Duna 2 – Spasitel Duny

 • Autor:
 • Nakladatelství: Baronet
 • Cena: 249 Kč
 • ISBN: 80-205-0383-8
 • Vyšlo: 1. 11. 2001
 • Žánr: Sci-fi
 • Provedení: váz.
 • Autor obáky: Karel Řepka
 • Počet stran: 256

Druhý díl ságy Spasitel Duny nás zavádí do světa, jehož po tisíciletí zaběhaný systém se hroutí. Paul Atreides, zvaný teď převážně Muad´dib, je absolutním pánem světa – a zároveň obětí své vlastní předzvěstné schopnosti, která z něj v očích jeho poddaných udělala boha. Na Arrakis přijíždějí tisíce poutníků, aby se poklonili novému spasiteli a jeho sestře Alii. Fremenská vojska šíří vesmírem hrůzu a zkázu a ničí všechno a všechny, kdo se Paulovi postaví do cesty. Bývalé mocnosti, dnes do značné míry zbavené své moci, se ale nehodlají jen tak vzdát: Bene Gesserit, Gilda a Tleilaxané připravují tajné spiknutí proti božskému vládci – a silného spojence mají v jeho vlastní domácnosti: Paulovu manželku Irulán, dceru bývalého vládce Shaddama, která svému manželovi trpce vyčítá, že s ní nechce mít děti. Na scénu vstupuje tajná zbraň – ghola Hayt, Tleilaxany znovuoživený Duncan Idaho, který přináší svému staronovému vládci zkázu…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

 1. 18 díl bude až autorka odevzdá rukopis, krapánek se to zadrhlo. osobně si myslím že uvidíme spíš díl 20 a teprve pak až 18 🙁

 2. Díky Daemonu včera zakoupeno a po půlnoci i dočteno:-). Takový průměr, nenadchne, neoslní, nezprudí a nenas..e:-). Četl jsem lepší Kováře, ale i horší. Za 140 Kč celkem dobrá volba, třeba na delší cestu do vlaku.

 3. dočteno
  Depka jako prase!!! Nevím, jestli to byl osud nebo prokletí, když jsem text četl v noci na nádraží (šel jsem z prvního JFK Conu) během 70 minutového zpoždění vlaku a pak ve vlaku během jízdy. Honza rozkrývá další střípek minulosti Kovářů rovnováhy, kteří by nemuseli být takoví slušňáci, jak se na první pohled zdá. Daří se mu to velmi dobře, země bez slunce je popisována opravdu skvěle. Navíc pro toho, kdo nečetl Žiješ jen jednou bude pár věcí nejasných (nutné načíst!!!). Uvidím, zda se v druhém díle připojí i Tom s Matesem. Příběh je úžasně temný, postavy jsou propracované. Je vidět, že to má Honza skvěle promyšlené, navíc další odhalení X-Hawkovi minulosti čtenáře ještě víc zamrazí_____ v kostce: Odplata je ještě temnější než Zatmění. Kdo čeká akční nářez, plný vtipu a nechuťáren – bude zklamán. Kdo čeká depresivní a temný příběh, odehrávající se v zemi, kde lidé už dávno nevědí, co je slunce – bude nadšen. Tenhle příběh doporučuji číst za hluboké noci v opuštěném bytě za světla lampičky. Už se těším na Vzpouru vyvolených, která bude podle všeho ultimátním masakrem. Prostě : Yes: Kovář is back!!! A to v pořádně temném kabátě 🙂 PS: obálka je skvělá a naprosto ke knize sedí. PPS: ten Sirius mě v knize fakt dostal. Díky, Honzo.

 4. Od JFK se právě čeká akční nářez, plný vtipu,nechuťárny si můžou nechat, Hlávka nějak pro nás dobrý není. Chtělo by to cyklus udržovat v mezích, které by dlouhodobě zajistili zájem čtenářů a tím i prodejnost, teď je pár lidí nadšeno, ale ti nestačí k tomu, aby nakonec nedopadl JFK jako Mark Stone, který nakonec byl už spíš parodie sama sebe.

 5. Ad Sirius
  Já se omlouvám, ale tohle mi prostě nedalo:-))) ” navíc další odhalení X-Hawkovi minulosti čtenáře ještě víc zamrazí ” …. asi zkrátka nejsu ten správný čtenář:-))). BTW … a to jsem značnou část skutečně četl za hluboké noci při lampičce!!!:-)))

 6. to MichelS
  inu, jiný kraj jiný mrav. Hlávka není ten pravý šálek kávy pro každého. Ne každý je schopen jej zkonzumovat. Právě pro to je ta série tak dobrá – každý si najde to, co se mu líbí. Ale abych jen nechválil, musím říct, že Zatmění bylo lepší. Od tohoto jsem asi moc očekával. Takže lehčí zklamání je. Uvidíme jak na tom bude druhý díl.

 7. romison: Četli jsme oba to samé? Každopádně to hodně povzbudí M.Žambocha a JWP že oni to neumí tak dobře jako Hlávka.

 8. S romisonom súhlasím…
  viacmenej. U mňa vedú diely – 5, 12 (Němec), 9 (Hlávka) a 17 (Bartoš). 19 ešte nemám, ale myslím, že sa mi bude páčiť. 😉

 9. To Sirius
  a to já jej zase zkonzumuji klidně, nutkání hodit to z okna jsem neměl:-)))). Akorát to horoucí nadšení by mi nešlo od srdce:-)

 10. Mohlo
  to bejt lepší, kdyby údajně nešlo o sestřih zhruba o třetinu rozsahu (na conu padlo cosi o výhrůžkách krácení honoráře směrem k nule podle přesahu nad určený rozsah). Nemá to spoustu akce ani vtípků, atmosféra je ale solidně vykreslená a příběh není třeba vlastnoručně vyhrabávat zpod hromady líbivých mrtvol, případně ho křísit po utopení v tělních tekutinách. Kdo chce zběsilou akci, ať si koupí Asfalt nebo Zabíjení.

 11. To Střelec
  Tam se potom spíš naskýtá otázka, jestli tento styl je skutečně optimální pro takto “omezený” prostor, a jestli by autorovi více nesedlo napsat něco delšího, kde by se mohl více ralizovat, byť by to nebyl zrovna JFK.

 12. To je pravda. Když nějaký autor píše něco, co je seriál co ho píše víc autorů, tak mu to zaručuje že se jeho knížka prodá, ale měl by respaktovat to, jak to má vypadat. JFK se kupuje právě pro tu akci, ne tu ve stylu Asfaltu ale tu ve stylu JFK. Kdo četl první knížky tak přesně ví co od JFK chce. A tohle to není. Za ten sestřih bych se nezlobil, dost tomu asi pomohl, i když to není stále na tak dobré úrovni jako třeba od JWP.

 13. riziko sérií
  Každý autor má svůj styl, každému čtenáři sedí něco jiného. Pak mi přijde tahle námitka trochu divná: přece snad není smyslem věci napodobovat jeden jediný literární styl, i kdyby byl tak zábavný a čitvý, jak to JWP umí?Kouzlo sérií psaných různými tvůrci má být v pestrosti – nebo se mýlím? Pak by to byl podnik riskantní pro autory i čtenáře, pokud by jednotlivé díly nebyly sekané jeden za druhým podle unifikovaného modelu jako Baťovy cvičky…

 14. Neřekl bych jako cvičky, ale spíš držet se určitých pravidel. JFK má svého ducha, ti co ho kupují od něj něco čekají, když by chtěli něco jiného tak si místo něj koupí jinou knihu. Ale teď to vypadá, že si brzo budou jiné knihy kupovat spíš ti, co měli JFK rádi.

 15. to mě zajímá
  A jaká by byla představa ideálního JFK a ideálního příběhu, ve kterém by vystupoval?

 16. JFK je plytká ptákovina ochablého obsahu, Hlávka se tam jenom zahazuje.

 17. fv
  Jak už tady dvakrát bylo, akční nářez plný vtipu.

 18. stará bajka –
  o dědovi, vnukovi a mezku :-)Netřeba rozebírat…pak je možná opravdu chyba, že díly píše více autorů.

 19. přehled
  Já beru JFK jako přehled českých autorů, je to krátké, je to rychlé a zjistím, jestli si chci přečíst od daného autora i něco dalšího. Až budu chtít vtip, přečtu si JWK, až depku Hlávku, až propracovanou techniku Bartoše, pro trochu té romantiky je tu Francová, Němec má zajímavé světy, Žamboch knihy řemeslně dobře zvládnuté… a vím, že za Neffa by mi museli zaplatit, abych od něj ještě něco četla, ten měl zůstat u publicistiky.

 20. No, tak přesně takhle to chápu já. Mám ráda rozmanitost. Nevadí mi ani remake, pokud je dobrý. Zajímá mě, jak se daný tvůrce popere s předlohu, co svého do ní vloží, jak využije potenciál, který se v ústředním hrdinovi a jeho světě skrývá. Připadá mi, že je skoro škoda redukovat literaturu, byť oddechovou, jako je JFK nebo třeba i Mark Stone, na jeden vzor, který ideálně vyhovuje jedné skupině čtenářů.

 21. On nikdo nic neredukuje, když bude hlávka psát knížky sám za srbe tak ať si píše co chce, ale tohle je JFK, vyšlo za ty roky 18 dílů jejich čtenáři čekají že se budou u každého bavit, někteří to mají dokonce předplacené, není dobře když místo dobrých autorů co byli dřív dávají hlávku.

 22. Asi tak to je. Kdo chce něco jiného než JFK, má spoustu jiných knih, JFK je párkrát za rok tak je škoda ho kazit. Ať raději píše Velinský nebo Červenák a původní autoři JFK ty všichni by to napsali dobře.

 23. To je možná váš názor, ale Zatmění a povídky z vánoční sbírky měly velice dobré ohlasy, po Otcích Zakladatelích ty nejlepší :-)A co třeba díl Vlada Ríši? – líbil? Nelíbil? Já jen kvůli představě. Aby člověk získal kalibraci mezi rodokapsem (nic proti nim) a kvalitní akční, zábavnou fantasy 😀

 24. Prosím nevztahovat na žádný z dosud vydaných dílů, je to akademická debata.

 25. mě se vlado riša líbil moc moc. Jednoduchá zábava, která si na nic nehrála, jedna z nejlepších Vladových knih

 26. Když bych to bral jen jako příběh JFK, tak ten od Vlado Ríši nebyl zrovna nejlepší, i když ne špatný a lepší než některé jiné, ale měl perfektní námět a dobré provedení, taky si myslím že jedna z nejlepších Ríšových knih a možná i nejlepší. Připomíná mi to časové romány co píše Hawke a dost by se mi líbilo když by podobných věcí bylo v JFK víc. Agenti Simona Hawka potkali dokonce i Julese Verna. Přitom se ale nazapomíná že ti agenti mají být hlavní hrdinové, dokonce agent nahradil skutečného Červeného Bedrníka. Kovář má být v popředí příběhu, každou chvilku potkat Divokého Billa nebo Richarda Lví Srdce, pátrat po nějakém nebezpečném tajemství a přitom svést každou chvíli souboje na meče, pistole a lasery. Nemá hnít v blázinci. Ta dnešní devatenáctka JFK má dobrý námět, ale zpracovaný špatným směrem. Bylo by to užasné když by se z toho udělal akční příběh jako ty klasické postkatastrofické filmy z osmdesátých let.

 27. Rozmanitost je fajn, každý si vybere to své … já sám mám prostě JFK půlku, ta druhá mě neoslovila. Myslel jsem to původně spíš ale tak, že třeba na rozdíl od světa WH je JFK opravdu dost omezený rozsahem, a když k tomu připočteme fakt, že dosud jen výjimečně jeden autor psal dva za sebou jdoucí díly, tak zdaleka ne každý autor je schopen na tak malém prostoru “podat nejlepší výkon”:-).

 28. nevím ale co se týče autorů. Mám rád Neffa ale Jeruzalém byl jasně nejslabší díl serie

 29. Vidím
  že zde vyjádřené názory některých čtenářů nahrávají páně Rampasovým výlevům o duševní méněcennosti fanoušků JFK. To, že někomu něco nesedne ještě neznamená, že je to špatné. Ale dožadovat se po autorech psaní něčeho na úrovni průměrné počítačové střílečky, vylepšené o vtipné komentáře v textu, je na zabití.

 30. Re: Vidím
  Já váš názor nesdílím. Naopak si myslím, že nejsme méněcenní jen pro to, že chceme za své peníze kvalitní příběhy a ne tohle. Já chápu, že jste se rozhodl, že Hlávka je něco pěkného, protože je to ošklivé, ale ostatní na to přistoupit nechtějí, až na několik vyjímek. Nechceme Hlávku ani jiné autory co neumí. Pokud nejste Ludvík Souček, tak si myslím, že vám nic nedává právo vynášet takové příkré soudy.

 31. Re: JFKfan
  Hlávka neumí psát? A kdo ještě? Vrbenská třeba? Hlavně že Žamboch nebo Francová to umí, že ano… jestli oni ti autoři dneska nepoužívají nějak moc písmenek, co? 🙂

 32. To naznačujete, že lidé jako Hlávka píší až moc? Tak to souhlasím. Škoda, že o to méně tvoří ti kvalitní. Padlo tady jméno Jaroslava Velinského, nebylo by od věci kdyby se aktivně zapojil do JFK týmu. Jeho Dan Young byl skvělý a vůbec píše perfektně.

 33. J.F.K. je pěkná oddechovka, jenže některé díly vážně nic moc. Osobně nemám nic proti aby Jan Hlávka nebo i jiný začínající autor něco napsal, ale sám za sebe, ne do série jako tahle. Jejich kariéře to pomůže ale seriál poškodí.

 34. No tak,
  neviem, čo vám toľko vadí. Hlávka je skvelý spisovateľ a jednou z podmienok, ktoré musí JFK spĺňať, je rozmanitosť. Tak to napísal inak. Zbláznite sa. Hlavne, že to redakcia JFK schválila, dovolila mu dve diely… ehm, nie sú tam náhodou kompetentnejší vynášať súdy? Žeby by sa im to páčilo, žeby to považujú za kvalitný príbeh a v JH vidia prínos do série? Chcete príbeh nevybočujúci z rady obalený obrovskou dávkou akcie a vtipnými hláškami? Tak to si kupujte Marka Stonea, ten je zrejme kvalitatívne na takej úrovni, ktorú požadujete. Veď vašimi požiadavkami by JFK upadla do zabudnutia.To ste fanúšikovia JFK? Tfuj

 35. Re: No tak,
  To si snad Majkl dělá legraci, vždyť je všechno přesně opačně. Hlávka samozřejně není dobrý spisovatel, to je jasné a jestli rozmanitost znamená montování špatných dílů do dobrého cyklu tak ji nechcem. Marka Stona zničilo právě to že místo aby si s tim dali práci tak měl chudák tu rozmanitost. Kdo je fanoušek tak si špatné díly nepřeje, protože ty lidi odrazují od koupě a JFK může jít časem do kytek za Stonem.

 36. “Špatné díly”
  jsou samozřejmě ty, u kterých se musí použít vlastní mozek a představivost. Ze stejných důvodů “pravověrní šutrákovci” málem sežrali JWP za jeho “Jablka z Beltamoru”. Použití vlastního mozku je prostě pro někoho tuze bolestivý a nebezpečný proces, bohužel nebezpečný hlavně pro jejich okolí a jejich “oblíbený” produkt.

 37. Pro JFKfan a Karbous
  Ano, vy dva jste přesně to, proč si myslím, že Agent JFK jako celek je sračka. Běžte si znovu přečíst tu oficiální povídku od Stručovského, vsadím se, že ta vám přijde jako naprosto úžasné literární dílo. Taky leporelo by možná nebylo od věci… Ale teda uznávám, Velikovský docela psát umí – možná proto se sérii JFK vyhýbá 🙂

 38. Protože mě svět JFK zatím míjí, ani neodebírám Ikarii nebo Pevnost, je pro mě J. Hlávka zkrátka jen někdo, o kom se čtenáři v diskuzích a komentářích zmiňují obvykle pochvalně. Zdejší výměna názorů mě inspirovala přečíst si Hlávkovu e-povídku “Výprava”. Před chviličkou jsem skončila a musím konstatovat, že se autor buď za poslední 3 roky strašlivě zhoršil:-) nebo jeho odpůrci nepoznají kvalitu, ani když je flákne transparentem přes kokos. V dohledné době nakouknu do série JFK, abych nebyla úplně mimo, až se (celá natěšená) vrhnu na “Zatmění”:-). Osobně se přimlouvám, aby Jan Hlávka napsal i nějaký román mimo JFK, s nadšením si ho přečtu… a nejspíš i koupím;-).

 39. Pro Jana677
  Nějaké další povídky má Hlávka na stránkách janhlavka.cz 🙂

 40. Pro Jméno neuvedeno 🙂
  Díky za info, ušetřils mi googlování:-).

 41. ach jo, lidi
  Co tady proboha blbnete? Ani nevíte, jak si teď jistí duševní giganti mnou ruce… Ach jo, škoda, že jste nebyli na JFK conu, tam se mj. mluvilo i o tomhle, ale nikoli tónem některých příspěvků. Pro anonyma: Velikovský se jmenuje Velinský a JFK se nevyhýbá, např. křtil 5. díl JFK 🙂 Honzu Hlávku jsme si vybrali, protože se nám líbí jak píše, stejně jako jsme oslovili Bartoše, Ríšu, Neffa, Poláka, Františku Vrbenskou a další. Myslím, že to je dost široký záběr – a nábor nových autorů pokračuje, nechte se překvapit. Hlavní dějové linky jsou zatím zpracované a napsané někam do 32. dílu, takže myslím, že bude ještě co (zajímavýho:) číst váš jwp (dnes ale trošičku zklamaný)

 42. Pro JWP:
  Se omlouvám, samozřejmě že Velinský, mě se jen zatmělo před očima nad tou nehorázností, že Hlávka neumí psát :)Ale popravdě řečeno, až na výjimky je stejně agent JFK o ničem a to je mi líto, z toho nádherného konceptu se dalo vytřískat mnohem víc 🙂

 43. milý anonyme
  Těžko mohu argumentovat, když je pro tebe celá řada “o ničem”. Zaplať pánbůh ti čtenáři, kteří jej kupují a pravidelně tak umisťují mezi nejprodávanější knihy SFFH, mají jiný názor. A já také, jestli dovolíš 🙂 když už ho občas píšu…P.S. Promiň, ale královské rady, že by se z toho dalo vytřískat víc, mne vždycky pobaví. Kdybych věděl, jak napsat světový bestseller, tak ho napíšu. Vlastně, jak píšeš, je to jednoduché – stačí z toho vytřískat víc :)) Hergot, že mě to nenapadlo dřív. Každopádně díky za tip 🙂

 44. Pro JWP
  Já jsem taky čtenář, který ho pravidelně kupuje a doufá, že si přečte neco dobrého. Ale zklamal mě už první díl – byl prostě plytký, nedotažený. Co se mi líbilo hodně byla Armáda nesmrtelných, asi kvůli postavě Rabbiho Löwa. Další díl, který se mi líbil, bylo Zatmění – protože tam agent JFK byl “upozaděn”. Kvůli kvalitním narážkám a jemnému humoru mám ráda Podhoubí smrti a protože Biggles je prostě Biggles, líbili se mi i Pašeráci v oblacích. Odplata je kvalitně napsaná, ale uznávám, že do JFK zcela nezapadá – protože většina JFK nemá pořádný koncept, vrší se to na sebe jak se komu zachce a sám agent je holý archetyp bez kousku poezie. Chybí tomu i ta francouzská nonšalance Marka Stonea.Jinak, nehodnotím kvalitu knih podle prodejnosti, červená knihovna a jízdní řády se prodávají taky dobře 🙂 Ale z řady JFK bych se maximálně ještě jednou vrátila k té Armádě nesmrtelných a Zatmění, jinak si radši přečtu Hvězdné honáky nebo Anitu Blakeovou.

 45. Já si myslím, že toho po něčem, jako je projekt JFK, chcete moc. Je to prostě klasická četba pro odreagování se, já s oblibou říkám do vlaku/MHD, a i s ohledem na rozsah jednotlivých knih od toho nelze čekat zázraky. Navíc už těch dílů vyšlo dost na to, aby si každý zhodnotil, kteří autoři mu sedí, a kteří ne. Pokud má někdo obsesi mít sérii kompletní, je to jeho boj. Faktem nicméně je, že z celkového pohledu se mi celý projet JFK začíná zdát poněkud chaotický a rozplizlý, ale to lze řešit snadno….budu si prostě víc rozmýšlet, zda ten či onen díl koupit…a sbírku povídek tedy už NIKDY.

 46. Co člověk, to názor. Pokud tuším, tak posláním jfk série je mimo jiné přinášet nové autory, a jelikož všechny díly nepíše tentýž člověk, je předem jasné, že co díl, to jiný styl psaní, přesně jak píše FV (5.6.2009 0:35:00). Mně osobně to baví, to napětí, jestli budu nový díl číst s nadšením a blahem, protože je to dějově a stylisticky dle mého gusta, nebo jestli to nadšení bude menší. Nicméně 140 kč investuju a s radostí;)Do každého dílu;)

Zveřejnit odpověď