Arrow: střípky seriálu v komiksovém kabátě

Vedoucí produkce seriálu Arrow Marc Guggenheim a Andrew Kreisberg se dali dohromady nejen s oblíbeným výtvarníkem komiksu Green Arrow Mikem Grellem, ale i se Sergiem Sandovalem, Erikem Nguyenem, Jorgem Jimenezem a dalšími, aby společně dál rozvíjeli Arrowův svět.

Arrow 1Komiks zjevně cílí především na diváky seriálu Arrow a snaží se je nalákat na dosud nezveřejněné útržky ze života postav seriálu: minulost Diggla během jeho vojenské služby v Afghánistánu, vyzvednutí ztroskotané jachty Queen’s Gambit ze dna moře či tragickou událost, která vedla Helenu Bertinelliovou k přijetí identity Huntress. Nejvíce prostoru však pochopitelně dostává Oliver Queen a jeho lehce stereotypní hlídka nejen v ulicích Starling City.

Celkem osmnáct kapitol (+prolog) po deseti stranách přinášejí různé dovětky, vysvětlivky a předvoje k epizodám známým z obrazovky. Dokonce i nějaké komiksově zpracované vystřižené scény nebo sekvence, které se do jednotlivých dílů z nějakých důvodů nevešly. Pravdou bohužel je, že pokud takto zpracované krátké epizody čtete bez znalosti seriálu, nic vám většinou nepřinesou. Jednotlivé kapitoly nejsou nikterak provázány, spojují je pouze postavy jednoho světa. Neznáte-li však seriálové charaktery, pouze z komiksu vám nemusí být zcela jasné jejich jednání a motivace.

Čtenář komiksu by proto mohl být překvapen popularitou seriálu, jelikož postava Arrowa je zde vykreslena příliš ploše – jen jako mstitel, kterýžto se typologicky vyskytuje v mnoha jiných superhrdinských komiksech. Kniha na seriál nikterak nenaláká, naopak seriál na knihu nalákat může.

Arrow inŽádný z jednotlivých příběhu příliš nevyniká, v naprosté většině případů sednou do škatulky „nenadchne a neurazí“ a vzhledem ke svému rozsahu si více ani dovolit nemohou. Nicméně pokud už sledujete (jako já) čtvrtou sérii, můžete zavzpomínat na drsné akce z Arrowových počátků. Není vhodnější médium než komiks k zobrazení proslulé Oliverovy vyjadřovací střídmosti, rychlé akce, spousty krve, ale hlavně zabijáckého instinktu, kterýžto si v roli Green Arrowa Oliver nadále odpírá. Doba, ve které je jen bohatým hejskem, porušuje předpisy a balí holky, je jistým způsobem nostalgicky úsměvná.

Knihu Arrow 1 tedy může ocenit jen malá skupina čtenářů. Fanoušci seriálu nejspíš budou přemýšlet, zda se v komiksu dozvědí něco nového, nebo zda by nám to v seriálu bylo někdy v budoucnu řečeno. Ze všeho nejvíce tak Arrow 1 nakonec vypadá jen jako marketingový tah – jako další možnost profitovat na oblíbeném tématu superhrdinů.

Mike Grell, Marc Guggenheim, Andrew Kreisberg: Arrow 1
Překlad: Martin D. Antonín
Vydal: BB/art, 2016
Počet stran: 208
Cena: 499 Kč

Hodnocení: 65 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď