Bleach – další legendární japonský komiks na českém trhu! (PR)

Nakladatelství Crew už vydává Naruta – nejprodávanější a nejúspěšnější mangu světa (a možná i nejprodávanější komiks vůbec). A jelikož se ukázalo, že i u nás si našel Naruto davy příznivců, sáhla Crew po komiksu, který Narutovi tvrdě šlape na paty. Po slavné sérii Bleach!

Bleach

Bleach je komiksový fenomén, jehož se jen v Japonsku prodalo 72 000 000 výtisků a v Americe patří k nejprodávanějším manga titulům. Je to fenomén, který inspiroval nejen stejnojmenný animovaný seriál (je to čtvrtý nejoblíbenější anime seriál v Japonsku a v Americe se drží v první desítce populárních anime) a čtyři celovečerní filmy, ale vzniklo podle něj i sedm rockových muzikálů a mnoho počítačových her, figurek, triček, plakátů a knih. Ono není divu, Bleach v sobě snoubí všechny úspěšné ingredience. Máte tu charismatického hrdinu, monumentální souboje s démonickými protivníky, sympatické postavy, silné emoce i humor. A samozřejmě, i perfektní kresbu.

„Síla Bleache,“ říká redaktor Crwe Ľudovít Plata, „spočívá i v tom, že nejen, jak je pro šónen mangu typické, zachycuje růst hlavního hrdiny (lidský i hrdinský), ale soustředí se i na postavy kolem něj… a také příběhy mrtvých, které jsou často dojímavé i strašidelné. Rozhodně to není jen efektní řežba. Je to i o vyrovnávání se se smrtí a životem.“

Hlavním hrdinou je Ičigo Kurosaki. Je to celkem normální středoškolský student. Tedy, až na to, že má dvě šílené sestry, ještě šílenějšího otce, že se rád pere… a vidí mrtvé lidi.

To poslední byl asi tak nejmenší z jeho problémů. Ičigo s mrtvými vycházel docela dobře – alespoň do chvíle, než se mu v životě objevila záhadná Rukia Kučiki, která mu na krk hodila nebezpečný úkol. Už nestačilo jen mrtvé vidět. Bylo třeba za ně i bojovat.

Postupně se k Ičigovi přidávají i další hrdinové (i obyčejní lidé) a zjišťuje čím dál více o tom, jak funguje posmrtný život… a čím dál víc si uvědomuje, jak moc na něm záleží a jak moc se musí snažit, aby ochránil své blízké.

O Bleach usilovala Crew už nějaký čas, ale japonští partneři potřebovali nejprve vědět, jak se nakladatelství postará o Naruta… a teprve, když byli spokojeni s provedením a věnovanou péči (jak grafici, tak překladatelé byl vybráni ze znalců a příznivců mangy), byli ochotni jednat o dalším kultovním komiksu. Ale nebylo to tak úplně snadné

„U překladu jsme narazili na poměrně zásadní a neobvyklý problém,“ říká šéfredaktor Crwe, Jiří Pavlovský. „Názvy knih i kapitol jsou anglicky… a některé postavy rády prokládají své věty anglickými slovy. Nebyl by problém přeložit to do češtiny – ale byl by to velký zásah do stylu knihy. Takže jsme se rozhodli udělat komiks tak, aby co nejvíc zprostředkoval prožitek původních čtenářů a občasná angličtina zůstala.“

První díl Bleache vyšel k příležitosti komiksového srazu Crweconu… a další budou vycházet pravidelně, stejně jako Naruto, každé dva měsíce.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď