Justice League: Válka velké trojky

Tuzemští čtenáři se v rámci superhrdinského komiksu často nesetkávají s eventem takového rozsahu, jakým disponuje Válka velké trojky.
Což k sobě notně pojí i mnohá úskalí.

Tak předně, zatímco na západních trzích je kupní síla taková, že si může DC komiks jeden příběh rozehrát v několika (mnoha) sériích, u nás se „uživí“ jen ti nejpopulárnější. Proto je to pak pro čtenáře komplikované a u těchto vrcholových momentů má neodbytný pocit, jako by mu stále něco utíkalo.

Válka velké trojky je vyústěním příběhu v rámci sérií pod značkou New 52, který se rozehrával a plynul na stránkách knih Ligy spravedlnosti – obzvláště vhod je proto mít pro orientaci načteno svazky „Liga spravedlnost: Síť“ a „Americká liga spravedlnosti“. I to vám však nedodá kontext v takové míře, aby vás při čtení ani jednou nenapadlo: „A kde se tam vzalo tohle?“. Přesto je pochopitelnost Války velké trojky výrazně vyšší než v případě těchto zmiňovaných svazků.

Základní zápletka přitom není úplně z nejkomplikovanějších. Legendární Pandora, jež otevřela skříňku a vypustila tak na svět hříchy, není tak úplně legendární. Vlastně je poměrně dost fyzická, což na vlastní tlamu pocítí nemálo jedinců. Stejně tak není legendární ani sama skříňka. A jelikož je předpovězeno, že hříchy do skříňky vrátí buď nejhodnější, nebo naopak nejvíc zlý člověk na světě, zkouší Pandora štěstí.

Aby toho nebylo málo, v souběžné linii Superman zabíjí člověka. To rozjede nejen celosvětové obavy, procesy, pátrání po tom proč a jak a kdo za tím stojí, ale i konflikt mezi třemi ligami: Ligou spravedlnosti (team Trinity), Americkou ligou spravedlnosti (team Wallerová) a Temnou ligou spravedlnosti (team Constantine).

Všichni, co čekáte, že tahle kniha obsahuje spoustu akce, čekáte správně. O tempo a dynamiku ve Válce velké trojky rozhodně není nouze, přečtete ji na jeden zátah, přestože je to na komiksové poměry vydatný cvalík. Přítomnost Pandory je přitom příjemným osvěžením, protože do příběhu vnáší prvky mytologické, ale i trochu té myšlenkové vrstvy. (Trochu, maličko, a ještě bazální.) Potěší samostatný tie-in Constantina.

Jasně, není to vrchol komiksového vyprávění, to od Geoffa Johnse snad ani nikdo nečeká. Ale v rámci superhrdinského žánru poměrně slušný nadstandard. I s patřičně zdařilou, ovšem nikterak neexhibující kresbou.

A teď můžeme být jen zvědaví (i vzhledem ke cliffhangeru v závěru knihy), zda BB Art, přestože už ve spolupráci s Crwí rozjel aktuálnější událost „Znovuzrození hrdinů DC“ naváže následujícím New 52 eventem: Forever Evil.

Justice League: Válka velké trojky

Scénář: Geoff Johns, Jeff Lemire

Kresba: Ivan Reis, Doug Mahnke, Tom Nguyen a další

Vydal: BB Art 2018

Počet stran: 320

Cena: 699 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď