Půlnoc ve Studni duší

  • Autor:
  • Nakladatelství: Ivo Železný
  • Cena: 199 Kč
  • Vyšlo: 1. 11. 2001
  • Žánr: Sci-fi
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Petr Bauer
  • Počet stran: 415

Studna světů není obyčejná planeta – spíš pokusná laboratoř. Celý svět, řízený planetárním mozkem, je rozdělen do více než dvanácti set šestiúhelníků, přičemž každý z nich se vyznačuje vlastní biosférou, technickou úrovní a jiným inteligentním druhem, mnohdy mírumilovným, leckdy však agresivním. Cesta na planetu vede mnoho tajnými bránami, ale zpátky už ne. Příchozí jsou nemilosrdně transformováni na jeden z mnoha zdejších druhů, a tak starého vesmírného vlka, kapitána Nathana Brazila, na jeho dobrodružné cestě doprovází mořská panna, ohromný netopýr a zamilovaný kentaur. Jejich cílem pak není nic menšího než Studna duší, s jejíž pomocí se dá změnit osud celého vesmíru…

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Napište, jestli to za to stoji. Na jednu stranu Kč 185,- je dost, ale na druhou stranu to asi za to stojí. Nebo ne?

  2. Ja som zatiaľ ani raz nebol nespokojný, nie každá poviedka sadne, ale časopis má snáď toho najlepšieho editora akého si možno priať.

  3. MFSF
    Šmarjá, nemudrovat, předplácet 🙂 To je jen optický klam, že “časopis” by měl stát pár šupů. Dát ročně šest sedm stovek za tisíc stránek, díky kterým si udržíte přehled o části toho nejlepšího, co se v F a SF povídce v US děje, to snad není tak moc…

  4. je to jednoznačná kvalita – u nás asi nedostižná medzi žánrovými periodikami….a vysoká cena? veď to má obsah slušnej zbierky…

  5. ROzhodně doporučuji, a nejen poslední číslo. Magazín, to je rozsah menší antologie, plus publicistické články (v posledním čísle vynikající rozbor Židovského policejního klubu plus vyprávění Petry Neomillnerové a zrodu a ingrediencích TIny Salo). Pokud chcete ušetřit, staňte se členem Trifid klubu nebo si magazín předplaďte, pak to budete mít za 150.-. Na slabé číslo jsem ještě nenarazila, navíc Martin v poslední době ubral na experimentálnosti textů ve prospěch klasičtějších kousků, aniž by ovšem snížil kvalitu. Proto kupujte, čtěte, stojí to zato:o))

  6. 7515
    Připojuji se, magazín je skvělý a za ty peníze se určitě vyplatí, vždyť to je normální povídková sbírka a kvalitní publicistika navrch.

  7. mám už druhým rokem předplaceno a kupuju od začátků – absolutní špička v českých SF periodikách. hail to MŠ and his melody boys!

  8. K předplacení znovuzrozeného F&SF mě přimělo očekávání, že bude stejně super, jako stará edice. A vyšlo to! Je možná ještě o kus lepší, hlavně díky publicistice. Zatím žádné číslo mne nezklamalo, a to mám doma uplně všechna, včetně staré edice. Tohle číslo jsem zatím nepřelouskal celé, ale už třetí povídka (Skoro jako doma od Terryho Bissona) je úchvatná a ty první dvě byly také velice slušné. Rozhodně F&SF doporučuji všem, co mají rádi čtivé fantastické povídky s kvalitou vysoké literatury.

  9. Příšerně předražené a nestravitelné čtení, prostě bláboly pro inťoše. Třikrát fuj.

  10. V úterý si ho koupím a snad se k němu brzy dostanu. Ještě mě čeká jarní číslo. Nová edice mně přijde ještě lepší, než ta původní. Povídky perfektní či alespoň velmi dobré. A některé byly nezapomenutelné (Dvě srdce, Seržant Chip, O kupci a alchymistově bráně). Doufám, že Magazín vydrží, byť by se z něho stala antologie.A intelektuál nejsem. Třikrát hurá!

  11. Stejně to zkrachuje, a ty lepší povídky stejně vyjdou v nějaké antologii typu The Best of… nebo v Ikarii.Zbytečně vyhozený prachy.

  12. Tak se vrať ke své military nebo stému okopírování téhož mustru v nějaké přihlouplé fantasy a neotravuj tady vzduch. Možná, že až vyrosteš ze svých školních botek nebo si nějaký magazín opravdu přečteš, tak změníš názor. A porovnej si cenu za stránku např. s JFK nebo kteroukoliv jinou knihou. F&SF je totiž spíš kniha než časopis, to je třeba si uvědomit.

  13. Jo a psal jsem to jako reakci na příspěvek uživatele Tygr Zita, aby bylo jasno.

  14. Vždyť i ten trouba Pavlovský čte raději Čtyřlístek 🙂

  15. Je zvláštní, že tohle je už několikátá debata, kdy tady někdo jenom prudí a uráží, a přitom jsou to všechno neznámé nicky, které se zde ještě neobjevily… Divné, že? 🙂

  16. Roberte, s týmhle s tebou souhlasim, samí neznami…. ale mozna z nich budou pravidelní prispivatele….

  17. No, kéž by… Ale doufejme, že se do té doby trochu zkulturní 🙂

  18. Bude to zřejmě jeden člověk, který se tím v různých debatách baví. Moc bych si ho nevšímal, jen ten argument Ikarie/ročenky je jasný nesmysl. Ročenky tu nevycházejí, Ikarie zase vůbec nečerpá z magazínu F&SF (za poslední roku odtamtud nepřetisla ani jednu povídku). Ale celé je to vlastně hloupost, Ikarie ani ročenky nemohou stihnout vše, v magazínu vyjde ročně spousta skvělých věcí…Každopádně díky všem za podporu magazínu, právě v těchto chvílích je nejdůležitější.

  19. Co ty o tom víš, skřete… Zalez do pařezové chaloupky.

  20. trollové
    Naopak, tohle je relativně úspěch, internetoví trollové myslím v průměru vylézají z děr podstatně dřív než až při desátém komentáři 🙂

  21. KVALITA 🙂
    Připojuji se k Martině… Sám mám všechna dosud vydaná čísla (i původní českou edici), ale musím říct, že obnovená verze pod vedením Martina Šusta je mnohem lepší. V současné době jde myslím o výběr těch nejlepších povídek, v dobré grafické úpravě, kvalitních překladech. Navíc cenově mi to přijde velmi dobré, jde pro mě o takové pediocické antologie. Ne každá povídka musí sednout stoprocentně, ale všechny jsou nad běžnou úrovní. I díky tomu, že je z čeho vybírat (domnívám se tak, že česká edice je lepší než ta původní americká).Takže: čtěte, kupujte. MY sami jsme tvůrci a někdy je třeba svou energií a financemi podpořit dobrý projekt:-)

  22. Nove casti mam vsetky, uvazujem nad kupou starych vydani…snad to neostane len pri uvahach 🙂

  23. stare vydania
    stare F&SF od Polarisu sa tiež oplatí, sú tam okrem iného aj staršie klasické poviedky. A F&SF M. Šusta sa rovnako oplatí kupovať. Jednak sú tam poviedky rôzneho štýlu, ktorých spoločným menovateľom je kvalita, a jednak veľmi dobrá publicistika. Spolu s Ikáriou najcenejší zdroj dobrých poviedok na tuzemskom trku

  24. Hodnocení
    Léto 2009 je o malinko horší než bych byl uvítal. 5 lepších prací a 5 slabších. Prosté počty. Asi největším zklamáním je bohužel novela čísla od Iana Watsona. Je z toho typu, kterému lidé, kteří „našemu“ magazínu nedrží palce, říkají „prostě bláboly pro inťoše“. Je skutečně těžká a nepříliš čtivá. Není nezajímavá, ale většinu čtenářů asi nenadchne. A já se na ni tak těšil 🙁 Stařičká povídka Purpurová kněžka šíleného měsíce je sice svižná, ale má tolik děr ve stavbě zápletky, že jsem si ji prostě neužil. Ale čtivá je, to zase ano. Další dvě povídky jsou řekněme milé, ale nikoliv kouletrhající: Matthew Hughes a jeho záhadologická superstar Henghis Hapthorn opět pobavili a neurazili, stejně tak německá hvězdička Ruth Nestvoldová. Dostáváme se k těm lepším pracím. Richard Bowes se zjevně vyzná v Bostonu a taky o tom umí poutavě psát. Tenhle typ vyprávění mám rád, kdy má člověk pocit, že je tam, prochází těmi ulicemi a vidí vnitřním zrakem postavy hrdinů, jejich tváře, gesta, výrazy. Námět povídky sice není IMHO nijak originální, ale napsaná je skvěle. Zrádkyně od M. Rickertové je druh povídky, který mnoho skrývá. Jde o alternativní historii? Budoucnost? Současnost? Kdo ví? Stejně tak tápeme, jedná-li se v příběhu o terorismus, osvobozenecký boj nebo zločin. Vykreslení charakterů je také mlhavé, jen sem tam se obraz projasní. Mně se Zrádkyně příliš nelíbila, ale někteří z ní budou nadšeni. James L. Cambias se v čísle 02/2008 blýskl povedenou povídkou Dluhy se mají platit, takže jsem od něj očekával hodně. A upřímně, byl jsem trochu zklamán. Oceán slepců na mne působil nedodělaným dojmem. Prostředí: OK. Vtip: OK. Postavy: OK. Ale ten konec byl prostě příliš předvídatelný a vtip tak nějak vyšuměl. Pomalu jdeme do finále nejlepších povídek. Brontino vejce je, i přesto, že autor vystřílel téměř všechnu munici už v prvním sauřím opusu, povedená práce. Nejvíc bych vyzdvihl postavu Axela, který byl prostě k sežrání. V této bajce tak reprezentuje nezdolnou lidskou touhu po poznání, zvídavost a naivitu dobrého člověka. Nádhera. Krátká povídka Zvrhlík od (mně) zcela neznámého autora Ch. C. Finlaye byla ten druh spekulativní fikce šmrnclé uchylnůstkou, kterou můžu. Já můžu všechno, co je šmrnclé uchylnůstkou 🙂 Takže do budoucna si asi každý z nás bude muset vybrat: homosexuál nebo hydrosexuál? No přece nechceme být jako zvířata… A na konec klenot. Jako čněl v minulém čísle nad všechno ostatní Konec okruhu, tak v tomto čísle je to Terry Bisson v nejlepší formě a jeho Skoro jako doma. Nádherná, dětsky fantastická próza, která pohladí po duši a opět v nás probudí ten malý plamínek, který s nástupem dospělosti skomírá. A když už vám Martin v úvodu k povídce doporučil sbírku Bissonových krátkých prací Medvědi objevují oheň, tak já půjdu hlouběji a doporučím vám z ní konkrétní mikropovídku Sako z mývala. Je sice úplně z jiného soudku než Skoro jako doma, ale je bezvadná. Jedna z mých TOP 10.

  25. Luccovi
    Až na to, že aspoň v mém překladu se ta povídka jmenuje “Mývalí kožíšek” :)Jinak Bisson je moje dávná láska, pořád bych mu tu chtěl vydat reprezentativní výbor z jeho tří povídkových sbírek, ale jen svatý Jeroným ví, kdy se k tomu dostanu.

  26. panu Janišovi
    Tak to se hluboce omlouvám, takto se jmenuje překlad dua Lízlerových z “To nejlepší z hororu a fantasy” antologie od SDN-Kredit. Nějak mi víc utkvěl a ve své databázi jsem to dohledal ledabyle. Omlouvám se.

Zveřejnit odpověď