Sláine: Poklady Británie

 • Autor:
 • Nakladatelství: Crew
 • Cena: 549 Kč
 • ISBN: 978-80-7449-184-9
 • Vyšlo: 27. 1. 2022
 • Žánr: komiks
 • Provedení: brož.
 • Autor obáky: Simon Bisley
 • Počet stran: 220

Legendární irský hrdina Sláine prochází dějinami – se zlodějským trpaslíkem po boku a se sekerou Mozkohryz v ruce. V každé epoše bojuje ve službách Bohyně za udržení starých pořádků, za živočišnost „barbarství“ a zachování kontaktu s přírodou… což je v protikladu s idejemi nastupujícího křesťanství, propagujícího zdrženlivost a odříkání. To není nic pro Sláina.

Ve dvou epických příbězích se Sláine dostane do doby Robina Hooda, aby zachránil nové převtělení své věčné lásky Niamh – a následně se přenese do Anglie po pádu krále Artuše, aby dal dohromady ztracené poklady Británie a zachránil tak umírajícího krále a s ním i celou zemi.

Legendární irský autor Pat Mills Sláinem přináší fascinující odpověď na conanovského barbara. V jeho příbězích se mísí historické detaily se starými legendami a anarchistickými postoji autora. K ruce mu je jako vždy výkvět kreslířů: Greg Staples, Dermot Power a Clint Langley. S nimi stvořil Pat Mills opravdu mistrovské dílo evropského komiksu. A nezdálo se mu to málo.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Sláine – Poklady Británie

Sláine – Poklady Británie
 • Autor:
 • Nakladatelství:
 • Cena: 0 Kč
 • Vyšlo: 1. 1. 1970
 • Žánr:
 • Provedení:
 • Autor obáky:
 • Počet stran:
Sláine

Se slavným komiksovým hrdinou z hlavy a pera Pata Millse máme tu čest díky nakladatelství Crew a její edici Mistrovská díla evropského komiksu, pod jejíž vlajkou Sláine: Poklady Británie v červnu vyšlo. Vydání obsahuje hned dva příběhy – Poklady Británie, jež propůjčily název celé knize, a úvodní Jméno meče.

V něm je Sláine Bohyní vyslán do časů Robina Goodfellowa, humorného dobroděje bojujícího proti autoritám. Přímo jím se náš hrdina na pár okamžiků stane, aby coby rohatý bůh snáze vzdoroval krvavému bohu, který touží ovládnout celý lidský svět. Sice se v tomto zpracování oblíbené legendy o Robinu Hoodovi setkáte se spoustou známých prvků (družina, šerif, Marion, která je reinkarnací Sláinovy osudové lásky Niamh), ve výsledku jde ale o zcela jiný příběh. Mnohonásobně vtipnější a několikrát krvavější. Docházíme v něm však i filozofickému poznání, že čas nefunguje tak, jak jej známe, není žádné „předtím“ a „poté“, všechno se děje najednou, tady a teď.

Pokladech Británie Sláine navštíví dobu záhy po smrti Artuše, legendárního bývalého i budoucího krále Albionu. Přivolán společnými silami Merlina a Morgainy se musí postavit invazi Sasů a navrátit nejvzácnější poklady ostrova do rukou právoplatného majitele; Artuše, čekajícího v hloubi Avalonu.

Přestože se oba příběhy odehrávají ve vcelku triviálních dějových rámcích „jdi a zabij – jdi a zabij – jdi a najdi toto… a přitom můžeš někoho zabít“, to podstatné se ve skutečnosti odehrává pod nimi. Sláine je ztělesněním přírodních principů, který bojuje proti veškerému utlačování ze stran autorit politických i náboženských. Především křesťanství Pat Mills skrze své příběhy plive do tváře. V obou příbězích je tato věrouka, a její fanatičtí vyznavači, hlavním antagonistou.

Ne náhodou se krvavý bůh a jeho mocný meč ukrývají mezi jeptiškami (z jejichž neposkrvněnosti čerpají sílu), ne náhodou je podle Millse prvotní příčinou Artušova pádu nikoliv smilstvo se sestrou Morgainou, nýbrž přechod na víru zrádné Guinever, uctívačky Jednoho boha (jenž je ve skutečnosti označením pro zrůdné bytosti Cythraulu), který velí rozetnout sounáležitost mezi lidstvem a přírodou (což znamená mimo jiné spoustu odříkání veškerých fyzických příjemností).

Nemusíte se však bát přespřílišného filozofování. Mills své myšlenky prodává skrze hlášky Sláina a především Ukka, jeho trpasličího slouhy, skrze ostří jeho sekery a sexualitu krásných, divých a lepých děv. O zkultovnění se nejvíce rve hláška: „Polib mi břiť.“ (Ovšem mou nejoblíbenější se bezesporu stala srdceryvná Ukkova reakce: „A rozhodně jsi strávil spoustu času pokusy dostat se tam zpět!“ na Sláinovo prohlášení: „Uctívám všechny ženy. Ostatně, z jedné jsem vypadl.“) O vtipnost hlášek se velkou měrou zasloužil i kongeniální překlad Martina D. Antonína, jednoho z našich nejúspěšnějších humoristicko-fantastických spisovatelů.

Nejen svými scénáři si Sláine zažádal o místenku mezi legendami komiksu. Vizuální stránka příběhů totiž Millsův děj mnohdy kvalitativně převyšuje. Ať už jde o temnou (leč místy poněkud nepřehlednou) malbu Grega Staplese, nápaditou kresbo-grafiku Clinta Langleyho či (a to především) dokonalou epickou malbu Dermota Powera. Na všechny radost pohledět.

Není co dodat, Sláine musí uhranout každého fanouška poctivé hrdinské fantasy. A pokud ne, mohou mu políbit břiť. Keltský bard sekery má stejně raději koupel v krvi a ženskou náruč než obdiv bezvěrců.

Sláine: Poklady Británie

Mills, Pat – Staples, Greg – Power, Dermot – Langley, Clint

Nakladatel: Crew

Překlad: Martin D. Antonín

Obálka: Simon Bisley

Redakce: Jiří Pavlovský, Filip Gotfrid

Rok vydání: 2013

Počet stran: 220

Rozměr: 195×260

Nakladatel: Crew

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

 1. První půlka knihy slabší. Dokonce jsem se i nudil, což se mi u komiksů nestává. Naštěstí to zachraňují Poklady. Tam se to parádně rozjede!

 2. Sláine
  Za mě naprostá spokojenost právě s první polovinou. Asi nejlepší fantasy, jakou jsem zatím letos četl. Výborné řešení komiksové zklratky, skvělé obrazy, temná atmosféra… Poklady o něco slabší, ale možná i proto, že byly rozbitější a částečně jsou u nás známé, takže to nebyla taková rána…

Zveřejnit odpověď