Rakve útočí / Zapomenuté rukopisy I

Rakve útočí / Zapomenuté rukopisy I
  • Autor:
  • Nakladatelství: Akcent
  • Cena: 289 Kč
  • Vyšlo: 30. 12. 2010
  • Žánr: Ostatní
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky: Drahomíra Dohnalová
  • Počet stran: 312

Kniha Rakve útočí kultovního českého autora dr. Ludvíka Součka popisuje nepříliš známou bitvu americké Války Severu proti Jihu, bitvu originálních obrněných lodí Merrimac a Monitor. Tato kniha se řadí mezi Součkovu historicky laděnou literaturu faktu. Publikace Rakve útočí, sepsaná a poprvé vydaná nedlouho před autorovou smrtí, je klasicky nabitá informacemi, v zásadních pasážích pak zaujme osobitým autorským pojetím. Například se dozvídáme, že 9. března 1862 právě v okamžiku střetu těch dvou svérázných, v americké historii nesmírně slavných plavidel, nastává pro lidstvo zlomová doba nejen námořních bitev, ale vedení válek vůbec. * Druhou část knihy tvoří Zapomenuté rukopisy, složené z textů vybraných z dosud knižně nepublikované pozůstalosti Ludvíka Součka. Jedná se o čtyři svérázné příběhy či spíše populárně-historické studie, poprvé takto souborně knižně vydané. Všechny byly původně součástí slavné Součkovy knihy Otazníky nad hroby – ale pak je neznámý cenzor vyškrtnul. * Další část Zapomenutých rukopisů tvoří dva zásadní texty připomínající Součkovy oblíbené malíře Pabla Picassa a Kamila Lhotáka. I mnohým obdivovatelům díla Ludvíka Součka totiž zůstalo utajeno, že byl nejen milovníkem a sběratelem, ale také opravdovým znalcem výtvarného umění. Tvorba Pabla Picassa přitom Ludvíka Součka zaujala už velmi dávno (text nese datum 17. 2. 1946 a zřejmě byl koncipován jako přednáška). Druhým textem je samostatný rukopis věnovaný Kamilu Lhotákovi, který Souček zpracoval krátce před svojí smrtí. Ve chvíli, kdy autorovo mrtvé tělo odváželi do márnice, rukopis Železný chléb očí ležel na Součkově stole, připravený k publikování. K tomu však nikdy nedošlo. Milovníci Ludvíka Součka ho tak mohou poznat až teprve nyní, díky péči Vydavatelství Akcent.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Takže SF obsah veškerý žádný
    A podle katalogu NK tohle vyšlo už loni.
    Proč to u všech všudy nedali dohromady s Otazníky nad hroby? (Zbývá jim ještě příliš velká část z vydání 2007?)

  2. No ty “Rakve” jsem kdysi četl několikrát a čte se to jako thriller 🙂 Mezitím jsem o tu knihu nějak záhadně přišel,takže do toho jdu…

  3. Rakve potřetí?
    Poprvý se “Rakve” objevily v tvrdý vazbě někdy v polovině 70. let, podruhý vyšly v Karavaně jako sešit v 80. letech, pořád ale ještě měly většinu Lhotákovo ilustrací, který tomu dávaly šťávu. Pokud je tahle verze bez Lhotáka, pak to tratí výraznou část hodnoty.

  4. Jen jsem to zatím prolétl,ilustrace tam jsou ale ne p.Lhotáka, “pouze” dobové nákresy atd….

  5. legenda
    Podle tradované legendy Souček “Rakve” napsal poté, co mu Lhoták daroval obrázek obrněnce vyplouvajícího do bitvy. Měla to být Virginie (ex Merrimac) míjející bóji, ale čert ví, který z jižanských obrněnců to doopravdy byl – řada z nich měla stejnou koncepci (opancéřovaná rakvoidní stodola s děly a trčícím komínem na nízkém trupu). Proto by původní ilustrace neměly chybět.

  6. Střelec
    1976 a 1989. Ano, bez Lhotákových ilustrací to nebude ono, ale uznejme na druhou stranu, že nevíme, jak složité je získávat autorská práva od jeho dědiců.

Zveřejnit odpověď