Japonská lidožravá monstra ve třinácté knize opět bodují

Útok titánů dlabe na titány. Funguje to?

Poslední svazky japonských Titánů jsou jak na horské dráze, ale kdekdo si mohl povšimnout, že se začala dostavovat kapánek únava materiálu. Autor Hadžime Isajama byl z počátku velmi silný v psychologii postav, politice a objevování tajemství kolem Titánů… jenže čím dál víc zabředával do epických soubojů a rádoby osudových vztahů, které díky špatně napsaným dialogům působily jako pěst na oko. S nejnovější knihou si dává od akce relativně pokoj a opět se soustředí na své charaktery. A všichni si můžeme vydechnout… pořád to v sobě má!

Pro fanoušky hutných akčních pasáží přinese třináctá kniha velké zklamání, ale všichni ostatní budou jistě nadšení. Autor si během nových čtyř kapitol znovu rozpitvává postavy a dává jim příležitost k lepšímu pochopení. Velkou porci prostoru si pro sebe uzme Historie, která byla od počátku přezentovaná jako velmi důležitá postava, ale doteď hrála spíše druhé housle. To se nyní mění, neboť se dozvídáme podstatně důležitou část jejího života, jenž je vydařeně odvyprávěn pomocí flashbacku.

Atmosféra houstne a hrdinové tuší, že jejich největším problémem ani zdaleka nebudou pouze Titáni, ale lidé, kteří stojí za vládou současného světa a možná i za samotnými monstry. Díky tomu se opět tahle série ocitá v trochu dospělejší pozici a jednotlivé situace a poznání brnkají na správnou notu.

Samozřejmě dojde i na pár ne úplně vydařených dialogů a pasáží, ale v rámci možností je tenhle svazek velkým zlepšením, neboť si dává oddech od všeho ostatního a rýpe se v příběhu, postavách a v tom, co je pro budoucí směr nevyhnutelné. Po třinácti knihách tak skutečně máte pocit, že se věci hýbou kupředu správným směrem a hrdinové mají stopu k odhalení něčeho monumentálního. Což je věc, která byla opravdu už potřeba. Závěr pak navnazuje na skutečnost, že jde do tuhého… což jen podporuje touhu po další knize. Tak snad bude pokračovat v podobném stylu!

Jelikož se svazek nezaobírá Titány, tak je kresba poměrně slušná a nepřináší žádná šílená zvěrstva v podobě dlouhých končetin, krků či jiných nevkusných proporcí. Postavy nejsou diametrálně úplně v top stavu, ale pořád jde vidět za těch pár let velké zlepšení. Nejsilnější jsou pak scény ve stinném prostředí, kde neskutečně funguje hloubka tuže a šrafu. Díky tomu má tahle série svůj ksicht, který krásně parafrázuje horrové japonské kousky – které jsou samy o sobě dost hutné a atmosferické.

Po akčních svazcích přichází vystřízlivění a zásadní posun v příběhu. Postavy hrají opět hlavní úlohu a autor znovu nachází své silné stránky. Trefa do Titánského!

 

Hadžime Isajama: Útok titánů 13
Překlad: Anna Křivánková
Vydal: Crew, 2017
Počet stran: 190
Cena: 199 Kč

 

Hodnocení: 75%

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page