Hilda míří do kamenného lesa

Třetí kniha Hildiných příběhů přináší jediné dobrodružství téhle malé neposedy, ale zato pořádné – prozatím nejdelší, které nám Hildin autor Luke Pearson představil. Takové, aby zabavilo malé capartí čtenáře i (jejich) dospěláky.

Mezi Hildou a její matkou to začíná více a více skřípat. Malá dobrodružka by dál ráda objevovala, prozkoumávala a pobíhala po venku (prostě cokoliv, co nesmrdí „vězením“ se čtyřmi stěnami a střechou nad hlavou), což její matku dělá samozřejmě poněkud vrásky, na čemž jí nikterak nepřidá nedávné stěhování do města. Vždyť všude – v přírodě a ve městě dvojnásob – čeká na malou dívenku samé nebezpečenství! A jelikož Hilda nepatří mezi nejposlušnější děti pod sluncem, dostává zaracha. Domácí vězení. Šmitec.

Jenomže ona neposlechne a podlehne vábení dobrodružství i přes všechny zákazy – využije k tomu schopnosti skřítka Tontu, který se umí v podstatě teleportovat. Ne vždycky však všechno vyjde, jak má, a tak Hilda skončí uprostřed kamenného lesa. I s maminkou, která se tak do podobně fantasmagorické šlamastiky dostala vůbec poprvé. Tenhle les rozhodně nepatří mezi nejbezpečnější – trollové jsou na každém kroku a vymotat se z něj není úplně lehké. Obě dvě se tak budou muset hodně snažit, aby se vrátily domů.

Třetí Hilda je na první pohled jiná. Dynamičtější. Akčnější. Více zaměřená na vztah Hildy s matkou, která byla doposud spíše vedlejší postavou. Možná je tahle kniha trochu méně nápaditá a hravá, ale rozhodně se u ní nebudete (nebo vaše děti) nudit, naopak. Budete trnout, zda se Hilda s maminkou dostanou do bezpečí… a ve finále na vás udeří jedno cliffhangerovské překvapení. Luke Pearson se tentokrát skutečně více soustředil na tempo, akci a napětí, vzhledem k tomu, že Hildin svět vycházející ze severských pohádek a mytologií už nám není tak neznámý, rozhodně i při změně tónu třetí kniha neztrácí mnoho z magičnosti svých předchůdců.

Pearson tak znovu ukazuje, jak se dělá příběh pro děti. Tak, aby ho bavilo číst i jejich rodiče. Není proto překvapením, že byla třetí Hilda nominovaná na Eisnerovu cenu, a že si Pearsonovu sérii vybral k dalšímu zpracování Netflix.

 

Luke Pearson: Hilda a kamenný les
Vydala: Paseka, 2017
Počet stran: 72
Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď