Válka s Molky, Továrna na Absolutno

  • Autor:
  • Nakladatelství: Milenium - Dotisk
  • Cena: 189 Kč
  • ISBN: 80-85612-92-5
  • Vyšlo: 1. 11. 2001
  • Žánr: Sci-fi
  • Provedení: brož.
  • Autor obáky: Martin Zhouf
  • Počet stran: 430

Válka s mloky – autor si všímá nezadržitelné invaze nepřátelské síly, která byla zpočátku bezvýznamná, ba směšná. Zároveň však upozorňuje na skutečnost, že demokratické síly podporují síly a a v důsledcích se spolupodílejí na zničení. Touto kritikou postihuje především politické, průmyslové a obchodní kruhy. V smírné ukončení už nedokáže věřit. Spoléhá na to, že se „mloci“ postaví jedni proti druhým a vzájemně se vyhubí. Zmínka o těchto románech by však byla neúplná bez zdůraznění, že Čapek dokázal své poselství vyjádřit s nenapodobitelným vtipem, ironií a postřehem pro detail a že obě knihy jsou i po více než šedesáti letech jedny z nejčtivějších z našeho literárního odkazu dvacátého století.

Továrna na absolutno – Čapka nepochybně zasáhl ohromující rozvoj válečné techniky ve čtyřicátých létech první světové války. Popularizovaná by vulgarizovaná „atomistická teorie“ ho přivedla k chestertonovskému nápadu, že po totálním spálení hmoty nezbude nic jiného než Bůh. Že se bůh nemusí nutně projevovat jako bytost dobrotivá a tvůrčí, to je zase myšlenka naveskrz čapkovská. Román končí nepříliš přesvědčivou vizí všeobecného smíření.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. “myslitel” :-))))))))))))))))))))))Tá kniha je ešte omnoho hlúpejšia ako úvod do scientológie od Hubbarda, a to už je čo povedať. Ani nie tak tým, čo hlása, ale spôsobom podania. Okultizmus pre malé deti a mentálne zaostalých chudákov.

  2. Být ta kniha levnější, tak bych ji doporučil jako docela zábavnou humoristickou publikaci, která ovšem nesmí chybět na poličce každého “intelektuála”.

  3. “Satane, ty vládče všehomíra, jak skála pevná je má láska k tobě. Nezměnitelná jen v tebe je má víra, obrácenej kříž chci mít na hrobě…”Coby fanoušek black metalu musím přínos této publikace naopak vyzdvihnout :-))

  4. Black metal je zábava, táto kniha je totálny šrot. Ak niekto toto pseudofilozofické a pseudo-okultistické bľabotanie považuje za “ten správny smer”, tak je mi ho úprimne ľúto.

  5. Příště
    Příště bude Fantasyplanet anoncovat, že vyšla Bible. Za rok se tu bude psát i o telefonním seznamu.

  6. 2Roman: Četl jsem to a celkem souhlasím. 🙂 Když se přeskočí filozofie a okultismus, některé pasáže jsou dost vtipné, hlavně u rejpání do katolické církve a křesťanství obecně jsem se občas docela chechtal. :-)))

  7. v osmnácti mi tahle kniha v samizdatovém vydání od big bosse pomohla najít cestu 😉 nábožensky jsem se potácel v nějakém podivném deizmu a otevřenost s jakou lavey o mnoha věcech mluvil mě fascinovala. dnes bych své tehdejší extempore označil za salónní satanizmus (netřeba dodávat, že jsem tehdy, jako i dnes, poslouchal metlu). podotýkám, to byla za bolševika. jenže vystřízlivění přišlo v zápěstí. kniha sama nic jiného, než prozření nepřinesla. je to snůška eklektického kvazifilozofického blábolení a směšných rituálů. dnes na ni oceňuji jen mé setkání s enošštinou, podivným konstruktem, který mi ukázal první praktický “umělý” jazyk (esperanto mě tehdy nechávalo chladným). nakonec, každá církev je jen koncentrovaná moc. a dnes si klidně mohu listovat svým stařičkým vydáním a potutelně se uchichtávat, jak bratra honili příslušníci VB po lounech, aby mu knihu zabavili spolu se sbírkou pouťových obrácených křížů, bafometů a nášivek na džísce. ó, kdeže loňské sněhy jsou ;)btw, ale co tahle kniha dělá na FP????

  8. Na Satanské bibli je nejlepší, že je psána stejným stylem jako příručky “Jak se stát úspěšným managerem” 🙂 Holt Emérika 🙂

  9. jó, Root a Zjevení jsem sjížděl po letech asi před týdnem, furt to má svou sílu :)..mám to dokonce ještě na vinylu 🙂

  10. willis: jo, Zjevení je klasika, hlavně Píseň pro Satana :-))Ďuro: jo, black je zábava – koneckonců tobě teď přece vyjde kniha o jedné kultovní švédské blackové kapele, akorát jsi, zřejmě jako autorskou fintu, změnil jméno hlavního hrdiny z Quorthona na Kornela 🙂

  11. vizuální splynutí překladatele s tématem
    No, Josef Rauvolf se svým havraním hárem vypadá krapet satansky :-)Docela si ho dovedu představit, jak čmáriká za pomoci kuřecího pařátku netopýří krví nějaké okultní symboly ležící nahaté slečně na oltáři mezi ňadra :-)))

  12. No, já mám první porevoluční vydání z Reflexu a velmi, velmi, VELMI souhlasím s Regisem. Na mne v teenagerovském věku měla tato kniha prakticky stejný účinek a dnes se na ni dívám úplně stejně.Ptám se tedy se všemi ostatními: co to sakra dělá na FP? A než mi někdo odpoví, jdu si pustit Zjevení :)(Hromy hněvu podřimují na severu, podobny dubu…)

  13. Heledte, nevíte, zda neexistuje nějaká další kniha, zabávající se tímto, ale poněkud odbornějí – jako že tam jsou třeba zpracované ,,dějiny”, nějací věhlasní satanisté a podobně?

  14. Fenris: :-))))Inak veľký súhlas s Regisom, tiež som prešiel podobným vývojom. Ďalší súhlas s Petrou, je to skutočne na ten štýl ;-))). No a Willis: Jasné, tiež ho mám ešte na vinyle, hneď vedľa prvého Master´s Hammer.

  15. Stalo se prostě mánií připojit ke všemu, čemu nerozumím a s čím nesouhlasím, slůvka pseudo- nebo kvazi- a tím místo duševní námahy daný problém smést ze stolu. Obdobou je polistopadové “neřeš to”. Neřeš to a zařaď se mezi ostatní. Někomu takový postoj může vyhovovat.

  16. hanina:gerald messadié – obecné dějiny ďábla, odeon 1996robert muchembled – dějiny ďábla, argo 2007

Zveřejnit odpověď