Pustiny

  • Autor:
  • Nakladatelství: Knižní klub
  • Cena: 189 Kč
  • ISBN: 80-86278-82-4
  • Vyšlo: 1. 11. 2001
  • Žánr: Horor
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Šťastná Jana
  • Počet stran: 368

F. P. Wilson ve sbírce povídek Pustiny dokazuje, že ovládá nejenom románovou tvorbu. Tato sbírka, která představuje povídky vzniklé během posledních dvou desetiletí, zaujme především svou pestrostí: čtenář zde najde klasické, syrové horory vedle povídek vysloveně humorných či ironických. Wilson se ve svých povídkách často věnuje nevšedním zpracováním slavných témat populární kultůry – setkáte se tu třeba s Batmanovým protivníkem Jokerem, který je zavřen za zdmi psychiatrické léčebny, se slavným detektivem Dickem Tracym, jenž je právě na stopě zločinu v rokenrolovém hudebním vydavatelství, nebo s písničkářem Bobom Dylanem čelícím útoku plagiátora z budoucnosti. Vynikající titulní povídkou složil Wilson poklonu klasikovi amerického hororu H. P. Lovecraftovi. Wilsonovy povídky jsou děsivé i duchaplné, zábavné i plné hlubšího smyslu. Zcela rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v hororovém žánru můžete najít.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. No, spádný děj to asi mít bude …. 248 stran. Původní mívá tak 500+.

  2. běhá mi mráz po zádech z podobných zhovadilostí, jako je toto… Je to ukázka úpadku, kterýžto jméno Neff garantuje více než dobře. Podobně, jako je v křeči komerční filmový průmysl, který recykluje sám sebe, se tímto dostává do křeče i klasická dobrodružná literatura, kterou je zřejmě nutné předžvýkat do efektnější, akčnější a samozřejmě zjednodušenější formy. Jakoby mladí čtenáři, kteří dostanou verneovku do ruky něco takového potřebovali, jako by styl a duch doby, který je v těchto knihách uchován už nebyl dost zajímavý a atmosferický. Není sebemenší důvod na tyto poctivé příběhy sahat a prznit je do pozlátka moderní doby, kdy slovo moderní začíná sklouzávat k označení spíše jednodušších, povrchních a brakovitých šmejdů. Jestliže Neff není schopen napsat sám kvalitní prózu, nemá už vůbec právo sahat na klasika žánru, který jej mnohonásobně přesahuje. Je mi z tohoto přístupu opravdu zle a lituji mladé čtenáře, až budou zmatení řešit dilema, který ten Tajuplný ostrov je vlastně ten pravý, a který ne…

  3. Jediné co na tomto vydání je dobré jsou ilustrace Zdeňka Buriana, ostatní je běs a hrůza.Také nechápu proč se taková klasika dobrodružné literatury takhle przní…

  4. co si ten Neff o sobě myslí…nejdřív ta šaškárna v Pevnosti kde si vezme cizí povídku a předělá ji k obrazu svému (a tyhlupáci a hlupačky mu to tam ještě dobrovolně posílaj – LIDI, NEFF není bůh!!! a to že nějak přepíše vaší věc neznamená, že jí přepíše lépe…je to vaše dílo, vaše krev na papíře, tak si nenechte od NIKOHO prznit…trochu hrdosti sakra) a teď vydává tyhle srandy…to je fakt už na palici.

  5. Chudák Verne… 🙁 Kdyby tak vydali Verneovky v nové úpravě s těmi úžasnými ilustracemi od Buriana, tak bych je v knihovně vyměnil za své letité a už značně jeté.No ale od takového paskvilu dávám ruce pryč a moc doufám, že Albatros na tržbách pozná jak moc šlápnul vedle…

  6. Dardalion
    Před Vánoci? Asi si na tom namastí kapsu. Spousta rodičů možná ani nebude vědět co kupují. Na Verneovkách vyrostli, že to hodně jiné jim snad ani nedojde. Verne je hit prodejnosti, Burian je lahůdka nejenom pro sběratele, Neff si uměl vybrat.

  7. Nejhorší….
    Nejhorší na tom je, že ty verneovky vyšly nezprzněné s Burianovými ilustracemi už u Vilímka za první republiky v klasické řadě (Tajuplný ostrov a Dvacet tisíc mil pod mořem jsem měl v ruce – bratránek zdědil sbírku). Mám raději rytiny, ale Burian zase maloval přesně podle popisu v textu…

  8. dawis: ano, protože Buriana mám rád, tak jsem zajásal, když jsem tu knihu viděl v regálu a chválil jsem, že konečně někoho napadlo opět vydat verneovku s Burianem. Koupil bych to hned a klidně postupně i další, protože to je prostě něco, co člověk musí mít… a pak koukám, co dělá na obálce jméno Neff… to už jsem se začal bát… po přečtení anotace jsem ten paskvil vrátil zpět. Úpadek.

  9. Potichu doufáme, že na to Albatros taky příjde a přestane tuhle Neffovu iniciativu podporovat… počáteční boom je pryč a u nás za víc jak týden prodán jeden kus. Škoda jen těch Burianovek, to by chtělo vlastní publikaci… :-/

  10. Potichu doufáme, že na to Albatros taky příjde a přestane tuhle Neffovu iniciativu podporovat… počáteční boom je pryč a u nás za víc jak týden prodán jeden kus. Škoda jen těch Burianovek, to by chtělo vlastní publikaci… :-/

  11. bych se Neffa trošku zasta některý ty verneovky docela dobře upravil je pravda, že Tajuplný ostrov je zrovna asi to nejčtivější co Verne napsal takže ten bych asi nikdy neupravoval bo tak jak je, je 100% stravitelnej i současnýmu teenagerovi.

  12. Jenze soucasny teenager si 100x radeji precte nejake to Stmivani nez 100 let mrtveho vernea, byt by byl 100X lepe prepsany…

  13. to Elendil
    Zni to mozna kacirsky, ale tak si holt precte Stmivani a ne Tajuplny ostrov. Nebo se zasekneme v kolotoci remaku knih? Bude-li Verne pro dnesni mladez nestravitelny, pak je na case, aby ho nahradil nekdo jiny. Nevidim na tom nic neprirozeneho ani nic spatneho. Spise naopak.

  14. STANDA.E – vzdyt ja na tom taky nevidim nic spatneho, knihy neuprosne zastaravaji – ale remaky jsou nesmysl, je treba se smirit s tim, ze Vernea proste nikdo cist nebude, stejne jako treba takoveho Homera (jehoz dila vsichni stejne zname jen z filmu a prevypravenek pro deti). Chtel jsem tim minulym prispevkem jen rict, ze nechapu, proc to Albatros dela, kdyz dnesni teenager si IMHO Vernea nekoupi ani v remaku a prilis ho neodvari ani Burian coby ilustrator…

  15. Ja bych Neffa rozhodne jeste do duchodu neposilal. Prezvykani Vernea asi ve vernych ctenarich fantastiky vyvola negativni reakci, stejne tak novy roman Celebrity se asi nestane vlajkovou lodi Neffovy tvorby, ale zkraje pristiho roku vyjde moje antologie Hvezdy ceske sci-fi, kam Neff prispel vybornou novelou ze sveho Lunarniho cyklu. Tenhle text dokazuje, ze Neff porad ma co ctenari dat. Potesilo by me, kdyby se do budoucna vydal touhle cestou, protoze prepisovani Vernea mu, zda se, na kreditu neprida.

  16. Elendil
    Vtom je právě ten vtip, že Verne je stále tak obrovsky prodávaný autor, že mu málokdo může konkurovat. Jistě něco kupují staří čtenáři, ale ti to už v knihovně mají, tak to koupí pro děti nebo vnoučata nebo si to děti koupí sami. Myslím že Verne se bude ještě za sto let prodávat tak dobře jako dnes.

  17. To Elendil – nahodou Homer se čte dobre dodnes Ilias je hodně akční knížka až na výčet zúčastněných ( ten se dá přeskočit) Odysseia se mi tolik nelíbí, ale číst se dá rozhodně.

  18. Já fakt nevím – moje dvanáctiletá dcera čte pořád, dokonce napsala esej o svém nezdravém návyku na knihy, čte v podstatě to, co já, k vánocům si přeje Neomillnerovou – ale Verna měli jako povinnou četbu (tuším Do středu Země) a od té doby nechce o jeho knížkách ani slyšet. Stejně tak “nedala” Tři mušketýři, příliš rozvláčný je pro ni i Ransome… Zato Wetemau a všechny její další díly od Adama Anderse louská pořád… Nevím, nevím, nevím, možná že pro tuhle generaci ten Verne v Neffově podání bude.

Zveřejnit odpověď