Hovory pod dekou

Jednou z největších komiksových událostí letoška je u nás druhé vydání obtížně sehnatelné knihy Craiga Thompsona Pod dekou. Takže vy, kdož jste čekali, až si tuhle bichli budete moci konečně pořídit a přečíst: vaše prosby byly vyslyšeny.

Autobiografický grafický román osobitého autora, který stojí za geniální Habíbí, nemůže uniknout pozornosti (nejen) komiksového fandy. A skutečně jde o jednu z těch mála perel, které mohou prozářit vaši knihovnu – nakonec, odnesla si dvě prestižní Eisnerovy ceny.

Tentokrát Thompson vypráví svůj vlastní příběh, příběh svého dětství a dospívání, těch let, kdy se svět kolem vás – a ve vás samotných – mění v největším tempu. Příběh prvních bolestí, zklamání, lásek i ztrát. Mnoho z příběhu je přitom vyprávěno z postele, která je jakýmsi stěžejním diskuzním místem a emočním středobodem vztahů s bratrem, s nímž sdíleli pokoj i velkou postel v dětství, a s Rainou, dívkou, která chlapci dokáže z hlavy dostat nejedno přesvědčení.

Thompson přitom citlivě podává témata, která zažil snad každý z nás – ať už jde o ten vnitřní pubertální tlak, kdy byste chtěli utéct z celého světa a od své rodiny především, nebo po první totální propadnutí osobě opačného pohlaví, tu první absolutní prohru rozumu v souboji se srdcem. Nebo vědomí, že láska – rodičovská i partnerská – může být lékem i jedem.

Bez jakékoliv agresivity nebo nucenosti přitom předkládá i ty části, které naopak mnozí nezažívají – naštěstí. Dogmatické prostředí silně věřící rodiny uprostřed Wyomingu určitě není žádný med, stejně jako být ve škole za outsidera – obojí ve vás jistě nechá mnoho vnitřních jizev. A být jako dítě sexuálně obtěžován starším mužem, toho se člověk nikdy nezbaví. Témat je Pod dekou schovaných na těch bezmála šesti stech stranách opravdu hodně.

Způsob, jakým Thompson svoje vzpomínky předává čtenářům, je přitom velice působivý. Jeho černobílá kresba je půvabná, a přitom na sebe zbytečně nestrhává pozornost, podobně jako v Habíbí hojně využívá možností komiksového média, skvěle pracuje s tempem vyprávění, stavbou stránky od skládání panelů a sekvencemi mezi nimi po koláže a abstraktnější náhledy do nitra dítěte a puberťáka. Tahle kniha je komiks, v celé šíři tohoto slova.

Je Pod dekou Thompsonovou melancholickou zpovědí, nebo vrbou, do které vyšeptal své rány, aby se mu s nimi lépe žilo? Pravděpodobně jsou pravdivé obě možnosti. I díky tomu můžete v rukou držet knihu plnou citu (bez patosu nebo přehnaného kýče) a skutečných, živých emocí.

Pod dekou
Scénář a kresba: Craig Thompson
Vydal: BB Art, 2018 (druhé vydání)
Počet stran: 592
Cena: 790 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď