu bavím. To by bylo na úplně jinou debatu. Tenhle trh je likvidovanej od chvíle, kdy se naskenování a vytisknutí takové knihy stalo cenově zanedbatelné…

  33. ebook
    Už se z toho pomalu stává pravidlo.Objeví se nový titul, vzápětí padne dotaz na ebook a následně se rozjede debata se stokrát už použitými argumenty a zase jsou majitelé nakladatelství prezentováni jako nesvéprávná paka,pevně zakonzervovaná v minulosti a naprosto nechápající nové technologie a výzvy.Peníze v podobě ebooků jim leží na chodníku, ale oni pro ten papír, co mají na očích, je prostě nevidí.

  34. Ponechávám stranou, nakolik nebo kteří nakladatelé jsou tmáři nebo hlupáci, ale ze zkušenosti konstatuji tři věci:

    1.) Ti, co skenují knihy tak činí většinou skutečně proto, že si nemohou ebook koupit. Pokud by mohli, nedělají se s tím. Vyvěšení na uložto není primárním záměrem, ale až sekundárním výsledkem jejich snah. Čili “když už jsem to dělal pro sebe, proč se o to nepodělit s dalšími?” a ne “dělám to, abych to mohl hodit na uložto.” Pirátů, kteří se této činnosti věnují “profesionálně” je málo a zpravidla se zaměřují na raritní knihy, které už není možné běžně koupit.

    2.) Není pravda, že se pirátí ebooky, které lze legálně koupit. 99,9% toho, co se válí po Internetu jsou kousky vzniklé právě skenováním papírových knih ještě z doby, kdy jako ebook koupit nešly. Lze to dokázat např. porovnáním změn ve verzích. Ve skutečnosti se většina pirátské scény zdržuje pirátění knih, které lze jako ebook koupit právě proto, aby usnadnili pozici nakladatelů. Dokonce se vyskytly případy, kdy nakladatelé začali prodávat legálně ebooky vlastních knih, které předtím byly upirátěny, aby si nemuseli vyrábět e-book sami. Případů, kdy byl upirátěn soubor e-knihy původně koupený a “očesaný” o ochranu umožňující identifikaci kupujícího (tzv. sociální DRM) je velice málo. Slyšel jsem o čtyřech, přičemž v jednom případně někdo dal na Internet obsah čtečky, kterou jeho majiteli ukradl v metru. Knih s očesaným “tvrdým” DRM je víc, ale to je výsledkem odporu lidí proti tomuto typu ochran, které pokládají za neférové a technicky problematické.

    3.) Největší český prodejce e-booků zveřejňuje statistiky podle kterých každý měsíc stoupne prodej e-knih průměrně o 5% a to konstantně. meziročně pak asi o 70%. Není tedy pravda, že se spolu s větším počtem čteček více pirátí – kupuje se víc. Protože pro “laického” uživatele je prostě snazší přijít na stránk e-shopu, dvěma kliky e-knihu koupit a stáhnout, než hodiny prohledávat pochybná fóra. A čtečky si čím dál víc pořizují i lidé, kteří tak tak umí pustit prohlížeč.

    Nejsem fanatický “věrozvěst” e-knih, ale faktem je, že lidi je chtějí, a když je nebudou moci koupit, stáhnou si je nebo vyrobí. Nakladatelé, kteří posílají k čertu zájemce o ně tak posílají k čertu hlavně potenciální zákazníky, protože kdo chce pirátit, ten se na nic neptá, prostě to udělá.

  35. Ten anonym jsem nebyl já. Aby jste si to náhodou nemysleli…

    Každopádně mi mluví z duše.

  36. No každopádně, nejde mi o nějaký soubor, kterých můžu mít na disku stovky. Jde mi o to mít knihu fyzicky u sebe. Cítit její estetickou formu. A vůbec se mi nelíbí, že ji e-booky prodražují.

  37. to sicco
    Chápu první část. Každý ať si pořídí co se mu líbí.

    Bohužel jsem nepochopil část druhou. Můžeš prosím rozepsat co je myšleno tím “A vůbec se mi nelíbí, že ji e-booky prodražují”?

  38. Knihy prodražuje primárně růst DPH a další kroky naší “milé” vlády. Toto tvrzení je nesmysl. Ve skutečnosti e-booky spíš tlačí knihy dolů. A estetcká forma je určitě argument. Sám jsem “bibliofil.” Problém ale je, že byt není nafukovací. V určité chvíli se dostaneš do fáze, kdy musíš mnohem pozorněji volit, co si koupíš, abys to měl kam dát. V té chvíli už e-book nabývá povahu nutnosti hlavně pro “lehčí čtivo,” které není až takový důvod s láskou uchovávat.

  39. Tím myslím, že kdyby ta e-forma neexistovala, donutila by občas si koupit knihu aspoň někoho. A nemluvte mmi o píractví, že je tak omezené. Sám znám pár lidí, kteří tuto formu šíří a e-book jim to jen usnadňuje.

  40. To, co říkáš platilo, pokud tu nebyly v oběhu stovky tisíc čteček (a ne, ten údaj není přehnaný). Teď už je prostě džin z láhve venku a nejde nacpat zpět, nelze potlačit e-formu, když je tu pro ni levné, snadno masově dostupné zařízení. Maximálně se s e-knihami podaří zopakovat “úspěch” v případě mp3 hudby: Zastavilo snad její šíření fakt, že písničky nešly normálně kupovat a CD stálo pět stovek? Ne – ve chvíli, kdy se rozšířily masově mp3 přehrávače, dosáhlo bez legálního obchodu nakonec pirátství takové míry, že trh s CD zkolaboval.

  41. A já stejně budu uznávat ty malé nakladatele, kteří e-booková práva nekoupí a vydají knihu jen knižně. To že je na ně málo místa je hloupost, netrvám rozhodně na všech knihách které vlastním a ty pak prodám.

  42. Za kolik je prodáš? Nic ve zlém, ale vzhledem k rozdílu cen mezi e-booky a papírovými se velice rychle dostaneš do těžké ztráty. Navíc, pravý bibliofil knihy NIKDY neprodává. 🙂 A co se týče malých nakladatelství, jako někdo, kdo e-knihy CHCE číst, se mi to prostě nelíbí. A ještě méně se mi líbí, že někteří by chtěli jíst polévku z obou talířů: Na jedné straně křičí, že je piráti okrádají a ničí, na druhé ovšem odmítají často dost arogantně čtenáře, kteří by za e-knihy rádi platili. Ať si buď přestanou stěžovat, NEBO e-knihy nabídnou. Pak budou mít můj respekt, i navzdory nesouhlasu, jinak je tu pláč dětiček na pískovišti.

  43. Ale to nikdy nevíš, jestli chceš papírovou knihu vlastnit. Takhle koupíš e-book a pak až papírovou knihu. Sorry ale to mi pořád vychází líp ta moje verze.

  44. To zdaleka neplatí pro všechny. Jasně, soubornému vydání Shakepspearoých her prostě ta pěkná kniha do knihovny sluší. Ale třeba různé dobrodružné série “na jedno přečtení” jsou pro ebook ideální. Nedáš za to víc peněz, než musíš. Nezabírá to místo, na druhou stranu to máš “po ruce” ve čtečce nebo v PC, kdybys do toho chtěl znova nakouknout. A když dojde místo, nemusíš ztrácet čas prodáváním krabic braku někde na aukru za dvacku. Věřím, že e-knihy a papírové si ve skutečnosti konkurují mnohem méně, než se zdá. Nakonec se voda “usadí,” obě formy si najdou “to své” mezi nakladateli i čtenáři. Celá ta panika, jak e-knihy zničí klasické, jak zkrachují nakladatele, odrovnají trh a kde co podobného, jsou nakonec stejné kecy jako konec světa 2012 nebo Y2K.

  45. to sicco
    Dovolím si upozornit, že pokud knihu prodáš dál, tak okrádáš vydavatele o to, co by měl správně kupující zaplatit vydavateli. Protože porušuješ copyright, který praví, že knihu nemůžeš žádným způsobem šířit dál bez vědomí vydavatele. Kolika z nich ses dovolil, zda můžeš knihu prodat a nechat si z toho veškerý zisk? 😉
    Ty znáš lidi, kteří praktikují pirátění knih. Já zase znám lidi, kteří si nekoupili jedinou knihu a přesto neustále čtou. Knihy si půjčují z knihovny. Ročně takový jedinec vydavatele okrade o tisíce korun. Ale o tom se nemluví, protože to je zažitý zvyk.
    Hmm, prosím, odpověz mi na otázku. Pokud si zaplatím roční členství v knihovně, mohu si z netu stáhnout jakou chci knihu a přečíst si ji? Pokud je odpověď ne, tak proč ne? Přece jsem si předplatil právo přečíst si tolik knih za rok, kolik jen stihnu a v případě velkých knihoven tam najdu to samé co na netu. Tak jaký je v tom rozdíl, když jsem poplatek za čtení zaplatil?

  46. to Anonym
    Ty, hele, na to bacha, rok 2012 ještě neskončil. Nepřísahal bych na něco, co ještě nemůžu dokázat… 😉

  47. to Dardalion
    No dobře – jsem připraven se vsadit o celou svoji knihovnu. Pokud přijde konec světa, je tvá. 🙂

    A k tvé poslední otázce: Nakladatelé sice dostávají od knihoven určitý minimální poplatek za každou vypůjčenou knihu, ale ve tvém příkladu z logického hlediska žádný rozdíl není. Z právního ano. Jenže právní výklady v této oblasti připouští mnohdy kouzelné věci. Zákon třeba říká, že není trestné stahovat cokoliv pro vlastní potřebu, ale je trestné měnit obsah nebo funkce koupených souborů. Takže, když si koupím e-knihu s DRM ochranou, kterou pak odstraním, abych si ji mohl nahrát do čtečky, která to jinak neumožňuje, poruším zákon. Když si tutéž knihu bez placení stáhnu z uložto, je to OK. Vítejte v Kocourkově. To přesně pak nahrává argumentům pirátů, i když je třeba mají jen jako výmluvy: Než se prodírat podobnou džunglí toho, co se smí a nesmí a možná smí a nejspíš nesmí, prostě to stáhnu a mám klid…

  48. Sice jsme už nechtěl reagovat, ale tohle už je stejně v háji. Názor, co prezentoval sicco, zastávám taky. Ebooky výhledově způsobí to, že knihy jak je známe zaniknou a nebo budou dražší jako luxusní zboží pro sběratele, čili méně dostupné. Proto si kupováním ebooků nechci pod svým koníčkem podřezávat větev. Byť je mi jasný, že je to boj s větrnými mlýny. A co se týká poukazu na hmotnou ztrátu, tou je pro mě teď spíš ten ebook. Vysoké vstupní náklady na čtecí zařízení, nadto s omezenou životností, zanedbatelný cenový rozdíl mezi ebookem a knihou (cca 50-60 Kč?) a narozdíl od té tištěné knihy ebook neprodám vůbec. Kupovat si tedy spotřební čtivo typu JFK nebo teď Kladivo na čaroděje ve formě ebooku mi naopak vychází jako dražší sranda. To jen na okraj k té ekonomické stránce věci 🙂

  49. Nesouhlasím. Za prvé, cena čteček jde stále dolů – už nestojí pomalu ani tolik, co chytrý mobil. Pokud čteš často a nejsi “technofilik,” který nutně musí mít novou čtečku co půlrok, aby byl “in,” vrátí se ta investice dost rychle, o pohodlí nemluvě. Navíc, třeba Palmknihy dávají ke čtečkám koupeným u nich asi 20 nebo ještě víc knih do začátku úplně zadarmo jako bonus. Amazon (pokud čteš anglicky) to samé. Tím se “ztráta” ještě sníží. Myslím, že dostat se na 1:1 jde pro horlivějšího čtenáře za pár týdnů, a pak už jsi prakticky v plusu. Beru argument, že někdo nechce e-knihy, protože má prostě rád “papír,” je bibliofil, chce se s nimi “mazlit” a soubory jsou prostě sterilní a neživé. Ale z ekonomického hlediska prostě e-knihy výhodnější jsou – a budou stále víc.

  50. to Anonym
    To je ono – pokud člověk čte hodně – ale v té čtečce. A kolik vychází těch spotřebních knih ročně? 10? Beru v potaz svůj případ? A úspora na knize je cca třetina? Čtečka za nějaké 3-4 tisíce? To je návratnost, která mě zatím v ničem neláká. Navíc když připočtu komplikované a mě osobně nesympatické nakupování a placení převody z účtu (kdy se náklady zvyšují o poplatek bance, mimochodem, což u knihkupce nikoliv :)), o životnosti čtečky nemluvě. Nemám zkušenost, ale skepticky počítám, že to vydrží jako většina jiné elektroniky, takže tak 4 roky?

    Ale to bych nechal, naprosto chápu, že někomu, kdo buď nemá prostor (sám se k tomu stavu blížím) nebo prostě není fixovaný na obálky a vzhled knihy, sedí ebooky. Jsem smířený, že jednou převáží a proto nakupuju dokud mám co, resp. za co 🙂 A dokonce souhlasím s tím, že nakladatelé, kteří poptávku po eboocích ignorují, si pak nemají stěžovat, že se jejich knihy šíří nelegálně. Na druhou stranu si myslím, že stejně tak mají právo se rozhodnout, že to tak budou dělat. Za té podmínky, že pak mlčí k pirátství. A proto mě nebaví, že se tyhle debaty o tom, že není ebook, točí pod každou druhou knihou. Protože my jako čtenáři s tím nic neuděláme. Nebo aspoň já nehodlám 😀

  51. to Schramm
    V podstatě neprotiřečíš ničemu, co jsem tu kdy ve prospěch ebooků napsal. 🙂

    Nikomu právo se svobodně rozhodnout neupírám. Zda má číst/nečíst ebook. Zda má vydávat/nevydávat ebook.

    Pouze upozorňuji na logické chyby v argumentech zarytých odpůrců ebooků a v argumentech vydavatelů. A na mýty, které okolo ebooků kolují.

    Také slušně žádám, abych měl stejné právo vyjádřit svůj názor v diskuzi pod nově vydanými knihami na těchto stránkách. K nově vyšlé knize je názor “už jsi ji jdu koupit” stejně obsažný, jako zpráva “to zní dobře, rád bych ebook”. 🙂 A určitě obsažnější než “to určitě bude blbost”.

    Například u mě je cena podružná, i když se spíše přikláním na stranu ekonomické výhodnosti ebooků. Oni se ceny papírových knih a ebooků liší spíše o procenta, stačí vědět, kde papírové knihy nakupovat a ušetříš na nich cca 20-25%. U mě ebook vítězí snadností pořízení, skladností, lehkou manipulací při čtení a nulovým zabráním místa. Knihy čtu pro děj obsažený v knihách, ne pro papír na kterém jsou vytištěny.

  52. to Anonym
    Tak přesně tuhle nabídku doporučuji všem známým, kteří se mě s blížícími se Vánoci ptají jaký ebook reader mají koupit. 🙂 Kindle v obdobné nabídce nebrat. 😉

  53. to Dardalion
    Znám chlápka, co spřádá typu, že si to koupí, pak co nejrychleji vyčerpá ten třítisícový kredit na knihy, čtečku prodá za nějakých osmnáct stovek coby novou – a pak to celé zopakuje. Klidně víckrát. 🙂

  54. to Anonym
    Dobře von. 🙂 Sice jako výdělek nic moc, ale jako přilepšení dobrý. Kéž by to tak udělalo co nejvíce lidí. 100-200 lidí trh s ebook readerama neohrozí a naopak to výrazně posílí statistiky v prodejnosti a tím i ziskovosti ebooků. Což by mohlo rozhoupat váhavé vydavatele. Takže mu držím palce a každému, kdo se s tím chce takhle patlat. 🙂
    Ono je třeba si uvědomit, že držení záruky je ze zákona jasně definováno, jako vztah prodávajícího a kupujícího. Takže každý kdo si to od něj koupí o záruku přichází, případně by ji musel vymáhat po něm. Takže to bohužel není tak úžasná koupě, jak to na první pohled vypadá. Na druhou stranu většina lidí takhle důležitý zákony nezná, takže má s prodejem dobrou šanci. 🙂

  55. No, když někdy vidím, co a za kolik se prodává hlavně na aukru, tak ano, šanci určitě má. Pravda, já bych se s tím babrat taky nechtěl, přijde mi to i trochu pod úroveň, takové “typicky české” – ale budiž mu přáno, jak říkáš, trhu to prospěje. 🙂

  56. Kouzlo knihy
    Už Čapek mluvil o přetechnizovanosti a měl sakra pravdu. Není nad nádhernou vázanou knížku, kam si můžu zakládat záložku, přičuchnout k ní, hodit jí do báglu, když jdu na výlet a po přečtení si jí vystavit v knihovničce. 🙂
    To my ebook nikdy nenahradí.

  57. to Maedros
    V naprosté většině případů je důsledkem tebou popisovaných činností ušmudlaná kniha s oslíma ušima, zlomeným hřbetem a sem tam natrženýma stránkama. To je přesně důsledek házení do báglu a braní si knížek na výlet. Je zajímavé, že jsem si nikdy nevšimnul, že by to lidi dělali s nádhernou vázanou knížkou. V drtivé většině případů se jednalo o brožovaná vydání knih napsaných “na jedno přečtení” a nezřídka je na těch knihách vidět označení knihovny…
    Ano, Čapek mluvil o přetechnizovanosti, sto let předním taky někdo, nyní to zase píše někdo jiný a za sto let to lidi budou taky říkat a spisovatelé psát.
    Stejně jako “ti pravý posluchači” pomlouvali první vyprávěný příběh sepsaný na papír. Stejně jako “ti pravý čtenáři” pomlouvali první výtisky knih na tiskařském lisu…
    V USA se prodává více elektronických knih než v papírové podobě a celý svět, kde je to technicky možné, bude následovat. To je realita.
    A naposledy si neodpustím poznámku. Ty máš možná knihovničku. Já mám knihovnu se stovkami knížek. Několikanásobné množství papírových knih jsem vlastnil a po přečtení je do knihovny nezařadil. I když bych si některé možná přečetl za čas ještě jednou, tak pro nedostatek místa neměly šanci. V knihovně mám knihy u kterých vím určitě, že si je přečtu znovu.
    Ke knihám nečuchám, nemazlím se s nima, nedávám si je na noc pod polštář. Prostě je čtu a užívám si dobrý příběh. Snažím se, aby mnou vlastněné výtisky byly nepoškozené a neměly zlámané hřbety. Znamená to poměrně komplikované nošení knih s sebou, kdy ideální je papírový obal a nějaká hodně pevná a silná igelitka, do které je třeba knihu vždy zabalit, než ji uložím do cestovního zavazadla. Je zajímavé, že zlámaných hřbetů jsem se zbavil před léty, když jsem knihy přestal půjčovat. Nehledě na to, že jsem najednou nemusel dokupovat knihy do sérií, kde ze “záhadných důvodů” byla najednou prázdná místa… Tohle všechno “cestovní trápení” s příchodem ebook readeru odpadlo a jsem za to pokroku vděčnej.

  58. A je to jasné. Tak nějak jsem si to myslela. Darda nečuchá a nehladí. Já ke knihám čuchám velmi, mazlím se s nimi, s láskou je pohladím, moc ráda je kupuju, když jdu okolo své knihovny VŽDY mi zrak se zalíbením spočine. Místo na knihy budu mít vždy. Stejně tak si beru ráda knihu s sebou když cestuju. V práci jsem měla stůl v naší knihovně, šéf nechápal, ale byla to paráda! Stejně tak filmy mám ráda originály v krabičkách a vidět hřbety.
    Takže je jasná jasná věc, že já a Darda jsme naprosto odlišní, viď brouku :-)))))))
    Mám ráda “trápení” s knihou :-)))))

  59. to Dardalion
    Tvoje pravda není moje pravda. Ráda bojuju za “opravdovou” papírovou knihu. Je to smutný boj, koho by to před lety napadlo (zvlášť v naší zemi, kde jsme byli po světě pověstní středečními frontami na knihy)?!? Jsou likvidovány tak, že mi to příde jako spiknutí nečtenáře proti čtenáři…
    Víc nemám co dodat.

  60. to už je trochu moc… Klasické knize se prostě nic nevyrovná. Podle mě teda. Dardalion má svůj názor OK. Ať si kupuje e-booky já si budu kupovat klasické knihy dokud budu moct a dokud budou vycházet – což bude doufám do konce mého života. howgh

  61. to finka
    Pokud někdo u nás likviduje knihy, jsou to páni poslanci s jejich poslaneckými platy a diplomy z “plzeňských” univerzit. Ani milion čteček zadarmo neudělá vydávání knih tolik škody jako zvýšení DPH o pár procent, tady hledej své “nečtenáře.” S trochou paranoie je to i poměrně logické – stádo, které nečte, je mnohem poslušnější. Ale pokud (jak jsem to aspoň já pochopil) mezi “nečtenáře” počítáš i ty, co čtou elektronicky, tak by mě zajímalo, co podle tebe s těmi čtečkami a soubory dělají. 🙂

  62. to Anonym
    Napsala jsem to asi blbě. Jasně, že za to může v největší míře zvýšení DPH. I když už před byly knihy nestoudně drahé. Jasně si vzpomínám jak mi z toho bylo šoufl a do poslední chvíle jsem nevěřila, že to můžou u nás schválit i na knihy. U nás! Na knihy! Byli jsme tak kulturní národ. Do nebe volající nestoudnost. Podepsala jsem všechny petice, stejně…Neměla jsem sem psát (jsem stejný magor jako D), jsem se zase samonasrala….

  63. A to je přesně to, proč jsem na začátku psal, jestli ty povzdechy stran ebooků jsou nutné u každé druhé knihy 🙂 Vždycky to skončí stejně, diskusí pro a proti, která je imho zbytečná. Jednak ani jedna strana nepřesvědčí druhou, jednak je nesporné, že naše strana vede boj, který nelze vyhrát. A diskuse, která by měla být věnována konkrétnímu titulu, je v háji. To už vidím jako smyslupnější hádat se o etice a logice použití eriksonovského motivu na obalu Jordanova Kola času 🙂

  64. 2 Schramm
    To nebyl Eriksonovský motiv, to byla Eriksonova zcela konkrétní POSTAVA, navíc na ilustraci z limitovaného vydání, opravdu dost drahého. Stále mi nikdo s jistotou nepotvrdil, zda to bylo vůbec legální – a dokud to neudělá, budu o tom stále pochybovat. Plus, i kdyby to legální nakonec přece jenom bylo, přijde mi to jako dát na obálku románu od Reynoldse Darth Vadera s tím, že je to přeci fuk, SF jako SF. Větší ukázku pitomosti a necitlivosti vydavatele jsem neviděl snad od chvíle, co Baronet obdařil knihy od Moonové Xenou s vyměněnou hlavou.

    Tak – lepší? 🙂

  65. to finka
    Tvrdit,že zvýšení DPH o pár procent je hlavní příčinou vedoucí k likvidaci knih a důvod toho proč lidi nečtou,je hodně odvážné.

  66. Obávám se, že se mýlíš a ta souvislost jak u vydavatelů, tak čtenářů je naprosto jasná. Nebo jinak – v situaci, kdy všechno zdraží, zatímco tvé příjmy zůstanou stejné, co si spíš nekoupíš? Jídlo nebo knihu?

  67. to Anonym
    Jasně, já to tak myslel s tím Eriksonem. Nepokládám to za šťastné, stejně tak jako Gandalfa na obálce nového vydání Prvního čarodějova pravidla. Pokud se to dělo v 90. letech (viz Royo a Zaklínač), tak jsem to chápal. Dneska už ne.

  68. adevr
    Jedna věc je jistá, čtečkou neplácnu nikdy tak, abych s ní zabil otravného komára…

  69. Pokud ji máš v pouzdře, tak snadno. Prakticky odzkoušeno. 🙂

  70. to Anonym
    Pokud je nyní sazba 14% a před časem byla 10%, tak při ceně knížky 350Kč je rozdíl 14kč.Pokud někdo tvrdí, že 14Kč je pro něj částka,kdy zvažuje,zda koupit knihu nebo potraviny,tak mu prostě nevěřím.Ještě jsem nepotkal nikoho,kdo by si postěžoval,že by strašně rád četl,ale nemůže, protože knižky jsou díky DPH tak strašně drahé.

  71. Já nemyslel DPH pouze na knihy, ale obecně – pokud je VŠECHNO dražší, protože stoupne celková sazba, knihy to logicky odnesou i nepřímo. Kniha navíc nevzniká ze vzduchu. Na straně vydavatelů zdraží papír, náklady na tisk, distribuci (benzín taky něco stojí…) apod. Těch 14 korun se sčítají ve VŠECH věcech i surovinách, které výrobu knihy zahrnují, to zdaleka není, jak si asi představuješ, 14 Kč navíc a konec.

  72. to Pepa 62
    Nevím, moje zkušenost je taková, že ty ceny pro koncového zákazníka narostly rozhodně o víc, v průměru cca 100 Kč. Poměřuju hlavně odbornou literaturou, kde musím mít profesní přehled o všech novinkách. Pokud předtím byla průměrná cena odborné knihy do 400 Kč, dneska už ta hranice je nad 500, často k 600 Kč. Nerozumím tomu, nejsem od fochu, ale počítám, že vliv má nejen vlastní dph na knihy, ale i na ostatní výrobní náklady. Rozhodně nepředpokládám, že by si nakladatelé takhle mastili kapsu. Tohle co píšeš, mi přijde jako takový kalouskovský argument, stejně jako když strká hlavu do písku a tvrdí, že není pravdou, že lidi jezdí víc nakupovat do zahraničí, že tam levněji není. Je, z mých zkušeností bylo už v roce 2009 v Německu levněji, minimálně srovnatelně draho.

  73. 2 Schramm
    Souhlasím, to zdražení tak o 100 Kč plus mínus bych viděl i u beletrie z “našeho” ranku, a to někteří nakladatelé hospodaří na samé hranici únosnosti. Knihy prostě měly být od DPH osvobozeny ÚPLNĚ – jenže to vykládej Kalouskovi…

  74. to Schramm
    No to je právě to, čemu vůbec nerozumím. Proč moje přání mít možnost koupit si ebook rozděluje čtenáře na dva tábory.
    Mě je přeci fuk, jestli si někdo kupuje papír, nebo ne. Netvrdím, že elektronická kniha je lepší. Tvrdím, že pro mě je elektronická kniha lepší.
    Když píšu argumenty, proč si myslím, že za čas budou elektronické knihy dostupné zároveň s papírovými, tak nezazněl ani jeden protiargument, který by prostá fakta vyvrátil. Většinou se jedná o samé domněnky, nebo přímo výmysly založené na naprosté neznalosti tématu. 🙂

  75. to Dardalion
    Taky nechápu potřebu se hádat a oponovat názoru druhého. Jenže to tak vždycky sklouzne. Taky nemám potřebu říkat, že ebooky jsou zlo, říkám, jen pro nevyhovují mě. Od formátu a ceny počínaje až k systému nakupování a komfortu četby konče. Vidím za tím možná ten strach z ohrožení. Já se s budoucím zánikem knih jako předmětu dostupného všem smířil, proto se snažím narvat si knihovničku dokud to jde, resp. dokud je pro mě papírová knihy poměrně ještě v pohodě ufinancovatelná. A jak tak koukám kolem sebe, myslím, že si zvládnu nasyslit četbu do konce života 🙂

  76. Situace je opravdu špatná. Ani jeden z deseti v této zemi nemá v pořádku papíry na psa nebo na býka!

  77. to Anonym ,Schramm
    Pozorně si přečtěte příspěvky Anonyma a Finky z 11:21 a 11:30.Já jsem pouze zpochybnil jejich tvrzení, že největším likvidátorem knih je zvýšení DPH a to, že by to měl být důvod toho, že lidi nečtou.A nefunguje ani přímá úměra, že pokud se zdraží o x% všechny vstupy,tak se o stejné procento zdraží konečná cena produktu.Porovnejte si jenom jaké „kouzlo“ se podaří s cenou knihy,pokud vynecháte velkoobchod a prodejnu a nakoupíte přímo u nakladatele.Ale ani jeden nás zřejmě nepracuje v oboru,takže všechny naše argumenty jsou trochu na „vodě“.

  78. Jasná volba
    Pro mě je to jasné. Kinga si koupím jen jako ebook. Pirátit ho nebudu, ale pokud si ho budu moc chtít přečíst, dám vydělat Amazonu. Pokud dnes ještě vůbec musím číst papírovou knihu, vztekám se nad nepohodlím, které mi přináší.

  79. No, svůj názor na e-booky tu už napsala spousta lidí, tak proč se nepřipojit (podotýkám, že jsem celou diskuzu od začátku až do konce poctivě přečetla).

    Argumenty pro klasické knihy tu už byly uvedeny – vůně papíru, možnost si na knihu sáhnout, kochat se obálkou, vyrovnanými hřbety knih v knihovně – za mě naprostý souhlas, dělám to taky. Na druhou stranu uznávám a chápu i argumenty těch, kteří si zamilovali čtečky. Jsou skladné, lehoučké, ideální na cesty, pořád a stále mám s sebou celou knihovnu – taky souhlasím, mají pravdu. Jen se teď tady chci zamyslet nad pár věcmi, které zde nepadly. Spousta lidí (a já mezi ně patřím) ráda čte ve vaně. Je to pro mě úžasný relax. Nikdy jsem při tom knihu nenamočila, ale znám pár lidí, kterým se to povedlo a kniha byla zpravidla na odpis. Jak by v takovém případě dopadla čtečka? Asi stejně jako kniha… Jenže kniha, pokud bych ji zničila, mě stojí dvě, tři stovky, ale čtečka navíc se zásobou knih – to už je jiná pálka, to už nejsem ochotná riskovat.
    Další příklad – pravidelně si s sebou v létě beru knihu k vodě. Čtu, pak se jdu vykoupat. S knihou riskuju v případě krádeže mých věcí škodu opět 200 – 350 korun, ale když bych měla s sebou čtečku… Zase neriskovala bych to. Minimálně tyhle čtenářské požitky by mě osobně čtečka vzala.
    Také se mi nelíbí určitá křehkost elektroniky – když mi kniha spadne ze stolu či z ruky (párkrát se mi to stalo, několikrát ji zase shodila kočka, která tam skočila), zvednu ji a je ok, ale čtečka? Přežije pád na koberec, na dlažbu? Kdysi před lety jsem nechala na stole ležet knihu (v tvrdé vazbě) a odešla do školy. Když jsem se z ní vrátila, zjistila jsem, že jí náš retrívr sežral oba rohy na hřbetě… Dodneška knihu mám a jde bez problémů číst… Opět se ptám, přežila by čtečka, kdyby na tom stole ležela místo té nebohé knihy? Možná to vypadá, že u mě mají knihy tvrdý život, ale nemyslím si, že by měly. Některé věci se prostě stanou.
    Chci se čtečkářů zeptat, upozorňuju, že se nejedná o rýpání, zajímá mě to a u žádné diskuze o e-knihách jsem na to zatím nenarazila. Když by mi čtečku někdo ukradl, ztratím ji, poškodí se, úplně se zničí – přijdu o všechny knihy v ní uložené? Musím si je pak koupit znovu, nebo jak se to řeší. Že si musím koupit novou čtečku je mi jasné, ale co její obsah? Mám nějaký čtenářský účet? Jak je to v případě, že bych nakupovala e-knihy přímo od různých nakladatelů?
    Můj příspěvek neměl za cíl přesvědčovat, že jsou lepší e-booky či papírové knihy. Každému patří to, co mu vyhovuje. Chtěla jsem jen napsat, co mi během čtení této diskuze prolétlo hlavou.

  80. to Sally
    Vskutku problém! Bacím – li do knihy sekyrou, přežije? A bacím – li do čtečky? A bacím – li se sekyrou do hlavy, budu pak schopen číst knihu či čtečku? Toto si žádá seriózní debatní rozklad!

  81. Když tě tyto otázky trápí, proveď výzkum, otestuj a pak napiš. Jestli toho poté, co se bacíš do hlavy sekerou, budeš schopen 😉

  82. První čtečky měly opravdu dost náchylné displeje a byly křehké. Ty nové jsou už podstatně odolnější, ale záleží hlavně na pouzdru. Vyrábějí se pouzdra, se kterými můžeš čtečkou klidně házet, a stejně tak vodotěsná, právě pro čtení ve vaně, na pláži, apod. To není problém. Krádež problém samozřejmě je, ale spíš jen v tom, že přijdeš o hardware. Knihy samotné, pokud je koupíš legálně, máš zároveň zálohované u prodejce – stáhnout je znovu do nové čtečky je třeba u těch Palmknih otázkou pár kliknutí. Ale je fakt, že ukradením čtečky se přijde o mnohem víc peněz, než ukradením knihy – což ovšem třeba platí i o mobilu.

  83. to Anonym
    Díky za objasnění. Krádež mobilu je ale trochu jiný případ, samozřejmě pokud se na něm někdo nečtě e-knihy. Pokud ne, pak už to patří spíše do diskuze mobil versus pevná linka
    😉

  84. to Sally
    Anonym byl rychlejší. 🙂 Jen podotýkám, že s tím mobilem je to úplně stejná jako se čtečkou. K vodě si ho bereš, ale do vody s ním nejdeš. Když ti ho někdo ukradne, tak je to prostě blbý a nic s tím nenaděláš.
    Na druhou stranu, třeba taková Alza ti nabízí pojištění zakoupené elektroniky na 2 roky za téměř pakatel.
    Zajdeš za prodejcem, doneseš protokol o ukončení vyšetřování a obratem dostaneš novou čtečku.
    Dříve zakoupené knihy si stáhneš na pár kliknutí a když už tam budeš, tak si na pokladně rovnou můžeš koupit ebook za hotovost. 😉
    Je to prostě jen o zvyku. Pevná linka byla fajn, ale mobilní telefony přinesly tolik výhod, že je doma nenecháváme a tím na sebe bereme možné riziko krádeže. Výhody převáží nevýhody. Jak je to s ebook readerem, to si musí každý zvážit sám.

  85. drazi nakladatele
    Prosim prosim vydavejte ebooky, co budou aspon 2x drazsi nez papirova verze. At je od Dardiliona klid. Btw. odsunuje Juniora na druhe misto o nejvetsi osinu.

  86. na toho anonyma
    ty ses fakt idiot, ja sem treaba rad, ze se o tech eknihah neco dozvim.

  87. to Dardalion
    Mobil si k vodě neberu, na co by mi byl, já si u vody čtu, nevolám u ní. Drahé věci – jako mobil a peněženka s doklady zůstávají doma, k řece je s sebou fakt netahám, stačí deka, ručník, knížka a láhev s pitím. Pojištění zakoupené elektroniky, nošení protokolu o ukončení vyšetřování prodejci – předpokládá se, že prodejce mezitím nezkrachoval a já nemusím hledat jinou pobočku. Pokud jsem z malého města a čtečka je koupena ve větším – znamená to cestu do něj, nebo vyřizování poštou nebo e-mailem(to samé asi i v případě zakoupení na internetu). Předtím ale musím čekat, až protokol získám, což předpokládá předcházející jednání s vyšetřovateli a čekání, až to zpracují. No, to je podle mého názoru fakt zbytečně složité a zdlouhavé. A celou dobu nemůžu číst ani žádnou jinou knihu, protože všechny byly ve čtečce a já čekám, až se vyřídí papíry, aby mi mohl prodejce dát novou čtečku… A pak zas stahovat všecky knížky. Ne, díky. Nejsem přesvědčena, že je tohle jednodušší, než zajít znovu do knihkupectví a koupit si ukradenou knížku znovu, kdy ji můžu mít prakticky hned po ukradení, případně počkat do druhého dne, než krám otevře. Chápu ale, že pro tebe je lepší tebou popsaný způsob a pro jiné taky. Pro mě ale fakt ne.
    Pak další věc – věnování a autogram autora – v knize běžná věc. U čtečky… ano, jde si nechat podepsat čtečku, jak se stalo například na jedné autogramiádě, kde si jeden čtenář nechal podepsat svou čtečku od Ďura Červenáka. Ale kolik těch podpisů a věnování (případně originálních malůvek od autorů) by se na tu čtečku vešlo v poměru k množství knih v ní? Jasně, ne každý ale má touhu mít knihy od autorů podepsané.
    Pro mě ještě jedna osobní nevýhoda, která zase spoustě lidí nebude vadit – celý den v práci koukám do počítače, kdy na něm musím číst, psát, upravovat fotky. Ve volném čase si pak skočím, do e-mailu, na Facebook, přečíst stránky apod. Dívat se pak po tolika hodinách do papírových stránek knížky je pak fakt příjemná úleva. Když jsem zkoušela čtečku, měla jsem pocit, že zas prostě jen zírám do dalšího monitoru, byť o něco menšího.

  88. to Sally
    Ty to nemáš jednoduché! Člověk by nevěřil, že někomu dělá tak jednoduchá věc jako čtečka takové trápení! A co teprve, kdyby sis chtěla vyřídit papíry na psa nebo na býka!

  89. to Sally
    Taková věc se napřed musí promyslet! S tím věnováním a autogramem jsi to posunula do úplně jiné roviny! Podepíše autor sekyru? Podepíše hlavu? Podepíše čtečku či knihu v níž je zaseknutá sekyra? Dá se udělat autogramiáda přes internet?

  90. to Kulagin
    Tak u autora nějaké drsné historické fantasy bych se nebála, že by se na sekeru nepodepsal. Ale je tady problém, jak k tomu přistoupí například autoři sci-fi, v jejichž knihách už se střílí jen laserovými děly. Nebo autorky červené knihovny plné třpytivých upírů … S tou hlavou bych to tak černě neviděla, například zpěváci nemají problém s podpisováním různých částí těl, tak myslím, že spisovatelé by se hlavy taky štítit nemuseli. Ale jestli podepíše sekeru či čtečku, v níž bude zaseknutá sekera, tak to už opravdu netuším. Aby si to autor třeba nebral nějak osobně… 🙂 Autogramiáda přes net – snažím se představit si, jak by asi probíhala, ale asi není moje představivost dost šílená 🙂

  91. Já myslím, že díky čtečkám přijdou znovu do módy “deníčky” – nějaká specializovaná odnož, kam budou fanoušci sbírat podpisy svých oblíbených autorů a pak se chlubit skeny na Facebooku. 🙂

  92. A víte, že se těším až si tuhle knížku koupím? 😉 A jsem No.100 😀

  93. E-books
    Opakuji to už po mnohokráté, ale ještě jednou – elektronické knihy začneme vyrábět a prodávat ve chvíli, kdy na sebe dokážou vydělat. Jinak to v podnikání prostě nejde. A tvrdit, že když už je všechno stejně hotové při výrobě papírové knihy, tak proč by se při tom neměla svézt i elektronická, je asi stejný nesmysl (ekonomický) jako chtít, aby vás autobus svezl zadarmo, když už stejně jede tam, co chcete. Zkuste se nad tím zamyslet. Tvrzení, že když vydavatel nechce peníze za e-knihy, tak mu je prostě ukradnu, je už vyložený cynismus. Co třeba argumentovat tím, že když je vydavatel tak hloupý a nechce dělat e-knihy, je tady skvělá příležitost k výdělku a KDOKOLIV může navázat kontak s autorem, e-knihu oficiálně vydat a nechutně na tom zbohatnout. A také to udělat.
    MK

  94. A pak že to zde vydavatelé nečtou. 🙂

    1. A já znovu kladu otázku. Jak zjistíte, že na sebe ebooky vydělají, když je nevydáte? Na základě čeho se dělají rozbory? Dovolím si upozornit, že pokud je to na základě vydaných ebooků, které jsou už léta na netu, tak jsou čísla zavádějící.

    2. Nechápu argument o autobusu. Vy chcete ebooky vydávat zadarmo? Pokud se podívám na ceny papírových knih u prodejců, kteří berou rovnou od výrobce, inzerují přes web a mají pouze výdejní místa, která jsou méně nákladná než běžný obchod, tak se ceny mezi ebookem a takovouto knihou liší pouze o procenta. To znamená, že prodej papírové a elektronické knihy z vydavatelství je zhruba za stejné peníze, pro vydavatele, a vše ostatní je marže pro prodejce. Prostě tam žádnou ztrátu, vydáním ebooku, nevidím.

    3. Tvrzení o krádeži a cynismu mi také poněkud utíká. Nikdo tady nikdy nepropagoval, ani nenabádal, ke kradení knih. Celá nesmyslně emocemi zamořená diskuze začala tím, že jsem si posteskl nad tím, že bych si rád výše uvedenou knihu koupil v elektronické podobě. Je to to samé, jak si tady různí jednotlivci napříč diskuzemi stěžují, že ta která kniha není ještě v jejich obchodě a jak závidějí těm, kteří bydlí ve větších městech a knihu si mohou koupit. A jeden anonym tady také uvedl, jak je to se zákonem v naší zemi. A stále nevím na co si v té větě stěžujete, výše jste uvedl, že Vám na trhu s ebooky žádné peníze neunikají.

    Ano, jsem přesvědčen o tom, že si tuto knihu dříve, nebo později, v elektronické podobě přečtu. Stačí se podívat na palmkihy, kde jsou postupně staré fantazy knihy vydávány. Takže si počkám.

    4. Nikdy nikdo neuvedl žádné protiargumenty, proč nemohou vydat ebook, když už mají potřebné kontakty navázány. Argumentovat smlouvami samozřejmě jde. Každý kdo dělá v obchodě ví, že smlouvy se dodatky mění podle potřeby a není nic, co by se později nedalo změnit, nebo přizpůsobit. Musí s tím samozřejmě souhlasit obě strany, to je však věcí dohody.

    5. Argumentujete tím, že to může kdokoli dělat sám. Trochu zcestné. Jako spotřebitel si vybírám, kde své peníze utratím a tím je vyjádřena moje volba. Proto moje peníze nyní míří převážně do palmknih a dle všech statistik je mě podobných stále víc. Ano, stále kupuji některé knihy v papíru. jedná se o pár rozjetých sérií a sem tam jde o takovou pecku, že čekání na ebook prostě nevydržím.

    6. I když tady nikdo při osvětě ohledně ebooků nenabádal ke krádeži, nebo jakémukoli jinému trestnému činu, tak spousta zastánců papíru tady uvedla, že neustále porušují Váš copyright a knihy dále prodávají. Proč na ně nedštíte hromy a blesky?

    7. Stále tvrdím, že mám právo prohlásit o té které knize, že bych si ji rád koupil jako ebook. Fakt tomu věřím. Co je na tom špatného, že Vás to tak rozčiluje?

    Děkuji
    PB

  95. to Dardalion
    Asi špatně chápu copyright. Není to o tom, že nesmím knihu okopírovat jakoukoliv formou a pak šířit či prodávat? Ale exemplář jako takový je mým majetkem (narozdíl od toho ebooku, což je jednou z mých výhrad proti nim?) a tedy zakoupenou knihu mohu klidně prodat? Protože kdyby tomu tak nebylo, pak policajti nestačí zavírat antikváře a právníci by se koupali v čampaňským ještě častěji než teď 🙂 Nemluvě o tom, že podle téhle logiky může vydavatel kdykoliv přijít a zabavit mi knihovnu, neboť podle Tvého chápání copyrightu jsem si nekoupil předmět, ale jen právo na to si přečíst obsah 🙂

  96. to Dardalion
    Podle téhle tvé logiky, Dardalione, by pozavírali taky například všechny majitele autobazarů a ty lidi, co svá ojetá auta nabízí k prodeji. Protože, když nabídnu nějaké jeté auto, které se stále vyrábí a prodává nové, beru výrobci a prodejcům nových aut potenciální zákazníky, kteří by si jinak ten samý typ přece šli koupit zbrusu nový…

  97. to Schramm
    Ano, tady jsem ustřelil a podrobné znění jsem si vyhledal až po mé odpovědi.

    mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa

    Všem se omlouvám. Takovéto pochybení se mi stane maximálně jednou za 10 let. 😉

  98. Na druhou stranu, část herních studií silně brojí (či ještě nedávno tomu tak bylo), proti prodeji videoher v bazarech a argumentem je právě ztráta zisku z takto opětovně prodaných her. Crazy world 🙂

  99. Jen dovětek. Ono je v zásadě správně, co jsem napsal. Ale zákon na to uplatňuje výjimku, která majitelovi nosiče umožňuje tento nosič dále prodat, aniž by tím porušil autorský zákon.

  100. to Dardalion
    Já sice poslední dobou zbytné knihy rozdávám do dobrých rukou mezi vybrané kamarády, max. za pivo, ale trochu ve mě hrklo. Stát je ve svrabu, aktivita patřičných orgánů roste, nerad bych, aby po mě šli Kalouskovi agenti za nedovolené obohacování se 🙂

  101. Dardalion ovšem zdaleka není tak mimo, jak si možná sám myslí. Ve skutečnosti hlavně v USA probíhají dosti silné diskuze o to, CO je vlastně e-kniha: Zda bude právně definována jako “věc,” tedy ekvivalent papírové, anebo jako počítačový program, na který si uživatelé jen kupují “licenci.” Dopady jsou zřejmé. Kniha je “má,” můžu ji půjčit, prodat, přeformátovat, zatímco program mám jen v “pronájmu” za určitých licenčních podmínek, a pokud tam bude, že nic z toho dělat nesmím, dostáváme se velmi blízko tomu, co zde napsal Schramm. V nedávné době tyto diskuze vydatně nakopl Amazon, nejprve s kauzou 1984 a nedávno s případem uživatelky, které smazal na dálku z Kindlu knihy a zablokoval účet, protože prý porušovala “licenční podmínky,” aniž se obtěžoval definovat, jaké – a když udělala povyk, zase rychle vrátil všechno zpátky. Pro ilustraci, anglicky čtoucím třeba tenhle článek:

    http://www.teleread.com/drm/an-open-letter-to-e-book-retailers-lets-have-a-return-to-common-sense/

  102. A k postu z Polarisu: Měli by si přečíst, co tady zaznělo. Za prvé, nikdo nevyzýval, ať jsou jejich knihy pirátěny. Pouze jsem konstatoval, že když je nenabídnou oni za peníze, udělají to dřív či později piráti zadarmo – a postačí, projet si autory dlouhodobě vydávané u Polarisu na ulozto, aby bylo jasné, že se to už děje. Pokud nakladatel knih nepozná rozdíl mezi konstatováním stavu a výzvou k činu, je to smutné.

    Za druhé, pokud si větší počet lidí stěžuje, že autobus nezastaví, kde potřebují, dopravce by se měl zamyslet nad zřízením nové linky nebo zastávky. Tohle už nejsou nářky hrstky “geeků” nebo “fanboyů,” jak si možná v Polarisu myslí.

    A za třetí, skutečně bych rád znal ten obchodní model, ze kterého odvozují, že e-knihy se nevyplatí. Že by byl tak hodně jiný než třeba model Brokilonu, kde majitel už napsal na Facebook myslím, že mu e-knihy vynáší dost na pronájem kanceláře? Mimo jiné…

  103. A tak nám diskuze odešla do zapomnění, jak už to zde s diskuzemi bývá. 🙂

    Žádná z otázek nebyla zodpovězena. 🙁

    Akorát jsem se zde dozvěděl, že když chci zakoupit ebook, tak jsem cynický a asi i zloděj. 🙂

    Jo a ještě osina, páč ebook je sprosté slovo a ve slušné společnosti se nevyslovuje. Jinak musí následovat spravedlivý trest od Svatých Válečníků Pro Zachování Čistoty Papíru… 😀

  104. Co se týče problému ebook jako věc nebo licence, doufám, že situace v Evropě se vyvine jinak než v USA. Nasvědčuje tomu výrok Evropského soudního dvora, který se týkal dalšího prodeje digitálních licencí sw (UsedSoft vs Oracle) a konstatoval, že platí institut vyčerpání autorských práv, že autor nebo nositel autorských práv (např. právnická osoba – výrobce softwaru) poté, co poprvé prodá rozmnoženinu autorského díla, nemůže nad touto konkrétní rozmnoženinou vykonávat kontrolu jejího dalšího rozšiřování (bez ohledu na stanovení licenční smlouvy). Tedy další prodej čistě digitálního obsahu je možný. Vzhledem k tomu, že obecně platí pro software přísnější podmínky než pro audiovizuální obsah, počítám že to bude precedent i v takovém případě. Pokud se to trochu roznese, tak asi Amazon/Steam apod. budou mít dost problém uvést své systému do souladu s tímto.

  105. Amazon především. Steam se tomu dokáže částečně ubránit novým “materiálem,” Amazon ovšem ne. Nutno ale říct, že mně se jeho praktiky nelíbí už delší dobu. Každopádně, ten příklad s onou uživatelkou je varující. Vsadím se, že 90% lidí, co u nás má Kindl a kupuje knihy z Amazonu ani nečte licenční podmínky, na které kliká (kdo je taky čte, že jo…) a neuvědomuje si, že když bude Amazon chtít, jsou při dalším připojení k wi-fi bez knížek. A stěžovat si můžou na lampárně. Jejich tvrzení, že to nemůžou udělat je nesmysl. Můžou, a dělají, zastavil je jenom mediální poprask.

  106. to Dardalion
    Pokusím se odpovědět:

    1. A já znovu kladu otázku. Jak zjistíte, že na sebe ebooky vydělají, když je nevydáte?

    Na základě údajů od prodejců e-books, kteří mají o naše knihy zájem.

    2. Nechápu argument o autobusu. Vy chcete ebooky vydávat zadarmo?

    Obvyklá chyba – zaměňování ceny jedné knihy za cenu celého nákladu. Ve vydavatelství jsou tzv. konstantní náklady (za překlad, záloha autorovi, platy zaměstnanců a pod.), které musíte zaplatit, než vůbec začnete vydávat. Abyste je rozpustili do ceny knihy kolem 300 Kč, musíte těch knih prodat 1000 = 2000. Pokud ne, prodáváte knihy hůř než zadarmo, prodáváte je se ztrátou. Pokud byste je chtěl rozpustit do cca stovek knih, vyjde vám cena jedné v tisících.

    3. Tvrzení o krádeži a cynismu mi také poněkud utíká.

    Jde o argument, když vydavatelé nechtějí prodávat e-knihy (a prodělávat na tom), ať se nediví, že jim je lidé kradou. Takže vydavatel má na výběr buďto prodělat nebo být okraden.

    4. Nikdy nikdo neuvedl žádné protiargumenty, proč nemohou vydat ebook, když už mají potřebné kontakty navázány.

    Protože vědí, že se to nemůže vyplatit. Nejde o kontakt, ale jako v každém podnikání o peníze. Mimochodem, v každé vydavatelské smlouvě jsou odstavce o aktivním boji proti pirádství – ty bych u e-knihy s čistým svědomím podepsat nemohl.

    5. Argumentujete tím, že to může kdokoli dělat sám.

    Ach ano, od roku 1989 uplynulo už hodně času a většina národa už jsou zase jen konzumenti. Úplně jsem na to zapomněl. Já myslel, že je u nás ještě pár lidí, co hledají lukrativní obor pro podnikání.

    6. I když tady nikdo při osvětě ohledně ebooků nenabádal ke krádeži, nebo jakémukoli jinému trestnému činu, tak spousta zastánců papíru tady uvedla, že neustále porušují Váš copyright a knihy dále prodávají. Proč na ně nedštíte hromy a blesky?

    Já je nedštím na nikoho. Snažím se jen vysvětlit, proč nevydáváme e-books.

    7. Stále tvrdím, že mám právo prohlásit o té které knize, že bych si ji rád koupil jako ebook. Fakt tomu věřím. Co je na tom špatného, že Vás to tak rozčiluje?

    Viz předchozí odpověď

    Zdraví MK

  107. Děkuji za odpovědi. Dovolím si však pár protiargumentů. Snad to bude bráno jako normální výměna názorů v rámci diskuze. Vypadá to, že emocemi zmítaní diskutéři by sem již nemuseli zamířit. 🙂

    1. Ano. A kterých údajů? Respektive, co je bráno jako vzorek, který určuje budoucí model? Náhodně vybrané fantasy knihy by byly značně zkreslující údaj, protože nelegální ebooky jsou u řady z nich již léta na netu.

    2. Ale všechny Vámi vyjmenované náklady musíte zaplatit u papírové knihy. Pro vznik ebooku je potřeba 1, slovy jeden, zaměstnanec navíc, když tedy nemáte technicky zdatného pracovníka už zaměstnaného.
    Pokud ebook prodáte za stejnou cenu, za jakou prodáváte papírové knihy velkoodběratelům, tak naopak ještě vyděláte, protože budete mít zisk vyšší o cenu výroby papírové knihy. Přiznám se, že nevím, kdo u Vás zajišťuje distribuci, zda Vy nebo odběratelé, ale i kdyby si pro knihy k Vám všichni jezdili, tak Vaše marže na ebooku prostě musí být vyšší, než na papírové knize.

    3. No ano, tak to přeci je. To není cynismus, to je konstatování reality. Že je realita krutá, tak s tím ani Vy ani já nic nenaděláme. Můžete se však pokusit využít poptávku po eboocích a něco na tom vydělat.

    4. Tady zase musím bohužel oponovat. Aktivní boj proti pirátsví je v pořádku. Je však zarážející, že na netu se neválí knihy, které byly jako ebook vydány, ale naopak knihy, které jako ebook vydány nebyly. Skoro to vypadá, jako kdyby prohibice fungovala přesně naopak. A pokud to dobře chápu, tak ve smlouvě není zákaz vydání ebooku. Pouze však Vy jste osobně přesvědčen, že ebook=pirátství.
    Zde však zase vidím protimluv. Výše jste uvedl, že kdyby se Vám to vyplatilo, ať už je záhadný obchodní model počítán jakkoli, tak ebooky vydávat budete. Takže když z toho budou prachy, tak ať se tedy vesele pirátí? Jen joke, jsem přesvědčen, že vydáváním ebooků se pirátství omezí na různá zakuklená warez fóra, kam se běžní uživatelé nedostanou.

    5. Mám práci, kterou si slušně vydělám, rodinu, nějaký ten koníček, například čtení, a nějak nemám čas na to, abych si dokázal všechno obstarat sám. Proto nakupuju v obchodech, místo toho abych si pořídil pole, dobytek a jídlo si pěstoval svépomocí. Proč by to u jakékoli jiné komodity mělo být jiné? Já Vás upozorňuji, že je zde sílící poptávka a je na Vás, jak se k tomu postavíte.

    6. Omlouvám se Vám, špatně jsem ten cynismus a krádeže pochopil. 😉

    7. Viz předchozí odpověď.

    S pozdravem,
    PB

  108. Polaris
    Když vás tady máme, kdy bude další román k seriálu Primeval? První dva díly byly tak perfektní, že se nemůžu dočkat dalšího.

  109. To Dardalion
    Ehm, že máš rád e-booky chápu, ale na rozdíl od jiných, mi to u tebe už přijde jako patologická posedlost. A fakt si myslíš, že po tvých x postech se majitelé/management vcelku letitého a zavedeného nakladatelství chytnou za hlavu a rázem prohlédnou, budou osvíceni, a obrátí se na víru pravou:-))))))? Ale no tak…..

    Prostě e-book nebude, tak nekoupíš, o co jde? Já to mám podobné s ukázkami z knih mně neznámých autorů….není ukázka, nekoupím, vždyť o nic nejde. I když já často nekoupím i když ukázka je:-))))).

    A hlavně bych ty stesky pochopil u domácího autora,ale tady? Si to stáhni v originále a je to…za tu dobu co sem bušíš ty elaboráty bys měl zrovna tohle přečtené dvakrát:-).

  110. to MichaelS
    No vidíš to. Že mě to nenapadlo. 🙂

    Přeci o tuhle knížku vůbec nejde. Hned na začátku jsem jasně napsal, že to koupím ihned jak vyjde ebook. Tím to pro mě skončilo.

    Na to se objevil komentář, jak si dovoluju zde na těchto stránkách použít slovo ebook. Tak jsem to vysvětlil.

    Pak se začali rojit dotazy na ebooky a také polopravdy i vyložené lži. Pokud zněl dotaz alespoň trochu rozumě, tak jsem odpověděl. Nic z toho se této knihy netýkalo. Ale když se o tom ostatní chtějí bavit…

    Pak se zde objevil zřejmě pan Kocián s pro mě nesrozumitelným názorem. Tak jsem se ho na pro mě nejasné věci zeptal.

    Pak Kocián odpověděl a já se opět na něco zeptal. Pokud odpoví, tak se zase dozvím něco nového o problematice vydávání ebooků, protože jinde to nikdy nezaznělo, nebo já to nezaznamenal. Pokud neodpoví, tak se nic nestane. Má právo se rozhodnout, zda se bude bavit nebo ne.

    Když si přečteš celou diskuzi, tak já nikde nikoho nepřesvědčuju, aby četl ebooky. Pouze vysvětluju, že jsem se pro tento formát rozhodnul a nikdo mi nemůže diktovat, abych svůj názor změnil.

  111. Holt, slovy klasika …. lidi sou různý a různý koníčky maj …. :-)))

  112. to Dardalion
    1. Podrobně to tady rozvádět nebudu, ale snad uznáte, že fakt, že knihy vydáváme 22 let svědčí o tom, že si umíme spočítat návratnost.
    2. A jsme zase u toho autobusu. E-knihy se mají s papírovými prostě svézt. Takhle ekonomika prostě nefunguje. Buď jsou E-knihy samostatné odvětví, nebo ne. Dobrý byl příklad s mp3 parazitujícími na CD, které prakticky zlikvidovaly.
    3. Jasně, já jsem jen pro to nazývat věci pravým jménem. Zloděj je něco, co by žádný z nás neměl být. A výmluvy na to, že taková je doba, dobře sloužily už komančům.
    4. Neřekl jsem, že e-book je pirátství – jen že na něm nedokážu vydělat peníze, aby se zaplatil. Pirátství ale tvoří vetšinu obratu e-knih, například na uloz.to (a jinde).
    Jak už někdo řekl, pirátství vlastně podporujeme už tím, že vydáme papírovou knihu = i ta se dá zkopírovat. No ale na to si přece platíme policii, soudy a kriminály, ne?
    5. A kolikpak lidí vám do té práce mluví, ač jí příliš nerozumí, a radí vám, jak byste ji měl dělat lépe?

    Nechci nic hrotit, pořád se jen snažím vysvětlovat, že každé podnikání je o ekonomice. Bohužel, ti, co si myslí, že je tomu jinak, mají na své straně naši státní mašinérii i veřejné mínění, tak si myslím, že se mi to stejně asi nepodaří.

    Zdraví
    MK

  113. V cuku letu. 🙂

    1. Pravda bude asi někde uprostřed. Bez čísel to nerozlousknem.

    2. Tady bych polemizoval. MP3 zapříčinily to, že spotřebitel si najednou mohl vyzobnout 2-3 songy, který ho z celého CD fakt bavily a nemusel si kupovat celé CD. Pokud pomineme povídkové knihy, tak to v tomto odvětví není možné. Další věc je, že CD se stále prodávají a hudební průmysl nezanikl… To by bylo na dlouhou diskuzi u pár lahví. Tady není šance, abychom probrali své názory.

    3. Ano, krást se nemá. A ani slovem jsem nenaznačil opak. Proto mě zaráží, že je to uváděno v reakci na moje dotazy.

    4. Tady mi to přijde zavádějící. Neznám žádný trh s pirátskými ebooky. Tudíž veškerý obrat z ebooků je čistě z legálního prodeje.
    U Vámi výše uvedených MP3 byla situace jiná. Spousta společností začala prodávat přes net upirátěný MP3. Což prakticky zaniklo, jakmile hudební vydavatelé začali sami MP3 prodávat.
    Uvedený argument zněl jinak. Bylo řečeno, že pokud někdo chce urást dílo, tak k tomu nepotřebuje ebook, ale stačí mu tištěná kniha a s dnešní technologií to je brnkačka.
    Nehledě na to, že každý má právo pořídit si digitální kopii jím vlastněné knihy.
    Další argument byl zajímavější a ještě na něj nezazněl od odpůrců protiargument. Kolik vydaných ebooků bylo skutečně upirátěno a vyvěšeno na net? 5? 10? 20? Z celkových už tisíců knih? To je celkem úsměvný. 🙂 A jaké to způsobilo škody? Asi žádné, že, protože každý kdo si ji chtěl koupit, si ji prostě koupil, když měl tu možnost. Vynechme malou skupinu stahovačů z přesvědčení. Oproti běžným uživatelům to je zanedbatelný množství. To rovnou můžete každý chlapa obvinit ze znásilnění, protože má na to vercajk a ví jak se to dělá. 😉 Vlastně nemůžete, protože od toho si platíme policii a soudy.

    5. Každej druhej zákazník. 😀 Přesto docela dost těch nápadů využijeme. Jsme tu pro zákazníky, nikoli oni kvůli nám.

    Také doufám, že mé argumenty a dotazy nevyznívají jako hrocení. Celé je to o tom, že neznáme Váš ekonomický model. Přitom to vypadá, že vše potřebné máte a vydání ebooku by nic nemělo bránit…

    S pozdravem,
    PB

  114. Taky byl polemizoval s těma mp3. Podle mě nahrávací firmy zaspaly dobu a nástup mp3. Neuhlídali ani ceny. Ještě si pamatuju ten šok a znechucení, když vyšlo CD Lucie Slunečnice a stálo kolem pětikila, tj. o cca 150-200 Kč než jakákoliv běžná česká deska. Nebo příklad kapel jako Beatles, Led Zeppelin nebo Pink Floyd, který už mají vousy, ale pořád se prodávají za neskutečnou palbu. Zrovna trh s CD podle mě zabilo to, že lidi nebyli dílem schopný a dílem ochotný ty ceny platit. Plus faktor klesající kvality nahrávek a interpretů, kdy se upřednostňují rychlokvašky ze Superstar, po který po opadnutí haló ani pes neštěkne. Kolik alb je dneska kvalitních od A do Z nebo alespoň z nějakých 85% jako tomu bývávalo dřív? Ne jedna dvě pecky pro rádia a zbytek vata? Pokud se takový album najde, pořád si rád koupím CD, ale popravdě, moc jich není. Tohle ale podle mě knižnímu trhu zatím snad nehrozí.

  115. to Dardalion
    Tak už je z toho diskuze dvou…
    2. V tom směru to bylo jednodušší v 60 -70tých letech. Člověk si mohl koupit tzv. LP desku, nebo singl. Pak se trh postavil na kvalitnějších, ale samozřejmě také dražších technologiích a najednou byl mnohem citlivější. Singly v jakékoliv podobě se prostě nevyplatily a když se objevil způsob, jak je získávat, pořádně to s trhem zacloumalo.
    Jasně, že průmysl s CD nezanik docela. Třeba obchod s potravinami u nás také nezanikl docela. Jen místo řezníků a pekařů jsou hypermarkety s takřka otrocky pracujícími zaměstnanci a výrobky, ve kterých např. domácí zvířata už nepoznají jídlo. Ani knihy nezaniknou, jen se budou prodávat spíš ty, které budou nějakým způsobem sponzorované. Pak ale už nebude pánem zákazník, ale sponzor – se všemi důsledky.
    3. Omlouvám se – byla to reakce spíše na průřez touto diskuzí.
    4. Nemyslel jsem obrat v prodeji, ale to, co lidé nabývají, ať už jakoukoliv formou. Na nasycení a přesycení trhu totiž nemá vliv, jestli zákazník zboží ukradne nebo koupí.
    Jasně, že ukrást se dá i kniha papírová. Třeba v obchodě. nebo naskenovat. Vlastně jsme tak trochu žili z toho, že se to lidem nevyplatilo – že si raději koupili naši práci i pokud jde o grafiku, vazbu atd, než by si knihu četli z toho, co vyleze z kopírky nebo tiskárny. Vycházelo se z toho, že když jde o kvalitu, vydavatel je schopen vyrobit knihu levněji než případný plagiátor. Vlastně jsou pro nás nejhorší ti, co si knihu zkopírují a pak ji zdarma přes internet poskytnou ostatním. Ti už pak žádnou snahu vynakládat nemusí. Pokud bych se držel přirovnání ke zlodějům, pak tihle zloději nejenže vás okradou, ale ještě vám v bytě všechno rozbijí a vykálí se vám na koberec jenom proto, že můžou. Nedivte se, že je nemám moc rád.
    5. To záleží na povaze práce, ale vcelku s vámi souhlasím. Předpokládám ale, že pokud by po vás pán zákazník chtěl práci za naprosto nereálnou cenu (a zase tady mluvím o celém nákladu, ne o jedné knize), ponecháváte si také právo veta.

    Zdraví
    MK

  116. 2. Dle mého to vidíte moc černě. Obchod s jídlem není férové přirovnání. Jíst se musí. Proto lidé budou jídlo kupovat. Bohužel je v socialistických pohrobcích nějak snad zakódována nějaká neúcta k sobě samému, nebo co. Jinak si nedovedu vysvětlit co se v obchodech vydává za jídlo a lidé na první pohled normální to kupujou a jedí…
    Každopádně už nyní jsou spisovatelé závislí na vydavatelstvích stejně, jako jsou zemědělci závislí na hypermarketu. Dokud si nevytvoří vlastní známou značku, tak je na libovůli prodejce, zda jejich produkt odebere.

    4. Souhlasím s Vámi v tom, že nemá cenu očekávat znatelný výdělek, když se vydá kniha, která už léta koluje na netu. Přesto u nově vydané knihy žádné nasycení trhu není. Podle toho by se měly modely počítat. A vzhledem k mizivému množství srovnatelného materiálu bude to muset být průzkum bojem. 🙂
    Pěkně to rozfázovat. Propočítat marketing. Spustit kampaň. Vydat ebooky. Prodiskutovat, jaká doba bude předpokládána k sednutí si trhu a zvyknutí si kupujících na nové možnosti… A teprve po uplynutí této doby budou vydané novinky představovat kvalitní vzorek na průzkum trhu. Upřímně good luck a pevné nervy.

    O kopírování knih přes kopírku jsem již psal. Upřímně si myslím, že je to likvidační pro vydavatele učebnic a odborné literatury. Ale s ebooky to nemá nic společného. Vzhledem k cenám výroby takové knihy jsou ceny, ač podle nákladů nasazené nízko, stále vysoké. Vzhledem k cílové skupině “chudý student” kterému každou chvíli v TV někdo vykládá, že vzdělání musí být zadarmo, se není co divit, že se krade. Přece Sobotka říkal, že je to zdarma, že… Tady jsou dvě možnosti. Vyšší vzdělání se rozpadne na státní, které bude k smíchu, protože nikdo pro ně nebude vydávat kvalitní učebnice a na privátní exkluzivní a hlavně drahý školy, které budou mít za peníze kvalitní podklady. Druhá možnost je, že se to konečně ošetří zákonem, bude jasně definováno za co se ve škole platí a každý to bude muset zaplatit. Která vláda si na sebe asi takový bič uplete? Na oranžové či rudé nesázím a odvahou modrých si nejsem moc jist.

    5. Naprosto souhlasím. Proto mě stále zajímá, jaké náklady odhadujete navíc, když už máte kompletní podklady pro papírovou knihu. Přeci je v elektronické podobě a zbývá ji pouze vhodně naformátovat pro ebook readery a zvolit prodejce…
    A jak jsem výše uvedl, běžně se dá papírová kniha u prodejců, tedy ne u vydavatele, koupit o 20% levněji. Tzn., že takový prodejce má na knize stále marži, která ho uživí a vydavatel má z takové knihy stále stejně, jako když je prodána za doporučenou cenu na obálce.
    Takovou bych viděl reálnou cenu ebooku oproti doporučené ceně na obalu papírové knihy. 15 až 20% nižší cena. Ale možných modelů je samozřejmě spousta. Zatím jen čert ví, který bude ten pravý, aby byli co nejvíce spokojeni všichni zúčastnění. 🙂

    Pokud mohu naši výměnu názorů za sebe uzavřít, tak to vidím pro mě celkem pozitivně. Sice Vás to štve, nevidíte to podnikatelsky moc dobře, ale je na Vás z okolí vyvíjen tlak, aby ebooky vydávány byly a Vy přemýšlíte kdy a jak do toho praštíte… Alespoň tak na mě působí některé náznaky, které jste napsal. Takže se těším na rok 2013 co se v jeho průběhu změní. 🙂

    S pozdravem,
    PB

  117. to Dardalion
    Vzdělání není zadarmo. Platí ho daňoví poplatníci. Bylo by proto dobré, kdyby např. lékaři léčili tyto daňové poplatníky a ne daňové (ne)poplatníky kdesi v Tramtárii.

  118. Jestli jsou lepší slipy nebo trenky má možná smysl řešit,protože nabídka je v obou případech veliká a zboží dostupné.Řešit totéž v případě kniha/ebook je už trochu problematické.Pokud jsem fanoušek scifi(a nejen scifi) a nejsem natolik jazykově vybaven,aby mi četba v angličtině přinesla stejný čtenářský zážitek jako četba v mateřském jazyce,tak mi stejně moc možností nezbývá.A navíc v mém případě platí, že mi papírová kniha vedle čtenářského zažitku daného svým obsahem přináší i další požitek v podobě přebalu,ilustrací,vůně.Nic podobného mi nuly a jedničky nenabízí.Podobně jako mp3.
    Takže mě osobně je osud ebooků v Čechách „šumák“ a navíc věřím,že v jejich vydávání,byť si to někteří z nás nechtějí nechat připustit, asi bude nějaký „háček“.

  119. to Pepa 62
    Sry Pepo, vůbec nic jsi nepochopil. Například já, Schramm, Anonym co poskytl nějaká čísla a předpokládám že i MK, vůbec neřešíme co je lepší, zda ebook, nebo papírová kniha. Protože je na každém, jaké médium zvolí ke čtení. Popravdě, kdybych se někoho snažil přesvědčit, že musí číst ebooky, tak bych si připadal jako idiot.

  120. to Dardalion
    V této diskuzi je 127 příspěvků,chceš říct, že v žádném z nich se neřeší,jestli je lepší klasická kniha nebo ebook?Ty sám jsi jednoznačný propagátor ebooků a věnoval jsi tady její propagaci spoustu úsilí, takže asi svým způsobem řešíš,co je pro tebe lepší.A jednoznačně si se rozhodl pro ebook a sám přiznáváš, že třeba Kinga budeš číst jedině jako ebook.A v té souvislosti sis posteskl,že zdejší nakladatelé ještě nepochopili výhody ebooků a z nějakého, pro tebe nepochopitelného důvodu,je víceméně ignorují.A přitom stačí to jenom pěkně rozfázovat,rozpočítat marketing,spustit kampaň,pak už to jenom dobře naformátovat a vybrat prodejce.Máš skvělé know how, které očividně chybí lidem v Polarisu,Talpressu,Tritonu,Laseru a v dalších nakladatelstvích.To tě ani na chvíli nenapadlo, že to třeba s vydáváním ebooků není tak jednoduché?Není to divné,že nikdo z nakladatelů nevidí díru na trhu a nechce ji zalepit?
    Tak mi prosím neříkej, že jsem nic nepochopil!

  121. Důležitý je rozdíl, jestli někdo tvrdí kategoricky co je lepší nebo zda argumentuje co je podle něho a PRO NĚHO lepší. A přesně takhle chápu debatu s Dardalionem já. Byť stojíme každý na opačném pólu a pořád si myslím, že je marná práce snažit se motivovat nakladatele stesky pod každou knihou ;), nad každým jeho názorem jsem přemýšlel a i když mne nepřesvědčil, beru to jako obohacení, protože jsem si vytříbil vlastní názor na ebooky. I když já si třeba myslím, že ebooky v budoucnu tištěnou knihu tak jak ji známe dnes (tj. minimálně jako relativně ekonomicky dostupnou každému) zničí, musím Dardaliona bránit, nevybavuju si, že by otázku postavil buď a nebo, dobré vs. špatné. To že má svůj názor pak chápu, to je myslím něco jiného.

  122. A mimochodem, Kinga mám ode dneška doma a už se na něj těším 🙂

  123. to Schramm
    Tak ještě malé vysvětlení.Je fajn, že bráníš Dardaliona,ale zcela zbytečně.Já ve svém příspěvku nikde Dardaliona nezmiňuji a už vůbec netvrdím,že řeší otázku buď a nebo.Jestli ano,tak mě prosím cituj.
    Já jsem POUZE k intelektuální diskuzi, kde se řešilo všechno možné, přispěl svým názorem, že když přijdu do obchodu a mají pouze slipy,tak jako vyznavač trenek mám problém.Pokud si chci například koupit,zde uvedeného,Kinga a jsem ortodoxní zastánce ebooků,tak mám problém.Tím jsem chtěl naznačit, že pro mě konkrétně je ebook v tuto chvíli nezajímavý.Pak jsem přidal ještě svůj názor na papírové knihy.Nic víc.
    To, že se Dardalion vžil do role administrátora této diskuze, který bude někoho peskovat za nevhodný příspěvek je věc druhá.

  124. to Dardalion
    Dovol abych ti připomněl, že jsem to byl já, kdo byl tebou označen za hlupáka,přestože jsem s tebou žádnou diskuzi nevedl.Takže se tady nemusíš sarkasticky shazovat a stavět do role oběti.

  125. Za prvé, mně stále uniká – aniž bych chtěl rýt nebo spouštět flame – v čem je marketing Polarisu tak hrozně moc odlišný od marketingu např. Brokilonu, který e-knihy vydává a zisky z nich si chválí. V obou případech jde o žánrové nakladatele, velikost produkce je myslím taky víceméně shodná, přesto názor o 180 stupňů odlišný. Proč? A opakuji, že to je objektivní otázka, nikoliv snaha o flame.

    Za druhé, pokud někde lze obhájit pirátství nutností, je to právě u učebnic na středních a vysokých školách. Nářky pana Frause a podobných, jak ho piráti ničí, jsou pěkné, jenže na druhé straně stojí studenti, co se po zaplacení životních nákladů a školného živí kočičími konzervami. To není vtip ani metafora – DOSLOVA. Navíc požadavky na učebnice a literární podklady vzrůstají. Lempl, který školu fláká, může být v klidu, ale poctivě studující je už v situaci, kdy prostě pirátit MUSÍ, jde jen o to, jak moc. Domnívám se, že tady by už měl zakročit nějakým rozumným způsobem stát. Pro učebnice prostě platí jiná pravidla než pro beletrii a mělo by to být zohledněno.

    Za třetí, výroky Polarisu o pirátství jsou pořád dokola. Předpokládají, že pirátství je CÍLEM, ne PROSTŘEDKEM. Že kdokoliv z tištěné knihy dělá e-book, činí tak s primárním úmyslem ho šířit, a jeho zájem jako čtenáře je sekundární či žádný. A tím pádem, že prodej e-booků nebude znamenat útlum, ale zesílení pirátství, protože ho usnadní. Jenže to je chybná úvaha. Lidí, co mají pirátství jako “koníčka” je minimum. Není žádná “e-book Cosa Nostra,” která organizovaně skenuje a zveřejňuje knihy, aby z toho čerpala finanční či “pocitový” prospěch. Pokud si projdete libovolné warez fórum v sekci zaměřené na e-knihy, tak drtivá většina příspěvků nezačíná “nabízím tuhle e-knihu,” ale “sháním tuhle knihu, nemáte ji?” Přičemž dříve či později někdo odpoví – jo, mám nebo udělám. Pokud je navíc požadována kniha, která už jako e-book dostupná je, zpravidla se tazatel dočká linku na e-shop, a občas i drsnějšího poslání někam. Důvodem pirátství je absence “legální” alternativy, ne pirátění jako takové. A z toho plyne fakt, že čím méně e-knih nakladatelé zveřejní, tím víc pirátů si mezi čtenáři vypěstují – protože je logické, že kdo si jednou zvykne chodit na warez fóra a dá si tu práci vyhledat, KAM má chodit – no tak tam prostě bude chodit i dál.

  126. to Pepa 62
    Snažím se neznačit, že nemá smysl cokoli na fóru hrotit a brát osobně. Vůbec nevíš, s kým si píšeš, stejně jako to nevím já.
    Nejsou žádní vítězové, ani žádné oběti. Prostě musí zmizet ta představa, že bavit se s někým na otevřeném fóru, bez autorizovaných přispěvatelů je to samé, jako bavit se s někým z očí do očí. Nebo že to má něco společného s emailovou korespondencí…
    Za hlupáka tě nikdo neoznačil. Podotkl jsem, že jsi nepochopil smysl debaty. To je celé.
    Mně a předpokládám, že ani dalším zúčastněným, nemusíš vysvětlovat co je papírová kniha a jaký je nedostatek ebooků. To všichni víme. Ale ne každý čtenář ví, jaké možnosti má ebook reader. Například i tebou uváděné ilustrace na obálce, případně ilustrace v knize, pozvedají čtenářský zážitek i u ebooku.
    Když se mě někdo zeptá, tak mu rád odpovím. Když někdo uvádí nepravdivé údaje, tak si ho dovolím slušně opravit.
    Vést debaty v osobní rovině nemá smysl. Natož někoho o něčem přesvědčovat. Pak se totiž zjistí, že ten druhý tomu svému názoru věří. Nic o tom neví, nezná žádná fakta, ale prostě věří. A s tím se prostě nic nenadělá…

    Nejlepší tady byla Sally. 😀 😀 😀
    Živě si dokážu představit, jak chodí kolem vody a v natažených rukou svírá knihu. Tedy vlastně Knihu.
    Chodí po břehu a na ostatní volá: “Já mám knížku. Pa-pí-ro-vou kni-hu! Je z pa-pí-ru! Můžu jí pustit na zem! Můžu do ní čmárat! Můžete mi ji ukrást! Je to tiž PAPÍROVÁ!”
    Pak tam uvidí nějakýho chudáka s ebook readerem a začne křičet: “To je ON! Zatracuje PAPÍR!” Dupne mu na čtečku: “Vidíte?! Rozbilo se to! Na hranici s ním!”

  127. to Anonym
    1. Na to jsme odpověď nedostali. A asi ani nedostaneme. Myslím si však, že je to jedno. Podle toho, co MK psal o tlaku na vydávání ebooků, se domnívám, že i u nich se vydávání vážně zvažuje. Musíme doufat. 🙂

    2. To nemá smysl zde probírat. Je třeba změnit celé naše školství. Každopádně představa, že parta lidí stráví léta sbíráním podkladů k jedné knize a někdo by jim pak měl diktovat za kolik ji mají prodávat mi přijde směšná.
    A s tou chudobou. Hmm, kočičí konzervy jsou často kvalitnější, než ty s označením pro lidi. Takže jsou na tom líp než spousta lidí, kteří v supermarketech nakupují konzervy podle ceny.
    Dosažené vzdělání nikomu dobrý a spokojený život nezaručuje. Jestli je někdo fakt chytrej, tak žádnej titul nepotřebuje. Stejně tak šikovnej řemeslník si vydělá víc, než většina lidí s titulem.
    Já to vidím tak, že když na to nemáš, tak na tu školu nechoď. Vystudovat se dá i při zaměstnání. Sice je to o něco delší, ale ta možnost tu je. A platí to pro většinu škol.

    3. Doufejme, že se ten pohled časem změní. Je to na nás kupujících. 🙂

  128. to Dardalion
    OK.
    Je spousta titulů, které si nepřečtu.Nakladatel se na základě některých parametrů rozhodl, že vydání tohoto či jiného titulu je pro něho nezajímavé nebo přímo ztrátové.Jsou to jeho peníze,on nese riziko.Mě se to líbit nemusí (titul bych si strašně rád přečetl),ale jeho rozhodnutí rozumím.Na základě jiných údajů se nakladatel rozhodne momentálně ebooky nevydávat, protože si vyhodnotil, že momentálně je to pro něho nezajímavé nebo přímo ekonomicky ztrátové.On nese riziko špatného rozhodnutí.A tady mi přijde, že někteří majitelé čteček a propagátoři el.knih,možná frustrovaní nedostatečnou nabídkou svých oblíbených knih,začínají chrlit v různých diskuzích,podle mě,ne zcela korektní argumenty,na základě nichž by se mohlo zdát, že vydání ebooku je v podstatě jednoduché.
    Je otázka,co je vede k tomu,cítit se v této oblasti kompetentní.Nakolik znají situaci na českém knižním trhu?Nakolik mají zmapované chování českého zákazníka?Nakolik přesně znají všechny problémy, které provází vydání titulu?
    Myslím si, že minimálně v oblasti scifi a fantasy bude ještě dlouho nabídka titulů hodně omezená.

  129. to Pepa 62
    Jasný. Proto je třeba vystříhat se v diskuzích nepodložených tvrzení a snažit se vypátrat pravdu pomocí jasných čísel.
    Nikde netvrdím, že se ebooky musí vydávat. Pouze upozorňuji na to, že se za poslední dva roky vytvořilo ohromné zázemí pro prodej ebooků a že se domnívám, že nastal čas je prodávat.
    Ty oponuješ možnými problémy s prodejem ebooků, přesto je nemáš ničím podloženy. Nikdo ani jednou nevyvrátil, že když máš knihu v elektronický podobě připravenou do tisku, že se jednoduše nedá naformátovat pro ebook readery. Protože to jde. Distribuční kanály jsou také vytvořeny.
    Proto se ptám, v čem je problém. Podle jakého průzkumu je vyvrácena ziskovost ebooků? To nikdo nikdy neuvedl. Také nikdo nikdy neuvedl, ač je tím často argumentováno, jediný příklad upirátěného ebooku. OK, nějaké jistě budou, ale předpokládám, že vůči produkci ebooků půjde o tak mizivé číslo, že jako statistiku to nikdo radši v argumentaci nepoužívá.
    Z mě neznámého důvodu neustále odděluješ vydávání ebooku a papírových knih. Nevím proč. Úskalí jsou naprosto stejná, jako u papírového vydání. Jen je menší počet možných kupujících. Což by nemělo vadit. Vydá se papírová kniha a kdo chce, tak si ji koupí. A k tomu se vydá ebook, s naprosto mizivými dalšími výdaji navíc. Protože všechno potřebné je už stejně uděláno pro papírové vydání. Navíc je potřeba jeden jediný člověk na 1 den práce. Kdy se překonvertuje kniha do formátů vhodných pro čtečky a ten pracovník zkontroluje, že převod proběhl v pořádku a sedí formátování…

    A stačí se podívat na neustále se rozšiřující nabídku ebooků. Vydavatelé neustále zkracují dobu mezi vydáním papírové a elektronické verze. Protože tu proluku mi rozum nikdy nebral. A hned v pondělí si udělám radost novým Pratchettem. 🙂

    http://www.palmknihy.cz/web/kniha/snupec

    Jen doufám, že nás bude víc. Protože díky časové prodlevě už Šňupec běhá po netu… 🙁

  130. A na Pratchettovi je také vidět, čeho dosáhl Talpress tenkrát tím “lynčem” jednoho e-book piráta, kterého dohnal k ponižující omluvě, kde chybělo snad jenom “já žádám pro sebe trest nejvyšší, já žádám trest smrti!” Tohle “vítězství” zhoršilo reputaci Talpressu na roky, dodnes jsou lidé, co na to nezapomněli. A Pratchettovy knihy najde na netu doslova každé pako. Stejně tak velkohubá prohlášení dalších nakladatelů o tom, jak zatočí s “piráty” právními prostředky. Mnoho slov. Výsledek žádný. Prostě to NEJDE, ne takhle. A jistý rozhovor, kde nakladatel zanícení tvrdí, že jediný způsob, jak ochránit “pravé” knihy je cenzura Internetu, no tak to už je fraška úplná. Nakladatel volá po cenzuře. Hasiči nejspíš po legalizaci pyromanie.

  131. to Dardalion
    A jak si tedy vysvětluješ ten očividný rozpor.Ty tvrdíš, že vydávání ebooků je v podstatě jednoduché, ale nakladatelé si to zřejmě nemyslí.Proč by se tomu jinak bránily?A v takové míře?
    Nechce se mi věřit, že by stejné informace jako máš ty,neměli lidi, které tato práce živí.Tak proč si tyto informace vyhodnocují zřejmě jinak, než ty?Proč třeba Talpress zatím nevydal ani takový relativně „kasovní trhák“ jako je Erikson,Martin?
    A tady já mám trochu problém.Na jedné straně je Dardalion, kterého neznám,nevím co dělá a čím se živí,který prezentuje vydávání ebooků jako poměrně nekomplikovanou záležitost a na druhé straně je masa nakladatelů, kteří ebooky zatím buď zcela odmítají a nebo jejich vztah k nim je hodně vlažný.

  132. 2 Pepa 62
    Dovolím si reagovat jako první. Osobně – a něco o problematice vím – je skutečně hlavním problémem konzervatismus nakladatelů a obavy z “kanibalizace” papírových knih elektronickými. Nakladatelé jednoduše “nevěří” a ve chvíli, kdy něčemu nevěřím, případně to odmítám ze zásady, snadno najdu zdůvodnění,” kterým to “vysvětlím.” Nic ve zlé, ale je prostě lehčí říct “nedělám to, protože na tom nevydělám.” To každý pochopí a nemůže nic moc namítat. Věřím, že časem se to zlomí. A jak jsem napsal, nevadí mi ani zdaleka tolik nakladatelé nevydávající e-knihy, jako nakladatelé nevydávající e-knihy a K TOMU řvoucí o hnusných pirátech, co je ničí. Protože pak často dojde na výroky, které nejsou nic jiného, než prachobyčejná – a úmyslná – lež.

    Co se týče Talpressu – pokud vím, tak Martin elektronicky hned tak nebude, protože zde je konzervativní sám autor a prostě to odmítá, podobně jako to dělal donedávna Pratchett nebo zesnulý Ray Bradbury. A u Eriksona by měly být elektronické verze v plánu, ale vázne jednání s agenty – čili, problém zde není na straně nakladatele.

  133. to Pepa 62
    Anonym to v zásadě sepsal.

    Vydání ebooku je v postatě jednoduchý. Pouze elektronický formát, na který prodejce nalepí ochranu a uzamkne ho. A distribuce ebooků je rozběhnutá. Neplatí se ani halíř navíc. Fungování je takové, že prodejce prodává ebooky. Každý měsíc se knihy sečtou a vydavatel vystaví fakturu za prodaná díla. Protečou pouze peníze za knihy, které byly zakoupeny. Nic navíc. Žádné přebytky. Žádné poškozené zásilky. Sen každého distributora, kdy nehrozí, že skladem zůstane byť jen jeden jediný neprodaný kus…

    A jestli se nepletu, tak nikdy žádný vydavatel neuvedl, že je vydání ebooku složité. Argumentuješ tím docela často. Prosím o zdroj, kde to bylo uvedeno.

    Podstata je v tom, že nikdo neodpovídá proč to nejde. Proč si myslí, že by je vydání ebooku jakkoli poškodilo. Nikdo neuvádí žádná čísla, která by vydání ebooku ukazovala ekonomicky neefektivní. Pouze všeobecná prohlášení.

    Pokud se vydá papírová kniha, která má své běžné odběratele a k tomu se vydá ebook, tak by teoreticky už jej jeden jediný prodaný ebook měl být ziskový. Záleží pouze na tom, zda úpravu pro elektronický prodej provede zaměstnanec, který už je ve firmě zaměstnán a vydavatel nemá další vydání, nebo zda kvůli prodeji ebooků bude jedno místo zřízeno navíc…

    A pak tu jsou zjevné rozpory v tvrzení o trhu s elektronickými knihami. Kdy nikdo nevysvětlí, proč je na jedné straně uváděno, jak ohromné ztráty vznikají “upirátěním knihy” a na straně druhé je argumentováno tím, že nikdo nemá o ebooky zájem a tak je nemá cenu vydávat.

  134. Problém z hlediska nakladatele je, že “tvrdými čísly” se toto špatně specifikuje. Prostě nelze přesně určit, kolik lidí si stáhne knihu, kterou by jinak koupilo. Nelze ani určit, kolik lidí si koupí levnější e-book na úkor dražší (a pro nakladatele méně rizikové) papírové knihy. Z náznaků i v zahraničí se zdá, že tento typ “kanibalizace” je menší, než se obecně čekalo – kupující e-knih a “papírových” jsou dvě odlišné množiny, co si příliš nekonkurují. Kdo kupoval papírové knihy dřív, kupuje je dále. Kdo přešel na e-knihy, pravděpodobně je dřív pirátil, takže nejde operovat s tím, že “by si to jinak koupil.” Ovšem prakticky na číslech se to prokazuje těžko, a nakladatelé jsou tím opatrnější, čím těžší je jejich ekonomická situace. Pokud se neustále pohybují na hraně prodělku a na spadnutí je další zvýšení daní, prostě se jim do experimentů nechce a všelijak to maskují. To lze chápat – a jak říkám, časem se to změní. Ovšem když nějaký nakladatel napíše jako FAKT, že 98 % e-knih ve čtečkách u nás je kradených, tak to je prostě nejenom zřejmá lež, ale vlastně i urážka všem slušným, co si e-knihy poctivě kupují.

  135. Ještě bych dodal tohle – chápu ale, že pozice nakladatelů je těžká i z jiného důvodu. U zahraničních knih stále přetrvává zlozvyk agentů prodávat práva na papírovou knihu a e-book odděleně. Netrvají na tom všichni, ale je jich pořád dost. Praxe pak vypadá tak, že práva na papírové vydání stojí nakladatele 2 500 USD a práva na e-book dalších 1 700 USD (občas dokonce naopak). A nakladatel čelí dilematu: Buď koupí jen “papír” s tím, že e-book “vydají” piráti a on prodělá. Nebo koupí oboje, navýší náklady na vydání o polovinu, ovšem e-booků se prodá sotva za třetinu toho, co stály – a prodělá taky. Navíc mnozí agenti si s malými neamerickými nakladateli vytírají s prominutím pozadí, pro nějaké jednání vůbec není prostor. O tom, co se dělo třeba při jednání s agenty Rowlingové kolují zákulisní historky “k neuvěření…”

  136. fuuu
    55% – Ostal som sklamaný. Ani King už nieje to čo býval. Jeho postava “Kormak” je rovnako prázdna ako celé okolie. Vo svojej knihe tento krát použil nový svet, ktorý sa neriadi predlohou temnejšie ladeného Warhammeru. Tento svet je však pre čitatela dokonale neviditelný…nevýrazný. Príšerne zle vykreslený. Celá kniha je jedno velké klišé. Rozhovori sú miestami až stupídne pričom jednanie hlavnej postavy prekračuje všetky medze primitivizmu. “Kormak” je klasický tupec, vojak – vyškolený aby vraždil. Je to paranoidný sociopat… Postava s ktorou sa skrátka nedá stotožniť, pokial nieste rovnako obmedzený ako on. Postráda akýkolvek emočný prejav (myslím že aj Chuck Norris je viac emocionalne ladený). Ak si nechcete pokazit pekne spomienky na Kinga z čias Zabíječov, istotne po tejto knihe nesiahajte.

Zveřejnit odpověď